Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Applu unikly fotky nahých celebrit, které zřejmě znáte

  |  10 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Stovky fotek a dokonce videa nahých celebrit používajících cloudové úložiště iCloud od Applu se dostaly na internet. Hackeři dokázali velmi jednoduše obejít slabé zabezpečení společnosti Apple. Ta celou situaci důkladně prošetřuje a již zavedla lepší zabezpečení. Kde byla chyba?


Ilustrační foto: Hackeři získali od Applu z jeho iCloudu nahé fotky a videa se známými celebritami

Cloudové úložiště dnes používá kdekdo a zpohodlňuje životy řady z nás. Málokdo si ale uvědomuje, jaká rizika při jeho používání přicházejí. A že je tedy potřeba brát větší zřetel na co nejvyšší možné zabezpečení. To se očividně nepovedlo Applu, ale ani jeho uživatelům – například Jennifer Lawrence (herečka z filmu Hunger Games či X-Men), Kirsten Dunst (herečka z filmu Spiderman), známé pop star Ariana Grande a mnoha dalším.


Jennifer Lawrence ve filmu Hunger Games, hrála také ve filmu X-Men, a Kirsten Dunst ze Spidermana

Hackeři použili databázi 500 nejpoužívanějších hesel a k různých emailům celebrit a známých osobností je nechali postupně jedno po druhém vyplňovat. Pokud daný uživatel používal některé z nejjednoduších hesel, hackeři se dostali přes službu Find My Phone k jeho kompletnímu cloudovému účtu na iCloudu. Tím získali nejen různé kontakty, ale také fotky či videa. A hackeři samozřejmě zveřejnili zejména materiály, na kterých byly celebrity nahé či velmi odhalené.

Jako rychlé řešení zvolil Apple stanovení maximálního počtu opakovaných neúspěšných pokusů na pět (do té doby bylo možné hesla zadávat neúspěšně teoreticky neomezeně). Poté je třeba heslo obnovit. To, že Apple nenabízel tento základní stupeň ochrany, je velká bezpečnostní chyba. Stejný podíl viny ale mají bezesporu daní uživatelé, kteří používali nejjednodušší hesla ze zmínené databáze 500 nejpoužívanějších hesel. Navíc v případě přihlášení se k iCloudu z jiného zařízení dojde k upozornění původního majitele účtu. Ani na tuto výzvu však rychle nezareagovala zřejmě žádná z celebrit.

Pokud na iCloudu používáte heslo, které nepatří mezi 500 nejběžnějších, můžete být pravděpodobně v klidu. To samé platí pro uživatele jiných platforem.

Apple celou situaci důkladně prošetřuje a do vyšetřování se zapojila také americká FBI. Na oficiální vyjádření společnosti Apple se však zatím čeká.

Aktualizováno – 3. září: Apple v prohlášení uvedl, že jeho iCloud je dobře zabezpečený a že ke krádeži fotek došlo kvůli slabým heslům zmíněných uživatelů. Jenže kdyby měl Apple zavedené opatření ne až po krádeži, ale předtím, výrazně by tím mohl snížit tyto hackerské útoky a odcizení citlivých dat celebrit.

ČLÁNKY:, , , ,
Maraton soutěží – Vyhrajte Samsung Galaxy A5 (2017) a další ceny

Maraton soutěží – Vyhrajte Samsung Galaxy A5 (2017) a další ceny

DNES  |  redakce  |  diskuze (1)

Unikátní maraton soutěží při příležitosti 10 let redakce Mobilizujeme.cz pokračuje tento týden s dalším povedeným smartphonem, tentokrát od Samsungu. Skvěle vybavený,…

Samsung nechá uživatele iPhonů otestovat Galaxy Note 8

Samsung nechá uživatele iPhonů otestovat Galaxy Note 8

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Samsung zahájil v domovské Jižní Koreji program Galaxy Experience, v jehož rámci mohou majitelé iPhonů otestovat konkurenční telefony Galaxy Note 8…

Jaký smartphone do 6000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

Jaký smartphone do 6000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Jaký smartphone v ceně do 6000 korun vybrat v roce 2017, třeba na blížící se Vánoce? Máme pro vás několik redakčních…

Mobilní zobrazení