Recenze Samsung Galaxy A5: Prémiová kráska
Samsung vyslyšel kritiku, k čemuž dopomohly také klesající prodeje a rozhodl se výraznějším způsobem inovovat design svých nových modelů. Vše začal už model Samsung Galaxy Alpha, který jako první vsadil vše na jednu kartu, na designovou kartu. Zákazníci na toto volání vyslyšeli a tak se Samsung rozhodl přijít s celou novou modelovou řadou A3, A5 a A7. Model A3 jsme pro vás již v nedávné době recenzovali, naopak model A7 se do ČR oficiální cestou nepodívá, dnes se tak podíváme na zoubek poslednímu a většímu modelu A5. Přináší oproti modelu A3 něco nového? Nebo se vyplatí připlatit a pořídit rovnou model Samsung Galaxy Alpha? Kdo jsou jeho potenciální kupci?
Model Samsung Galaxy A5, přináší stejně jako model A3 celokovové tělo s nevyměnitelnou baterií a celkem průměrnou výbavu. Za tuto kombinaci však požaduje na první pohled poněkud nekřesťanskou cenu (rovněž jako model A3). Samsung však přesto věří v úspěch, především u mladší generace, kam s novou modelovou řadou cílí. A5 nabízí oproti modelu A3 především větší displej s lepším rozlišením, užší tělo, nebo větší baterii. A3 na druhou stranu zase přináší, jak by se dalo očekávat, menší rozměry a nižší hmotnost.
Základní parametry: Samsung Galaxy A5
Rozměry | 139 x 70 x 6,7 mm |
Hmotnost | 123 g |
Displej | Super AMOLED, úhlopříčka 5“, HD rozlišení 720 x 1280 px (294 ppi) |
Procesor | 4 jádrový 1,2 GHz procesor Snapdragon 410, grafika Adreno 306 |
Paměť | 2 GB RAM, paměť 16 GB + microSD až 64 GB |
Operační systém | Android 4.4.4. KitKat + nadstavba TouchWiz |
Fotoaparát | 13 Mpx, LED blesk, natáčení Full HD videa, přední kamerka 5 Mpx |
Baterie | 2 300 mAh |
Obsah balení | adaptér, USB nabíječka, sluchátka |
Cena a dostupnost | ?, březen 2015 |
Design a zpracování: Budete zírat
Jak již bylo řečeno, design je zcela jednoznačně nejsilnější zbraní nového Samsungu Galaxy A5. Sice je stále už z dálky evidentní, že se jedná o Samsung, ale nový designový směr nahrazuje pro jihokorejského výrobce donedávna obvyklé plasty prémiovým kovovým tělem. Již od prvního pohledu se přístroj bude líbit naprosté většině osob, které jej spatří. Já jsem nebyl výjimkou a mohu jen potvrdit, že během testování se mi kovový design zamlouval čím dál více. Kov příjemně chladí a dává vám pocit, že používáte něco opravdu výjimečného. Celý telefon se díky velmi tenkému tělu, které má pouhých 6,7 mm a ze kterého jen lehce vystupuje čočka fotoaparátu, drží velmi příjemně. Hrany přístroje jsou lehce zaoblené a do ruky tak nic neřeže, ani netlačí.
Rovněž na bocích přístroje se výrobce nepouštěl do žádných větších experimentů a tak můžeme nalézt klasicky na levém boku pokované dvojtlačítko pro ovládání hlasitosti a na pravém opět pokované zamykací tlačítko. O něco níže pak můžeme nalézt nejprve slot na microSD kartu (jednu z výhod oproti modelu Galaxy Alpha, kterému podpora SD karet citelně schází), pod kterou se nachází šuplíček pro SIM kartu, která musí být v rozměru nanoSIM. Na spodní straně smartphonu je pak 3,5 mm jack, microUSB a mikrofon.
Zalíbit se také může výběr hned ze čtyř barevných provedení – černého, bílého, stříbrného a zlatého. My jsme k testování obdrželi černou variantu, která se z dostupných produktových materiálů zdá subjektivně jako možná vůbec nejhezčí, pokud se vám ale více líbí jiná, rozhodně nebudeme mít nic proti. Tato barevná varianta ale bohužel dost výrazně zachytává veškeré otisky prstů a další nečistoty a vy tak budete nuceni přístroj každou chvíli otírat.
Přední panel zabírá ze 71 % středně velký 5“ displej, což je poměrně slušná hodnota a i přes velikost displeje se dá přístroj ještě relativně komfortně obsluhovat jednou rukou. Čas od času je ale nutné přístroj přechytnout pro jistější úchop, což ale díky tenkému tělu není až takový problém.
Co mi na přístroji naopak chybělo bylo hardwarové tlačítko pro spoušť fotoaparátu, či notifikační dioda (což ale do jisté míry nahrazuje funkce chytrého zavibrování, ale o tom až dále).
Displej, prostředí a baterie: Téměř nezklame, ale ani vyloženě nepotěší
Displej nové A5, jak je již pro Samsung takovým zvykem, je typu Super AMOLED a nabízí opravdu dobré barevné podání a pozorovací úhly. Rozlišení je zde 1280 x 720 pixelů, tedy HD, což se může na papíře zdát málo, v praxi je ale dostatečné. Pokud nejste opravdu náročný uživatel, žádné výrazné nedostatky na něm neshledáte. Při HD rozlišení a 5“ zobrazovači se dostáváme na hodnotu jemnosti displeje 294 ppi, což je již takřka hraniční hodnota a vyšší hodnoty již oko není schopno výraznějším způsobem rozlišovat. Přesto mi dáte jistě za pravdu, že u přístroje za téměř 12 000 Kč bychom již v dnešní době očekávali minimálně Full HD panel. Rozlišení displeje je tak větší než u modelu A3, které nabízí pouze qHD rozlišení s jemností displeje 245 ppi a stejné jako u Alphy, které nabízí také pouze HD rozlišení. Alpha má ale díky o něco menšímu displeji (4,7“) větší jemnost, konkrétně 312 ppi.
Model A5 je vybaven Androidem ve verzi 4.4 KitKat, doplněným o nadstavbu TouchWiz. Pod kapotou je ukryt 64 bitový a 4 jádrový procesor Snapdragon 410, který není díky použitému systému Android ve verzi 4.4 plně využit, protože 64 bitovou architekturu podporuje až verze Androidu 5.0 a vyšší. Samsung A5 by se ale verze 5.0 Lollipop měl v brzké době dočkat, čímž bude tento drobný nedostatek odstraněn. Operační paměť má pak hodnotu 2 GB RAM.
Co se týče velikosti úložného prostoru, jeho hodnota se zastavila na 16 GB, z čehož přibližně 4 GB zabírá operační systém. Na této hodnotě se ale nemusíte zastavit, protože A5 podporuje microSD karty a to až do velikosti 64 GB. Na microSD kartu pak můžete přesouvat nainstalované aplikace. Toto je zřejmě největší výhoda proti Alphě, která má sice 32 GB paměť, která už je ale dále nerozšířitelná.
Je vidět, že s odladěností operačního systému a nadstavby v podobě TouchWizu si Samsung dal opravdu práci. Se žádným zasekáváním, zadrháváním nebo dokonce restarty jsem se za celou dobu testování nesetkal. Přestože telefon není vybaven tím nejnabušenějším hardwarem, nedělají mu problém ani náročnější 3D hry, které běhají také naprosto plynule.
Samsung přidal i některé své vychytávky a tak si můžete např. zmenšit displej pro snadnější ovládání jednou rukou, nebo nastavit, že vám telefon zavibruje při jeho zvednutí, v případě, že máte nějaké zmeškané události. Chytré a návykové.
Kapacita baterie má hodnotu 2 300 mAh, přičemž baterie je neměnitelná. Naštěstí dopadla A5 v testu o něco lépe než menší bratříček A3 a i při náročném dni vás nenechá ve štychu. Večer už je ale nutné vyhledat nabíječku. Při běžném používání, tedy několik hovorů a SMS denně s přibližně jednou hodinou surfování na internetu denně není problém se dostat až na dvoudenní výdrž. Zde tedy A5 vychází z trojice s Alphou a A3 nejlépe.
Samsung navíc pro prodloužení výdrže baterie přidává dva úsporné režimy. První režim umožní omezit stahování dat, omezit výkon nebo přepnout zobrazování do odstínu šedi. Druhý, ultra úsporný režim vás rovnou přepne do režimu s odstíny šedi a nabídkou s pouze základními funkcemi telefonu, jako je volání, nebo psaní SMS. Především druhý, ultra úsporný režim, dokáže prodloužit výdrž baterii až několikanásobně a tak je pouze škoda, že tyto režimy je nutné aktivovat ručně. Jejich automatické zapínání bohužel není možné a tak baterii musíte hlídat sami.
Fotoaparát a multimédia: Nečekaný nadprůměr
Samsung opětovně dokazuje, že fotoaparáty doopravdy umí. Na zadní straně najdeme 13 Mpx fotoaparát, doplněný o LED blesk s možností nahrávání videa až do rozlišení Full HD. Na přední straně je pak umístěn 5 Mpx selfie fotoaparát, který lze aktivovat pouhým ukázáním dlaně.
S pořízenými snímky jsem byl opravdu příjemně překvapen, s výjimkou nočních snímků, které nedokázaly zachytit detaily v odpovídající kvalitě.
Snímky pořízené s telefonem
S telefonem si užijete i zábavu. Video přehrávač nemá problém se spuštěním jakéhokoliv myslitelného formátu a poradí si i s titulky, včetně české diakritiky. Hudební přehrávač podává rovněž velmi dobré výsledky s širokou možností úprav a personalizace.
Závěr a zhodnocení
Samsung se rozhodl, že se bude soustředit u nové řady Galaxy A především na design, a to se mu daří opravdu dobře. Mnoho podobně líbivých přístrojů nenajdete. Problém je však v tom, že si je toho výrobce moc dobře vědom a nastavil tak opravdu vysokou cenovku, která může velké množství potenciálních zákazníků odradit. Stačí si jen uvědomit, že v podobné cenové hladině se prodávají takové bestsellery jako například LG G3, Sony Xperia Z3 Compact nebo Lumia 930, které lze sehnat klidně i o něco levněji než A5. Navíc nabídnou daleko více muziky.
Na druhou stranu, kdo touží po pěkném designu a hardware a různé technické vychytávky pro něj nejsou až tak podstatné, může o A5 přemýšlet. Výsledné hodnocení je pak prakticky totožné jako u A3. Tedy, až o něco spadne cena, pro zájemce o opravdu designově vydařený telefon to bude dobrá zpráva. Do té doby však bude A5 spíše pro ty, kteří o ceně nebudou až tolik přemýšlet a z nějakého důvodu jim nebude vyhovovat např. Alpha a to ať už kvůli nemožnosti rozšířit paměť pomocí microSD karty či menšímu displeji.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
Proč koupit? | Proč nekoupit? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |