Recenze Samsung Galaxy A7: Pro krásu se musí trpět

Tomáš Drahoňovský

Samsung s modely řady A nepokrytě zkouší, za co všechno jsou zákazníci ochotni si připlatit. Galaxy A7 je průměrně vybavený mobil s nadprůměrným vzhledem a astronomickou cenovkou. I když to původně tak nevypadalo, nakonec zamíří i na náš trh. Ten, kdo se jen trochu orientuje v nabídce konkurence, si ho však asi koupí jen těžko.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Na počátku všeho byla Alpha. Tedy Samsung Galaxy Alpha. Tak dlouho Samsung všichni kritizovali za to, že ignoruje kov coby materiál na výrobu telefonů, až do této kategorie vkročil ve velkém stylu. První kovový model Samsungu jsme kritizovali za vysokou cenu a malou kapacitu baterie. Jinak šlo ale o fantastický mobil, který se výbavou vyrovnal špičce a k tomu přidával obstojnou porci glancu a stylu.

Čas ale pokročil a Samsung dnes chrlí hned několik řad kovových mobilů. Kromě nabušeného Galaxy Note 4 a Galaxy S6, na který se všichni těšíme, je to především modelová řada A. Ta měla za úkol stylově přenést kov do nižších tříd. Jenže zatímco cenu dvou menších modelů můžeme považovat za vysokou jen v rámci dané kategorie, Galaxy A7 stojí zkrátka hodně peněz, ať se na to člověk dívá, z jakého úhlu chce. Pojďme se podívat, co všechno za svých 14 tisíc při koupi kovového velikána dostanete.

Základní parametry Samsung Galaxy A7

Rozměry151 x 76 x 6,3 mm
Hmotnost141 g
Displejúhlopříčka 5,5″, Super AMOLED, rozlišení 1920 x 1080 px (401 ppi)
ProcesorQualcomm Snapdragon 615 – A700FD
Exynos 5 Octa 5430 – A700F
Paměť2 GB RAM, paměť 16 GB + microSD až 64 GB
Operační systémAndroid 4.4 KitKat + nadstavba TouchWiz
Fotoaparát13 Mpx, blesk, 5 Mpx přední kamerka
Baterie2 600 mAh
Obsah balenímicroUSB nabíječka
Cena a dostupnost?, jaro 2015

Vzhled a konstrukce: Vzpomínky na Alfu

Ale dost skepse. Samsung Galaxy A7 má totiž jednu vlastnost, kterou mu neodpáře nikdo. Na trhu nenajdete mnoho lépe zpracovaných telefonů. Opakovat, že tělo telefonu nevrže, by v tomto případě bylo jen mlácení prázdné slámy. Samsung totiž tento model propaguje jako svůj první telefon s celokovovým tělem – ano, mělo by to platit i pro zadní kryt, i když nutno uznat, že informace se v tomto ohledu značně rozcházejí. Ať už se ale skutečně jedná o kov, nebo o kvalitní plast, sametově působící matný lak vzbuzuje daleko lepší dojem, než dřívější pokusy Samsungu o lacinou imitaci prošívané kůže. Galaxy A7 je tak v kvalitě zpracování ještě o kus dál než jeho menší sourozenci. Rovnat se mu v tuto chvíli může snad jen nedávno recenzované HTC One M9.

K celokovové konstrukci v podání Samsungu se však tradičně vážou i stinné stránky. Ihned poté, co telefon vezmete do ruky, se pořežete. Dobrá – tak hrozné to není, ale hrany telefonu zkrátka ucítíte. V místech, kde se potkává bok se zadním krytem, je sice A7 trochu zaoblenější, o to otlačenější však bude vaše ucho od hrany přední. Ergonomie zkrátka musela ustoupit stylu. Zpozornět by měli také ti, kterým často telefon padá. Na měkkém, lakovaném hliníkovém rámu se často objeví ťukance, i když vůbec netušíte, kde se mohly vzít. Ani na odolnosti proti poškrábání v Samsungu od dob Galaxy Alpha nijak nezapracovali. Stejně jako na ostatních kovových mobilech od Samsungu se na rámu A sedmičky po několika dnech nošení v kapse džínů objeví desítky ošklivých mikroškrábanečků.

Design A sedmičky nezapře korejskou školu. Zaoblené křivky někdejších modelů S3 a S4 jsou minulostí, teď frčí ostře řezané rysy. Celá řada A svým zjevem nejvíce evokuje „pravěký“ Galaxy S2. Zejména zadní strana s mírně vystouplou čočkou fotoaparátu a symetricky umístěnou LED přisvětlovací diodou na jedné straně a stříbrným reproduktorem na druhé, působí funkcionalisticky sexy. Osobně mám problém jen s čelním pohledem: daleko více mě přitahovala na bocích vyštíhlená silueta modelu Alpha než přísně rovné boky Galaxy A7. Ztenčení by telefonu pomohlo i co do ergonomie. Psát na telefonu s 5,5 palcovým displejem a relativně širokými rámečky zkrátka není žádná slast. Příliš se nepovedlo ani umístění zamykacího tlačítka. Na tak veliký telefon je zkrátka příliš vysoko. Větší než pětipalcové mobily jejich uživatelé totiž nejčastěji drží ve spodní polovině, což už většina výrobců pochopila a zamykací knoflík umístila přímo k palci. Galaxy A7 proto vypadá, jako by v Koreji nafoukli čtyřpalcový lowend a zapomněli změnit proporce.

Poslední hardwarové tlačítko je typicky Samsungovský Home Button s velmi jistým, byť poněkud tuhým stiskem. Na rozdíl od Alfy nebo Note 4 v něm však nenajdeme žádnou čtečku otisků prstů. Zda je to dobře nebo špatně, musí posoudit každý sám za sebe.

Displej, prostředí, baterie: Mnoho příjemných překvapení

Samsung Galaxy A7 je někdy Dr. Jackyll a někdy Mr. Hyde. Přichází totiž na svět ve dvou variantách. Na český trh zamíří ve verzi single-SIM, nám se však pro účely testování dostala do ruky verze s druhým hybridním slotem, který můžete využít jako pro paměťovou, tak pro druhou nano-SIM kartu. Rozdílů mezi telefony však najdeme víc. Dual-SIM verzi pohání Snapdragon 615 od Qualcommu, zatímco česká jednosimková verze dostala do vínku odsmijádrový Exynos 5. Výkonem jsou obě dvě verze souměřitelné. To však jen do okamžiku, než dojde na porovnávání paměti RAM.

Náš „dvousimkáč“ totiž výrobce z nepochopitelných důvodů připravil o 0,15 GB kapacity operační paměti. I když se to na papíře může zdát jako nepodstatný rozdíl, potvrzuje tato verze Galaxy A7 starou známou pravdu. Cokoli pod 2 GB znamená v říši Androidu kompromisy. A7 trvale hlásí zaplněných přibližně 1,5 GB paměti. Setkal jsem se proto s pomalým startem aplikací i občasnou leností prostředí TouchWiz. Vyvolání seznamu naposledy otevřených aplikací vždy trvalo několik sekund. Není to nic, co by se nedalo přežít. Přesto však důrazně doporučuji věnovat zostřenou pozornost specifikacím telefonu, který si kupujete. A to i přesto, že dvousimková verze by se na český trh oficiálně dostat neměla.

 

 
 

Softwarová výbava je však u obou verzí stejná a musím poznamenat, že nikterak bohatá. I přes cenovku, která atakuje kategorii „vlajkových lodí“, se Galaxy A7 řadí do střední třídy. To bohužel navíc jen v některých ohledech. Telefonu schází například čím dál populárnější odemykání gesty ze zamčeného displeje, jakákoli pokročilá výbava v podobě zdravotních funkcí nebo i obyčejná notifikační dioda. Ovládání telefonu senzorem polohy, kterým se kdysi dražší Samsungy pyšnily, se u A sedmičky scvrklo na ztlumení vyzvánění otočením telefonu nebo na notifikaci zmeškaných událostí zavibrováním, když přístroj zvednete ze stolu. O takové „rozmařilosti“, jako je například odolnost proti vodě, si mohou zájemci o největší model řady A nechat taktéž jen zdát.

 

 
 

Korejská modelka bohužel nepřichází ani s novými funkcemi Androidu Lollipop. Jakkoli se aktualizace plánuje, Zákazníci se zatím budou muset spokojit jen s „obstarožním“ systémem verze 4.4.4. Leckomu se také nemusí zamlouvat staré známé prostředí TouchWiz, které neúměrně plýtvá místem obřími fonty, přecpanou notifikační lištou a naddimenzovanými ikonami. S tím však asi každý při nákupu Samsungu počítá a nelze to klást za vinu modelu A7. Už jen proto, že na oplátku přeci jen na některých místech přichází s užitečnými a zajímavými vychytávkami. Některé apalikace například můžete spustit v režimu zmenšeného okna, takže na jedné obrazovce můžete najednou pracovat hned s několika aplikacemi. Zachován zůstává také režim splitscreen, kdy si plnou plochu displeje rozdělí mezi sebe dvě aplikace, popřípadě dvě spuštěné instance jednoho programu.

 

 
 

Co se funkcí týče, je vlastně Galaxy A7 pěkné ořezávátko. To, co mu však chybí v softwarové výbavě, dohání jeho displej. Ne každý má syté barvy AMOLED zobrazovačů z Koreje rád. Mně ale nekompromisní kontrast, skvělé zobrazení černé a výrazné barvy vyhovují. Zvlášť když se spojí s jemným Full HD rozlišením, které ve spojení s 5,5 palcovou úhlopříčkou znamená příjemný výsledek 400 ppi.

Mohlo by se to zdát jako snadná rovnice. Jemný displej plus 6 mm tenké tělo rovná se nízká výdrž baterie. Tak snadné to ale přeci jen není. Galaxy A7 dokáže vydržet jako překvapivě hodně, tak i neskutečně málo. Jak je to možné? Víc než u jakéhokoli telefonu, který se mi dostal do ruky, záleží u velké korejské stylovky na tom, jak ji používáte. V pohotovostním režimu si totiž z akumulátoru o kapacitě 2600 mAh ubírá překvapivě málo. I když necháte v chodu přijímač GPS a čip Bluetooth a mírníte se přitom v prohlížení webu nebo focení, můžete v klidu počítat s dvoudenní výdrží. Opravdu skromní uživatelé možná dosáhnou i na další den. Problém ale nastává, když chcete využívat telefon opravdu naplno. Displej v kombinaci se čtveřicí výkonných procesorových jader si začnou vybírat svou daň a budete rádi, když telefon vydrží do pozdního dopoledne. Výdrž lze prodloužit použitím dvojice úsporných režimů, které však jako u všech Samsungů musíte zapnout ručně.

Fotoaparát a multimédia: All inclusive

Fotoaparát Galaxy A7 klame tělem. Ačkoli nenabízí optickou stabilizaci, širokoúhlou optiku a jedná se vlastně poměrně „zastaralý“ 4:3 snímač s rozlišením 13 Mpx, fotky umí dělat nadprůměrné. Překvapí zejména nekompromisní ostrost fotografií v exteriérech i dobře osvětlených interiérech. Občas sice najdeme malé stopy po softwarovém doostření, ale není to nic, co by běžný uživatel měl považovat za problém. Daleko důležitější jsou příjemně syté barvy, které vidíme na každé fotografii, i v ne zrovna lichotivých světelných podmínkách.

Fotoaparát Samsungu Galaxy A7 navíc umí i pár zajímavých triků. Pomocí přední kamerky, která už sama o sobě zvládne zabrat obrázek v úhlu 106 stupňů, dokáže softwarově vytvořit i panoramatické selfie. Funguje to jako běžná panoramatická fotka: zkrátka pohybujete telefonem ze strany na stranu za asistence návodu na obrazovce a výsledné fotky pak telefon spojí do jedné.

Snímky pořízené s hlavním fotoaparátem

 


Komu by snad přišly fotografie z přední 5 Mpx kamerky příliš vyhlazené (softwarové zlepšováky zde skutečně pracují na plné obrátky), může použít selfie-režim zadního fotoaparátu. Stačí si předem určit, kde má být na fotce umístěn váš obličej, otočit telefon, a když se tvář do zvoleného čtverce dostane, telefon pořídí fotografii.

Selfie vyfocené pomocí přední kamerky

Také přehrávače videa a hudby drží s fotografiemi krok. Samsungy patří k těm nejlépe vybaveným multimediálním telefonům vůbec. Hudební software disponuje doslova extrémními možnostmi úpravy zvuku. K dispozici máme klasický sedmipásmový ekvalizér. Jeho funkci v jednodušším provedení pak dokáže zastat i matice, na které jedním kliknutím přednastavíte hodnoty egalizační křivky podle právě přehrávaného hudebního stylu. K tomu všemu se dá přidat ještě několik stupňů echa, „analogový efekt“ (který podle mého přidává leda tak šum), anebo volba, která to všechno nechá na automatice. K dispozici je teď už chronicky známá funkce Hudební ráj, která umožňuje vybrat si skladby podle své nálady. A jako bonus na závěr – přehrávač podporuje i bezztrátový formát FLAC. Výhrady nejde mít ani ke skvělému přehrávači videa. Jako jeden z mála přehrávačů na trhu zvládne správně přehrát i české titulky a poradí si dokonce i se 4K videem (jakkoli můžeme diskutovat o tom, k čemu to na Full HD displeji je dobré).

Závěr a konkurence

Máte 14 tisíc na telefon? Chcete nutně Samsung? Pořiďte si raději Note 4. Že stojí ještě o pět tisíc víc? No a co. Nebudete litovat. Vypadá stejně stylově jako Galaxy A7 a softwarovou výbavou ho překoná o několik koňských délek. Že výbavu nepotřebujete a jde vám jen o hezký displej a stylový kovový telefon? Je tu třeba Huawei P7 za necelých 9 tisíc.

Na to málo, co Samsung Galaxy A7 umí, je opravdu nesmyslně předražený. Tento kontrast vyplave na povrch zejména při srovnání například s nově představeným Huawei P8, který zatopí pod kotlem cenové války svou nabídkou stylového, výkonného a hlavně vybaveného telefonu za 13 000 Kč.

Samsungu se tak dlouho všichni posmívali za plastovou konstrukci jeho telefonů, až to vypadá, jako by se v Koreji chtěli všem těmto posměváčkům pomstít a nechat je vzpomínat na minulost z umělé hmoty s nostalgií a slzou v oku. Podle mého to správná cesta není. Proti tomuto názoru však stojí argument jako hrom: zkušenosti jiné značky, která také prodává skvěle zpracované a průměrně vybavené telefony za neuvěřitelné ceny. V posledních letech navíc Samsung začíná slušně válcovat. Jmenuje se Apple.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus konstrukce a designPlus vysoká cena
Plus multimediální výbavaPlus materiály náchylné k poškrábání
Plus displejPlus poddimenzovaný hardware testovaného modelu
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články