Aféra #GlassGate: reálný problém, nebo jen mediální senzace?

Jakub Fišer

Nové iPhony 11, 11 Pro a 11 Pro Max zákazníci do značné míry vnímají jen jako konec tříleté série. Tomu nasvědčuje i to, že inovací oproti minulé generaci není mnoho. Člověka tak snadno napadne, že u aktuálních iPhonů tak nemá smysl hledat nějakou aféru. Ale ejhle, netrvalo to ani tři týdny a objevila se kauza #GlassGate.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter


Nepřehlédněte:


Jak vznikla aféra #GlassGate?

Během tohoto týdne se světovými a tedy i českými médii prohnalo téma poškrábaných displejů na aktuálních iPhonech řady 11. To ale mluvíme už o mediálním kolotoči, který média rozpohybovala za účelem získání pozornosti. Kauza, o které teď hovoří celý internet, totiž nevznikla v laboratořích a u věrohodných testerů, ale v internetových diskuzích a na sociálních sítích.

Twitter, Facebook, Reddit ale třeba i fórum na stránkách Apple zaplavily příspěvky fanoušků a uživatelů, často doprovázené fotkou displeje nového iPhonu 11, 11 Pro či 11 Pro Max. Na displeji se podle zákazníků mají objevovat větší či menší škrábance a rýhy, a to již po tak krátké době tří týdnů. Aby tento na první pohled závažný problém nabyl na publicitě, začal se k příspěvkům přidávat hashtag #GlassGate.


Učebnicová mediální senzace

Upřímně, je hned několik úhlů pohledu, jak se na to dívat. Selský rozum razí jednu cestu. Je minimálně s podivem, že věrohodná tuzemská i zahraniční média vycházejí vlastně pouze z internetových diskuzí a nepohyblivých obrázků poškrábaných telefonů. Tam zhrzení uživatelé kritizují Apple za to, že jejich telefon je poškrábaný a snaží se tuto nepříjemnost svalit na to, že displeje nových iPhonů jednoduše nejsou tak odolné.

Právo vyjádřit se na internetu má každý z nás, o tom není pochyb. Neubírá ale našim i světovým médiím na věrohodnosti, když svépomocí vytvoří kauzu, která je založená pouze na internetových diskuzích a dojmech, nikoliv osvědčených faktech? O tom ať rozhodnou sami čtenáři…

Testy odolnosti mluví jasně

Stejně jako podle novinářské etiky nepřísluší ostatním médiím udělat „z komára velblouda“ v podobě kauzy #GlassGate, ani nám nepřísluší postižené uživatele soudit. V aféře #GlassGate je ale až moc otazníků. Vidíme desítky poškrábaných iPhonů, známe ale souvislosti těchto nešťastných destrukcí? Jak se uživatelé k telefonu chovali? A nevystavovali ho podmínkám, které logicky nemohl displej zvládnout? Popravdě, některé fotky postižených uživatelů vypadají, jako kdyby svůj iPhone vyváleli ve štěrku či jej nechali projet v míchačce.

Jak již zaznělo – je třeba to ale zdůraznit víckrát – ani my tu nejsme, abychom soudili. Důvody, proč jsme se k mediální mašinérii ohledně kauzy poškrábaných displejů nepřidali i my, jsou poměrně prozaické. Na prvním místě je několik faktů, které známe a můžeme s nimi kritizovat chování médií. Fanoušci smartphonů dozajista znají jméno JerryRigEverything. Jde o youtubera, vlastním jménem Zack Nelson, který se specializuje na testy odolnosti smartphonů.

K těmto crashtestům využívá zapalovač, žiletkový nůž, hrubou sílu, ale především stupnici tvrdosti, kterou symbolizuje devět hrotů s rozdílnou tvrdostí. Když se nové iPhony dostaly ke zkušenému mistrovi destrukce Zacku Nelsonovi, povolily až mezi stupni 6 a 7. To značí poměrně slušnou odolnost, kterou pak JerryRigEverything demonstroval ještě na zkoušce ostrými klíči či mincemi – obvyklým obsahem kapes každého uživatele.

Co z toho plyne? iPhony mají velmi dobrou odolnou vrstvu na displeji a pro její poškrábání budete potřebovat skutečně zabrat. K tomuto nezávislému testu se přidává i jeden poměrně zajímavý fakt, který možná někteří uživatelé ani netuší. Jak iPhone 11 Pro a 11 Pro Max, tak levnější iPhone 11 nabízejí naprosto shodné krycí oleofobní vrstvy, jako tomu bylo u loňské generace iPhonů. Jak je tedy možné, že aktuální řadu trápí jakási aféra #GlassGate, když loňské iPhony XR, XS a XS Max žádné obdobné problémy neměly?

Jaká je naše praxe?

Proti aféře #GlassGate však hovoří i zkušenosti naší redakce. Nové iPhony používáme i do dnešních dní, samozřejmě bez dalších krycích skel. K telefonům se chováme zcela běžně, ale na displejích žádné škrábance nejsou. Tak jak to tedy s těmi škrábanci a rýhami vlastně je?

I přes fakta, která jsme předložili, a přes vlastní zkušenosti, stále nemůžeme na sto procent jasně říct, že iPhony žádný problém nemají. Proti jsou totiž desítky, možná už stovky příspěvků na všech možných sociálních sítích a hlavně i na stránkách Applu, ve kterých se fanoušci značky pohoršují nad snadno poškrábanými telefony od svého oblíbeného výrobce.

Problém možná, přehnaná kauza určitě

Jak tento problém rozsoudit? Pravděpodobně nijak. Jedno důležité sdělení bychom však přece jenom měli. V každém případě litujeme uživatelů, kterým se telefon poškrábal. Bez ohledu na to, jak moc velký problém to je, je to skutečně velmi nezávidění hodné a je klidně možné, že několik kusů nových iPhonů skutečně dorazilo svým uživatelům s jakkoliv narušenou krycí vrstvou, díky čemuž pak došlo k snadnému poškrábání.

Mrzí nás ale, že se z problému poškrábaných displejů stala kauza, kterou živí média ze všech koutů světa. Takhle už to ale bývá a nutno uznat, že téma poškrábaných iPhonů má velký – až by se chtělo říct „bulvární“ – potenciál. Každému však můžeme doporučit jedno: mediální gramotnost by měla zůstat prioritou. Obrázek by si každý měl udělat sám, určitě je ale vhodné dbát nejen na dojmy a pocity, ale ideálně i na fakta, která jsou volně k dostání. Bohužel stejně jako mediální lži.

Co si o aféře #GlassGate myslíte vy? Je to skutečný problém, nebo jen absurdní mediální kampaň? Anebo je pravda někde uprostřed?

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články