TikTok dostal praktickou AI funkci. Dokáže rozpohybovat jakoukoliv fotku

TikTok zavádí AI Alive, funkci, která z fotky vytvoří animaci. Obsah kontrolují bezpečnostní systémy a nese označení AI a digitální otisk C2PA.
TikTok zavádí novou AI funkci
Společnost ByteDance oznámila novou funkci poháněnou umělou inteligencí, AI Alive, která umožňuje z jakéhokoliv obrázku vytvořit krátké pohyblivé video. Funguje podobně jako tradiční generátor obrázků umělé inteligence, takže stačí pouze napsat jednoduchý pokyn k rozpohybování zachycených věcí.
Do AI Alive se dostanete skrze rozhraní pro nahrávání Stories a následně stačí vybrat fotku, kterou chcete upravit, a kliknout na ikonu v pravém sloupečku s názvem AI Alive. Poté se dostanete do rozhraní, kde můžete zadat svůj pokyn na rozpohybování dané fotografie.
Po vytvoření animace ji můžete sdílet do svých příběhů a zobrazí se i vašim přátelům na For You Page a i na profilu, takže váš upravený výtvor zachováte déle, než to umožňují Stories. Funkce se nejspíše nezobrazí ihned všem, jelikož ji TikTok bude vypouštět po vlnách.

Bezpečnostní systém určený proti zneužití
Aby se zabránilo zneužití a nekontrolovatelnému šíření závadného AI obsahu, společnost implementovala bezpečnostní systém, který v několika fázích kontroluje veškerý vytvořený obsah, aby nová funkce nebyla využívána k nekalým účelům. Navíc je veškerý takto vytvořený obsah označen jako AI obsah.
Každá AI animace obsahuje digitální otisk díky metadatům C2PA a skrze ten by teoreticky mělo jít vysledovat obsah k tomu, kdo jej vytvořil. Jedná se proto o funkci na ověření autenticity obsahu a může dobře posloužit i jako jeho ochrana. C2PA využívá většina velkých společností, mezi které patří Google, Microsoft nebo Amazon.
Funkce AI Alive se nejspíše bude časem stále vylepšovat a s pomocí rozvoje AI může časem vytvářet velmi realistické animace. Již několik let existují weby nebo mobilní aplikace pro vytvoření animací z fotek, jenže ty obvykle bývají plné reklam a mnoho zásadních funkcí mají placených.
TikTok může být problematický
V minulosti vyšlo na povrch několik kauz, kdy TikTok odesílal citlivá uživatelská data na čínské servery, což je v rozporu s legislativou GDPR. Navíc čínská vláda pohlíží na uživatelská data trochu jinak než my v Evropě a všechny nasbírané údaje by proto mohly být poskytnuty dalším společnostem, nebo by mohly být použity pro efektivnější vytváření kampaní na ovlivňování veřejného mínění.
Autor článku

Richard se od dětství zajímá o technologie – od počítačů a mobilů po vše s chytrými funkcemi. Novinky ze světa technologií jsou pro něj nejen prací, ale i vášní. Ve svých textech spojuje nadšení s přehledem a důrazem na srozumitelnost.
Richard se od dětství zajímá o technologie – od počítačů a mobilů po vše s chytrými funkcemi. Novinky ze světa technologií jsou pro něj nejen prací, ale i vášní. Ve svých textech spojuje nadšení s přehledem a důrazem na srozumitelnost.