Jak aktualizovat aplikace na Androidu a proč to dělat pravidelně – návod pro začátečníky

Ondřej Koníček
Android smartphone | foto: Luboš Srb
Android smartphone | foto: Luboš Srb

Nevíte, jak aktualizovat aplikace na Androidu? Poradíme vám krok za krokem. Udržujte své aplikace bezpečné a stále funkční.

Proč nezapomínat na pravidelné aktualizace aplikací

Aplikace jsou alfou a omegou každého telefonu a pro jejich pohodlné, bezpečné používání je třeba provádět pravidelné aktualizace. Bezpečnost rozhodně není radno podceňovat, protože právě přes aplikace se vám můžou do telefonu dostat různí záškodníci v podobě malwaru, adwaru a podobných nepříjemných návštěvníků.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Udržovat mobilní aplikace takzvaně „up to date“ je tedy nezbytné a faktem je, že citlivější aplikace, jako jsou například ty bankovní, bez instalace nejnovějších aktualizací často vůbec nefungují. A není to jen o bezpečnosti, s nejnovějšími aktualizacemi může dostávat aplikace nové funkce, nebo jí například vývojáři zlepší stabilitu a opraví nějaké menší chybky.

Mějte na paměti také to, že i když máte automatické aktualizace aplikací ve svém telefonu deaktivované a spoléháte se na manuální, pokud Google zjistí, že nová aktualizace u některé z aplikací opravuje kritickou chybu, může ji naistalovat nehledě na vaše nastavení. Bezpečnost je zkrátka na prvním místě.

Jak aktualizovat aplikace v Google Play? | foto: Google
Jak aktualizovat aplikace v Google Play? | foto: Google

Jak aktualizovat aplikace na Androidu

Automatické aktualizace všech aplikací

Nejpohodlnější řešení je mít v rámci aplikace Google Play aktivováno automatické aktualizace aplikací. Do tohoto nastavení se dostanete kliknutím na svou profilovou fotografii v aplikačním obchodě a poté si v sekci „Nastaven“ a „Nastavení sítě“ vyhledejte položku „Automatické aktualizace aplikací“. Zde si můžete vybrat, zda budou aktualizace probíhat jen přes Wi-Fi, nebo i přes datové připojení, popřípadě automatické aktualizace zcela vypnout.

Automatické aktualizace jednotlivých aplikací

Automatickou aktualizaci můžete nastavit i jen na vámi vybrané aplikace. Opět klikněte v obchodě Google Play na vaši profilovou fotografii, poté zvolte „Správa aplikací a zařízení“ a přepněte na pravou záložku „Správa“. Zde si pak najděte aplikaci, u které chcete využívat automatické aktualizace, klikněte na ni a přes tři tečky v pravém horním rohu je aktivujte.

Ruční aktualizace aplikací

Pokud vypnete automatické aktualizace v nastavení, budete muset aktualizovat ručně. V Google Play klikněte na svou profilovou fotografii, zvolte „Správa aplikací a zařízení“ a v záložce „Přehled“ uvidíte, kolik aktualizací je k dispozici. Po kliknutí na „Zobrazit podrobnosti“ můžete aktualizovat jednu aplikaci po druhé a kliknutím na „Aktualizovat vše“ provedete kompletní aktualizace.

Nastavte si aktualizace dle svých potřeb

Ideální nastavení aktualizací se pro každého liší a jako ideální se jeví automatická aktualizace všeho, nehledě na připojení. To ale platí jen pro majitele neomezených tarifů. Pokud máte paušál s omezenými daty, raději zvolte aktualizace jen přes Wi-Fi a provádějte tuto činnost až v okamžiku, kdy se připojíte k domácí (či jiné) Wi-Fi síti.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články