Trh zaplavily vadné powerbanky. Přehřívají se, hoří a dokonce i explodují

Daniel Smetana
Powerbanky mohou být nebezpečné
Powerbanky mohou být nebezpečné

Powerbanky jsou dnes nepostradatelným doplňkem, který ocení každý majitel chytrého telefonu. Když se telefon vybije, stačí připojit powerbanku a můžete pokračovat v používání. Na trhu existuje široká škála modelů s různou kapacitou. Od kompaktních 1000–5000 mAh, které velikostí připomínají malou cihličku, až po robustní powerbanky s kapacitou přes 25 000 mAh.

Rizikové powerbanky Charmast W1056

Americká komise pro bezpečnost spotřebních výrobků (CPSC) nedávno oznámila stažení téměř půl milionů powerbanek značky Charmast. Důvodem je riziko přehřívání, tání, vznícení a dokonce i možnost exploze. Model W1056, prodávaný výhradně na Amazonu v letech 2018–2024, se ukázal jako nebezpečný.

Problémové powerbanky byly dostupné v několika barvách, a to černé, modré, zelené, mátové, růžové a bílé. Na přední straně je vytištěno logo „Charmast“ a na zadní straně najdete modelové číslo „W1056“.

Pokud tento model vlastníte, přestaňte jej okamžitě používat a můžete kontaktovat společnost Charmast pro vrácení peněz. Doposud bylo nahlášeno 44 případů vznícení nebo přehřátí, přičemž čtyři uživatelé utrpěli popáleniny či puchýře.

Powerbanka Charmast W1056
Powerbanka Charmast W1056

Jak získat peníze zpět?

Pro vrácení peněz je nutné poslat výrobci obálku s fotografií powerbanky (model W1056), na které bude viditelně uvedeno jméno majitele a datum pořízení fotografie. Spolu s fotkou musíte přiložit i ustřižený napájecí kabel zařízení. Po odeslání dopisu je nutné powerbanku zlikvidovat v souladu s místními předpisy.

Pamatujte, že lithium-iontové baterie, které powerbanky obsahují, nelze vyhazovat do běžného odpadu. Nesprávná likvidace by mohla způsobit požár nebo explozi. V našich končinách to znamená vyhodit ji do kontejnerů na elektroodpad nebo odnést na sběrná místa, která jsou tradičně při sběrných dvorech nebo v elektroobchodech.

Další případy nebezpečných powerbanek

Bohužel, problém s nebezpečnými powerbankami není ojedinělý. V roce 2023 společnost Lenovo stáhla z trhu model USB-C Laptop Power Bank (PN 40ALLG2WWW) kvůli riziku požáru způsobenému uvolněnými vnitřními šrouby, které mohly způsobit zkrat a přehřátí baterie.

Podobně v roce 2024 IKEA stáhla některé šarže powerbanek VARMFRONT z důvodu výrobní vady, která mohla vést k požáru. Tyto případy zdůrazňují důležitost pečlivého výběru a pravidelné kontroly přenosných nabíjecích zařízení.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Daniel Smetana - Redaktor

Biolog, biohacker a sportovec, ale první opravdový koníček spočíval v hrabání se ve stařičkém Windows Mobile. Od té doby moderní mobilní technologie a inovace doprovází můj život. Nyní jsou mým hlavním zájmem nové trendy ohledně wearables a zdraví.


Komentáře


Nejnovější články