Recenze Google Pixel 6a – Sympaťák se svým vlastním srdcem

Tomáš Rajnoch
  • Do redakce se nám dostal nový Google Pixel 6a
  • Pokouší se zaujmout procesorem a osobitým designem
  • Bude to ovšem v době obrovské konkurence stačit?
Google Pixel 6a
Google Pixel 6a

Je to již pěknou řádku let, co nám americký gigant Google každoročně představuje smartphony, ve kterých prezentuje svůj operační systém Android. Jeho modely s označením Pixel letos razí již šestou generaci. Za ta léta tedy mohla tato firma své zařízení pořádně vyšperkovat a konkurovat těm nejlepším. Nutno pak podotknout, že minimálně s aktuální generací to vypadá velice slibně. Nám se do rukou momentálně dostal Pixel 6a, tedy slabší brácha vlajky – Pixel 6. A i když to není zrovna žhavá novinka na trhu, tak má něco, čím se vás pokusí získat!

Vůbec poprvé se ve smartphonu od Googlu setkáváme s procesorem, jehož vývoj zaštiťuje sama společnost, načež výrobu obstaral jihokorejský Samsung. Krom procesoru s označením Tensor má však tento kousek i jiné přednosti. Například fotoaparát, kde Google již řadu let dokazuje, že patří mezi absolutní špičku. I přes přednosti to ale telefon nebude mít jednoduché. Jaký tedy Pixel 6a je?

Google Pixel 6a: specifikace

Konstrukcekov a sklo, 152,2 × 71,8 × 8,7 mm, ? g, zvýšená odolnost ?
Displej6,1″, AMOLED, 60 Hz, FullHD+, poměr stran 20:9, jemnost 429 PPI
Operační systémAndroid 12 (možnost upgradu na Android 13)
Čipset8jádrový, 2,80 GHz, Google Tensor
Paměť6 GB RAM, 128 GB úložiště, nemá MicroSD slot
Fotoaparátduální (12,2 Mpx hlavní + 12 Mpx ultra-širokoúhlý), clona f/1.85 + f/2.2,  duální LED blesk, módy Real Tone a Night Sight; přední 8 Mpx, clona f/2.0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie5G, hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6, GPS, NFC, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor
Baterie4 306 mAh, rychlé nabíjení 30 W
Cena a dostupnost 12 499 Kč, od července 2022

Obsah balení

  • telefon Google Pixel 6a
  • technická brožurka a základní průvodce
  • jehla na vytáhnutí SIM karty
  • USB-C / USB-A adaptér
  • USB-C / USB-C kabel
Google Pixel 6a
Google Pixel 6a

Růže mezi trním

První dojem je možná to nejdůležitější pro koupi smartphonu. Zkrátka jakmile telefon vezmete do ruky, tak hmatová odezva má velký vliv na to, jestli telefon zařadíte do výběru při koupi, nebo se porozhlédnete jinde. V Googlu si tedy dali záležet na tom, aby byl dojem co nejlepší. I proto tedy konstruktéři vsadili na prémiové materiály. Máme tu tak kombinaci hliníkového rámu se skleněnými zády. V ruce Pixel 6a působí velice povedeně a budí pocit, že držíte mnohem dražší smartphone.

Google Pixel 6a
Google Pixel 6a

Ideální proporce

Dobrému úchopu telefonu napomáhají krom onoho zpracování také celkové rozměry. Americký kousek totiž narostl do poměrně příjemných rozměrů, konkrétně se bavíme o 152 milimetrech na výšku a 72 milimetrech na šířku. Váha se navíc zastavila na sympatických 178 gramech. Sice se nedá říci, že tu máme vyloženě kompaktní zařízení, nicméně k těm přehnaně velkým se rozhodně neřadí. Hranaté kraje a zaoblený rám následně příjemný pocit z držení jen umocňuje.

V moment, kdy se podíváme na strany Pixelu 6a, tak zjistíme, že zde pochopitelně nechybí žádný důležitý prvek. A začneme možná tou nejkontroverznější pravou stranou. Zde je umístěno zamykací tlačítko a kolébka hlasitosti. Jejich stisk je sice příjemný a bezproblémový, nicméně v Kalifornii se rozhodli nám to trošku znepříjemnit. Ono zamykací tlačítko je totiž nad zmiňovaným ovládáním hlasitosti. Často se tedy můžete stát, že místo zamknutí zařízení upravíte hlasitost. Jedná se sice o malý detail, nicméně chvilku potrvá, než si na toto rozpoložení zvyknete.

Google Pixel 6a
Google Pixel 6a

Minimalistické řešení

Opačná strana je již více obyčejná a ve spodní části je umístěn šuplíček pro SIM kartu. Na slot pro microSD kartu tedy bohužel zapomeňte, Google zkrátka razí cloudové řešení. Podobně holá je i horní strana, kde máme pouze plastové předěly pro průchod signálu a jeden mikrofon. Zajímavější je již naštěstí spodní část telefonu. Uprostřed totiž máme USB-C konektor pro dobíjení, přičemž po stranách jsou dva válcovité průduchy. Ten po pravici skrývá reproduktor a po levici mikrofon pro uskutečňování hovorů.

Zvuková reprodukce je zde obohacena taktéž druhým, ale malinko slabším reproduktorem. Ten své místo našel v malém horním rámečku nad displejem. Zvuk linoucí se z Pixelu 6a je tak vysoce nadstandardní, kvalitní, hlasitý a dokonce i s náznakem basů. Když už jsme načali přední stranu, tak se sluší Google pochválit za velice malé rámečky okolo displeje. Uprostřed nahoře je následně malý průstřel pro přední fotoaparát. Samotný displej je posléze nezahnutý, což jen potvrzuje ostrý design Pixelu 6a. Opomenout nelze ani čtečka otisků prstů pod displejem, která je rychlá i spolehlivá.

Poslední neprobranou stranou zůstala již jen ta zadní, která je rozhodně nejstylovější. K nám do redakce dorazil smartphone v šedé barvě, která Pixelu 6a dodává určitou eleganci. V prostřední části je velké písmeno „G“, které zvolilo tmavší odstín šedé a nijak tedy nenarušuje design. V horní části pak máme černý pruh skrze celou šířku telefonu. Celý tento pruh jen lehce vystupuje a ukrývá zadní fotoaparáty. Díky vystoupení po celé šíři se však telefon po položení na stůl nekýve, za to si Google zaslouží palec nahoru. Jedinou kaňkou na kráse tak zde zůstává masivní ulpívání otisků prstů, což nepůsobí zrovna stylově.

Harmonie v AMOLED režii

Google do svého levnějšího modelu z aktuální dvojice nasadil prakticky nejlepší displej, jaký si mohl dovolit. To znamená, že přední stranu zabírá poměrně kompaktní panel o úhlopříčce 6,1 palců, přičemž američtí konstruktéři vsadili na technologii AMOLED. Ve výsledku tu tedy máme zobrazovač, který disponuje krásnými ostrými barvami a dokonalou černou. V kombinaci s barevným operačním systémem displej opravdu vynikne.

Google Pixel 6a
Google Pixel 6a

Displej, který neomrzí

Není to ale jenom o barvách a tento krásný displej vyniká taktéž v jiných aspektech. Tak kupříkladu ve svítivosti. Panelu nedělá problém ani přímý sluneční svit. I v onen moment je displej krásně čitelný. Pokud vás zajímají čísla, tak svítivost tohoto AMOLED zobrazovače je přesně 876 nitů, což rozhodně není málo. Skvěle navíc funguje automatická regulace jasu a vy sami se tedy nemusíte o nic starat.

Veskrze kvalitní displej v Pixelu 6a tak opravdu nemá příliš slabin. Je tu ale jedna, která více než zamrzí. A to je absence technologie vyšší obnovovací frekvence. Máme tu tak panel se starší a pomalejší 60Hz rychlostí. V dnešní době by si takový kousek zasloužil alespoň 90 Hz. Bohužel tak má Google co zlepšovat v nadcházejícím modelu Pixel 7a.

Takhle si to Google přeje

Smartphony s operačním systémem Android často trpí na to, že software zde není nejlépe optimalizovaný nebo trvá až nepříjemně dlouho, než jej vývojáři aktualizují na novější verzi. Přesně tento problém následně telefony značky Google eliminují, nebo by alespoň měly. Jak je to tedy s operačním systémem Android 12 v námi testovaném Pixelu 6a?

Google Pixel 6a
Google Pixel 6a

Bezproblémový chod

A začneme optimalizací. Chod aktuálního systému je naprosto bezproblémový. Vývojáři si zde zkrátka zaslouží naprostou pochvalu, jelikož odvedli poctivý kus práce. Prakticky za celou dobu testování se nepodařilo Pixel 6a nijak rozhodit a vše fungovalo ukázkově. Problém telefonu nečinilo ani příliš otevřených aplikací a následné přepínání mezi nimi.

Smartphone se nepozastavil ani při využívání dvou aplikací v jeden moment. Google nám zde tedy ukazuje, jak by měla vypadat optimalizace systému. Velkým benefitem je taktéž absence jakýchkoliv duplicitních aplikací. Google totiž nemá zapotřebí nic zdvojovat a prakticky vše poskytne sám.

Velice slibně následně vypadá také budoucí aktualizace na Android 13, jenž byl před pár dny představen. Majitelé Pixelů (a to i modelu 6a) již mají možnost nový software stáhnout. Nový Android 13 jsme však v redakci nestihli vyzkoušet. Na dojmy z tohoto softwaru si tak budete muset ještě chvíli počkat.

Minimalismus v hlavní roli

Design operačního systému je velice choulostivou otázkou. Jak se totiž říká – sto lidí, sto chutí. Směr jakým se Google totiž vydal se zkrátka nemusí líbit každému. Systém se totiž nese v minimalistickém, avšak velmi jednoduchém stylu. Zaměříme-li se na ovládání Androidu 12, tak se můžete spolehnout jak na návyková gesta, tak i na klasická softwarová tlačítka. Přepínače pro Wi-Fi, data, Bluetooth a podobně naleznete po stáhnutí horní lišty.

Pod těmito tlačítky se nachází příchozí notifikace, načež umělá inteligence Googlu sama rozpozná důležitost oznámení a ta vám následně hodí co nejvýše. Opětovným tažením směrem dolů se zobrazí další potřebné přepínače, přechod do nastavení, možnost vypnutí a úprava. Ta se týká toho, která tlačítka a přepínače uvidíte v horní liště. Sami si tak můžete zvolit to, co má pro vás největší prioritu.

Nechybí zde ani úprava barev systému, což je v podstatě novinka Androidu 12, kterou si zákazníci rychle oblíbili. V nastavení se nachází možnost přizpůsobit barevné schéma, které se line celým softwarem. Vsadit můžete na skupinu podobných barev či pouze na tu jednu, vaši oblíbenou. V moment, kdy si vyberete barvu, tak se do ní zahalí přepínače, hodiny a další prvky softwaru. Lehce upravit lze taktéž vzhled samotných ikon. Těchto úprav tu však zatím není mnoho. Je ale možné, že v nějaké budoucí aktualizaci dorazí nové možnosti vzhledu.

Spousta užitečných vychytávek

Telefony využívající operační systém Android jsou známé tím, že zde nechybí spousta možností nastavení a vychytávek. To samozřejmě platí i u Pixelu 6a. Co zde tedy dokáže zaujmout? Tak například Alwyas-On. Ve zkratce řečeno, na displeji vždy zůstane zobrazen čas a příchozí notifikace. Mezi další užitečné funkce patří rozpoznání hudby.

Telefon neustále poslouchá hudbu kolem vás a ukládá, co jste během dne slyšeli. Pokud se vám tedy líbí nějaká písnička a neznáte její název, tak Pixel 6a vám jednoduše pomůže. Za zmínku také stojí fakt, že databázi hudby obstarává Shazam, jenž spadá pod konkurenční Apple.

Opomenout nelze ani poklepání na zadní stranu telefonu. V nastavení si navíc můžete sami určit, co se po tomto poklepu stane. Tak například lze pořídit snímek obrazovky, spustit či pozastavit hudbu nebo vyvolat hlasového asistenta. Více než užitečné je taktéž položení telefonu na stůl displejem dolů. Pokud zapnete funkci „Ticho po otočení“, tak se v onen moment vypne upozornění a nikdo vás nebude rušit.

Baterie není žádný zázrak

Pod kapotou Pixelu 6a se nachází baterie o kapacitě 4 306 mAh. To vskutku není mnoho, dokonce se i zdá, že jde o podprůměr. Důležité je, že Pixel 6a s vámi vydrží při plném zatížení celý den. Při troše úspornějšího zacházení se dostanete i na den a půl. S delší výdrží již ale nemůžete počítat. Pokud jde o nabíjení, tak na plnou kapacitu baterii dostanete za zhruba hodinku a půl. Jen si tedy musíte pořídit vlastní nabíječku, Google ji do balení zapomněl přibalit…

U samotného nabíjení ale ještě zůstaneme. Americký gigant se snaží starat o zdraví baterie, a tak tu máme adaptivní nabíjení. Pokud nabíjíte přes noc, tak telefon spolupracuje s budíkem, aby akumulátor na plnou kapacitu dostal v moment, kdy budete vstávat.

Premiéra s vlastním procesorem

Nové modely Pixel 6 a Pixel 6a mají společný procesor. Řeč je o čipu Tensor, který si kompletně navrhl sám Google. Vydařil se tedy tento krok? Jednoduše ano, čip je dostatečně rychlý a nezahřívá se ani při náročnější úkonech či při hraní. A když jsme již u toho, tak telefon jsme samozřejmě prohnali populárním AnTuTu benchmarkem. Zde si Pixel 6a vysloužil 647 790 bodů, což jej řadí mezi slušný průměr ve své kategorii. Zahrajete si zde zkrátka i náročnější hry. Hráče tedy možná jen zamrzí absence rychlejšího displeje.

Google opět nezklamal

Společnost Google je jednou z firem, která ve svých smartphonech nerazí heslo „čím více pixelů, tím lepší fotoaparát“. Americký gigant si zkrátka vystačí s málem a následně to vyšperkuje naprosto skvělým softwarem, který z fotoaparátu vytáhne 110 %. Máme zde proto dva 12Mpx fotoaparáty.

Google Pixel 6a
Google Pixel 6a

Očekávaná kvalita

Hlavní snímač se tedy chlubí poměrně malým rozlišením. To ale vůbec nevadí, jedná se kvalitní snímač se clonou f/1.85 a podporou již zmiňovaného povedeného softwaru. Podíváme-li se na samostatné výsledky, tak snímky jsou velice povedené. Nechybí detaily ani ostrost v krajích fotografie. Potěší také rychlá uzávěrka a vám tedy neunikne žádná momentka. Kvalita samozřejmě lehce ustupuje v nočních hodinách, není to ale nic výrazného. I při úbytku světla jsou fotky detailní a ostré. Šum prakticky neexistuje a mezi nočními fotografiemi tu tak máme naprostého premianta.

Co se týče druhého snímače, tak se Google rozhodl nasadit ultra široký, čímž potěší nejednoho fanouška. Záběr obrazu je 120° a tak vám neunikne nic důležitého. Samotná kvalita fotek je následně více než uspokojivá. Přes den jsou snímky krásně prokreslené, ostré, ale i barevně věrné. Takzvané rybí oko je takřka eliminováno. Opomenout nesmíme ani noční fotky. Ve své kategorii se stále jedná o nadprůměr, avšak i zde se ale objeví nějaký ten šum či neostrost. Naštěstí zde nechybí noční režim, jenž kvalitu posune ještě o level výše.

Kvalitou nezklamal ani přední 8Mpx fotoaparát. V námi pohybované cenové relaci se jedná o velice kvalitní snímač. Pokud jde o video, tak i v tomto segmentu Google ukazuje své kvality. Videa jsou krásně plynulá, ostrá a stabilní. Natáčet pak můžete v maximálním rozlišení 4K při 60 snímcích za vteřinu.

Jak fotí Google Pixel 6a?

Ukázka: klasické fotografie

Ukázka: ultra široké fotografie

Ukázka: 2x digitální zoom

Ukázka: noční fotografie

Závěr recenze Google Pixel 6a

Smartphony Google Pixel to nemají nikdy jednoduché. Možná jejich největší překážkou je fakt, že Google je v podstatě oficiálně na český trh nedováží a spolehnout se tak musíte na prodejce třetích stran. Taktéž reklama a marketing točící se kolem jejich telefonů není zrovna nejlepší. Jakmile se ale dostane novinka Pixel 6a na váš radar, tak rozhodně zaslouží pozornost.

Mezi přednosti tohoto kousku patří například čistý software nebo velice povedený fotoaparát. Ani po stránce výkonu nebo zpracování tento kousek nestrádá. Naopak mezi záporné vlastnosti patří třeba ne zrovna dlouhá výdrž baterie spojená s pomalejším nabíjením, malinko sebevědomější cena a na dnešní poměry pomalý displej. Proti konkurenci to tedy nebude mít jednoduché.

Google Pixel 6a
Google Pixel 6a

Tak kupříkladu Samsung Galaxy A53 s krásným 6,5palcovým AMOLED displejem se 120Hz obnovovací frekvencí, čtyřnásobným zadním fotoaparátem nebo 5 000mAh baterií. Zavařit se Pixelu 6a pokusí taktéž designově naprosto odlišný Nothing Phone (1) s procesorem Snapdragon 778G+ či duálním 50Mpx fotoaparátem. Proti těmto kouskům to tedy právě zrecenzovaný telefon nebude mít jednoduché. Šance na úspěch tu ale je, a ne malá.

Google Pixel 6a zakoupíte na Alza.cz.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus kompaktní rozměryPlus pomalejší nabíjení
Plus kvalitní fotoaparátPlus jen 60Hz displej
Plus povedený displej

Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Tomáš se zajímá o technologie všeho druhu. Píše seriály o novinkách z Netflixu a dalších streamovacích služeb. Pracuje v elektrotechnice, ve volném čase rád cestuje a fandí fotbalu.


Komentáře


Nejnovější články