Úřad stáhl žalobu vůči Microsoftu. Akvizice Activision Blizzard už není problém

Microsoft čelil kvůli akvizici Activision Blizzard odporu úřadů, ale po dvou letech FTC žalobu stáhla a transakci nic nebrání.
Problémy při spojení dvou gigantů
Microsoft v roce 2023 odkoupil společnost Activision Blizzard za 69 miliard dolarů a mnoho úřadů to vnímalo jako problém. Jedním z nich byla i americká Federální obchodní komise (FTC), která okamžitě podala proti Microsoftu žalobu. Tvrdila, že akvizice by mohla způsobit neférové podmínky na trhu s herními konzolemi a předplatitelskými službami pro hráče.
Téměř dva roky se v rámci žaloby nic nedělo, až 22. května úřad FTC rozhodl žalobu zcela stáhnout. Dospěl k závěru, že další pokračování není ve veřejném zájmu a Microsoft se ničeho potenciálně nezákonného nedopustil. Největší akvizice roku 2023 tak konečně dostala zelenou – čekalo se už jen na výsledek tohoto právního sporu.
Od nástupu Trumpovy administrativy došlo v amerických státních institucích k mnoha změnám, protože Trump dosadil své lidi na klíčové pozice. To ovlivnilo i úřad FTC, který je nyní výrazně shovívavější k velkým společnostem. Dalším případem, který byl nedávno ukončen, je vyšetřování společnosti PepsiCo kvůli údajnému cenovému zvýhodňování obchodního řetězce Walmart.

Největší akvizice na trhu s videohrami
Spojení Microsoftu a Activision Blizzard nemá na herním trhu obdoby, a proto bylo jasné, že celý proces vzbudí značné obavy jak mezi konkurencí, tak u regulačních úřadů po celém světě. Microsoft tímto spojením získal přístup k obrovskému množství her, které může zařadit do předplatného Game Pass a tím výrazně zvýšit své příjmy.
Akvizice pomohla i Activision Blizzard, protože společnosti dlouhodobě klesaly tržby a Microsoft díky svým finančním možnostem situaci stabilizoval. Na druhou stranu se však v jádru firmy příliš nezměnilo – Activision i Blizzard stále spoléhají na agresivní model mikrotransakcí, který je v některých hrách, například Diablo Immortal, až za hranicí snesitelnosti pro většinu hráčů.
Trend slučování herních studií bude pravděpodobně pokračovat. Spekuluje se, že dalším studiem na prodej by mohl být Ubisoft, kterému se dlouhodobě nedaří. Této situace by mohl využít potenciální zájemce a firmu získat za výhodnou cenu. Největší zájem zatím projevil čínský herní gigant Tencent.
Zdroj: Reuters
Autor článku

Richard se od dětství zajímá o technologie – od počítačů a mobilů po vše s chytrými funkcemi. Novinky ze světa technologií jsou pro něj nejen prací, ale i vášní. Ve svých textech spojuje nadšení s přehledem a důrazem na srozumitelnost.
Richard se od dětství zajímá o technologie – od počítačů a mobilů po vše s chytrými funkcemi. Novinky ze světa technologií jsou pro něj nejen prací, ale i vášní. Ve svých textech spojuje nadšení s přehledem a důrazem na srozumitelnost.