Recenze Xiaomi Redmi 3: lákavá střední třída?

Luboš Srb

Xiaomi Redmi 3 je stodolarový telefon s neobyčejnou výbavou, ve které vyčnívá zejména luxusní kovové tělo, osmijádrový procesor, vylepšený 13 Mpx fotoaparát se superrychlým autofocusem či dokonce 4 100 mAh baterie s podporou rychlonabíjení. Jak ale recenze ukáže, ani jeden z nejlepších telefonů střední třídy není zcela bez chyb.

Čínské Xiaomi vstoupilo do nového roku 2016 s velmi očekávanou novinkou, která chce být královnou střední třídy. Telefon Xiaomi Redmi 3 totiž navazuje na nejpopulárnější modely výrobce s nižšími modelovými čísly a hlavně pak přináší značně inovovanou funkční výbavu včetně pohledného a stylového kovového provedení.

To vše zní skvěle, jenže výrobce se stále nedokázal vyvarovat některých svých již tradičních nešvarů, jako je například absence plné podpory LTE. Konkurenti už přitom i v těch nejnižších cenových relacích nejrychlejším mobilním připojením disponují. A co teprve cena, telefon jde na českém trhu do prodeje za více než dvojnásobek ceny uváděné výrobcem na domácím trhu. Vyplatí se tak vůbec?

Xiaomi Redmi 3: specifikace

Konstrukcekov, 139 x 70 x 8,5 mm, 144 g
Displej5″, IPS LCD, 1280 x 720 px, 294 ppi
Operační systémAndroid 5.1 Lollipop + nadstavba MIUI 7.1
Procesor8 jádrový, 1,5 GHz Qualcomm Snapdragon 616
Paměť2 GB RAM, úložiště 16 GB, microSD karty
Fotoaparát13 Mpx, blesk + přední 5 Mpx
LTE připojení1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieBluetooth 4.0, Wi-Fi, GPS, hybridní dual SIM
Baterie4100 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost?, leden 2016

Za zapůjčení děkujeme eshopu Beryko.cz, kde si telefon můžete koupit.


Design a zpracování: moderní pojetí

Redmi „trojka“ splňuje všechny moderní požadavky. Je vyrobená z kovu, má příkladné dílenské zpracování a nechybí ani v luxusní zlaté barvě. U nejlevnějších telefonů tohle umějí opravdu jen Číňané, klobouk dolů. A Xiaomi pokračuje ještě dál, když jeho telefon na první pohled odlišuje zajímavým mřížkovým vzorem na zadní straně. Zařízení to přidává na jedinečnosti a eleganci, kterou jiné telefony v dané cenové relaci nenabízejí.

Oproti vzorovému phabletu Redmi Note 3 se dá navíc spolehlivě poznat, že jde u Redmi 3 skutečně o celokovové tělo, včetně kovových bočních tlačítek. Je pěkně bytelné a při běžném používání nikde nevrže. Snad jen zadní strana by se nemusela při promáčknutí lehce prohnout (je znát, že je mezi krytem a baterií menší mezera). Je pak skoro až neuvěřitelné, že i přesto se v útrobách telefonu skrývá obří 4 100 mAh baterie.

Velmi potěšující je také fakt, že telefon skvěle padne do ruky a na jeho ovládání nepotřebujete obě dvě ruce. Přispívají k tomu krásně zaoblené hrany v kombinaci s celkem nízkou pocitovou hmotností. Smartphone Xiaomi Redmi 3 tak klidně může padnout do oka i ženám, které zpravidla nechtějí velké a těžké telefony. A za jeho praktické provedení jej jistě ocení i ostatní.

Displej, prostředí a baterie: vysoké nároky

Dnešní pětipalcové telefony mají už většinou Full HD rozlišení, s telefonem Redmi 3 si ovšem budete muset vystačit ještě s HD obrazovkou. Ono to však skoro ani nevadí. Jemnost displeje téměř dosahuje „použitelné“ hranice 300 ppi a jak ukazuje praxe, jsou i jiné důležité oblasti, než jen co nejvyšší ostrost obrazovky. Tak například čitelnost, díky technologii IPS je displej Redmi trojky skvěle čitelný z různých úhlů, má přirozené a syté barvy a špatná není ani jeho čitelnost na venkovním světle.

 

První větší Achillovou patou je až uživatelské prostředí. Výrobce totiž zatím nedokázal svůj systém MIUI 7.1 (postavený na Androidu Lollipop) dostatečně dobře optimalizovat a výsledkem je zpomalení – pomalé probuzení telefonu, pomalé spouštění aplikací nebo dokonce pády některých aplikací. Přisuzuju to špatné práci výrobce a jeho, zdá se, celkem nenasytné nadstavby. Osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 616 s operační pamětí 2 GB RAM by totiž měl svou práci odvést na jedničku.

 

Naštěstí ale existují řešení, jak telefon zase zrychlit. Jedno z nich se jmenuje Clean Master, stačí si z Google Play stáhnout danou aplikaci a občas s ní Redmi 3 pročistit. Podívejte se také do nastavení telefonu, pokud vypnete zbytečné animace, taktéž dosáhnete zvýšení odezvy. Každopádně je ale podivné, kam až se původně softwarová firma vytvářející nejlepší nadstavbu do telefonů po několika letech dostala. Podobné problémy neměl a nemá snad ani Samsung s náročným TouchWizem.

 

Funkce a vlastnosti nadstavby MIUI 7.1 jsou jinak výborné. Na plochách můžete používat swipe gesto pro stažení notifikační lišty, v ní lze taktéž swipem přecházet mezi centrem notifikací a obrazovkou s rychlými přepínači. Ty se dají samozřejmě libovolně měnit. A swipe gesta fungují i jinde, například v přehledu posledních aplikací pro jejich uzamčení či ukončení, nebo také třeba v mailové aplikaci. Rozsáhlé možnosti pak přináší notifikační systém, u každé aplikace si můžete vybrat způsob upozornění na zamčené obrazovce nebo i styl při používání telefonu (bannerová podoba, pop-up apod.). Systém v mnohém připomíná konkurenční iOS verze 7.0 a vyšší.

 

Co se ale opravdu povedlo, je dlouhá výdrž baterie. Už samotná kapacita 4 100 mAh předurčuje telefon k vynikajícím výsledkům, ale až praxe ukázala, že tomu tak opravdu je. Xiaomi Redmi 3 při běžném používání vydrží na jedno nabití výborné 2-3 dny. A ani při extrémních podmínkách telefon nevybijete za jediný den, jako je tomu u většiny jiných telefonů. Dalším plusem je bezesporu možnost rychlonabíjení, která začíná být pomalu už stejně tak důležitou jako právě delší výdrž.

Fotoaparát a multimédia: za ty peníze

Redmi 3 od Xiaomi se může pochlubit celkem bohatou multimediální výbavou. Výborně zní už 13 Mpx fotoaparát, který používá snímač od Sony s ultrarychlou fázovou detekcí (zaostření scény během 0,1 sekundy) a nechybí ani přisvětlovací LED blesk. Za dobrých světelných podmínek jsou výsledky celkem obstojné, při horším osvětlení už je znatelný šum a zhoršená ostrost. Každopádně ale telefon na svou cenou třídu fotí výborně. Podívejte se sami.

Snímky pořízené s telefonem

Z multimediální výbavy dále potěší předinstalovaný vlastní hudební přehrávač s ekvalizérem, na přehrávání videí pak radši doporučuji stažení přehrávače z obchodu Google Play. Pro surfování na internetu můžete využít prohlížeč od Xiaomi, který umí pracovat s více záložkami nebo také dokáže filtrovat reklamu. Ale zamrzí absence nejrychlejšího LTE, respektive u nás nejpoužívanějších pásem 800 a 900 MHz.

 

Naprosto překvapivá je pak přítomnost Infraportu, se kterým můžete telefon použít jako dálkový ovladač na televizi nebo jinou elektroniku. O něco méně příjemné pak je pomalejší nalezení signálu GPS, pokud jste uvnitř budov. Telefon si ani přes asistovanou GPS nedokáže poradit, když máte k dispozici Wi-Fi nebo mobilní připojení.

Zhodnocení

Pokud by telefon Xiaomi Redmi 3 stál na našem trhu kolem pěti tisíc korun a uměl plné LTE, bezesporu by šlo o bestseller roku. Jenže podmínky pro nadějné Xiaomi nejsou zrovna dvakrát příznivé, nejen na českém trhu začíná být příliš mnoho srovnatelně kvalitných telefonů, a tak každý nedostatek může znamenat zásadní rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem.

Jestli ale zatím neřešíte LTE, protože přes internet v mobilu nestreamujete videa z YouTube, neprojíždíte každou chvíli timeline na vašem Facebooku nebo nestahujete ani jiné větší soubory, pak si možná Xiaomi Redmi 3 oblíbíte. Jeho kovové tělo, vylepšený 13 Mpx fotoaparát se superrychlým autofocusem, integrovaný Infraport nebo obří 4100 mAh baterie s rychlonabíjením zdaleka nejsou v dané cenové relaci standardem.

Do 6 tisíc korun však můžete sehnat spoustu jiných zajímavých telefonů. Za přibližně stejnou cenu se prodává Samsung Galaxy A3 (2015), který má na rozdíl od Xiaomi plnou podporu LTE, je taktéž z luxusního kovu, i když další výbava je o něco slabší. Sony Xperia M4 Aqua pak zase přináší voděodolnost a tenčí tělo, také plné LTE, ale není z kovu.

A zapomenout bychom rozhodně neměli ani na výrazně levnější dvojici telefonů v podobě Lenovo A6000 a Vodafone Smart Prime 6. Oba smartphony disponují plným LTE, ale mají jen plastová těla, 1 GB RAM a horší fotoaparát, ovšem jen za zhruba poloviční cenu. Xiaomi Redmi 3 to tedy rozhodně nemá a nebude mít jednoduché. Konkurence je více než solidní.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus poměr cena/výkonPlus nemá nejpoužívanější pásma LTE
Plus kovové těloPlus neodladěné prostředí
Plus dlouhá výdrž
Plus obstojný fotoaparát
Plus ovládání TV přes Infraport
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články