Recenze Motorola Edge 30 – Nenápadný bijec asijské konkurence

Tomáš Rajnoch
  • Motorola dnes patří mezi legendy, která však produkuje moderní smartphony
  • Zaujmout se snaží takřka ve všech segmentech
  • Nyní jsme tak otestovali novinku Edge 30, v čem jsou její přednosti a slabiny?
Motorola Edge 30 recenze
Motorola Edge 30 recenze

Společnost Motorola byla založena již v roce 1928. Za tu dobu si prošla opravdu zajímavou cestou, která obsahovala jak úspěchy, tak ale i neúspěchy. S nástupem smartphonů však tento trh nezachytili zrovna dokonale a dalo by se říci, že jim ujel vlak. Posledních pár let ale Motorola zvolila opravdu dobrou politiku, která zahrnuje kvalitní telefony za příznivou cenu.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Přesně v tomto duchu se nese taktéž jejich nejnovější model Motorola Edge 30. Tedy smartphone s velice atraktivním designem, povedenou výbavou a solidně vzhlížejícím fotoaparátem. Podaří se tomuto chytrému telefonu probít veškerou konkurencí, která je opravdu nelítostná? To se dozvíte v této recenzi na Mobilizujeme.cz!

Motorola Edge 30: specifikace

Konstrukceplast + sklo, 159,4 × 74,2 × 6,79 mm, 155 g, zvýšená odolnost IP52
Displej6,5″, OLED, HDR10+, 144 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 405 PPI
Operační systémAndroid 12 + funkce Moto
Čipset8jádrový, 2,5 GHz, Qualcomm Snapdragon 778G+
Paměť8 GB RAM, úložiště 128 GB / 256 GB (UFS 3.1), bez MicroSD slotu
Fotoaparáttrojitý (50 Mpx hlavní + 50 Mpx širokoúhlý 114° + 2 Mpx hloubka), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, PDAF, umělá inteligence, OIS, LED blesk; přední 32 Mpx, clona f/2.25
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie5G, Dual SIM, Wi-Fi 6, GPS, Bluetooth 5.2, NFC, USB-C, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, stereo reproduktor, Dolby Atmos,
Baterie4 020 mAh, rychlonabíjení 33 W
Cena a dostupnost10 490 Kč, duben 2022

Obsah balení

  • telefon Motorola Edge 30
  • jehla na SIM
  • USB-A / USB-C kabel
  • 33W síťový adaptér
  • silikonový obal
  • technická brožurka a základní průvodce
Motorola Edge 30 obsah balení
Motorola Edge 30 obsah balení

Motorola Edge 30 je štíhlá modelka

Společnost Motorola se u svých smartphonů drží jistého designového jazyka, se kterým získala mnoho fanoušků. Výjimkou není ani tato žhavá novinka – Motorola Edge 30. V momentě, kdy telefon vybalíte z krabičky, tak na vás dýchne prémiově vzhlížející zařízení. Výrobce zde vsadil na dalo by se říci luxusní materiály, které tomuto kousku dodávají určitý punc elegance. V první moment a vlastně i v druhý to vypadá, že jste zakoupili telefon za minimálně 20 tisíc korun. Po zjištění ceny je tak telefon opravdu nadstandardní. A to se týká i samotného zpracování.

Motorola Edge 30 recenze
Motorola Edge 30 recenze

Podíváme-li se na boky telefonu, tak Edge 30 disponuje takřka rovným hliníkovým rámečkem s matnou povrchovou úpravou. U krajů jsou však zaoblené a lesklé, díky čemuž vypadá přechod více plynule a povedeně. Když se zaměříme na ovládací prvky, tak tu máme téměř kompletní výbavu. Levá strana je holá, zatímco ta horní skrývá pouze malý otvor pro mikrofon. Zajímavější věci se odehrávají již na pravém boku. V horní části máme kolébku hlasitosti s pevným stiskem. Nachází se přiměřeně vysoko a tak není nutno telefon uchopit jinak. Pod touto kolébkou je zamykací klávesa.

Ve spodní hraně je již zbytek důležitých prvků. Tím je myšlen USB-C konektor uprostřed a po jeho pravé straně reproduktor. Ten je doplněn taktéž o reproduktor nad displejem. Zvuk je následně hutný i s náznakem basů. Hlasitost je taktéž na vysoké úrovni. Mějte však na paměti, že se jedná o smartphone a tak zvuk nebude nijak přepychový. V levém rohu dolního rámečku máme slot pro dvě paměťové karty. Chybí nám tu tak jen 3,5mm jack a výbava by byla kompletní. Vzhledem k tloušťce, která není ani 7mm, je to naprosto pochopitelné.

Motorola Edge 30 recenze
Motorola Edge 30 recenze

Pokud se podíváme na záda telefonu, tak spatříme sklo. Díky tomu toto zařízení působí opravdu prémiově. Sklo je navíc povrchově upraveno do matného tónu, což zamezí zachytávání otisků prstů. Taktéž nejsou záda nijak kluzká. Ve spolupráci s hmotností 155 gramů tu tak máme smartphone, jenž se drží a ovládá jednou rukou opravdu bezproblémově.

Levý horní roh následně hostí foto modul. Ten má oválný tvar a lehce nad záda vystupuje. V tomto modulu jsou posléze tři snímače, které však bohužel taktéž vystupují nad zbytek modulu. Díky tomu se telefon při položení na záda nepříjemně kýve. Tento problém ale dokáže eliminovat silikonový obal v balení.

Motorola Edge 30 recenze
Motorola Edge 30 recenze

Poslední stranou, kterou jsme neprobrali, je ta přední. Zde máme velký displej, o jehož kvalitách pochopitelně až později. Rámečky kolem něj jsou opravdu malé, přičemž ten horní a spodní je stejně veliký. V horní části uprostřed máme přední fotoaparát, jenž je umístěn v miniaturním průstřelu. Zobrazovač je následně rovný. Díky tomu tak telefon působí jako malá cihlička. Design se Motorole v modelu Edge 30 opravdu povedl.

Nejrychlejší OLED na scéně

Displej je pochopitelně jednou z nejdůležitějších periferií smartphonu. V Motorole se navíc rozhodli, že zobrazovač nebude něco, kde by chtěli v modelu Edge 30 šetřit. Nasazen tu tak máme 6,5palcový panel technologie OLED. Jeho rozlišení následně činí 2400 × 1080 pixelů, což nám dává jemnost 405 bodů na palec. Tato čísla tak dokazují, že se jedná o skutečně kvalitní displej. Taktéž jeho svítivost je na vysoké úrovni. Konkrétně se bavíme o čísle 950 nitů. S viditelností tak opravdu nebude problém. Na papíře se tedy tento panel tváří více než kvalitně, jak to s ním je ale ve skutečnosti?

Motorola Edge 30 recenze
Motorola Edge 30 recenze

Displeje typu OLED disponují opravdu krásnými sytými barvami s dokonalou černou. Jinak tomu není ani v této Motorole Edge 30. Barvy jsou tak krásné a podívaná na tento displej je zkrátka oku lahodící. Panel bych se dokonce nebál přirovnat i k dražším kouskům, například k iPhonu 12 Pro či Galaxy S22 od Samsungu. Skvěle zde následně pracuje automatická optimalizace jasu, která za každých podmínek pozná, jak moc by měl displej svítit.

Velikou zbraní Motoroly Edge 30 a potažmo zobrazovacího panelu je jeho rychlost. Dnes se již poměrně časti setkáváme s 90Hz či 120Hz panely. V tomto kousku jsme ale ještě o krok dál, nebo by se spíše hodilo říct o krok rychlejší. Obnovovací frekvence se zde totiž zastavila na neuvěřitelných 144 Hz, čímž prakticky maže veškerou svou konkurenci v tomto cenovém segmentu. Displej je tedy opravdu svižný, čemuž napomáhá taktéž samotná optimalizace systému, o které ale až později. Navíc si hertze dokáže telefon skvěle automaticky korigovat. Pokud si tak prohlížíte fotky, tak jedete na 60 Hz, ale v momentě, kdy hrajete hry, displej se přepne na 144 Hz. Je to opravdu povedená funkce, která dokáže ušetřit spoustu potřebných procent baterie.

Motorola Edge 30 recenze
Motorola Edge 30 recenze

Vrátíme-li se zpět k barvám zobrazovače, tak ty si můžete v nastavení upravit. Například do studenějších tónů. Potěší také noční režim, jenž se zapíná a vypíná s východem, respektive západem slunce. V tento moment Motorola eliminuje modré světlo, které brání tvorbě melatoninu pro zdravý spánek. Barvy jsou naopak zežloutlé a taktéž příjemnější pro vaše oko. U tohoto režimu si však můžete i sami zvolit, kdy se má spouštět. Rozhodně však noční režim doporučuji, už jen kvůli kvalitě vašeho spánku.

Ničím nerušený systém s povedenými gesty

Mnoho výrobců nabízí ve svých smartphonech upravený operační systém Android. Společnosti si jej zkrátka upravují tak, jak jej chtějí poskytnout zákazníkům. Často pak do svých grafických nadstaveb zakomponují množství funkcí a vylepšení. Optimalizace v tomto případě není jednoduchá a ne každý se k takovému kroku odhodlá. I proto tu tak máme značky, které do svých telefonů vkládají čistý Android. Například taková Nokia, samotný Google, nebo právě Motorola. Výjimkou tedy není ani model Edge 30, jenž disponuje Androidem 12 bez jakékoliv úpravy. I když vlastně tu máme takzvaná Moto gesta, která uživatelům ulehčí život, nicméně na designu Androidu to nic nemění. A jaká tedy je dvanáctá verze zeleného systému v tomto kousku?

Motorola Edge 30 recenze
Motorola Edge 30 recenze

Optimalizace je skutku na vysoké úrovni. Onen čistý Android 12 sice není příliš náročný, nicméně to neznamená, že to nejde pokazit. Naštěstí v Motorole nenechali nic náhodě. Výkonu pro chod systému je tu dostatek a zákazník tak bude opravdu spokojen. Zaměříme-li se na design Androidu 12, tak po stažení horní lišty máme v horní straně různé přepínače jako Wi-Fi, data či Bluetooth. Hned pod ním se nachází oddělená část ve které je přehled notifikací či například hudební přehrávač. Hračičky taktéž potěší, že v nastavení lze změnit barevné podání. Pokud se vám ikonky nelíbí v modré barvě, tak si můžete vybrat vám sympatičtější.

Pakliže jde o ovládání systému, tak tu máme klasická gesta stylu alá iPhone. Staromilce však potěší také možnost pro ovládání zvolit klasickou trojici softwarových tlačítek. Zůstaneme-li u gest, tak se musíme pozastavit také u těch, které nám zde nadělila Motorola. Začneme zapnutím svítilny. Stačí telefon uchopit do dlaně, dvakrát s ním zatřepat a svítilna svítí. To je opravdu užitečné, šikovné a naprosto jednoduché. Stejným pohybem baterku vypnete. Dále tu máme dvojité obrácení smartphonu pro zapnutí fotoaparátů a následného přepnutí na přední senzor. Jako další stojí za zmínku přetažení třemi prsty z horní strany displeje směrem dolů, čímž pořídíte snímek obrazovky. Užitečném gestem je také potáhnutí prstu z levého boku do středu panelu a zpět. Tímto gestem rozpůlíte obrazovku na půl a můžete tak používat dvě aplikace v jeden moment.

Ze šikovných funkcí tu následně máme třeba Dolby Atmos, která se (jak je z názvu jasné) týká hudby. Telefon sám dokáže rozpoznat, jestli hrajete hru, posloucháte hudbu, či například sledujete film, načež sám upraví zvukový profil co nejlépe k dané situaci. Zvuk ale můžete upravit taktéž sami. Samotného nastavení a personalizace není sice nejvíc, nicméně vše funguje jak má. A jak již bylo zmíněno, tak plynulost je opravdu ukázková a Motorola si v tomto zaslouží naprostou pochvalu.

Totální přehled notifikací

Důležitým faktorem každého telefonu jsou samozřejmě notifikace. Tedy to, jak smartphone dokáže svého majitele upozornit na příchozí zprávu, hovor a podobně. V tomto se dá říci, že je Motorola premiantem. V modelu Edge 30 sice nenaleznete žádnou LED diodu a dokonce tu není ani funkce Always-On. Tedy alespoň tak, jak ji znáte. Motorola zkrátka zobrazí čas a příchozí zprávu jen na malou chvíli po příchodu. V onen moment se displej rozsvítí a máte dostatek času vše zkontrolovat. Přesně takto displej reaguje také na zvednutí smartphonu ze stolu.

Večer již hledejte nabíječku

Uvnitř této žhavé novinky Motoroly Edge 30 se nachází akumulátor o kapacitě 4 020 mAh. Jak jistě i ten méně zkušený uživatel ví, tak v dnešní době tohle není zrovna největší kapacita, na jakou jsme zvyklí. V této ale i nižší cenové relaci se dneska nosí minimálně 5 000 mAh. Předpoklady pro dobrou výdrž tedy nejsou nejlepší. A jak tomu je ve skutečnosti? Poměrně silné vnitřnosti, velký a rychlý OLED displej si zkrátka něco vezme. A není toho málo.

Při klasickém využívání, tedy sem tam nějaké fotky, brouzdání po internetu, sledování YouTube s vámi Motorola Edge 30 vydrží zhruba do šesté hodiny večerní. To není nejlepší. Pokud se ale spokojíte s displejem o rychlosti 60 Hz, tak se výdrž prodlouží na zhruba jeden den a k tomu pár hodin. S tím se již dá pracovat. V momentě, kdy ale budete potřebovat telefon dobít, tak vás alespoň potěší 33W rychlost. Tuto poměrně malou baterii tak dostanete z nuly na plnou kapacitu za necelou hodinku.

Motorola Edge 30 recenze
Motorola Edge 30 recenze

Je libo i náročné tituly?

Jak již bylo v dřívějších řádcích zmíněno, tak výkonu je tu poměrně dost. Minimálně na plynulý chod systémy. Konkrétně se bavíme o procesoru 778G+ ve spolupráci s 8 GB RAM. Tyto vnitřnosti následně dostačují také na náročné herní tituly. Tím je míněno například PUBG nebo Asphalt 9. Hry telefonu navíc nedělají ani problém při vyšších detailech. Společně s rychlým displejem je tak postaráno o kvalitní herní zážitek.

Pro milovníky čísel, byl telefon prohnán taktéž populárním AnTuTu benchmarkem. Zde si telefon odnesl skóre čítající slušných 577 tisíc bodů. To je v této cenové relaci jakýmsi standardem.

Fotoaparát? Chvilkami mezi smetánkou

Střední třída je velice ošemetný segment smartphonů. Jedná se totiž o kategorii telefonů, které toho už umí docela dost, zároveň však musí výrobce někde šetřit. A jak je to s Motorolou Edge 30 a jejími fotoaparáty? Podíváme-li se na papírové specifikace, tak o klasické fotografie se stará 50Mpx snímač se světelností f/1.8. Při dobrých světelných podmínkám jsou snímky krásně barevně prokreslené i detailní. Barvy jsou možná malinko saturovanější, o to více však výsledek působí lépe. Pokud jde o noční fotky, tak je to malinko horší. Nechybí sice noční režim, ten však fotografii příliš nevylepší. Šum je patrný, detaily se slévají a občas dostanete i máznutý výsledek. Zde na tom mohli vývojáři z Motoroly zapracovat malinko lépe.

Motorola Edge 30 recenze
Motorola Edge 30 recenze

Jako druhý senzor zde výrobce obsadil 50Mpx ultra široký snímač se záběrem 114°. Konkurence sice často zvládá 120°, nicméně i tak je záběr dosti široký. Navíc je dobře eliminovaný efekt rybího oka a fotografie nejsou na kraji nijak deformované. Pokud jde o samotné barvy, tak ty snímač zvládá velice dobře. Jsou sladěny s hlavním senzorem, díky čemuž vypadá spolupráce těchto dvou senzorů naprosto dokonale. Jak již to ale bývá, tak kvalita jde dolů společně se západem slunce. Nicméně se jedná o vesměs klasický senzor v této cenové kategorii, jenž nijak zvlášť nevyčnívá. A to jak v pozitivním, tak v negativním slova smyslu.

Posledním parťákem se stalo 2Mpx makro. To slouží pro detailní fotografie, které však nejsou na nejvyšší úrovni. Makro senzor by si zkrátka zasloužil rozlišení alespoň 5 Mpx. I přesto se vám však při troše trpělivosti podaří zachytit obstojně vypadající snímek s dostatkem prokreslených detailů. Opomenout nesmíme ani selfie fotoaparát o rozlišení 32 Mpx, přičemž jeho kvality naprosto dostačují potřebám sociálních sítí a podobně. Opomenout nelze ani video, které Motorola Edge 30 dokáže natáčet při rozlišení 4K a 30 fps.

Jak Motorola Edge 30 fotí?

Ukázka: klasické fotografie

Ukázka: ultra široké fotografie

Ukázka: makro snímky

Ukázka: noční fotografie

Střední třída s nádechem vyšší sféry

Motorola již několik let dokazuje, že výrobu smartphonů zvládá naprosto bez problému. Její novinka Edge 30 je toho jasným důkazem. U zákazníku může bodovat především díky svému designu a prémiovému zpracování čítající kov a sklo. Mezi velké přednosti patří také software a povedená Moto gesta. Zapomínat se nesmí ani na kvalitní fotoaparát, dostatek výkonu a především velice kvalitní a rychlý displej. Ani tomuto telefonu se ale nevyhnuli nějaké ty zádrhely. Tak především baterie, tak je zkrátka slabá a oproti konkurenci zde zaostává. Nejlépe na tom telefon není ani s nočními fotografiemi. Konkurence to však bude mít opravdu těžké, a o kom je řeč?

Motorola Edge 30 recenze
Motorola Edge 30 recenze

Například takový Samsung Galaxy A53 (recenze). Ten má krásný 6,5palcový AMOLED displej se 120Hz obnovovací frekvencí. Mezi přednosti patří taktéž zadní trojitý fotoaparát s hlavním snímačem o rozlišení 64 Mpx. Potěší také Androidem 12, odolností dle certifikace IP67 nebo 5 000mAh baterií.

Za zmínku stojí taktéž OnePlus Nord 2. Mezi chlouby tohoto telefonu patří velký 6,43palcový AMOLED displej, kterému nechybí 90Hz obnovovací frekvence. Jako další se nesmí zapomenout na procesor Dimensity 1200, 8 GB RAM, nebo trojitý zadní fotoaparát s hlavním 50Mpx senzorem. Dále tu máme 4 500mAh baterii s 65W dobíjením, čtečku otisků prstů v displeji, nebo podporu moderního 5G připojení.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus povedený design a zpracováníPlus slabá baterie
Plus dostatek výkonuPlus záběr ultra širokého fotoaparátu
Plus hlavní fotoaparát
Plus čistý systém s Moto gesty
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články