Chytré hodinky, které mají vydržet navěky. Objevil jsem něco hodně zajímavého

Tomáš Rajnoch
Chytré hodinky Una Watch | foto: Una
Chytré hodinky Una Watch | foto: Una

Skotský startup Una vyrobil chytré hodinky, které si každý doma snadno opraví i vylepší. Bojují proti zbytečnému elektroodpadu a krátké životnosti.

Skotský startup vyvinul originální chytré hodinky

Trh s elektronikou je obrovský, ale většina zařízení má krátkou životnost, což přispívá k rostoucímu množství elektroodpadu. Produkty, jako jsou chytré hodinky, bývají navíc obtížně opravitelné.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Lidé je často mění ve chvíli, kdy se rozbije displej, baterie ztratí kapacitu, nebo když výrobce ukončí softwarovou podporu. Právě proti tomuto trendu se rozhodl vystoupit startup Una, který představil své nové chytré hodinky.

Do koše jen tak nezamíří

Hodinky Una Watch zaujmou především vysokou mírou opravitelnosti. S trochou nadsázky se dají přirovnat ke stavebnici LEGO – uživatel si je může snadno složit i rozebrat.

Podle výrobce lze vyměnit prakticky jakoukoli část – od displeje, přes baterii až po jednotlivé senzory. Hodinky tak lze nejen snadno opravit, ale také postupně vylepšovat a přizpůsobovat vlastním potřebám.

Chytré hodinky Una Watch | foto: Una
Chytré hodinky Una Watch | foto: Una

Una Watch jdou do výroby

Model Una Watch je zatím ve fázi výroby, protože teprve nedávno vstoupil na platformu Kickstarter. I přesto zaznamenal obrovský úspěch – během prvních dvou dní si hodinky objednalo 3 000 zákazníků a vybraná částka přesáhla 200 000 liber (zhruba 5,9 milionu korun), což je více než dvacetinásobek požadovaného cíle.

Skvělé specifikace a otevřený systém

Hlavním lákadlem chytrých hodinek Una je samozřejmě jejich opravitelnost. Hodinky se ale nenechají zahanbit ani vnitřní výbavou a pod pokličkou se nachází účinný čip Cortex M-33. Výdrž na jedno nabití je deset dní a nabíjení probíhá skrze USB-C.

Pod pokličkou hodinek se poté ukrývá řada užitečných senzorů. Nechybí například barometr pro zaznamenání nadmořské výšky, akcelerometr pro sledování pohybu a magnetometr pomáhá hodinkám s orientací. Samozřejmě nebude chybět ani dvou frekvenční GPS, sledování kroků, počítání srdečního tepu, monitoring hladiny kyslíku v krvi nebo podrobné sledování spánku.

Hodinky Una zaujmou i operačním systémem, jelikož zde poběží software zvaný FreeORTS. Jde o open-source systém, jenž uživateli nabízí možnosti pro vytváření vlastních aplikací a psaní vlastního firmwaru. Uživatel zde dokonce bude moci sám vytvářet nové hardwarové moduly.

Cena a dostupnost

Chytré hodinky značky Una se k prvním zákazníkům, kteří si je předobjednali, dostanou už v srpnu 2025. Nejprve budou dodávány do zemí Evropské unie, Velké Británie, USA a Kanady. Tito zákazníci za ně zaplatí zvýhodněnou cenu 210 liber (přibližně 6 100 korun). Po uvedení na běžný trh se cena zvýší na 270 liber (asi 7 900 korun).

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články