Recenze Samsung Galaxy S21 Ultra – Neviděl někdo konkurenci?

  • Samsung se letos vytasil s novou řadou vlajkových telefonů Galaxy S21
  • Hlavní vlajka – S21 Ultra – má fungovat jako výkladní skříň mobilních technologií
  • Výrobce se snažil, ale ani tak se nezdá, že by S21 Ultra byl telefon pro všechny náročné
  • Jak si stojí v porovnání s konkurencí a pomůže mu S Pen? Dozvíte se v naší recenzi!
Samsung Galaxy S21 Ultra, recenze

Samsung Galaxy S21 Ultra | foto: Mobilizujeme.cz

Ještě před podrobným testem S21 Ultra je určitě správné ohlédnout se o rok dozadu, když vyšel model S20 Ultra (recenze). Šlo o první telefon s označením Ultra a mělo se jednat o etalon mezi telefony – absolutní špičku, u které jsou díky specifikacím a celkovému dojmu z telefonu zákazníci ochotni prominout vysokou cenovku. Nakonec to ale nešlo úplně podle představ…

Samsung Galaxy S21 Ultra je telefon z trochu jiného těsta. Na první pohled se zdá, že se aktivně snaží nechat na předchozí chyby zapomenout a začít znova – mobil má perfektní displej, skvělou výdrž, úžasný fotoaparát a konečně vypadá i trochu k světu. Navrch přidal výrobce přímou podporu chytrého pera S Pen. Co víc si přát?!


Doporučujeme:


Samsung Galaxy S21 Ultra:  specifikace

Konstrukce kov a sklo, 165,1 × 75,6 × 8,9 mm, 228 g, zvýšená odolnost IP68
Displej 6,8″, Dynamic AMOLED 2X Infinity-O, 120 Hz, 3400 × 1440 px, poměr stran 20:9, jemnost 516 ppi
Operační systém Android 11 + One UI 3.1
Čipset 8jádrový, 2,9 GHz, Exynos 2100
Paměť 12/16 GB RAM, úložiště 128/256/512 GB (UFS 3.1), nemá MicroSD slot
Fotoaparát čtyři (108 Mpx hlavní + 10 Mpx teleobjektiv s periskopem + 10 Mpx teleobjektiv + 12 Mpx širokoúhlý), clona f/1.8 + f/4.9 + f/2.4 + f/2.2, OIS, umělá inteligence, 3× a 10× optický zoom, LED; přední 40Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.1, NFC, GPS, Wi-Fi 6, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje, stereo reproduktor, S Pen
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 25 W, bezdrátové 15 W a reverzní bezdrátové 4,5 W
Cena a dostupnost od 33 490 Kč, leden 2021

Obsah balení

  • telefon Samsung Galaxy S21 Ultra
  • jehla na SIM kartu
  • USB-C / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce

O nuznosti prodejního balení jsem se již plně vyjadřoval u recenze základního modelu Galaxy S21. Není v něm víc, než zákazník (dle Samsungu) potřebuje, tedy jen samotný telefon, jehla na SIM, kabel s USB-C koncovkou na obou stranách a ještě klasické, leč jistě také velmi neekologické brožury. Nabíječka chybí, sluchátka oproti loňsku také.

Samsung Galaxy S21 Ultra, recenze

Prodejní balení | foto: Mobilizujeme.cz

Masivní telefon, který trhá kapsu

Když jsem dostal do ruky Galaxy S21 Ultra, musel jsem zatlačit v oku slzu, která mi připomínala to, jak krásně kompaktní a lehoučký je základní model S21. Design je stejný – modul fotoaparátu na zádech je větší, aby se vešlo víc objektivů, jinak ale vzhled sedí jedna ku jedné.

To je rozhodně dobře, protože designový základ, který letos Samsung nastavil, se mi osobně velice líbí. Masivnějším Ultře to sluší ze všech tří novinek nejméně, ale je to pořád o míle lepší než loňský Samsung Galaxy S20 Ultra. Design je ale jen jedna část – dlužno podotknout, že velmi subjektivní. Mnohem důležitější je to, jak se telefon používá, nosí a tak podobně. A nejspíš počítáte s horší ergonomií, když si S21 Ultra kupujete.

Samsung Galaxy S21 Ultra, recenze

Samsung Galaxy S21 Ultra | foto: Mobilizujeme.cz

Už samotná tabulka specifikací vám radí, že toto není normální telefon: 6,8palcová úhlopříčka částečně zahnutého displeje s téměř nulovými rámečky a hmotnost bez obalu 228 gramů. Parafrází na jednoho poslance, tohle není žádný medvídek, ale pořádný medvěd.

Telefon se skutečně v ruce ani v kapse neztratí a manipulace s ním vůbec není jednoduchá. S ovládáním displeje jednou rukou už snad dnes nikdo nepočítá – pokud ano, tak tady vám pšenka nepokvete. Dobře se dá ovládat dolní polovina displeje, víc nic. Rozměry ovlivněná ergonomie je znát i při focení, kdy se bojíte, aby se vám telefon za 34 tisíc korun nepotkal se zemí a sklo na zádech se nevysypalo.

Odolná vlajka od Samsungu

Konstrukce je však velmi odolná, za to dostane Samsung pochvalu. Nejen, že je celá hliníková a odolává tak poškrábání (což lze říct i o matném skle na zádech), nevadí jí ani pokus o ohnutí. Výbornou zprávou je i to, že telefon vydrží v prašném prostředí a také ve vodě, za což vděčí certifikaci IP68.

V černém provedení nejsou patrné ani anténní předěly, stříbrná vypadá ale jednoznačně mnohem lépe. Celočerný telefon působí velice fádně, až bych se nebál říct nudně. Pokud jde o dimenze telefonu, napravo najdeme parádně umístěné tlačítko pro regulaci hlasitosti a pod ním o poznání menší vypínací čudlík. Dole je pak už jen slot až pro dvě nanoSIM (možnost MicroSD karty nové S21ky nepodporují), USB-C zdířka a nakonec reproduktor.

Samsung Galaxy S21 Ultra, recenze

Samsung Galaxy S21 Ultra v jednom z nabízených pouzder | foto: Mobilizujeme.cz

Vzhledem k tomu, že telefon zrcadlí trendy roku 2021, nenajdeme zde žádný audiojack. Zvuk tak můžete užívat pouze bezdrátově, anebo přímo z telefonu. To rozhodně není špatný nápad, protože telefon umí stereo díky spojení dolního repráčku s horním průřezem pro telefonní sluchátko. Zvuk by jen mohl být o maličko čistší a také hlasitější. Pokud jde o audio kvalitu při telefonování, tam není žádný problém a zvuk je perfektní.

Nejlepší displej u smartphonu

Fakt, že Samsung dodává do svých (nejen) vlajkových telefonů ty nejlepší displeje, vám asi není neznámý. U vrcholného modelu S21 Ultra dotáhl jihokorejský podnik kvalitu zobrazovače na takovou mez, že jej bez problému označím za nejlepší displej, který jsem u telefonu viděl.

Samsung Galaxy S21 Ultra, recenze

Displej | foto: Mobilizujeme.cz

Slovo je o 6,8palcovém po stranách lehoučce zahnutém panelu typu Dynamic AMOLED 2X. Ten nabízí absolutně špičkové podání barev, navrch přidává dynamickou až 120Hz obnovovací frekvenci, která umí pracovat i s Quad HD+ rozlišením 3400 × 1440 pixelů při poměru 20:9. V řeči čísel to dělá jemnost 516 pixelů na palec.

Jedním slovem úchvatné a to se ve specifikacích ani nezrcadlí další funkce displeje. Always-on zobrazení, volitelný tmavý režim i nastavení šetrné pro oči ve večerních hodinách. Abychom nezapomněli, displej má nahoře průstřel pro přední kamerku, který ale ukusuje z velkého panelu jen nezbytně nutnou část. V dolní polovině je potom ultrasonická čtečka otisků prstů, která reaguje pohotově a zaručuje kvalitní ochranu dat.

Jedinou skutečnou nevýhodou displeje je jeho velikost. Zmíněná úhlopříčka 6,8 palce a rozměry 165,1 × 75,6 × 8,9 milimetrů dávají vědět, že Ultra v dětství hodně jedla. To je ale nejspíš v pořádku, cílová skupina rozhodně netouží po menších displejích; a pokud ano, nechť sáhne po základní Galaxy S21.

One UI jako Android na steroidech

Na první pohled vás u One UI zaujme grafický kabátek. To asi nikoho nepřekvapí, ale One UI je tak masivní a složitá nadstavba, že byste ji vůbec neslučovali s původním čistým Androidem, jaký nabízejí třeba Pixely od Googlu

Samsung Galaxy S21 Ultra, recenze

Prostředí One UI 3.1 | foto: Mobilizujeme.cz

Operační systém – respektive grafická nadstavba nad Androidem 11 – One UI 3.1 je jedním z nejpraktičtějších systémů v mobilní branži. Toto sebevědomé hodnocení podkládám tím, že nabízí velké množství detailů a funkcí, které jiné nadstavby od konkurence neumí. A nezůstaneme jen u plytkých slov, ukázek je mnoho.

Mojí oblíbenou funkcí ve One UI je již vcelku klišé, a sice boční vytahovací lišta s oblíbenými kontakty, aplikacemi a podobně. Pokud se nepletu, něco podobného se snaží zavést do svého systému Realme, ale nemá to tak doladěné. U modelů S21 rovněž potěší nová funkce Samsung Free, která ale může být nahrazena klasickou plochou s Google Zprávami. Kromě toho zůstává i DeX, ovládání gesty nebo funkce přiložení telefonu k uchu pro přijetí hovoru.

S Pen – Zázrak nebo zklamání?

U modelu S21 Ultra je ale ještě jedna exkluzivita, a ta se týká chytrého pera S Pen. Letošní nejvyšší model je zřejmě jediným telefonem kromě Notů, který dostal podporu stylusu S Pen. První, co byste ale měli vědět je, že pero není součástí telefonu, není ukryto v těle – a hlavně – není ani součástí prodejního balení. K telefonu si ho musíte dokoupit společně s ochranným pouzdrem, kam se S Pen skryje.

A protože S Pen není součástí DNA telefonu, nečekejte také kompletní výčet funkcí, které známe z řady Galaxy Note od Samsungu. S perem samozřejmě můžete psát, vytváře poznámky, psát přímo na zamčené obrazovce a tak podobně, to vše zůstává.

Samsung Galaxy S21 Ultra, recenze

Samsung Galaxy S21 Ultra a S Pen | foto: Mobilizujeme.cz

Pero ale není se smartphonem tak pevně spjato, nelze jej tak využívat třeba pro vzdálenou spoušť kamery a rovněž nelze praktikovat gesta v systému či v aplikaci fotoaparát. Pokud tedy patříte k Note nadšencům a pohlížíte po S21 Ultra jako po nástupci svého staršího Notu, doporučuji si nákup dvakrát rozmyslet. Podpora pera je totiž podobná jako třeba u tabletů Galaxy Tab S, kde funguje primárně pro psaní, kreslení a de facto pro nic jiného.

Exynos po roce “zatopí” konkurenci

Krátce po tom, co vyšly nové Samsungy řady S21, mluvilo se o novém čipsetu Exynos 2100 jako o vytouženém nástupci loňského čipu Exynos 990. Ten měl nechat zapomenout na nedostatky ve výkonu, v energetické správě a také se měl zbavit nepříjemného přehřívání.

Předně k výkonu, toho má totiž nový Exynos 2100 opravdu požehnaně. Pravdou je, že pořád nedosahuje takových výsledků jako konkurenční Snapdragon 888, který najdeme v amerických, čínských anebo korejských kusech řady S21. To je ale spíše detail, protože hrubého výkonu má novinka tolik, že málokdo narazí na limit.

Samsung Galaxy S21 Ultra, recenze

Displej téměř bez rámečků | foto: Mobilizujeme.cz

Námi testovaná varianta nabízí 256 GB úložného prostoru (z toho si 31,19 GB ukusuje systém) a 12 GB paměti RAM, což je kompletně v souladu s náročným používáním, masivním multitaskingem a podobně. Bezproblémově funguje i systém DeX, který se zobrazí po připojení telefonu k monitoru. Na nějaký čas jsme v redakci měli i vyšší variantu, která nabízí 16 GB RAM a 512GB úložiště. Rozdíl oproti klasice spíše nepoznáte.

A jak je na tom ono nepříjemné topení a přehřívání, které zlobilo bez výjimek celou řadu S20. U nižšího modelu S21 (recenze) jsme topení zaznamenali. I když zřetelně došlo k vylepšení, stále bylo topení abnormální, zejména při srovnání s konkurencí. U S21 Ultra naštěstí podobné přehřívání nepozorujeme, což může být způsobeno i většími rozměry a sofistikovanější správou výkonu. Palec nahoru!

Výdrž na celý den není problém

Při svých skutečně obstojných rozměrech se uvnitř šasi Galaxy S21 Ultra ukryla 5 000mAh baterie. Málo to rozhodně není, zároveň nejde o nic, z čeho bych se posadil na zadek. Telefon bez větších problémů vydržel během testování celý den, životnost byla zhruba 35 hodin a to jsem používal nejvyšší možné rozlišení, dynamickou obnovovací frekvenci a samozřejmě většinu dne i always-on displej.

Pevně věřím, že když z jedné ze špičkových funkcí telefonu slevíte, dokáže telefon zvládnout i dva opravdu náročné dny, což je pro Samsung naprosto výborná zpráva. Ruku na srdce, vidíme to u jiných výrobců, vypustit opravdu kvalitní telefon s obstojnou výdrží není nijak lehká úloha.

A když přijde řada na nabíjení, Ultra se neostýchá využít vše, co je po ruce. Umí bezdrátové nabíjení 15 W, klasické drátové nabíjení přes USB-C výkonem až 25 W a dokonce si ze zad nabijete třeba i sluchátka nebo hodinky, to díky reverznímu bezdrátovému nabíjení s výkonem 4,5 W. Výkon a rychlost dobíjení je zcela v normě, víc není zas až tak moc třeba. Tak jen škoda, že Samsung po vzoru pitomého trendu odebral z balení nabíjecí adaptér.

Velký fotoaparát – pořádné fotky?

Fotoaparát je u dnešních telefonů jedním z nejdůležitějších aspektů, a u těch vlajkových to platí dvojnásob. Samsung Galaxy S21 Ultra má skutečně pořádnou výbavu, jak ukazují technické specifikace: hlavní snímač s rozlišením až 108 Mpx, dvojice 10Mpx teleobjektivů, jeden dokonce s periskopem a nakonec 12Mpx superširokoúhlý fotosnímač; vepředu pak našla místo čelní 40Mpx selfie kamerka.

Samsung Galaxy S21 Ultra, recenze

Fotoaparát | foto: Mobilizujeme.cz

Tabulková výbava fotoaparátu je vskutku vyčerpávající, je ale stejně působivá i v praxi? Ano i ne, totiž jak už to tak bývá, nic není stoprocentní. Začneme u hlavního snímače, který je na zádech telefonu tím nejdůležitějším. Vlivem technologie zvané pixel binning jsou klasické snímky pořizovány při rozlišení 27 Mpx.

To je dost na to, aby snímky netrápil nedostatek detailů a další neduhy slabších 12 nebo 16 Mpx snímačů, které ale používá většina smartphonové produkce. Nevýhodou ale je, že velikost jednotlivých snímků vyroste klidně o 150 %.

Snímky samotné jsou ale na výtečné úrovni. Barevná věrnost je famózní, ostrost maximálně dostatečná a co je hlavní, fotky vypadají dobře i na větším monitoru s vyšším rozlišením. Z testování mám silný pocit, že co do fotoaparátu dokázal Samsung vynaložit takové úsilí, že S21 Ultra bude bojovat o přední příčky všech možný žebříčků mobilního focení. Výborné výsledky vykazuje i přední 40Mpx (v základu 10 Mpx), která nemá vesměs žádnou chybu, snad jen v noci.

Tam totiž vévodí trio fotoaparátů na zádech. Nadneseně řečeno si S21 Ultra dělá z nočních scenérií “dobrý den”. Kvalita je na první pohled skvělá, prosvětlení dostatečné, nepřepálené a barvy noci saturují jen zřídka. Překvapilo mě, že i zoom nebo širokoúhlé snímky mají v nočních podmínkách výbornou kvalitu a stačí klidná ruka a telefon tvoří krásné snímky.

Když už byla řeč o zoomu, ani ten bychom neměli odbýt. Ultra disponuje dvěma teleobjektivy, z nichž jeden umí 3× optický zoom a ten periskopový až 10× optický zoom bez ztráty kvality. Funguje to bezchybně. Jen pro zajímavost, k mání je až 100× digitální Space Zoom, stejně jako vloni, který ale figuruje jen jako machrovina. Používá se těžko a málokdy jej opravdu potřebujete.

Video i pro fajnšmekry

Vlajkové telefony Samsung patří k těm nejlepším mobilním přístrojům pro natáčení videí, a to zejména díky funkci Super Steady. Ta podporuje jen rozlišení Full HD, ale při 30 či 60 snímcích za sekundu a představuje nejjednodušší způsob, jak natočit krásně plynulé video s patrnou optickou stabilizací.

Pakliže máte v natáčení videí telefonem velký koníček, určitě vás potěší podpora až 8K rozlišení při snímkové frekvenci 24 FPS. Jestli nemáte doma televizi s patřičným rozlišením, asi vás to nechá v klidu. Pro méně náročné je tu pak 4K rozlišení až při 60snímkové frekvenci. Vše funguje bezproblémově, jen se slabší stabilizací se u vyššího rozlišení musí počítat.

Jak fotí Samsung Galaxy S21 Ultra?

Ukázka: noční režim

Ukázka: 10× optický zoom

Ukázka: video Super Steady, Full HD, 60 FPS

Kvalita každým coulem

Samsung dokázal vyrobit zařízení, které představuje etalon smartphonové produkce každičkým coulem. Pravdou je, že v telefonu jsem nenašel nějaké osobní zalíbení, spíše cítím povinnost potvrdit, že jde skutečně o špičku. Fotí skvěle, displej je perfektní, zpracování příkladné a výkon v žádném případě nechybí.

Zklamání číslo jedna je ale stylus, který díky bohu není pevnou součástí telefonu a tak přinášíme hodnocení tohoto příslušenství jen jako takovou zajímavost. Pak je tu cena, která běžným zákazníkům moc po chuti není.

Samsung Galaxy S21 Ultra, recenze

Samsung Galaxy S21 Ultra | foto: Mobilizujeme.cz

Ultra ale není telefon jen tak pro někoho – je to nejlepší mobil od Samsungu, který byl navržen pro ty nejnáročnější. V kvalitě displeje nemá konkurenci, ve focení možná (co takhle srovnání s Huawei Mate 40 Pro?), zbytek jako operační systém či design jsou silně subjektivní disciplíny. I tak si ale myslím, že v cenové relaci kolem 35 tisíc korun Samsung nemá v androidovém spektru konkurenci – a dlouho také mít nebude.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 displej  S Pen
 zpracování a design  rozměry
 fotoaparát zvuk
 výdrž
 systém

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Samsung Galaxy S21 Ultra – Neviděl někdo konkurenci?

  • Samsung se letos vytasil s novou řadou vlajkových telefonů Galaxy S21
  • Hlavní vlajka – S21 Ultra – má fungovat jako výkladní skříň mobilních technologií
  • Výrobce se snažil, ale ani tak se nezdá, že by S21 Ultra byl telefon pro všechny náročné
  • Jak si stojí v porovnání s konkurencí a pomůže mu S Pen? Dozvíte se v naší recenzi!
Samsung Galaxy S21 Ultra, recenze

Samsung Galaxy S21 Ultra | foto: Mobilizujeme.cz

Ještě před podrobným testem S21 Ultra je určitě správné ohlédnout se o rok dozadu, když vyšel model S20 Ultra (recenze). Šlo o první telefon s označením Ultra a mělo se jednat o etalon mezi telefony – absolutní špičku, u které jsou díky specifikacím a celkovému dojmu z telefonu zákazníci ochotni prominout vysokou cenovku. Nakonec to ale nešlo úplně podle představ…

Samsung Galaxy S21 Ultra je telefon z trochu jiného těsta. Na první pohled se zdá, že se aktivně snaží nechat na předchozí chyby zapomenout a začít znova – mobil má perfektní displej, skvělou výdrž, úžasný fotoaparát a konečně vypadá i trochu k světu. Navrch přidal výrobce přímou podporu chytrého pera S Pen. Co víc si přát?!


Doporučujeme:


Samsung Galaxy S21 Ultra:  specifikace

Konstrukce kov a sklo, 165,1 × 75,6 × 8,9 mm, 228 g, zvýšená odolnost IP68
Displej 6,8″, Dynamic AMOLED 2X Infinity-O, 120 Hz, 3400 × 1440 px, poměr stran 20:9, jemnost 516 ppi
Operační systém Android 11 + One UI 3.1
Čipset 8jádrový, 2,9 GHz, Exynos 2100
Paměť 12/16 GB RAM, úložiště 128/256/512 GB (UFS 3.1), nemá MicroSD slot
Fotoaparát čtyři (108 Mpx hlavní + 10 Mpx teleobjektiv s periskopem + 10 Mpx teleobjektiv + 12 Mpx širokoúhlý), clona f/1.8 + f/4.9 + f/2.4 + f/2.2, OIS, umělá inteligence, 3× a 10× optický zoom, LED; přední 40Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.1, NFC, GPS, Wi-Fi 6, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje, stereo reproduktor, S Pen
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 25 W, bezdrátové 15 W a reverzní bezdrátové 4,5 W
Cena a dostupnost od 33 490 Kč, leden 2021

Obsah balení

  • telefon Samsung Galaxy S21 Ultra
  • jehla na SIM kartu
  • USB-C / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce

O nuznosti prodejního balení jsem se již plně vyjadřoval u recenze základního modelu Galaxy S21. Není v něm víc, než zákazník (dle Samsungu) potřebuje, tedy jen samotný telefon, jehla na SIM, kabel s USB-C koncovkou na obou stranách a ještě klasické, leč jistě také velmi neekologické brožury. Nabíječka chybí, sluchátka oproti loňsku také.

Samsung Galaxy S21 Ultra, recenze

Prodejní balení | foto: Mobilizujeme.cz

Masivní telefon, který trhá kapsu

Když jsem dostal do ruky Galaxy S21 Ultra, musel jsem zatlačit v oku slzu, která mi připomínala to, jak krásně kompaktní a lehoučký je základní model S21. Design je stejný – modul fotoaparátu na zádech je větší, aby se vešlo víc objektivů, jinak ale vzhled sedí jedna ku jedné.

To je rozhodně dobře, protože designový základ, který letos Samsung nastavil, se mi osobně velice líbí. Masivnějším Ultře to sluší ze všech tří novinek nejméně, ale je to pořád o míle lepší než loňský Samsung Galaxy S20 Ultra. Design je ale jen jedna část – dlužno podotknout, že velmi subjektivní. Mnohem důležitější je to, jak se telefon používá, nosí a tak podobně. A nejspíš počítáte s horší ergonomií, když si S21 Ultra kupujete.

Samsung Galaxy S21 Ultra, recenze

Samsung Galaxy S21 Ultra | foto: Mobilizujeme.cz

Už samotná tabulka specifikací vám radí, že toto není normální telefon: 6,8palcová úhlopříčka částečně zahnutého displeje s téměř nulovými rámečky a hmotnost bez obalu 228 gramů. Parafrází na jednoho poslance, tohle není žádný medvídek, ale pořádný medvěd.

Telefon se skutečně v ruce ani v kapse neztratí a manipulace s ním vůbec není jednoduchá. S ovládáním displeje jednou rukou už snad dnes nikdo nepočítá – pokud ano, tak tady vám pšenka nepokvete. Dobře se dá ovládat dolní polovina displeje, víc nic. Rozměry ovlivněná ergonomie je znát i při focení, kdy se bojíte, aby se vám telefon za 34 tisíc korun nepotkal se zemí a sklo na zádech se nevysypalo.

Odolná vlajka od Samsungu

Konstrukce je však velmi odolná, za to dostane Samsung pochvalu. Nejen, že je celá hliníková a odolává tak poškrábání (což lze říct i o matném skle na zádech), nevadí jí ani pokus o ohnutí. Výbornou zprávou je i to, že telefon vydrží v prašném prostředí a také ve vodě, za což vděčí certifikaci IP68.

V černém provedení nejsou patrné ani anténní předěly, stříbrná vypadá ale jednoznačně mnohem lépe. Celočerný telefon působí velice fádně, až bych se nebál říct nudně. Pokud jde o dimenze telefonu, napravo najdeme parádně umístěné tlačítko pro regulaci hlasitosti a pod ním o poznání menší vypínací čudlík. Dole je pak už jen slot až pro dvě nanoSIM (možnost MicroSD karty nové S21ky nepodporují), USB-C zdířka a nakonec reproduktor.

Samsung Galaxy S21 Ultra, recenze

Samsung Galaxy S21 Ultra v jednom z nabízených pouzder | foto: Mobilizujeme.cz

Vzhledem k tomu, že telefon zrcadlí trendy roku 2021, nenajdeme zde žádný audiojack. Zvuk tak můžete užívat pouze bezdrátově, anebo přímo z telefonu. To rozhodně není špatný nápad, protože telefon umí stereo díky spojení dolního repráčku s horním průřezem pro telefonní sluchátko. Zvuk by jen mohl být o maličko čistší a také hlasitější. Pokud jde o audio kvalitu při telefonování, tam není žádný problém a zvuk je perfektní.

Nejlepší displej u smartphonu

Fakt, že Samsung dodává do svých (nejen) vlajkových telefonů ty nejlepší displeje, vám asi není neznámý. U vrcholného modelu S21 Ultra dotáhl jihokorejský podnik kvalitu zobrazovače na takovou mez, že jej bez problému označím za nejlepší displej, který jsem u telefonu viděl.

Samsung Galaxy S21 Ultra, recenze

Displej | foto: Mobilizujeme.cz

Slovo je o 6,8palcovém po stranách lehoučce zahnutém panelu typu Dynamic AMOLED 2X. Ten nabízí absolutně špičkové podání barev, navrch přidává dynamickou až 120Hz obnovovací frekvenci, která umí pracovat i s Quad HD+ rozlišením 3400 × 1440 pixelů při poměru 20:9. V řeči čísel to dělá jemnost 516 pixelů na palec.

Jedním slovem úchvatné a to se ve specifikacích ani nezrcadlí další funkce displeje. Always-on zobrazení, volitelný tmavý režim i nastavení šetrné pro oči ve večerních hodinách. Abychom nezapomněli, displej má nahoře průstřel pro přední kamerku, který ale ukusuje z velkého panelu jen nezbytně nutnou část. V dolní polovině je potom ultrasonická čtečka otisků prstů, která reaguje pohotově a zaručuje kvalitní ochranu dat.

Jedinou skutečnou nevýhodou displeje je jeho velikost. Zmíněná úhlopříčka 6,8 palce a rozměry 165,1 × 75,6 × 8,9 milimetrů dávají vědět, že Ultra v dětství hodně jedla. To je ale nejspíš v pořádku, cílová skupina rozhodně netouží po menších displejích; a pokud ano, nechť sáhne po základní Galaxy S21.

One UI jako Android na steroidech

Na první pohled vás u One UI zaujme grafický kabátek. To asi nikoho nepřekvapí, ale One UI je tak masivní a složitá nadstavba, že byste ji vůbec neslučovali s původním čistým Androidem, jaký nabízejí třeba Pixely od Googlu

Samsung Galaxy S21 Ultra, recenze

Prostředí One UI 3.1 | foto: Mobilizujeme.cz

Operační systém – respektive grafická nadstavba nad Androidem 11 – One UI 3.1 je jedním z nejpraktičtějších systémů v mobilní branži. Toto sebevědomé hodnocení podkládám tím, že nabízí velké množství detailů a funkcí, které jiné nadstavby od konkurence neumí. A nezůstaneme jen u plytkých slov, ukázek je mnoho.

Mojí oblíbenou funkcí ve One UI je již vcelku klišé, a sice boční vytahovací lišta s oblíbenými kontakty, aplikacemi a podobně. Pokud se nepletu, něco podobného se snaží zavést do svého systému Realme, ale nemá to tak doladěné. U modelů S21 rovněž potěší nová funkce Samsung Free, která ale může být nahrazena klasickou plochou s Google Zprávami. Kromě toho zůstává i DeX, ovládání gesty nebo funkce přiložení telefonu k uchu pro přijetí hovoru.

S Pen – Zázrak nebo zklamání?

U modelu S21 Ultra je ale ještě jedna exkluzivita, a ta se týká chytrého pera S Pen. Letošní nejvyšší model je zřejmě jediným telefonem kromě Notů, který dostal podporu stylusu S Pen. První, co byste ale měli vědět je, že pero není součástí telefonu, není ukryto v těle – a hlavně – není ani součástí prodejního balení. K telefonu si ho musíte dokoupit společně s ochranným pouzdrem, kam se S Pen skryje.

A protože S Pen není součástí DNA telefonu, nečekejte také kompletní výčet funkcí, které známe z řady Galaxy Note od Samsungu. S perem samozřejmě můžete psát, vytváře poznámky, psát přímo na zamčené obrazovce a tak podobně, to vše zůstává.

Samsung Galaxy S21 Ultra, recenze

Samsung Galaxy S21 Ultra a S Pen | foto: Mobilizujeme.cz

Pero ale není se smartphonem tak pevně spjato, nelze jej tak využívat třeba pro vzdálenou spoušť kamery a rovněž nelze praktikovat gesta v systému či v aplikaci fotoaparát. Pokud tedy patříte k Note nadšencům a pohlížíte po S21 Ultra jako po nástupci svého staršího Notu, doporučuji si nákup dvakrát rozmyslet. Podpora pera je totiž podobná jako třeba u tabletů Galaxy Tab S, kde funguje primárně pro psaní, kreslení a de facto pro nic jiného.

Exynos po roce “zatopí” konkurenci

Krátce po tom, co vyšly nové Samsungy řady S21, mluvilo se o novém čipsetu Exynos 2100 jako o vytouženém nástupci loňského čipu Exynos 990. Ten měl nechat zapomenout na nedostatky ve výkonu, v energetické správě a také se měl zbavit nepříjemného přehřívání.

Předně k výkonu, toho má totiž nový Exynos 2100 opravdu požehnaně. Pravdou je, že pořád nedosahuje takových výsledků jako konkurenční Snapdragon 888, který najdeme v amerických, čínských anebo korejských kusech řady S21. To je ale spíše detail, protože hrubého výkonu má novinka tolik, že málokdo narazí na limit.

Samsung Galaxy S21 Ultra, recenze

Displej téměř bez rámečků | foto: Mobilizujeme.cz

Námi testovaná varianta nabízí 256 GB úložného prostoru (z toho si 31,19 GB ukusuje systém) a 12 GB paměti RAM, což je kompletně v souladu s náročným používáním, masivním multitaskingem a podobně. Bezproblémově funguje i systém DeX, který se zobrazí po připojení telefonu k monitoru. Na nějaký čas jsme v redakci měli i vyšší variantu, která nabízí 16 GB RAM a 512GB úložiště. Rozdíl oproti klasice spíše nepoznáte.

A jak je na tom ono nepříjemné topení a přehřívání, které zlobilo bez výjimek celou řadu S20. U nižšího modelu S21 (recenze) jsme topení zaznamenali. I když zřetelně došlo k vylepšení, stále bylo topení abnormální, zejména při srovnání s konkurencí. U S21 Ultra naštěstí podobné přehřívání nepozorujeme, což může být způsobeno i většími rozměry a sofistikovanější správou výkonu. Palec nahoru!

Výdrž na celý den není problém

Při svých skutečně obstojných rozměrech se uvnitř šasi Galaxy S21 Ultra ukryla 5 000mAh baterie. Málo to rozhodně není, zároveň nejde o nic, z čeho bych se posadil na zadek. Telefon bez větších problémů vydržel během testování celý den, životnost byla zhruba 35 hodin a to jsem používal nejvyšší možné rozlišení, dynamickou obnovovací frekvenci a samozřejmě většinu dne i always-on displej.

Pevně věřím, že když z jedné ze špičkových funkcí telefonu slevíte, dokáže telefon zvládnout i dva opravdu náročné dny, což je pro Samsung naprosto výborná zpráva. Ruku na srdce, vidíme to u jiných výrobců, vypustit opravdu kvalitní telefon s obstojnou výdrží není nijak lehká úloha.

A když přijde řada na nabíjení, Ultra se neostýchá využít vše, co je po ruce. Umí bezdrátové nabíjení 15 W, klasické drátové nabíjení přes USB-C výkonem až 25 W a dokonce si ze zad nabijete třeba i sluchátka nebo hodinky, to díky reverznímu bezdrátovému nabíjení s výkonem 4,5 W. Výkon a rychlost dobíjení je zcela v normě, víc není zas až tak moc třeba. Tak jen škoda, že Samsung po vzoru pitomého trendu odebral z balení nabíjecí adaptér.

Velký fotoaparát – pořádné fotky?

Fotoaparát je u dnešních telefonů jedním z nejdůležitějších aspektů, a u těch vlajkových to platí dvojnásob. Samsung Galaxy S21 Ultra má skutečně pořádnou výbavu, jak ukazují technické specifikace: hlavní snímač s rozlišením až 108 Mpx, dvojice 10Mpx teleobjektivů, jeden dokonce s periskopem a nakonec 12Mpx superširokoúhlý fotosnímač; vepředu pak našla místo čelní 40Mpx selfie kamerka.

Samsung Galaxy S21 Ultra, recenze

Fotoaparát | foto: Mobilizujeme.cz

Tabulková výbava fotoaparátu je vskutku vyčerpávající, je ale stejně působivá i v praxi? Ano i ne, totiž jak už to tak bývá, nic není stoprocentní. Začneme u hlavního snímače, který je na zádech telefonu tím nejdůležitějším. Vlivem technologie zvané pixel binning jsou klasické snímky pořizovány při rozlišení 27 Mpx.

To je dost na to, aby snímky netrápil nedostatek detailů a další neduhy slabších 12 nebo 16 Mpx snímačů, které ale používá většina smartphonové produkce. Nevýhodou ale je, že velikost jednotlivých snímků vyroste klidně o 150 %.

Snímky samotné jsou ale na výtečné úrovni. Barevná věrnost je famózní, ostrost maximálně dostatečná a co je hlavní, fotky vypadají dobře i na větším monitoru s vyšším rozlišením. Z testování mám silný pocit, že co do fotoaparátu dokázal Samsung vynaložit takové úsilí, že S21 Ultra bude bojovat o přední příčky všech možný žebříčků mobilního focení. Výborné výsledky vykazuje i přední 40Mpx (v základu 10 Mpx), která nemá vesměs žádnou chybu, snad jen v noci.

Tam totiž vévodí trio fotoaparátů na zádech. Nadneseně řečeno si S21 Ultra dělá z nočních scenérií “dobrý den”. Kvalita je na první pohled skvělá, prosvětlení dostatečné, nepřepálené a barvy noci saturují jen zřídka. Překvapilo mě, že i zoom nebo širokoúhlé snímky mají v nočních podmínkách výbornou kvalitu a stačí klidná ruka a telefon tvoří krásné snímky.

Když už byla řeč o zoomu, ani ten bychom neměli odbýt. Ultra disponuje dvěma teleobjektivy, z nichž jeden umí 3× optický zoom a ten periskopový až 10× optický zoom bez ztráty kvality. Funguje to bezchybně. Jen pro zajímavost, k mání je až 100× digitální Space Zoom, stejně jako vloni, který ale figuruje jen jako machrovina. Používá se těžko a málokdy jej opravdu potřebujete.

Video i pro fajnšmekry

Vlajkové telefony Samsung patří k těm nejlepším mobilním přístrojům pro natáčení videí, a to zejména díky funkci Super Steady. Ta podporuje jen rozlišení Full HD, ale při 30 či 60 snímcích za sekundu a představuje nejjednodušší způsob, jak natočit krásně plynulé video s patrnou optickou stabilizací.

Pakliže máte v natáčení videí telefonem velký koníček, určitě vás potěší podpora až 8K rozlišení při snímkové frekvenci 24 FPS. Jestli nemáte doma televizi s patřičným rozlišením, asi vás to nechá v klidu. Pro méně náročné je tu pak 4K rozlišení až při 60snímkové frekvenci. Vše funguje bezproblémově, jen se slabší stabilizací se u vyššího rozlišení musí počítat.

Jak fotí Samsung Galaxy S21 Ultra?

Ukázka: noční režim

Ukázka: 10× optický zoom

Ukázka: video Super Steady, Full HD, 60 FPS

Kvalita každým coulem

Samsung dokázal vyrobit zařízení, které představuje etalon smartphonové produkce každičkým coulem. Pravdou je, že v telefonu jsem nenašel nějaké osobní zalíbení, spíše cítím povinnost potvrdit, že jde skutečně o špičku. Fotí skvěle, displej je perfektní, zpracování příkladné a výkon v žádném případě nechybí.

Zklamání číslo jedna je ale stylus, který díky bohu není pevnou součástí telefonu a tak přinášíme hodnocení tohoto příslušenství jen jako takovou zajímavost. Pak je tu cena, která běžným zákazníkům moc po chuti není.

Samsung Galaxy S21 Ultra, recenze

Samsung Galaxy S21 Ultra | foto: Mobilizujeme.cz

Ultra ale není telefon jen tak pro někoho – je to nejlepší mobil od Samsungu, který byl navržen pro ty nejnáročnější. V kvalitě displeje nemá konkurenci, ve focení možná (co takhle srovnání s Huawei Mate 40 Pro?), zbytek jako operační systém či design jsou silně subjektivní disciplíny. I tak si ale myslím, že v cenové relaci kolem 35 tisíc korun Samsung nemá v androidovém spektru konkurenci – a dlouho také mít nebude.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 displej  S Pen
 zpracování a design  rozměry
 fotoaparát zvuk
 výdrž
 systém

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."