Mobilizujeme.cz

Applu unikly fotky nahých celebrit, které zřejmě znáte

  |  10 komentářů  |  autor:

Stovky fotek a dokonce videa nahých celebrit používajících cloudové úložiště iCloud od Applu se dostaly na internet. Hackeři dokázali velmi jednoduše obejít slabé zabezpečení společnosti Apple. Ta celou situaci důkladně prošetřuje a již zavedla lepší zabezpečení. Kde byla chyba?


Ilustrační foto: Hackeři získali od Applu z jeho iCloudu nahé fotky a videa se známými celebritami

Cloudové úložiště dnes používá kdekdo a zpohodlňuje životy řady z nás. Málokdo si ale uvědomuje, jaká rizika při jeho používání přicházejí. A že je tedy potřeba brát větší zřetel na co nejvyšší možné zabezpečení. To se očividně nepovedlo Applu, ale ani jeho uživatelům – například Jennifer Lawrence (herečka z filmu Hunger Games či X-Men), Kirsten Dunst (herečka z filmu Spiderman), známé pop star Ariana Grande a mnoha dalším.


Jennifer Lawrence ve filmu Hunger Games, hrála také ve filmu X-Men, a Kirsten Dunst ze Spidermana

Hackeři použili databázi 500 nejpoužívanějších hesel a k různých emailům celebrit a známých osobností je nechali postupně jedno po druhém vyplňovat. Pokud daný uživatel používal některé z nejjednoduších hesel, hackeři se dostali přes službu Find My Phone k jeho kompletnímu cloudovému účtu na iCloudu. Tím získali nejen různé kontakty, ale také fotky či videa. A hackeři samozřejmě zveřejnili zejména materiály, na kterých byly celebrity nahé či velmi odhalené.

Jako rychlé řešení zvolil Apple stanovení maximálního počtu opakovaných neúspěšných pokusů na pět (do té doby bylo možné hesla zadávat neúspěšně teoreticky neomezeně). Poté je třeba heslo obnovit. To, že Apple nenabízel tento základní stupeň ochrany, je velká bezpečnostní chyba. Stejný podíl viny ale mají bezesporu daní uživatelé, kteří používali nejjednodušší hesla ze zmínené databáze 500 nejpoužívanějších hesel. Navíc v případě přihlášení se k iCloudu z jiného zařízení dojde k upozornění původního majitele účtu. Ani na tuto výzvu však rychle nezareagovala zřejmě žádná z celebrit.

Pokud na iCloudu používáte heslo, které nepatří mezi 500 nejběžnějších, můžete být pravděpodobně v klidu. To samé platí pro uživatele jiných platforem.

Apple celou situaci důkladně prošetřuje a do vyšetřování se zapojila také americká FBI. Na oficiální vyjádření společnosti Apple se však zatím čeká.

Aktualizováno – 3. září: Apple v prohlášení uvedl, že jeho iCloud je dobře zabezpečený a že ke krádeži fotek došlo kvůli slabým heslům zmíněných uživatelů. Jenže kdyby měl Apple zavedené opatření ne až po krádeži, ale předtím, výrazně by tím mohl snížit tyto hackerské útoky a odcizení citlivých dat celebrit.

ČLÁNKY:, , , ,
Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

DNES  |    |  diskuze (0)

Špičkové parametry zabalené do levné škatulky – kdo by odolal? Že ani čínský původ už není na závadu? Elephone P8 vypadá tak zázračně,…

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

VČERA  |    |  2 komentáře

Dávat telefon už malému dítěti odborníci nedoporučují. Co je ovšem jednoznačně vhodné, jsou různé hračky. A pokud nechcete zůstat jen u těch…

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

VČERA  |    |  9 komentářů

Při pohledu na zadní kryt nového iPhonu 8 a 8 Plus musí každého bezpodmínečně zaujmout jeho lesk. Už jen při pomyšlení, že…

Mobilní zobrazení