Společnost Apple má celou řadu produktů, které jsou už takzvaně „hotové“ a není u nich moc co vylepšovat. I přesto se obvykle na nové generace příliš dlouho nečeká a chodí na trh každý rok. Příkladem jsou iPhony, ale i Apple Watch, či právě MacBooky.
Ačkoliv mezigenerační posun nemá pro uživatele příliš smysl, pro trh jako takový je rozhodně vítaným vylepšením, že k upgradu zařízení dochází pravidelně a změny tedy nejsou potom tak výrazné, aby se vám vyplatilo čekat na novou generaci a nákup odsouvat.
Aktuálně jsem měl na otestování nejnovější MacBook Air (2024) s čipem M3. Tento počítač je krásnou ukázkou toho, že nemusíte kácet les, aby létaly třísky. Apple u svého velice populárního notebooku pro každodenní používání doma i na cestách vylepšil tak málo věcí, že teď seženete starou verzi jen o 2 tisíce výhodněji. A to je skoro nic.
Sám jsem zhruba 2 roky používal pro každodenní práci MacBook Air M1, následně jsem přecházel na MacBook Air M2 a nyní mám MacBook Air M3. Ačkoliv mohu říct, že tyto postupné upgrady z uživatelského hlediska nemají příliš racionální opodstatnění, stále jde o velmi příjemný posun vpřed, který se prostě počítá.
Konstrukce | hliník, 30,41 × 21,5 × 1,13 cm, 1,24 kg |
---|---|
Displej | 13,6″, IPS LCD, 2560 × 1644 px, jemnost 224 ppi, True Tone, jas 500 nitů |
Operační systém | macOS Sonoma 14.4.1 |
Čipset | Apple M3, 8jádrový, 10jádrový GPU, 16jádrový Neural Engine |
Paměť | 16GB RAM, úložiště 1 TB |
Přední kamerka | FullHD (1080p) |
Konektivita | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.3, 2× USB-C Thunderbolt 4 (40 Gb/s) |
Technologie | nabíjení přes MagSafe 3, Magic Keyboard s Touch ID (čtečka otisků ve vypínacím tlačítku), 3,5mm audio Jack |
Baterie | 52,6 Wh, 30/35W nabíjecí adaptér v balení (dle konfigurace), rychlonabíjení až 70 W |
Cena a dostupnost | od 31 990 Kč, 8. března 2024 |
Ještě, než se dostanu k samotnému produktu, musím ocenit způsob, jakým přenesete prakticky veškerá data ze svého předchozího počítače. V mém případě jsem přecházel z MacBooku Air M2 a už při prvním spuštění vám Apple nabídne možnost přenést vše ze starého do nového počítače.
Stačí se připojit na stejnou Wi-Fi síť a následně už se začnou přetahovat data, a to nejen na disku, ale také veškeré aplikace, nastavení a po přihlášení k Apple účtu můžete jednoduše využívat i například Apple klíčenku s hesly, takže přechod na nové zařízení je otázkou jen chvilky. Samozřejmě s ohledem na to, kolik dat přesouváte, v mém případě to byla akce ani ne na hodinu a rychlost přenášení dat byla přes 100 MB/s.
Lehké a kompaktní provedení MacBooku Air miluju už od nepaměti. Když jsem v minulosti přecházel na výkonnější MacBook Pro z důvodu, abych měl přímo v těle notebooku potřebné konektory, které model Air nemá – klasické velké USB a HDMI – dlouho mi to nevydrželo, protože tlustší a těžší „próčko“ prostě nebylo na každodenní nošení a výhody v podobě vyššího výkonu jsem vesměs nepotřeboval, protože hry na počítači nehraju a video už také nestřihám.
Menší 13palcový MacBook Air je za mě přenosný počítač v nejlepší možné konstrukční podobě. Je lehký, když váží jen cca 1,24 kg, a tenký, když má jen lehce přes jeden centimetr v tloušťce. A navíc prostě skvěle vypadá a díky celohliníkovému provedení je i velmi bytelný a odolný. Velikost displeje naprosto dostačuje na veškerou zábavu i práci, případně můžete zvolit větší 15palcový model. Dokonalostí je pak výdrž baterie, která s ohledem na kompaktní provedení počítače nemá obdoby.
V nejnovější verzi s M3 procesorem pak MacBook Air dostává další plusové bodíky i za ekologii a udržitelnost, když je vyrobený jako první produkt společnosti Apple s rekordním 50% podílem recyklovaného materiálu (kryt je ze 100% recyklovaného hliníku, stejně tak se používá také recyklovaný cín, zlato, kobalt, měď, či ocel). Předchozí model Air M2 měl 40% podíl recyklovaného materiálu. Možná to pro zákazníky nebude jeden z hlavních důvodů pořízení, ale rozhodně to člověka potěší, že se řeší i takové věci, které pomáhají k lepšímu životu na planetě.
Na výběr je celkem ze čtyř barevných provedení a co vás naprosto dostane, že barva dodávaného nabíjecího kabelu koresponduje s barvou šasi notebooku. Takže pokud si pořídíte světlou stříbrnou variantu, dostanete i světlý kabel od nabíječky. U tmavé, černé varianty pak výrobce v balení dodává černý kabel. Přesně tohle jsou maličkosti, které oceníte a je dobře, že na ně Apple myslí. Jedinou vadou je snad jedině to, že u tmavě černé varianty stále dost ulpívají otisky prstů, na rozdíl od světlých verzí, u kterých je to vyřešeno očividně o kus lépe.
Menší MacBook Air disponuje 13,6 palcovým IPS LCD displejem s rozlišením 2560 × 1644 px, což dělá jemnost 224 ppi. Nejde o nejlepší displej pod sluncem, vždyť vyšší MacBook Pro už má adaptivní obnovovací frekvenci až 120 Hz, kdežto MacBook Air stále zůstává u max. 60 Hz, nebo také jas maximálně 500 nitů není v dnešní době žádné terno, ale v praxi vlastně zjistíte, že pro běžné používání jsou pro vás lepší benefity v podobě nižší ceny, či delší výdrže baterie, které jsou ruku v ruce s tím, že Air prostě není po technologické stránce úplnou špičkou.
Pokud jde o klávesnici, k té nemám jediné výtky. Píše se na ni naprosto skvěle, je tichá a má i podsvícení, což využijete například při noční práci. Velmi dobře se mi počítač ovládá také přes dotykový trackpad, který má technologii Force Touch, takže registruje nejen to, když po něm jezdíte bříškem prstu, ale také rozpoznává stisknutí s celou plochou jako takovou. Oblíbená mám pak také dotyková gesta, kdy pomocí dvou a více prstů můžete mít nastavené různé rychlé akce. Já například posunutím třemi prsty horizontálně proplouvám mezi plochami, dvěma prsty pak můžete nejen skrolovat, ale také přecházet mezi stránkami v prohlížeči.
Nejnovější procesor Apple M3 dorazil se zpožděním podle očekávání také do MacBooků Air a s ním jsme se dočkali dalšího navýšení výkonu. Není to sice už takový skok, jaký přinesl první Air s M1 procesorem, ale i tak jde o vítaný krok vpřed. Podle různých benchmarkových testů je M3 oproti M2 u MacBooků Air zhruba o 20 % výkonnější. Podle Applu je pak větší skok mezi M3 a M1, a to dokonce 60 %. Oproti nejvýkonnějšímu MacBooku Air s Intel procesorem je pak MacBook Air M3 dokonce až 13× rychlejší.
Důležité je však zde zmínit, že už se zde bavíme o takovém výkonu, který většina lidí nedokáže úplně využít. Pokud brouzdáte na internetu a máte spuštěný webový prohlížeč, tak pro úplně nenáročné uživatele postačí základní MacBook Air s 8GB RAM pamětí, ovšem dejte si pozor – pokud máte otevřených více záložek, upravujete fotky ve větším počtu než po jedné, nebo střiháte video, pak se základním modelem nevystačíte a zvolte si nejméně 16 GB RAM, či více.
Ačkoliv je systém macOS Sonoma skvěle optimalizovaný a velice svižný, tak proti například Apple iPhonu nebo Apple Watch je mnohem více potřeba si umět při konfiguraci počítače správně vybrat, abyste pak nelitovali. Myslete tedy na to, že výkon procesoru Apple M3 ještě neznamená, že s tímto strojem zvládnete všechno. Potřebujete mít i dost volné operační, ale i úložné paměti na SSD disku. Podle mě je škoda, že se vůbec prodává základní 8GB model, který je v dnešní době příliš poddimenzovaný a nedostatečný, i s ohledem na budoucí updaty softwaru.
Na samotnou kapitolu by pak byla cenová politika Applu, který si nechá zaplatit naprosto vše, takže základních 31 990 korun v případě MacBooku Air M3 je něco, na co můžete rovnou zapomenout. Při konfiguraci 16 GB RAM a 512 GB SSD disku se dostáváme na 43 990 korun. Příplatek 12 tisíc zde máme jen za dvojnásobnou paměť, a to je na dnešní poměry a ceny těchto komponent naprosto mimo. Za nejvyšší variantu se 24 GB RAM a 2 TB SSD vypláznete téměř 70 tisíc.
Jedním z největších vylepšení u nového MacBooku Air M3 (2024), pokud nebudeme počítat navýšení výkonu, je možnost připojení až dvou externích monitorů naráz, což se může v práci celkem hodit. Dosud šel připojit jen jeden externí monitor, i nadále pak platí, že lze mít počítač se zavřeným víkem a pracovat na externím monitoru. Pro firmy může být tohle hlavním prodejním argumentem. Za mě je to pak samozřejmě sílá celého ekosystému Applu produktů, kdy můžete jednoduše přecházet mezi mobilem, hodinkami, a počítačem, ať už jde o to, že vám někdo zavolá, napíše, nebo máte otevřené některé aplikace a chcete plynule pokračovat na jiném zařízení.
V případě Applu je také velkým bonusem dlouhá uživatelská podpora, která aktuálně v případě MacBooků Air platí zhruba 7 let (macOS Sonoma je možné získat na MacBook Air 2018 a novější). Do budoucna se to sice může změnit, ale určitě se nestane nic drastického a oproti zařízením s Windows je skvělé, že máte veškeré aktualizace bezplatné a v průběhu času získáváte spoustu nových funkcí. Samozřejmostí jsou i opravné updaty, které zase hlídají bezpečnost vašeho zařízení.
MacBook Air je synonymem pro notebook, který má naprosto nekompromisní výdrž baterie. Na jedno nabití zvládne fungovat až 18 hodin, kdy si můžete pouštět například filmy bez jediné přestávky. V mém případě, kdy na zařízení využívám především webový prohlížeč, přes který pracují, dále mám otevřeného e-mailového klienta, přehrávám si hudbu a edituji nějaké ty fotky, takže vesměs nic výkonově náročnějšího, není naprosto problém, aby počítač vydržel od rána do večera.
Pokud jde o nabíjení, základní model má v balení dodávaný 30W adaptér, vyšší potom 35W adaptér. K tomu je ještě přes USB-C připojitelný nabíjecí kabel s MagSafe 3 konektorem, který se přichytí k počítači přes magnetický mechanismus, což je jednak uživatelský příjemné, tak to může být i praktické ve smyslu, že si konektor postupně nezničíte. Na koncovce MagSafe pak vidíte, zda se zařízení nabíjí, nebo je již plně nabité. Podle toho svítí oranžová, nebo zelená LED dioda.
Dokoupitelný je potom výkonnější až 70W adaptér, se kterým dobijete počítač rychleji, ovšem nikdy se mi nestalo, že bych potřeboval notebook na počkání někde rychle dobít a rychle zase někam vyrazit. Pro životnost baterie je také lepší mít zapnuté optimalizované nabíjení, které probíhá jednak pomaleji, ale také takovým způsobem, aby se počítač občas také postupně vybil a akumulátor pak nedegradoval z toho důvodu, že bude mít stále 100 %.
Apple vyrábí parádní počítače a nejnovější MacBook Air (2024) s čipem M3 je toho důkazem. Pro drtivou většinu lidí je právě tento model tím nejlepším, co si mohou koupit, protože získáte lehké, kompaktní zařízení s brutálním výkonem, skvělým displejem, pohodlnou klávesnicí a parádním trackpadem s podporou šikovným dotykových gest, ale také výborně odladěný operační systém macOS se sílou celého ekosystému Apple produktů.
Jelikož jsem měl postupně obě předchozí generace MacBooku Air, tak mohu s rukou na srdci říct, že mezigenerační změny mezi M1, M2 a M3 jsou pro běžné uživatele opravdu velice zanedbatelné a i nárůst výkonu není něčím, co byste ve většině případů potřebovali řešit. Snad jen dílčí věci typu podpory druhého externího displeje, což se v některých firmách může hodit. Cenový rozdíl mezi M3 a M2 MacBookem Air činí pouhé 2 tisíce korun, takže to krásně potvrzuje, že jde de facto o tentýž produkt jen v bledě modrém a ani u jednoho nešlápnete vedle.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
Skvělé konstrukční zpracování | Nesmyslné příplatky za více paměti |
Stylový design | Chybějící konektory |
Lehké a kompaktní tělo | Málo změn oproti předchůdci |
Systém macOS a uživatelská podpora | |
Kvalitní displej | |
Ekosystém Applu | |
Vysoký výkon | |
Výdrž baterie |
Společnost Apple má celou řadu produktů, které jsou už takzvaně „hotové“ a není u nich moc co vylepšovat. I přesto se obvykle na nové generace příliš dlouho nečeká a chodí na trh každý rok. Příkladem jsou iPhony, ale i Apple Watch, či právě MacBooky.
Ačkoliv mezigenerační posun nemá pro uživatele příliš smysl, pro trh jako takový je rozhodně vítaným vylepšením, že k upgradu zařízení dochází pravidelně a změny tedy nejsou potom tak výrazné, aby se vám vyplatilo čekat na novou generaci a nákup odsouvat.
Aktuálně jsem měl na otestování nejnovější MacBook Air (2024) s čipem M3. Tento počítač je krásnou ukázkou toho, že nemusíte kácet les, aby létaly třísky. Apple u svého velice populárního notebooku pro každodenní používání doma i na cestách vylepšil tak málo věcí, že teď seženete starou verzi jen o 2 tisíce výhodněji. A to je skoro nic.
Sám jsem zhruba 2 roky používal pro každodenní práci MacBook Air M1, následně jsem přecházel na MacBook Air M2 a nyní mám MacBook Air M3. Ačkoliv mohu říct, že tyto postupné upgrady z uživatelského hlediska nemají příliš racionální opodstatnění, stále jde o velmi příjemný posun vpřed, který se prostě počítá.
Konstrukce | hliník, 30,41 × 21,5 × 1,13 cm, 1,24 kg |
---|---|
Displej | 13,6″, IPS LCD, 2560 × 1644 px, jemnost 224 ppi, True Tone, jas 500 nitů |
Operační systém | macOS Sonoma 14.4.1 |
Čipset | Apple M3, 8jádrový, 10jádrový GPU, 16jádrový Neural Engine |
Paměť | 16GB RAM, úložiště 1 TB |
Přední kamerka | FullHD (1080p) |
Konektivita | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.3, 2× USB-C Thunderbolt 4 (40 Gb/s) |
Technologie | nabíjení přes MagSafe 3, Magic Keyboard s Touch ID (čtečka otisků ve vypínacím tlačítku), 3,5mm audio Jack |
Baterie | 52,6 Wh, 30/35W nabíjecí adaptér v balení (dle konfigurace), rychlonabíjení až 70 W |
Cena a dostupnost | od 31 990 Kč, 8. března 2024 |
Ještě, než se dostanu k samotnému produktu, musím ocenit způsob, jakým přenesete prakticky veškerá data ze svého předchozího počítače. V mém případě jsem přecházel z MacBooku Air M2 a už při prvním spuštění vám Apple nabídne možnost přenést vše ze starého do nového počítače.
Stačí se připojit na stejnou Wi-Fi síť a následně už se začnou přetahovat data, a to nejen na disku, ale také veškeré aplikace, nastavení a po přihlášení k Apple účtu můžete jednoduše využívat i například Apple klíčenku s hesly, takže přechod na nové zařízení je otázkou jen chvilky. Samozřejmě s ohledem na to, kolik dat přesouváte, v mém případě to byla akce ani ne na hodinu a rychlost přenášení dat byla přes 100 MB/s.
Lehké a kompaktní provedení MacBooku Air miluju už od nepaměti. Když jsem v minulosti přecházel na výkonnější MacBook Pro z důvodu, abych měl přímo v těle notebooku potřebné konektory, které model Air nemá – klasické velké USB a HDMI – dlouho mi to nevydrželo, protože tlustší a těžší „próčko“ prostě nebylo na každodenní nošení a výhody v podobě vyššího výkonu jsem vesměs nepotřeboval, protože hry na počítači nehraju a video už také nestřihám.
Menší 13palcový MacBook Air je za mě přenosný počítač v nejlepší možné konstrukční podobě. Je lehký, když váží jen cca 1,24 kg, a tenký, když má jen lehce přes jeden centimetr v tloušťce. A navíc prostě skvěle vypadá a díky celohliníkovému provedení je i velmi bytelný a odolný. Velikost displeje naprosto dostačuje na veškerou zábavu i práci, případně můžete zvolit větší 15palcový model. Dokonalostí je pak výdrž baterie, která s ohledem na kompaktní provedení počítače nemá obdoby.
V nejnovější verzi s M3 procesorem pak MacBook Air dostává další plusové bodíky i za ekologii a udržitelnost, když je vyrobený jako první produkt společnosti Apple s rekordním 50% podílem recyklovaného materiálu (kryt je ze 100% recyklovaného hliníku, stejně tak se používá také recyklovaný cín, zlato, kobalt, měď, či ocel). Předchozí model Air M2 měl 40% podíl recyklovaného materiálu. Možná to pro zákazníky nebude jeden z hlavních důvodů pořízení, ale rozhodně to člověka potěší, že se řeší i takové věci, které pomáhají k lepšímu životu na planetě.
Na výběr je celkem ze čtyř barevných provedení a co vás naprosto dostane, že barva dodávaného nabíjecího kabelu koresponduje s barvou šasi notebooku. Takže pokud si pořídíte světlou stříbrnou variantu, dostanete i světlý kabel od nabíječky. U tmavé, černé varianty pak výrobce v balení dodává černý kabel. Přesně tohle jsou maličkosti, které oceníte a je dobře, že na ně Apple myslí. Jedinou vadou je snad jedině to, že u tmavě černé varianty stále dost ulpívají otisky prstů, na rozdíl od světlých verzí, u kterých je to vyřešeno očividně o kus lépe.
Menší MacBook Air disponuje 13,6 palcovým IPS LCD displejem s rozlišením 2560 × 1644 px, což dělá jemnost 224 ppi. Nejde o nejlepší displej pod sluncem, vždyť vyšší MacBook Pro už má adaptivní obnovovací frekvenci až 120 Hz, kdežto MacBook Air stále zůstává u max. 60 Hz, nebo také jas maximálně 500 nitů není v dnešní době žádné terno, ale v praxi vlastně zjistíte, že pro běžné používání jsou pro vás lepší benefity v podobě nižší ceny, či delší výdrže baterie, které jsou ruku v ruce s tím, že Air prostě není po technologické stránce úplnou špičkou.
Pokud jde o klávesnici, k té nemám jediné výtky. Píše se na ni naprosto skvěle, je tichá a má i podsvícení, což využijete například při noční práci. Velmi dobře se mi počítač ovládá také přes dotykový trackpad, který má technologii Force Touch, takže registruje nejen to, když po něm jezdíte bříškem prstu, ale také rozpoznává stisknutí s celou plochou jako takovou. Oblíbená mám pak také dotyková gesta, kdy pomocí dvou a více prstů můžete mít nastavené různé rychlé akce. Já například posunutím třemi prsty horizontálně proplouvám mezi plochami, dvěma prsty pak můžete nejen skrolovat, ale také přecházet mezi stránkami v prohlížeči.
Nejnovější procesor Apple M3 dorazil se zpožděním podle očekávání také do MacBooků Air a s ním jsme se dočkali dalšího navýšení výkonu. Není to sice už takový skok, jaký přinesl první Air s M1 procesorem, ale i tak jde o vítaný krok vpřed. Podle různých benchmarkových testů je M3 oproti M2 u MacBooků Air zhruba o 20 % výkonnější. Podle Applu je pak větší skok mezi M3 a M1, a to dokonce 60 %. Oproti nejvýkonnějšímu MacBooku Air s Intel procesorem je pak MacBook Air M3 dokonce až 13× rychlejší.
Důležité je však zde zmínit, že už se zde bavíme o takovém výkonu, který většina lidí nedokáže úplně využít. Pokud brouzdáte na internetu a máte spuštěný webový prohlížeč, tak pro úplně nenáročné uživatele postačí základní MacBook Air s 8GB RAM pamětí, ovšem dejte si pozor – pokud máte otevřených více záložek, upravujete fotky ve větším počtu než po jedné, nebo střiháte video, pak se základním modelem nevystačíte a zvolte si nejméně 16 GB RAM, či více.
Ačkoliv je systém macOS Sonoma skvěle optimalizovaný a velice svižný, tak proti například Apple iPhonu nebo Apple Watch je mnohem více potřeba si umět při konfiguraci počítače správně vybrat, abyste pak nelitovali. Myslete tedy na to, že výkon procesoru Apple M3 ještě neznamená, že s tímto strojem zvládnete všechno. Potřebujete mít i dost volné operační, ale i úložné paměti na SSD disku. Podle mě je škoda, že se vůbec prodává základní 8GB model, který je v dnešní době příliš poddimenzovaný a nedostatečný, i s ohledem na budoucí updaty softwaru.
Na samotnou kapitolu by pak byla cenová politika Applu, který si nechá zaplatit naprosto vše, takže základních 31 990 korun v případě MacBooku Air M3 je něco, na co můžete rovnou zapomenout. Při konfiguraci 16 GB RAM a 512 GB SSD disku se dostáváme na 43 990 korun. Příplatek 12 tisíc zde máme jen za dvojnásobnou paměť, a to je na dnešní poměry a ceny těchto komponent naprosto mimo. Za nejvyšší variantu se 24 GB RAM a 2 TB SSD vypláznete téměř 70 tisíc.
Jedním z největších vylepšení u nového MacBooku Air M3 (2024), pokud nebudeme počítat navýšení výkonu, je možnost připojení až dvou externích monitorů naráz, což se může v práci celkem hodit. Dosud šel připojit jen jeden externí monitor, i nadále pak platí, že lze mít počítač se zavřeným víkem a pracovat na externím monitoru. Pro firmy může být tohle hlavním prodejním argumentem. Za mě je to pak samozřejmě sílá celého ekosystému Applu produktů, kdy můžete jednoduše přecházet mezi mobilem, hodinkami, a počítačem, ať už jde o to, že vám někdo zavolá, napíše, nebo máte otevřené některé aplikace a chcete plynule pokračovat na jiném zařízení.
V případě Applu je také velkým bonusem dlouhá uživatelská podpora, která aktuálně v případě MacBooků Air platí zhruba 7 let (macOS Sonoma je možné získat na MacBook Air 2018 a novější). Do budoucna se to sice může změnit, ale určitě se nestane nic drastického a oproti zařízením s Windows je skvělé, že máte veškeré aktualizace bezplatné a v průběhu času získáváte spoustu nových funkcí. Samozřejmostí jsou i opravné updaty, které zase hlídají bezpečnost vašeho zařízení.
MacBook Air je synonymem pro notebook, který má naprosto nekompromisní výdrž baterie. Na jedno nabití zvládne fungovat až 18 hodin, kdy si můžete pouštět například filmy bez jediné přestávky. V mém případě, kdy na zařízení využívám především webový prohlížeč, přes který pracují, dále mám otevřeného e-mailového klienta, přehrávám si hudbu a edituji nějaké ty fotky, takže vesměs nic výkonově náročnějšího, není naprosto problém, aby počítač vydržel od rána do večera.
Pokud jde o nabíjení, základní model má v balení dodávaný 30W adaptér, vyšší potom 35W adaptér. K tomu je ještě přes USB-C připojitelný nabíjecí kabel s MagSafe 3 konektorem, který se přichytí k počítači přes magnetický mechanismus, což je jednak uživatelský příjemné, tak to může být i praktické ve smyslu, že si konektor postupně nezničíte. Na koncovce MagSafe pak vidíte, zda se zařízení nabíjí, nebo je již plně nabité. Podle toho svítí oranžová, nebo zelená LED dioda.
Dokoupitelný je potom výkonnější až 70W adaptér, se kterým dobijete počítač rychleji, ovšem nikdy se mi nestalo, že bych potřeboval notebook na počkání někde rychle dobít a rychle zase někam vyrazit. Pro životnost baterie je také lepší mít zapnuté optimalizované nabíjení, které probíhá jednak pomaleji, ale také takovým způsobem, aby se počítač občas také postupně vybil a akumulátor pak nedegradoval z toho důvodu, že bude mít stále 100 %.
Apple vyrábí parádní počítače a nejnovější MacBook Air (2024) s čipem M3 je toho důkazem. Pro drtivou většinu lidí je právě tento model tím nejlepším, co si mohou koupit, protože získáte lehké, kompaktní zařízení s brutálním výkonem, skvělým displejem, pohodlnou klávesnicí a parádním trackpadem s podporou šikovným dotykových gest, ale také výborně odladěný operační systém macOS se sílou celého ekosystému Apple produktů.
Jelikož jsem měl postupně obě předchozí generace MacBooku Air, tak mohu s rukou na srdci říct, že mezigenerační změny mezi M1, M2 a M3 jsou pro běžné uživatele opravdu velice zanedbatelné a i nárůst výkonu není něčím, co byste ve většině případů potřebovali řešit. Snad jen dílčí věci typu podpory druhého externího displeje, což se v některých firmách může hodit. Cenový rozdíl mezi M3 a M2 MacBookem Air činí pouhé 2 tisíce korun, takže to krásně potvrzuje, že jde de facto o tentýž produkt jen v bledě modrém a ani u jednoho nešlápnete vedle.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
Skvělé konstrukční zpracování | Nesmyslné příplatky za více paměti |
Stylový design | Chybějící konektory |
Lehké a kompaktní tělo | Málo změn oproti předchůdci |
Systém macOS a uživatelská podpora | |
Kvalitní displej | |
Ekosystém Applu | |
Vysoký výkon | |
Výdrž baterie |