Google koketuje se zdravotnictvím. Svou AI učí, jak rozpoznat nemoc

Ondřej Koníček
  • Umělá inteligence prorůstá do všech možných odvětví
  • Čím dál víc se stává součástí našeho běžného života
  • Google údajně pracuje na jejím medicínském využití
Google Gemini
Google Gemini

Umělou inteligenci dnes najdeme ve větší či menší míře snad všude. Zasahuje do drtivé většiny technických a technologických odvětví a její rozšiřování rozhodně nebude zpomalovat, právě naopak. Vyloženě se pak nabízí použití AI v rámci medicínského světa a na něčem takovém aktuálně údajně pracuje Google.

AI od Google jako domácí lékař?

S touto novinkou přišla renomovaná agentura Bloomberg a vycvičit umělou inteligenci tak, aby uměla rozpoznat některé typy nemocí, vlastně není špatný nápad. O to se aktuálně snaží Google, který trénuje svůj základní AI model k rozpoznání respiračních nemocí.

Jak? Podle zvuků. Google učí svou AI k tomuto účelu pomocí 300 milionů zvukových záznamů, které zahrnují například kašel, smrkání či namáhavé dýchání. To by mělo pomoct s diagnózou různých typů respiračních onemocnění, jako je například tuberkulóza.

AI, ilustrační
AI, ilustrační

Čtěte také: Apple investuje do OpenAI. Dočkáme se revoluce v oblasti umělé inteligence?


Spolupráce s novým startupem

Google se kvůli tomuto účelu spojil s indickým startupem Salcit Technologies, který se zaměřuje právě na umělou inteligenci a její schopnosti rozpoznat respirační onemocnění. V oblastech s horším přístupem ke zdravotní péči by mohla být takto vycvičená AI v telefonu rozhodně přínosem.

Rozhodně to není první iniciativa Googlu v oblasti AI a zdravotnictví. Vyhledávací gigant v minulosti podpořil minimálně jeden další startup, který se zabývá využitím umělé inteligence k rozpoznání nemocí pomocí pachů.

Smysluplné využití AI

Ať už si o AI myslíme co chceme, faktem je, že může být ve spoustě oblastí nápomocná. A pro oblast medicíny to platí dvojnásob. Samozřejmě nezvládne nahradit doktory a to po ní určitě ani nikdo chtít nebude, ale jako pomocník či doprovodný nástroj lékařů pro přesnější určení diagnózy rozhodně dává smysl.


Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Ondřej je nadšencem do elektroniky – od telefonů a počítačů až po hardware všeho druhu. Jeho srdce bije i pro svět her, dobré filmy a občas si dá do těla i při sportu.


Komentáře


Nejnovější články