Google má na triku obří průšvih! Potají šmíroval možná i vás

Ondřej Koníček
  • Google čelí obrovskému problému
  • Ukázalo se, že hrubě porušuje soukromí uživatelů
  • Jeho Asistent totiž poslouchá i bez přímého svolení
Google Asistent
Google Asistent

Google Asistent je velmi praktická a příjemná věc. Aktivujete ho zvoláním “Ok Google” nebo “Hej Google”, a poté vám může plnit různé požadavky. Na váš pokyn například pustí hudbu, najde video, spustí stream, a pokud máte chytrou domácnost, pomůže vám i s ní. Nyní je ale tato funkce, stejně tak jako celý vyhledávací gigant, v pořádném průšvihu.

Google šmíroval uživatele, zase

Google se přiznal k tomu, že jeho Asistent, který funguje na telefonech a je obsažený i v chytrých reproduktorech, se může sám spustit a poslouchat, i když k tomu nedostane povel. Zástupci vyhledávacího giganta se k tomuto průšvihu přiznali v Indii, a to prostřednictvím tamního parlamentního výboru pro informační technologie. Se zprávou přišly stránky India Today.

Je to jednoduché. Google Asistent by měl začít poslouchat až po zadání výše zmíněného hlasového příkazu, který ho aktivuje. Tak se ale neděje, Asistent naslouchá pořád a ke konverzacím, které jsou vedeny, i když by měl být údajně vypnutý, se měli dokonce dostat přímo zaměstnanci vyhledávacího giganta.

To, že Asistent poslouchá pořád, je logické, protože onu aktivační frázi musí nějak zaznamenat, ale obrovským problémem je to, že se mohl někdo z nitra společnosti dostat k soukromým rozhovorům uživatelů po celém světě.


Čtěte také: Google má další problém. Potají šmíroval uživatele


Google Asistent
Google Asistent

Soukromí uživatelů v ohrožení?

Google Asistent tedy evidentně může naslouchat celým rozhovorům a ty se, zcela proti pravidlům, můžou dostat k zaměstnancům Googlu. Ten ale ještě do nedávna tvrdil, že veškerá data míří na servery, kde k nim nemá nikdo jiný přístup. Kde je tedy pravda? Je to každopádně nepříjemné narušení soukromí, a to i přesto, že se k zaměstnancům mělo dostat pouze 0,2 % všech konverzací, což je naprosté minimum.

Přímo v zásadách ochrany osobních údajů tohoto asistenta je psáno, že se občas může spustit, i když to uživatel neměl v úmyslu. Třeba kvůli tomu, že nesprávně vyhodnotí nějakou vyslovenou frázi jako aktivační povel. O tom ale, že by ale mohl omylem odposlouchávat celé konverzace a ty následně zpřístupnit svým zaměstnancům, se nepíše nikde ani čárka.

Indická vláda se aktuálně tímto problémem zabývá a je pravděpodobné, že z něj budou vyvozeny odpovídající postihy. Tohle je totiž obrovský průšvih, který se může Googlu pořádně prodražit; a to samozřejmě ne jenom v Indii.

Co na aféru Googlu říkáte vy? Přijde vám v pořádku, aby se všechny zvuky z vaší domácnosti ukládali kamsi na servery?

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře


Nejnovější články