Umělá inteligence mění naši řeč. Lidé začínají znít jako ChatGPT

Ondřej Koníček
AI chatbot | foto: Frost Brown Todd
AI chatbot | foto: Frost Brown Todd

Umělá inteligence mění způsob, jakým píšeme i mluvíme. Její slova se tiše vkrádají do našich vět, aniž bychom si to vůbec uvědomovali.

Umělá inteligence se vkrádá do našich myslí

Jak známo, umělá inteligence je v poslední době všude kolem nás a zasahuje opravdu do takřka všech aspektů našich životů. Zvykli jsme si ji používat například při vyhledávání na internetu, když sháníme nějaké informace, nebo při psaní. Určitě může být velmi nápomocným elementem.

Galaxy Z Fold 7Galaxy Z Fold 7

Takový hlavní představitel AI vlny a víceméně tím, kdo to všechno začal, je chatbot ChatGPT od OpenAI. Ten může představovat nástroj na vyhledávání či psaní, ale klidně může fungovat i jako konverzační partner. Má zkrátka spoustu využití a funguje opravdu dobře.

Čím dál častější komunikace s umělou inteligencí ale zapříčiňuje to, že se nám vkrádá do našich myslí a ovlivňuje nás, ačkoliv o tom mnozí uživatelé vůbec neví. ChatGPT výrazně ovlivňuje psaný projev uživatelů a celkově se projev uživatelů AI posouvá více k ní, než naopak.

ChatGPT od OpenAI | foto: Unsplash
ChatGPT od OpenAI | foto: Unsplash

Německá studia zaměřená na ChatGPT

Nedávná studie, která byla realizována v Německu, se zaměřila na to, zda ChatGPT ovlivňuje uživatele nejenom co se psaného slova týče, ale i toho mluveného. Výsledky ukázaly, že se za 18 měsíců od vydání této AI mezi lidskými uživateli znatelně zvýšila frekvence tzv. „GPT slov“.

Vědci kvůli této studii nahráli do ChatGPT miliony stránek se psaným obsahem (eseje, e-maily, akademické práce a podobně) a poté chatbota vyzvali, aby text takříkajíc vyleštil či uhladil. Z tohoto výsledku bylo identifikováno několik slov, které ChatGPT upřednostňoval před jinými.

Ta byla označena jako „GPT slova“, tedy slova typická pro tohoto chatbota a vědci začali tato slova sledovat ve více než 360 000 videích na YouTube a 771 000 epizodách podcastů. Sledovali je ve videích před příchodem ChatGPT a po něm, aby si mohli udělat obrázek o vývoji.

AI ovlivňuje to, jak mluvíme

Výsledky ukázaly, že tato specifická slova se s příchodem ChatGPT opravdu dostávají do popředí v rámci běžné mluvy. Samozřejmě se bavíme primárně o uživatelích mluvících anglicky a jako specifická „GPT slova“ byla určena například slova „delve“, „realm“, nebo „meticulous“.

Je přirozené, že lidé napodobují prvky vyskytující se v jejich okolí, často samozřejmě nevědomě, ale zároveň nenapodobujeme vše stejnou měrou. Pravděpodobně budeme více kopírovat někoho, koho vnímáme jako znalého či určitým způsobem důležitého.

Evidentně tedy existuje vazba mezi tím, co nám ChatGPT píše a tím, jak mluvíme. Na druhou stranu, jazyk se v průběhu času vyvíjí a vliv na něj a na používané slova má obrovské množství faktorů, ze kterých je AI jen jedním z nich. Dá se ale očekávat, že její vliv jen a jen poroste.

Zdroj: scientificamerican.com


Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Ondřej je nadšencem do elektroniky – od telefonů a počítačů až po hardware všeho druhu. Jeho srdce bije i pro svět her, dobré filmy a občas si dá do těla i při sportu.


Komentáře

Galaxy Watch 8Galaxy Watch 8

Nejnovější články