Mobilizujeme.cz

Recenze Xiaomi Redmi Note 3: má se konkurence začít bát?

  |  24 komentářů  |  autor:

Pamatuju si to jako dneska. Xiaomi za pár korun s luxusní výbavou. „Tenhle telefon je nákup života, to se neodmítá!“ Jenže pak přišla samá ale. Xiaomi necestovalo za hranice Číny, nikdo o něm pořádně nic nevěděl a exotika měla podobu spíše prvovýstupu na Everest než tropického ráje. Z mého plánu nakonec sešlo, ale značka se mi do paměti vryla nezapomenutelně. Teď držím v ruce Xiaomi Redmi Note 3 a říkám si, co se to s legendou Říše středu za ta léta stalo…

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

Xiaomi se nijak netají svou inspirací v Kalifornii. Apple vyrábí iPhone v posledních dvou generacích a jako bonus přidal nafouknutou velikost Plus. Hugo Barra na svém virtuálním pultu vystavuje Mi4, Mi4c, Mi4i, Redmi, Redmi 1S, Redmi Note, Redmi Note Pro a narazit můžete i na starší modely. Tady podobnost moc nesedí, že? Otázkou tedy je, jestli Xiaomi zvládá kočírovat celé své stádo mobilů.

Xiaomi Redmi Note 3: specifikace

Konstrukce kov, 150 x 76 x 8,7 mm, 164 g
Displej 5,5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, 400 ppi
Operační systém MIUI 7 (postavené na Androidu Lollipop)
Procesor 8 jádrový, 2 GHz, MediaTek Helio X10
Paměť 2/3 GB RAM, úložiště 16/32 GB, není microSD slot
Fotoaparát 13 Mpx, blesk + přední 5 Mpx
LTE připojení 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie nanoSIM, Bluetooth 4.1, Wi-Fi, GPS, dual SIM, čtečka otisků
Baterie 4 000 mAh
Cena a dostupnost , prosinec 2015

Za zapůjčení děkujeme eshopu Beryko.cz, kde si telefon můžete koupit.

Design a zpracování: estét trpí, pragmatik jásá

Než začnu pitvat parametry testovaného Redmi Note 3, dovolím si malý krok stranou. Co jsou poslední trendy mezi smartphony? Jednoznačně čtečka otisků prstů, možná luxusnější materiály, infraport a v několika případech unikátní fotoaparáty. Pokud bychom postupovali podle tohoto seznamu, má Note 3 relativně slušnou bilanci: čtečka nechybí, kovová vanička vypadá slibně, s infraportem se taky potkáte, akorát kamera zůstala u klasiky. Telefon by měl být ale víc, než jen sada komponent v jednom těle.

Třeba samotný tvar zařízení je vyloženě bez nápadu. Chápu, že zaoblený kvádr neposkytuje příliš prostoru pro kreativitu, ale při pohledu z boku vypadá Xiaomi jako schizofrenik. Zezadu stříbrná metalíza náchylná na ulepení vypadá když ne reprezentativně, tak alespoň odolně. Ale zepředu? Stříbrný rámeček a bílá plocha? I decentní černá by Note slušela víc, takhle jsem se nemohl zbavit dojmu, že používám naprostý low-end.

Popisky navigačních kláves jsou hodně drobné a bez zapnutého podsvícení se po slepu trefují hůř, než je obvyklé, krycí sklíčko je zase spíš oleofilní než –fobní. Bohužel bílý podklad nesvědčí ani vnímání velikostí phabletu, světlá linka opticky zvětšuje rozestup mezi samotným 5,5″ Full HD displejem a rámečkem. Přitom by stačilo použít třeba tmavě modrou, vínovou, nebo naopak nějakou veselejší barvu.

Pokud však odmyslím estetické hledisko, kritika rázem utichne. Klávesy pro ovládání hlasitosti a vypínání jsou přímo pod palcem, čtečka otisků se objeví přímo pod ukazováčkem a supluje tak samotné zapnutí a přitom Xiaomi pevně drží v dlani pravděpodobně zásluhou vypouklých boků s matným povrchem. Po prvních dnech jsem měl dojem, že funguje bezchybně, rychle a přesně. Po čase jsem však objevil několik jejích slabin: jakmile máte zmrzlé prsty, je potřeba na ni více zatlačit a už tolik nefunguje efekt pouhého přiložení, rovněž pokud nosíte ruce v kapsách, budete si na čtečce parkovat prst mimoděk a nechtěně tak odemykat telefon.

Zajímavě se výrobce zhostil integrace diody. Pokud nesvítí, nenajdete ji, v zapnutém stavu se pak ukrývá vedle přední kamery.

Celek funguje, jediné dva detaily mohou, ale nemusí, překážet: konektor microUSB si našel místo pod tlačítkem pro spuštění posledních aplikací (s ikonkou tradiční pro menu, protože standardní ikona patří návratu na domácí obrazovku), po slepu ho možná budete hledat, ale zorientovat se dá snadno. Druhým potenciálním nedostatkem je reproduktor na zádech – asi tušíte, co se stane, když bude Note 3 ležet na krovkách.

Kvalitu provedení už jsem zvyklý i u čínské produkce shrnovat pár slovy o bezchybnosti. Žel, Xiaomi vrže. Hlavně ve zkrutu se z oblasti vrchní poloviny displeje ozývá škaredé kvílení, až by člověk začal pochybovat o použitých materiálech.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

ČLÁNKY:, , ,
Samsung si odnesl prestižní ocenění za reklamu se pštrosem

Samsung si odnesl prestižní ocenění za reklamu se pštrosem

VČERA  |    |  4 komentáře

Při prodeji smartphonů platí jasné pravidlo, reklama je základ. Její kvalita a zpracování by tak mělo být na…

Na poli wearables jasně dominuje Apple, druhý je Samsung

Na poli wearables jasně dominuje Apple, druhý je Samsung

26. 6. 2017  |    |  5 komentářů

Některé trhy, jako například globální prodej tabletů, upadají, některé jiné trhy ale touto dobou nabírají na síle. Takovým…

Díky novému objevu budeme telefony nabíjet jen 4x ročně

Díky novému objevu budeme telefony nabíjet jen 4x ročně

26. 6. 2017  |    |  47 komentářů

Zní to jako sci-fi z daleké budoucnosti, ale vědci prý dosáhli technologického průlomu, díky kterému bude možné mobilní…

Mobilní zobrazení