Recenze Alcatel Shine Lite: i levný smartphone může být hezký

Luboš Srb

Mnozí nadávají, že jsou si v posledních letech smartphony podobné jako vejce vejci. A mají pravdu. Jenže existují i výjimky – třeba jako Alcatel Shine Lite, který nudný řadový design vyměnil za prémiovější a podstatně ojedinělejší provedení. A to ani nemusíte sáhnout hluboko do kapsy.

Alcatel Shine Lite recenze
Alcatel Shine Lite recenze

Dlouho jsem přemýšlel, které telefony mi nový Alcatel Shine Lite vlastně připomíná. Vzhledem k luxusnímu skleněno-kovovému tělu mě samozřejmě jako první napadly loňské a letošní vlajkové modely řady Galaxy S od jihokorejského Samsungu, jenže po uchopení telefonu zjistíte, že jde vzhledem k ostřejším hranám spíše o postarší iPhone 4S od Applu. Každopádně čert vem, jestli byla inspirace čínského výrobce od Američanů, Jihokorejců, nebo snad obou dvou. Za mě se telefon povedl, a to nejen po designové stránce.

Alcatel Shine Lite: specifikace

Konstrukcekov a sklo, 142 x 71 x 7,45 mm, 156 g
Displej5,0″, IPS LCD, 1280 x 720 px, jemnost 294 ppi
Operační systémAndroid 6.0 Marshmallow
Procesor4 jádrový, 1,3 GHz, MediaTek 6737
Paměť2 GB RAM, 16 GB úložiště, microSD slot
Fotoaparát13 Mpx, duální blesk, autofocus + přední 5 Mpx
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieBluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie2460 mAh
Cena a dostupnost4 990 Kč, listopad 2016

Design a zpracování: zdání klame

Alcatel Shine Lite nedává běžnému člověku moc šanci poznat, že jde o smartphone do 5 000 Kč a nikoliv o vlajkový model za klidně 20 tisíc. Stejně jako například u Applu nebo Samsungu, také čínský výrobce zvolil u svého cenově dostupnějšího modelu naprosto luxusní kombinaci kovu a skla.

Alcatel Shine Lite recenze
Alcatel Shine Lite recenze

A chválit můžu i dále, konkrétně za samotné precizní zpracování, které se oproti jmenovaným předním značkám v oboru prakticky vůbec neliší. Nečekejte žádné skryté nástrahy nebo nedodělky. Jediné, co snad mohu po konstrukční stránce vytknout, jsou pouze neprakticky velmi hladká záda, kvůli kterým telefon snadno vyklouzává z ruky.

Alcatel Shine Lite recenze
Alcatel Shine Lite recenze

A soudruzi z Číny ještě udělali jednu tak trochu nelogickou věc, která nemá v tomto případě žádný ani alespoň estetický význam. Vypínací klávesu najdete nešikovně umístěnou na pravém boku úplně v nejvyšších místech, dokonce až nad tlačítky pro regulaci hlasitosti. Pokud nemáte teleskopický palec (v Japonsku skutečně takovou vychytávku prodávají), nebudete moc spokojeni.

Alcatel Shine Lite recenze
Alcatel Shine Lite recenze

Pro samotné odemykání se ale dá naštěstí zvolil mnohem praktičtější způsob, a sice čtečku otisků prstů. Snímač, který použil Alcatel, ovšem patří spíše mezi průměrné kousky. Shine Lite můžete s otiskem odemknout spolehlivě vždy na první přiložení, avšak rychlost kolem jedné vteřiny je pomalejší než u konkurenčních modelů za stejné peníze, například od Xiaomi.

Displej, prostředí a baterie: nic navíc

Za málo peněz těžko zahrajete velké divadlo, a následující oblasti telefonu to jen a jen potvrzují. Výrobce například vybral pětipalcový IPS LCD displej s nižším HD rozlišením, kde jemnost dosahuje méně než 300 ppi. Někteří čínští výrobci, jako je Lenovo či Xiaomi, přitom ukazují, že již není problém přinést jemnější Full HD panel.

Alcatel Shine Lite recenze
Alcatel Shine Lite recenze

U prémiově zpracovaného telefonu Alcatel Shine Lite je ovšem více než jasné, že zkrátka výrobce musel někde šetřit. Příliš dobrý dojem na mě neudělaly ani nepřirozeně saturované barvy. Naopak čitelnost displeje na venkovním světle je dostatečná a v noci si naopak na nejnižší jas zbytečně nevypálíte oči. Potěší také použití moderního zakřiveného 2.5D ochranného skla Dragontrail.

 

Pokud jde o operační systém, Android 6.0 Marshmallow zůstal v čisté podobě. Žádná nadstavby a jen minimum přidaných funkcí. Například na zamykací obrazovku si můžete umístit 5 libovolných zástupců coby zkratek k některým funkcím nebo aplikacím, či v nastavení zapnout pohybové gesto, kdy otočením ztlumíte vyzvánění nebo budík. Nic dalšího nečekejte, jen čistý Android.

 

Zajímavým doplňkem je snad ještě aplikace pro zrychlení telefonu, ve které můžete pročistit paměť, nastavit které aplikace se nesmí samovolně spouštět apod. Díky tomu můžete při správné konfiguraci prodloužit výdrž telefonu, aniž byste nějak znatelně ovlivnili jeho běžné fungování, jinými slovy třeba si nezakázali komunikační aplikace a pak se nedivili, že vám nechodí zprávy.

 

Ať už jsem ale v aplikaci nastavil systém sebelíp, menší baterie s kapacitou 2460 mAh zkrátka nedokáže zázraky. Běžně jsem musel telefon při pracovním dni dobíjet takřka každý den večer, jen někdy jsem nechal dobití až na druhý den, kdy ovšem stejně Shine Lite nevydržel až do druhého večera. A příliš nepotěší ani následní dobíjení, které probíhá celkem pomalu, když výrobce ke smartphonu dodává pouze prachobyčejnou 5V 1A nabíječku.

Fotoaparát: příliš nepřesvědčí

Za cenu kolem 5 tisíc se dají sehnat smartphony s mnohem lepším fotoaparátem. Alcatel Shine Lite sice disponuje 13 Mpx rozlišením, ovšem při skutečném focení v terénu má většinou problémy už se samotným ostřením – to se ne vždy povede a výsledkem je pak samozřejmě nezaostřená fotka. Největším problémem je až příliš pomalá závěrka, kvůli které byste museli mít rovnou stativ, abyste pořídili nějaký opravdu lepší snímek, který neposlouží maximálně tak jen jako momentka na jedno použití.

Alcatel Shine Lite recenze
Alcatel Shine Lite recenze

Jak fotí Alcatel Shine Lite

Zhodnocení

Během používání jsem si Shine Lite od Alcatelu celkem oblíbil, zejména proto, že mu to opravdu moc sluší. Když ovšem došlo na psaní samotné recenze, uvědomil jsem si, kolik skrytých nedostatků tenhle telefon vlastně má.

Alcatel Shine Lite recenze
Alcatel Shine Lite recenze

Jak se to říká v jedné z českých reklam „když ji miluješ, není co řešit“, platí i zde. Alcatel Shine Lite mohu doporučit tomu, komu se skutečně zalíbí po designové stránce a nechce si kvůli tomu rovnou kupovat iPhone nebo Samsung.

To, že telefon klouže z ruky, je otázkou konstrukce a použitého materiálu, což se ani nedá výrobci tolik zazlívat. Horší je však displej a hlavně fotoaparát, který je v některých případech opravdu nepoužitelný. Ani baterie nemá ideální výdrž.

Alcatel Shine Lite recenze
Alcatel Shine Lite recenze

Pokud bych měl tedy poradit, jaké jsou alternativy, je to například stále podle mě nepřekonaný Xiaomi Redmi 3S (recenze), který už má dokonce i kompletní podporu LTE, celokovové tělo, obří 4100 mAh baterii nebo propracovanější prostředí. A nejen to.

Další možností je vybrat si některý z phabletů s 5,5palcovým displejem, například Xiaomi Redmi Note 3 (recenze) taktéž s plnou podporou evropského LTE, celokovovým tělem a celkově velmi slušnou výbavou. Nebo třeba Vodafone Smart Ultra 7 (recenze).

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus prémiový designPlus klouže z ruky
Plus povedená čtečka otisků prstůPlus méně kvalitní displej
Plus nízká cenaPlus horší fotoaparát

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Luboš píše o technologiích s důrazem na užitečnost pro čtenáře. Od roku 2007 publikoval přes 8 000 článků, začínal jako zakladatel magazínu Mobilizujeme.cz. V osobním životě sází na produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články