Recenze iPhone 15 Pro – Oběť vlastní dokonalosti?
- Otestovali jsme nejnovější iPhone 15 Pro
- Jak se letos Applu povedl telefon z jeho vrcholové řady?
- V recenzi probereme všechny změny a inovace u nového modelu
- Vyplatí se prémiový iPhone právě pro vaše potřeby?

Každý rok je to skoro stejná písnička. S představením nového iPhonu se vyrojí spousta názorů, jak Apple zaspal a nedokázal držet krok s konkurencí, pokud jde o zavádění nových technologií. A příznivci „jablečné“ značky nechápajíc tato tvrzení, která povětšinou pocházejí od příznivců konkurenčního Androidu, naopak vyzdvihují Cooka aspol. do nebes a hltají každičký detail jako revoluční změnu, kvůli které jsou ochotni po roce utratit dalších více než 30 tisíc za nový mobil.
V mé dnešní recenzi se pokusím nad oba tyto tábory povznést a podělit se o své vlastní zkušenosti s nejnovějším iPhonem 15 Pro, který mě v mnoha ohledech potěšil, ale stejně tak i zklamal. Cílem je předat maximálně objektivní a současně samozřejmě také subjektivní informace o tom, co bez okolků říkám na telefon od Applu. Celý rok jsem používal předchozí iPhone 14 Pro, nyní tedy po více než měsíci od uvedení na český trh testuji nejnovější iPhone 15 Pro.

Co je u iPhonu 15 Pro nového?
Dovolte mi na úvod ještě jednu menší rekapitulaci, která se týká letošního „próčkového“ iPhonu. Pokud byste náhodou neviděli keynote s oficiálním představením produktu, nebo nečetli naše novinky a články o iPhonu 15 na webu Mobilizujeme.cz, tak u nového iPhonu 15 Pro je největší změnou titanové tělo, dále konečně jednotný USB-C konektor, nové postranní a programovatelné tlačítko Akce, samozřejmě ještě výkonnější a vůbec poprvé 3nm čipset Apple A17 Pro, nový systém iOS 17, či vylepšený fotoaparát s kamerou.
Letošní iPhone 15 Pro je atraktivnější nejen svými specifikacemi, ale také cenou. Ta totiž v době vstupu na trh meziročně poklesla o zhruba 3 500 korun, nejlevnější iPhone 15 Pro seženete již od 29 990 korun. Velké dilema však Apple připravil těm, kteří chtějí to nejlepší, ale nechtějí si pořizovat větší model iPhone 15 Pro Max. Technologie periskopu, která přináší místo trojnásobného až pětinásobný optický (bezztrátový) zoom, je totiž výsadou jen modelu Max. Teď už si ale pojďme rozebrat, jaký je iPhone 15 Pro v následujících kapitolách dnešní recenze.
Apple iPhone 15 Pro: specifikace
Konstrukce | titan + sklo, 146,6 × 70,6 × 8,25 mm, 187 g, odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,1″, OLED Super Retina XDR, 120 Hz, 2556 × 1179 px, 460 ppi |
Operační systém | iOS 17 |
Čipset | 6jádrový (2× 3,78 GHz + 4×2,11 GHz), Apple A17 Pro |
Paměť | 8 GB RAM, 128/256/512/1 024 GB úložiště |
Fotoaparát | trojitý (48 Mpx hlavní 24mm + 12 Mpx teleobjektiv 77 mm + 12 Mpx ultraširoký 120°), clona f/1.8 + f/2.8 + f/2.2, stabilizace OIS (hlavní a teleobjektiv), 3× optický zoom, Dual LED dioda; HDR; přední 12 Mpx, clona f/1.9 |
Technologie | podpora 5G sítí, hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.3, USB-C 3.2, MagSafe, Wi‑Fi 6 (802.11ax), GPS, NFC, 3D čtečka tváře Face ID, stereo reproduktory |
Baterie | 3 274 mAh, nabíjení kabelem až 29 W (USB PD), bezdrátové nabíjení (Qi) až 7,5 W / MagSafe až 15 W, reverzní nabíjení (Qi) až 4,5 W |
Cena a dostupnost | od 29 990 Kč, 22. září 2023 |
Balení poprvé s USB-C kabelem
Hodně úsporná krabička s novým iPhonem 15 Pro je tu i letos, samozřejmě nikoliv v duchu šetření nákladnů a zvyšováním marže výrobce, ale hlavně kvůli ekologii a udržitelnosti. Co tedy v balení s telefonem najdete? Především je to vůbec poprvé u Apple iPhonu kabel s USB-C (po letech nahrazuje Lightning), dále jehla na SIM kartu, samolepka s jablíčkem a dokumentace.
V balení mi citelně chybí adaptér (stejně jako v předchozích letech), se kterým bych po připojení dodávaného USB-C kabelu mohl nabíjet mobil, nejlépe ještě vyšším výkonem. U Applu tomu tak ale není a rychlonabíječku si musí každý dokoupit dle svých potřeb, případně zvolit třeba bezdrátovou nabíječku MagSafe, či nějaké multifunkční řešení pro nabíjení více zařízení současně.
Obsah balení
- telefon Apple iPhone 15 Pro
- kabel USB-C (na obou koncích) o délce 1 metru
- jehla na SIM
- samolepka s jablíčkem
- dokumentace

Nový iPhone vypadá stále stejně, ale dost se změnil
„Prémiový design, skvělé konstrukční zpracování a také vysoká odolnost,“ to jsem přesně napsal ve své loňské recenzi u iPhonu 14 Pro. U nového iPhonu 15 Pro nemohu zvolit jiná slova, protože jsou prostě nejvíce výstižná. Telefon od Applu patří každoročně k tomu nejlepšímu, co se týče elegantního a moderního designu, ale většinou i odolnosti.
Novinkou je však letos jednak zmenšení rámečků kolem displeje, a dále přechod od těla z nerezové oceli k novému materiálu v podobě titanu, který se mimochodem využívá i v případě vesmírných vozítek třeba na Marsu. U nového iPhonu 15 Pro se tím (ale nejen tím) ušetřilo krásných 19 gramů na hmotnosti, což je v ruce při přímém porovnání oproti předchozí generaci opravdu hodně znát, zejména při dlouhodobějším používání.

- Levý bok
- Pravý bok
Titan je nejen lehčí, ale také odolnější a díky alespoň trochu zaobleným hranám se v ruce mnohem lépe a příjemněji drží, než předchozí tři generace iPhonů (12 Pro, 13 Pro a 14 Pro). Takže pokud jste čekali na to, až se Apple vrátí k „oblázkovému“ tělu, konečně jste se letos dočkali. Samozřejmě, pokud hned nestrčíte telefon do pouzdra, pak vám to může být dost dobře jedno.
U pouzder ale pozor, protože vzhledem k nepatrně odlišným rozměrům oproti předchozí generaci nebudou stará pouzdra pasovat na novější model. Co je také dobré vzít v potaz, je pořízení ochranného skla, či fólie. V případě mého loňského iPhonu 14 Pro se za rok objevilo hned několik škrábanců, ačkoliv jsem se o zařízení staral jako v rukavičkách. Ani Ceramic Shield nepomohl, letos očekávám stejné výsledky.

Zadní strana je potom z matného texturovaného skla, které se dle některých jiných recenzentů může až příliš snadno rozbít, pokud spadne nešťastně. Ale tohle je vždy loterie a nedá se rozhodně říct, že by byl nový iPhone křehký jako běžné sklo.
Nový iPhone Pro by ale jinak měl vydržet mnohé trápení, například podle normy IP68 garantuje Apple přežití pod vodou až 30 minut v hloubce do 6 metrů, či dokonalou prachotěsnost, takže není problém si vzít telefon v létě k vodě, či na pláž, nebo naopak v zimě s ním lyžovat. Vyšší odolnost vám prakticky telefon ochrání i před kondenzací a vlhkostí.

Nově s tlačítkem Akce a USB-C. Má to ale smysl?
Co se u nového iPhonu 15 Pro objevuje poprvé, je tlačítko Akce a USB-C port. Začnu novým tlačítkem, které po dlouhých letech teprve u této sedmnácté generace telefonu od Applu (pokud bereme, že každý rok již od 2007 dorazila nová generace – pozn. redakce) nahradilo přepínač mezi normálním a tichým režimem pro rychlé vypnutí zvuků. Bohužel jelikož zůstalo umístění na levé straně, pro většinu lidí (praváků) bude těžko dosažitelné, a tedy asi jej moc nevyužijete. Alespoň tak to mám já po prvním měsíci reálného používání.

- Na tlačítko je pro praváky těžké dosáhnout
- Jeho využívání mě rychle omrzelo
Nové tlačítko Akce je přitom dobrý nápad, kdy si člověk může nastavit, k čemu jej využije. Chcete s ním přepínat tichý režim? Dobře. Nebo jej chcete mít jako spoušť a rychlé spuštění fotoaparátu? Není problém. Vlastně s ním můžete dělat opravdu psí kusy, protože se dá napárovat na Zkratky, u kterých si můžete navolit prakticky cokoliv, třeba s ním i jednoduše otevírat kufr u Tesly, nebo si nastavit, aby se vám odemkly dveře. Prostě fantazii se meze nekladou.
Naprosto bez nějakého „applovského“ nápadu na inovaci pak je přechod od Lightningu na USB-C a je to hrozná škoda. Cupertinská společnost de facto splnila nadcházející, nový zákon v EU, který Applu dává povinnost mít u nových produktů jednotný konektor, kterým je právě USB-C. Ale potenciál, ať už jde o vyšší přenosové rychlosti, či vymyšlení nějaké kompatibility se starším příslušenstvím, je zde nevyužitý. Inženýři z Applu si s tím prostě hlavu nelámali.

Jak jsem se sám přesvědčil, pro majitele Apple produktů to znamená spíše komplikaci, protože si musí dokupovat nová příslušenství, kabely, apod. Nejednou jsem chtěl například v autě připojit iPhone stávajícím kabelem, jenže Lightning prostě do USB-C nepasuje. Pokud navíc chcete využít standard USB-C 3.2 (až 10 Gb/s) u nových „próčkových“ iPhonů, musíte si dokoupit dražší kabel. Proč, když má být iPhone Pro ultimátním zařízením třeba i pro fotografy či kameramany, kteří pak potřebují přesouvat obrovské soubory do počítače?
Co je naopak šikovné, tak že přes USB-C kabel můžete pomocí iPhonu dobíjet například nové AirPody 2023 (s USB-C), tedy jejich krabičku, což se může hodit na cestách. Ale tím výhoda USB-C v nových iPhonech podle mě zatím končí a opravdu lituji toho, že Apple nedokázal předvést něco víc. Třeba navýšit rychlost nabíjení, se kterou žalostně ztrácí na konkurenci s Androidem, ale o tom teprve bude řeč v kapitole recenze s nabíjením a výdrží.
Displej s chytrým výřezem
Loňský iPhone 14 Pro (a Pro Max) byl první, který přinesl nový inovativní výřez Dynamic Island. Apple dokázal jednoduše geniálním způsobem smazat rozdíly mezi hardwarem a softwarem, tedy tak tomu je alespoň podle jeho slov. Kamerku a další senzory pro technologii Face ID pro snadné a bezpečné odemykání telefonu obličejem a ověřování vaší identity dokázal výrazně zmenšit a zasadit do prvku, který je vlastně interaktivní.

Pokud byste dosud neznali, tak Dynamic Island vám umí ukazovat šikovné informace týkající se například časovače, hudby, či navigace přímo v rámci výřezu, takže to pak nevypadá, že byste měli výřez, ale prostě grafický prvek navíc, který je pořád na očích. Jednoduchým dotykem se můžete kdykoliv dostat do dané aplikace, která vám aktuálně přináší nějaké informace. Za mě super, v rámci Apple aplikací to sem a tam využiju, ale co se týče podpory třetích stran, tady to pořád pokulhává. A navíc „próčkový“ iPhone letos přišel o exkluzivitu Dynamic Islandu, protože už jej má i základní iPhone 15.

Face ID zůstalo prakticky beze změn, stále funguje na jedničku a mnohem lépe, než snímač otisků prstů, který je mimochodem méně bezpečný, než právě „čtečka“ obličeje vzhledem k tomu, jak častý je výskyt dvou lidí, kteří by měli stejnou biometrii. Face ID nemá problém ani s rouškou, či brýlemi na obličeji, dokonce výborně funguje také v případě, kdy máte mobil otočený na šířku, třeba typicky v autě pro navigaci, či při sledování videa v posteli.
Pokud jde o kvality displeje u iPhonu 15 Pro, troufám si tvrdit, že meziročně nepoznáte rozdíl oproti předchůdci. Stále se jedná o 6,1″ OLED panel Super Retina XDR s technologií LTPO, obnovovací frekvencí 1-120 Hz (dynamicky dle potřeby, takže přechody v systému a animace jsou šíleně plynulé) a rozlišením 2556 × 1179 px, což dělá jemnost 460 ppi. Venku na přímém slunci se pak hodí maximální jas, který může vystřelit až na 2 000 nitů, takže displej přečtete prostě kdykoliv. V noci se naopak hodí minimální jas, který vám nevypálí oči.

Šikovný je také tzv. Stále zapnutý displej, který se ve světě Androidu nazývá jako Always-on. Jde o to, že si můžete neustále nechat zobrazený čas, datum a pár widgetů, nebo také samozřejmě nové notifikace, aniž byste museli displej nejprve probouzet. Díky tomu, že Apple dokáže snížit frekvenci zobrazovacího panelu až na 1 Hz, nejde o takového žrouta baterie, podle mých zkušeností je rozdíl se zapnutou a vypnutou funkcí jen asi 10 %, takže jednodenní výdrž vám to nijak výrazně neovlivní.
Intuitivní prostředí iOS 17
S nejnovějšími iPhony přichází každoročně ruku v ruce také nový operační systém iOS. Letos jde již o iOS 17 a jeho novinky spočívají spíše v detailech a pár nových funkcích. Za mě je šikovný třeba tzv. StandBy režim, kdy telefon ve stojánku s MagSafem po otočení na šířku můžete nechat neustále zobrazovat různé informace ve formě widgetů, třeba aktuálně přehrávanou hudbu, kalendář, různé úkoly, nebo vlastně cokoliv, co chcete mít přes den na očích.

Nový iPhone 15 Pro je ve spojení s nejnovějším iOS 17 opravdu svižný a skvěle optimalizovaný, pokud jde o animace a celkové fungování. Nicméně pár neduhů se najde a je to stále to samé, s čím se potýkala i předchozí generace dle mých zkušeností. Například občas se mi správně neotevírá aplikace fotoaparátu a místo obrazu vidím jen „černo“, nebo v rámci prvních verzí iOS 17 také docházelo k samovolným restartům. A problémy jsem zaznamenal i s novými avatary u kontaktů, které se mi nechtěly aktualizovat po změně v mém zařízení. Spokojený nejsem ani s výdrží baterie a přehříváním telefonu, což jen mírně zlepšila nedávná aktualizace, ale problém za mě není stále vyřešen.
Ani po měsíci není stav ideální, což je u Applu opravdu co říct. Většinou dokáže cupertinský gigant vychytat menší i větší mouchy v prvních týdnech od uvedení na trh, letos však ne. Uklidnit vás tedy může snad jen příkladná a hlavně dlouhá uživatelská podpora, která v případě iPhonů bývá většinou alespoň 5-6 let, ale výjimkou není ani aktualizace iPhonu po 7 letech. Takže se můžete v příštích letech těšit nejen na nové funkce, ale také řešení případných funkčních i bezpečnostních problémů. Tohle je něco, co je ve světě konkurenčního Androidu skoro nemyslitelné.

Výdrž baterie a nabíjení
Někteří inženýři z Cupertina asi letos nemají klidné spaní. U nového iPhonu 15 Pro se totiž od prvního dne vyskytují problémy, které vedou k přehřívání zařízení a nejspíše i vlivem toho následně dochází ke zkrácení výdrže baterie. Pamatuji si den, kdy jsem poprvé musel telefon za jízdy vytáhnout z kapsy, protože využíval v autě bezdrátové Apple CarPlay a byl tak horký, že mi s trochou nadsázky málem propálil kalhoty. Stížností přitom přibývalo, až Apple problém uznal a přišel s aktualizací, která měla situaci vyřešit.

Za mě se tak ale stále nestalo, jen byl problém trochu zmírněný. Telefon už se mi sice nepřehřívá tak extrémním způsobem, že by šlo o zdraví, ale stále vnímám, že je podle mě dost bezdůvodně více zahřívaný a teplo správně není odváděno pryč, aby se mohl iPhone přirozeně ochlazovat. Soudě podle některých expertů je na vině jednak nový materiál v podobě titanu, tak i přepracované uspořádání vnitřností, které není kdovíjak šťastné. Ale také možná výkonnější 3nm čipset Apple A17 Pro. Odpověď však zatím od Applu neznáme, takže se můžeme opírat jen o vlastní zkušenosti se zařízením a příčinu hledat na různých místech.
Pokud jde o výdrž, kterou přehřívání bohužel dost ovlivňuje, tak v mém případě je iPhone 15 Pro pouze jednodenní zařízení, tedy stejně jako v případě předchozích generací jablečného telefonu. S baterií o kapacitě 3 274 mAh jsem párkrát dokonce „zvládl“ vybít telefon o 50 % za pouhé 3-4 hodiny. Největším žroutem je samozřejmě displej, který pokud vytřelí jas na 2 000 nitů a jede nonstop, plus pokud jste venku na sluníčku, tak se začne iPhone přehřívat a procenta letí opravdu rychle dolů. I bez intenzivnějšího používání ale iPhone nevydrží například celý víkend, takže myslete na to, že nabíječka nejlépe doma, v práci, ale i v autě je zkrátka a dobře povinnost.

Zajímavé na tom také je, že Apple přinesl s novými iPhony novou funkci pro omezení nabíjení na 80 % kapacity, aby se vám baterie neopotřebovávala zbytečně rychle. Takže si jinými slovy můžete vybrat, jestli si zkrátíte výdrž ještě o 20 %, nebo si necháte baterii rychleji degradovat, a tedy reálnou výdrž si necháte dobrovolně zkracovat postupně. Ze svých zkušeností s předchozími iPhony přitom stačí jen 2-3 roky a může vám kapacita vlivem stárnutí (k čemuž v případě Li-Ion článků přispívá nabíjení do 100 % – pozn. redakce) klesnout klidně i o 15 a více procent.
Kde by mohl Apple také zabrat, je rychlost nabíjení. S originální (dokoupitelnou) nabíječkou od Applu můžete dobíjet iPhone 15 Pro max. výkonem 20 W (na 50 % dobijete za zhruba 30 minut – pozn. redakce), ovšem telefon podporuje USB PD 2.0 s výkonem až 29 W, což je ale v porovnání s Android konkurencí stále mnohonásobně méně.

Bezdrátové nabíjení je možné přes technologii Qi s výkonem až 7,5 W, v případě „applovského“ MagSafe potom až 15 W. Novinkou je reverzní nabíjení (Qi), které zvládne dobíjet ostatní zařízení výkonem až 4,5 W, stačí jen na záda iPhonu položit třeba jiný iPhone s bezdrátovým nabíjením, nebo i Android.
Fotoaparát
Fotoaparát bývá alfou a omegou úspěchu každého mobilního telefonu a nejinak je tomu v případě iPhonu. Ten má dlouhodobě skvělou techniku, která mu zajišťuje přední místa v ohodnocení kvality snímků například u DxOMarku, ale i v odborných fototestech. Jak si tedy vede nejnovější iPhone 15 Pro a dokázal opět posunout laťku toho, co dovedl jeho předchůdce? Nejprve si rozebereme, na jaké snímače a technologie se může nový iPhone Pro spolehnout.

Oba nové „próčkové“ iPhony pro rok 2023/2024 mají stejné snímače, až na periskopovou technologii, která zůstala vyhrazena pouze pro větší model Pro Max. Ten tak díky tomu dokáže bezztrátově optickým zoomem přibližovat scény až pětinásobně, kdežto model Pro stále jen maximálně trojnásobně. Spekuluje se ale, že v příštím roce se tento rozdíl smaže a Apple přinese periskop u obou modelů iPhone 16 Pro, ale to už trochu předbíháme.
Aktuální, testovaný iPhone 15 Pro má celkem tři snímače, které jsou opravdu hodně univerzální a dá se s nimi skvěle fotit vlastně cokoliv a kdykoliv. Podle marketingového oddělení Applu máte v případě nejnovějšího iPhonu rovnou 7 různých objektivů v jednom zařízení, což není daleko od pravdy. Dá se totiž přepínat mezi různými ohniskovými vzdálenostmi, konkrétně 13 mm, 24 mm, 28 mm, 35 mm, 48 mm, 120 mm (pětinásobný zoom, tj. jen u modelu Max) a potom je k dispozici ještě super makro.

Stejně jako vloni využívá i nový iPhone 15 Pro hlavní 48Mpx snímač s quad-pixelovým snímačem, kdy díky vyššímu rozlišení a s pomocí umělé inteligence (resp. strojového účení) získá více detailů o scéně a dokáže pak po zmenšení na 24Mpx snímek dosáhnout opravdu kvalitní fotky o velikosti jen kolem 5 MB, nikoliv tedy přehnaně datově obrovské fotografii, se kterou by pro běžné uživatele přicházely jen zbytečné problémy a rychleji by se zaplňovala paměť. Ale pokud chcete, můžete si přepnout focení do max. rozlišení 48 Mpx a využít i formát RAW a další profi funkce.
Jaké fotoaparáty a snímače má iPhone 15 Pro?
- 48 Mpx, f/1.8, 24mm (hlavní), 1/1.28″, 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS (na senzoru)
- 12 Mpx, f/2.8, 77mm (teleobjektiv), 1/3.5″, 1.0µm, PDAF, OIS, 3× optický zoom
- 12 Mpx, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultraširoký), 1/2.55″, 1.4µm, dual pixel PDAF
- TOF 3D LiDAR snímač (hloubkový)

Jak fotí iPhone 15 Pro?
Techniku bychom tedy měli rozebranou, i když z pohledu toho, čím vším iPhone disponuje, spíše jen zběžně. Každopádně co vás jistě zajímá mnohem více, je zaměření se na kvalitu fotografií a co se dá z fotoaparátu iPhonu 15 Pro vymáčknout. A je to opravdu neskutečné. Oproti loňskému modelu 14 Pro vidím jasné rozdíly, a to nejen u nočního režimu a obecně při focení náročnějších scén, ale i v případě „běžných“ fotek, které si prostě s telefonem takzvaně nacvakáte, aniž byste museli něco složitě nastavovat.
Z novinek bych rád vyzdvihl funkci, díky které dokáže iPhone sám rozpoznat, že fotíte portrét a dokáže u fotky uchovat všechna potřebná data, takže vy si můžete měnit hloubku ostrosti a přeostřovat například mezi vyfocenými lidmi úplně dle libosti. Naprosto dokonalé. Sám jsem dosud některé fotky pořizoval na vícekrát, právě proto, že jsem chtěl mít jak klasickou fotku, tak i portrétní, už jen kvůli tomu, kdyby se portrétní úplně nepovedla a software nedokázal dokonale „oříznout“ focenou osobu, či zvíře.
Ukázkové snímky
Možnosti využití objektivů
- Širokoúhlý záběr 13 mm
- Normální záběr 24 mm
- Normální záběr 28 mm
- Normální záběr 35 mm
- Optický zoom 2x
- Optický zoom 3x
Supermakro
Noční režim
- Bez nočního režimu
- Zapnutý noční režim
- Bez nočního režimu
- Zapnutý noční režim
- Bez nočního režimu
- Zapnutý noční režim
- Bez nočního režimu
- Zapnutý noční režim
Jak kvalitní natáčí video iPhone 15 Pro?
Další důležitou disciplínou je natáčení videa. Apple se už před lety dokázal se svým iPhonem vyšvihnout na pozici nejlepší kamery v mobilech a letos si to jen pohlídal. Novou funkcí je ještě lepší stabilizace videa v Cinematic režimu, kdy můžete jít s telefonem po ulici a výsledek vypadá, jako kdyby bylo video natáčené na profesionální kameře na kolejích. Pokud jde o kvalitu jako takovou, video těží z výborných snímačů a po roce opět posouvá laťku zase o něco výše.

Závěr recenze
Nejnovější iPhone je podle mě obětí své „dokonalosti“, protože už posledních pár let u něj není moc co vylepšovat, tedy z pohledu běžného uživatele, nikoliv technologického nadšence. Ano, někdo se těší na skládací iPhone, někdo by chtěl delší výdrž baterie, nebo jiný design, ale tohle jsou věci, kterých se u Applu zřejmě jen tak nedočkáme. Musíme si zvyknout na to, že iPhone je hotový produkt, u kterého přicházejí každoročně jen dílčí změny a na nějakou revoluci to prostě z pohledu byznysu společnosti není.

Ve prospěch nového iPhonu 15 Pro hraje meziroční snížení ceny společně s vylepšenou výbavou, takže letos jde opravdu o lepší nabídku než vloni. A to je navíc s ohledem na dlouhou životnost a podporu od výrobce díky 5-6 letým (a možná i déle) aktualizacím systému prostě skvělé. Pokud máte iPhone 12 Pro a starší, pak můžu jednoznačně doporučit upgrade na model 15 Pro. U novějších iPhonů to podle mě nedává tolik smysl, změn nejen funkčních, ale i designových je jen poskvornu.
Pokud jde o srovnání Pro vs pro Max, tak Apple letos do výbavy nadělil většímu iPhonu 15 Pro Max periskopový fotoaparát s 5násobným zoomem, kdežto model 15 Pro dostal jen 3násobný zoom a tím vlastně znepříjemnil rozhodování pro spoustu uživatelů, kteří nechtějí větší telefon. Sám mezi tyto uživatele patřím a musím říct, že je velká škoda, že se tak Apple rozhodl. Fotoaparát je pro mě jednou z nejdůležitějších věcí a podobné kompromisy se mi nelíbí.

Určitě jsem tedy hodně zvědavý na to, s čím přijde Apple v příštím roce, kdy se očekává nová generace iPhone 16 (Pro). Letošní iPhone Pro bych se totiž nebál označit za nejméně pokrokový za posledních 5 let, ale rozhodně tím nemyslím, že by byl nějak špatný. To vůbec ne. Je to pověstné ticho před bouří? Dočkáme se u příští generace větších změn, s jakými přišel například iPhone X při desetiletém výročí iPhonu? Zbaví se cupertinský gigant výřezu v obrazovce, nebo odstraní veškerá tlačítka a USB-C port, který až podezřele nijak zvlášť nevylepšil? Jaké jsou další plány Tima Cooka aspol.? Nezbývá, než si opět počkat.
iPhone 15 Pro u Mobil Pohotovosti »
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.