Velká změna u Applu! Servis už neopraví všechny iPhony, týká se to i vašeho?
- Apple se rozhodl pro úpravu své politiky oprav
- Nově bude telefony před přijmutím do servisu kontrolovat
- Proč se tak děje a na co se tato kontrola zaměří?

Apple je na servis svých produktů velmi citlivý a v tomto ohledu je opravdu až nebetyčně pořádný. Elektroniku s nakousnutým jablíčkem ve znaku nemůže opravovat „jen tak někdo“ a stát se oficiálním servisem Applu vyžaduje spoustu certifikací a oprávnění. Jablečný gigant se nyní rozhodl změnit politiku oprav a nově bude své přístroje před přijmutím “lustrovat”.
Ukradený či pohřešovaný iPhone? Oprava nebude
Jak ve své zprávě uvádí server MacRumors, technici v autorizovaných servisech Applu budou nově muset před přijetím telefonu do servisu prověřit jeho IMEI číslo. Pokud jim z databáze vyskočí upozornění, že byl tento konkrétní přístroj zcizen či ztracen, do servisu ho nepřijmou.
Apple údajně tyto nové notičky před nedávnem rozeslal do svých autorizovaných servisů a znamená to, že technici budou muset porovnat sériové IMEI číslo telefonů s registrem GSMA Device Registry. A když najdou shodu, oprava se konat nebude.

Čtěte také: Apple je z iPhonu SE 3 (2022) velmi zklamaný, zájem je prý extrémně nízký
Co je GSMA databáze zač?
Jedná se registr IMEI čísel, kam může majitel telefonu zadat číslo svého přístroje a uvést, zda mu byl třeba zcizen, jestli ho ztratil nebo byl získán podvodně. Když vám tedy například někdo ukradne zaregistrovaný telefon, vy krádež nahlásíte a nový majitel se s ním vydá do servisu, neuspěje.
Apple tímto krokem rozšiřuje svou stávající politiku, která třeba znemožňuje opravovat telefony, jejichž majitelé nemůžou deaktivovat funkci Find My (Najít). Důvod tohoto počínání je velmi přímočarý a na odhalení jednoduchý – odrazení od nákupu přístrojů z druhé ruky.
Pozor na nákup kradeného přístroje
Tento krok má sloužit k tomu, aby odradil lidi od nákupu iPhonů například na inzerát nebo přes pochybné bazary. Zkrátka mimo oficiální prodejní kanál výrobce. Koupit totiž zcizený přístroj, pochopitelně nechtěně, není nic výjimečného a nový majitel tak může klidně skončit s kradeným telefonem, který mu v oficiálním servisu neopraví. Bude tak muset jít do neoficiálního, kde ale zase není zaručena 100% funkčnost.
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.