Pozor na malware šířící se přes WhatsApp. Slibuje výhru telefonu, ale krade data

Ondřej Koníček
  • Přes WhatsApp se šíří nový malware
  • Ohrožení se týká uživatelů Androidu, zejména telefonů Huawei
  • Může napadnout váš seznam kontaktů a další části systému
Malware v telefonu
Malware v telefonu

WhatsApp to v poslední době schytává ze všech světových stran a velkou vlnu nevole vyvolala změna podmínek, ve kterých jste museli souhlasit se sdílením informací s Facebookem. Ani ne po týdnu sice byla tato kontroverzní klauzule odstraněna, ale škoda již byla napáchána a spousta lidí přešla ke konkurenčním službám. A nejnovější šlamastika v podobě nebezpečného malwaru tomuto kecálkovi s návratem na výsluní asi moc nepomůže.


Doporučujeme: Přechod z WhatsAppu na Telegram nikdy nebyl jednodušší


Lákání na nový telefon

Nebezpečný malware se ukrývá ve zprávě s lákadlem v podobě nápisu “Download This application and Win Mobile Phone”. Pokud ji dostanete, v žádném případě na ni neklikejte a nic neinstalujte, protože když tak uděláte, natáhnete si do mobilu červa, který vám napadne seznam kontaktů a ukradne osobní, důvěrné informace.

S varováním ohledně tohoto nebezpečí přišel Lukas Stefanko ze společnosti ESET, který ho vyvěsil na svém Twitteru.

Hlavně nic neinstalovat

Po kliknutí na odkaz dojde k výzvě ke stažení falešné Huawei aplikace, která začne požadovat několik povolení přístupu, včetně těch notifikačních. Jako úplně první tento malware odhalil uživatel Twitteru s přezdívkou Re-ind (@ReBensk), který má za to, že jeho účelem je, mimo jiné, generovat provozovateli podvodné příjmy z reklamy.

Výše zmíněný Stefanko dále uvedl, že tento nebezpečný červ automaticky reaguje na každou přijatou zprávu přes WhatsApp a sám na ni odpoví odkazem ke stažení nakažené aplikace.

Jak rozpoznat problém?

I když se Huawei aplikace, na kterou malware odkazuje, zdá jako legitimní a proklik vás přesměruje do obchodu Google Play, ve skutečnosti v něm není a instaluje se z webu, který jen jako Google Play vypadá. A právě to by vás mělo upozornit, že něco není v pořádku. Automatická odpověď s nakaženým linkem je nastavena tak, aby se poslal jen v případě, že poslední zpráva od oběti byla přijata před více než hodinou.

Okamžitá odpověď touto formou na každou zprávu by totiž zcela jistě vyvolala rychlé podezření. Pokud jste tedy tuto zprávu obdrželi, určitě na ni neklikejte a hlavně, nikdy neinstaluje nic, co vyvolává i sebemenší náznak pochybnosti.

Nepřehlédněte


Autor článku

Ondřej Koníček - Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře


Nejnovější články