Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Vyzkoušeli jsme neotřelé bezdrátové nabíječky. Čím zaujmou?

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Bezdrátové nabíjení telefonu je opravdu těžce návykové a jakmile ho jednou vyzkoušíte, rychle si zvyknete. A co teprve, pokud si vyberete některou z neotřelých bezdrátových nabíječek, které zaujmou nejen samotnou technologií pro nabíjení „vzduchem“, ale i něčím navíc?

Pro tyto účely jsme v redakci vyzkoušeli nejtenčí bezdrátovou nabíječku na českém trhu a také praktickou rychlou bezdrátovou nabíječku, obě na sobě mají značku Cellularline a jsou již nějakou dobu v prodeji za 600, respektive 1000 korun.

Ultratenká bezdrátová nabíječka má jen 6,5 mm!

První ze zmíněných speciálních bezdrátových nabíječek připomíná spíše pivní podtácek, než podložku s integrovaným bezdrátovým nabíjením. A ještě jednu věc mají obě věci společnou – nejsou příliš pevné a v případě nabíječky se dá dokonce hovořit o občasném zavrzání po promáčknutí. Ale kdo by to normálně dělal? V balení ještě najdete 160 cm dlouhý kabel, se kterým dobíjecí zařízení připojíte do elektrické sítě (samozřejmě je ještě nutné využít adaptér k nabíječce) a pak už jen stačí na podtácek položit telefon s podporou bezdrátového nabíjení Qi.

Nabíjení začne okamžitě, ať už jde o Samsungy, nové iPhony, či jiné telefony, které podporují bezdrátové nabíjení nejrozšířenějšího standardu Qi. A stav nabíjení je signalizovaný barevnou notifikací. Proti sklouznutí z podložky u například skleněných telefonů, které občas při položení na stůl připomínají svým majitelům zákony gravitace, je zde pogumovaný povrch, který smartphone dokonale udrží na svém místě. A bezdrátové nabíjení pak není zbytečně přerušeno, narozdíl od některých bezdrátových nabíječek u automobilů, se kterými v každé zatáčce telefon vylétne a nabíjení je neustále přerušováno.

Při praktickém testu jsem bezdrátově nabíjel Samsung Galaxy Note 8 s jeho obří 3300 mAh baterií z počátečních 15 % na plných 100 % cca 7 hod 10 min. Jde tedy o velmi pomalé nabíjení, které dosahuje s výstupným proudem 1 A výkonu jen 5 W, a to ještě musíme počítat se ztrátami. Nabíječka je vhodná jen pro toho, kdo třeba celý den sedí někde v kanceláři a chce telefon nabíjet v průběhu dne, kde pomalejší nabíjení nemusí vadit. Kdo je naopak celý den někde v terénu, pak po příchodu domů nebo do kanceláře samozřejmě raději využije rychlejší nabíjení přes kabel, nebo přes rychlejší bezdrátové nabíjení.

Rychlé adaptivní nabíjení je výrazně rychlejší

Druhá z testovaných bezdrátových nabíječek je díky kovovým okrajům podstatně bytelnější a také působí celkově hodnotnějším dojmem. I zde najdeme v balení 160 cm dlouhý kabel, se kterým nabíječku připojíte do elektrické sítě, ovšem opět potřebujete ještě adaptér od nabíječky. O stavu nabíjení informuje barevné podsvícení, díky čemuž můžete snadno a rychle zjistit, jestli se váš telefon bezdrátově nabíjí standardní rychlostí nebo využívá adaptivní rychlé nabíjení, kvůli kterému si právě tento o pár stovek dražší kousek budete pořizovat hlavně.

Při praktickém testu jsem opět využil Samsung Galaxy Note 8 a jeho baterii s kapacitou 3300 mAh dobil z původních 10 % na plných 100 % za cca 3 hod 30 min. To už je podstatně lepší, než v případě prvního testovaného kousku, jde o zhruba 2x rychlejší nabití. A oproti době, kterou budete u tohoto smartphonu potřebovat při rychlém nabíjení s kabelem, už nejde o tak výrazný rozdíl. Rychlá bezdrátová nabíječka se konkrétně chlubí výkonem až 13,5 W. A jenom pro zajímavost, velmi rychlé je i nabití zmíněného telefonu od Samsungu z 10 % na 40 %, což zabere jen zhruba 1 hodinu.

Pokud bych měl srovnávat tyto nabíječky například s originální rychlou bezdrátovou nabíječkou od Samsungu (včetně funkce stojánku), kterou máme taktéž v redakci k dispozici, pak za zhruba dvojnásobnou cenu (2000 korun) získáte taktéž velmi sympatické řešení s ještě rychlejším nabíjením, z 10 na 100 % to Notu 8 trvalo jen 2 hod 30 min. Obecně bych tedy nabíječky od Cellularline zhodnotil jako výrazně cenově dostupnější než některé originální nabíječky přímo od výrobců telefonů, ale současně po funkční stránce téměř srovnatelné a také celkem originální, svým způsobem.

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Mi 7 dorazí s OLED displejem a funkcí Always on

Xiaomi Mi 7 dorazí s OLED displejem a funkcí Always on

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Populární čínský výrobce se již plně připravuje na představení nového vlajkového modelu Xiaomi Mi 7. O tomto kousku již sice proběhlo…

Google vybírá nejlepší pracovní telefony. Jaké to jsou?

Google vybírá nejlepší pracovní telefony. Jaké to jsou?

DNES  |  Martin Skořepa  |  3 komentáře

Google vymyslel nový program Android Enterprise Recommended, který má firmám usnadnit práci při výběru pracovního telefonu pro jejich vedení či zaměstnance.…

Apple se bojí blížícího se nástupu elektromobilů. Kvůli bateriím

Apple se bojí blížícího se nástupu elektromobilů. Kvůli bateriím

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Apple prodává desítky milionů telefonů ročně a patří tak mezi největší výrobce na světě. Jenže ho překvapivě mohou ohrozit elektromobily. Tip: Recyklace…

Mobilní zobrazení