Jak uvolnit a správně vyčistit paměť v telefonu s Androidem?

Jakub Fišer

Interní paměť telefonu je něco, na co většina zákazníků při nákupu nového přístroje nahlíží na prvním místě. Někomu stačí základní paměť jako je například 32 GB, jiné zákazníky na druhou stranu nenadchne ani 256 nebo až 512 GB na vnitřním úložišti. Pokud u svého smartphonu nebo tabletu s Androidem často řešíte zaplněné úložiště, poradíme vám, jak jej jednoduše uvolnit a pročistit.

Tip: Jak uvolnit a správně vyčistit paměť u iPhonu nebo iPadu?

Promazat paměť přímo v nastavení

Android již od verze Lollipop umí sám odlehčit paměť telefonu od přebytečných nepotřebných aplikací přímo v nastavení. Jednoduchým jedním tlačítkem se zbavíte všech zdvojených souborů, jako jsou kontakty, fotky a další menší položky, také stažených souborů, které jsou déle nepoužívané. Jde o ten nejelementárnější balast, který vznikne při běžném používání a operační systém jej registruje jako nadbytečný. Pro tuto možnost stačí otevřít Nastavení -> položka Úložiště -> tlačítko Uvolnit místo. Následně Android nabídne pohled na soubory, které se chystá smazat, a také kolik prostoru se tím uvolní.

(Takto jednoduše a rychle promažete paměť telefonu přímo v nastavení)

Správa aplikací

Tato možnost je zdaleka nejjednodušší, v samotném nastavení telefonu ale najdeme ještě další možnosti jak paměť promazat a pročistit. Řeč je o datech, které schraňují aplikace. Čím déle je aplikace v telefonu nainstalovaná a čím víc ji používáte, tím více cache dat se v ní nastřádá. Promazávat mezipaměť aplikací však často není tak účinnou metodou získání prostoru na disku, většina aplikací totiž moc podobných nepotřebných souborů nezadržuje a mnoho megabajtů tím tak nenaberete – zato vám to ale může pomoci v případě, že má aplikace nějaký defekt, zasekává se apod. Možnost promazat mezipaměť najdete v Nastavení v kartách jednotlivých aplikací.

Tip: Tmavý režim v novém Androidu: jak ho zapnout a k čemu je vlastně dobrý?

Může se však stát, že i když vymažete mezipaměť a cache data, aplikace stále „váží“ moc. V takovém případě je nejlepším možným řešením appku ukončit, odinstalovat a stáhnout znovu z obchodu Play – hodí se to hlavně u webových prohlížečů anebo aplikací jako je Facebook, Instagram, Facebook Messenger. Čas od času není na škodu ani porozhlédnout se po aplikacích, které používáte a které ne, a ty méně používané rovnou vymazat; nemá totiž smysl, aby vám aplikace zabíraly místo, které potřebujete, když je otevřete jednou do měsíce a to ještě omylem.

(Nastavení úložiště a rozvržení jednotlivých aplikací podle velikosti v MIUI 10.2)

Mějte ještě na paměti, že některé grafické nadstavby různých výrobců smartphonů mají trochu jinak složené položky v nastavení, vždy ale hledejte klíčová slova „aplikace“ a „úložiště“.

Využívat cloudová úložiště

Úložiště cloudového typu jsou dnes velmi oblíbená především kvůli své jednoduché dostupnosti a synchronizaci, kdy vlastně můžete takřka simultánně používat a ukládat a prohlížet soubory na více zařízeních. Většina společností nabízí na cloudových úložištích jistou kapacitu zdarma, případně další za drobný poplatek. Přímo v operačním systému bývá nainstalován klient cloudového úložiště jménem Google Disk, který v základu nabízí každému uživateli 15 GB volného místa zcela zdarma; u konkurence funguje na stejném principu iCloud, dostupné jsou však i aplikace třetích stran, kupříkladu DropBox.

Na Google Disk lze převést takřka jakýkoliv soubor z vašeho smartphonu, ale i počítače, tabletu a dalších zařízení. Velkým trendem však zůstává uskladnění fotek na cloudu. K tomu slouží aplikace Google Fotky, která s cloudovým Diskem přímo spolupracuje a fotky se tak de facto ukládají tam. V základu se vaše fotky vyfocené smartphonem ukládají do paměti telefonu a zrcadlí se ještě do cloudu, aby byly dostupné i na dalších periferiích. Pokud vás však tíží zaplněná vnitřní paměť telefonu, je možné fotografie z mobilu vymazat a ponechat si pouze kopie na cloudu, které v takovém případě přejdou do statusu originálů. Jejich prohlížení a případná úprava je však náročnější na internetové připojení, neměl by však být problém využívat pro prohlížení snímků Wi-Fi či mobilní internet a šetřit tak místo na úložišti telefonu.

(Google Disk – jedno z nejkvalitnějších a nejspolehlivějších cloudových úložišt)

Další klíčový účel cloudového úložiště je dozajista možnost zálohování. Ukládání dat telefonu vhodných pro zálohu je skutečně nejlépe proveditelné na cloud, díky tomu totiž – opět stejný případ – můžete data vylovit z jakéhokoliv jiného zařízení a to třeba i v případě, že se chystáte zakoupit nový přístroj a chcete zachovat data z toho předešlého. Nejenže je to mnohem příjemnější než přetahovat data z telefonu do počítače a pak zpátky, je to i o poznání rychlejší a pohodlnější; pozor ale, opět i zde platí, že tyto operace je lepší provádět skrze stabilní Wi-Fi připojení.

Kouzlo paměťové karty

Nutno podotknout, že ačkoliv cloud je značně pokročilé a zajímavější řešení, je pravdou, že někdy opravdu pomůže jenom paměťová microSD karta. Smartphony s operačním systémem Android dnes ještě ve velké míře disponují slotem na microSD karty, čímž se výrobci odlišují od jablečné konkurence, která tuto alternativu na rozšíření paměti nikdy nenabízela. Vložením paměťové karty se vám v telefonu objeví zcela nový prostor pro ukládání prakticky čehokoliv. Je to svým způsobem krajní řešení, ke kterému se hodí přistoupit ve chvíli, kdy žádné předchozí nepomůže. Nákup paměťové karty totiž vyžaduje hrábnout pro větší peníz než jen 60 korun za měsíční cloud na 100 GB – tedy pokud si nevystačíte s rychlou 16GB microSD kartou, kterou lze pořídit do pár stovek.


(Někdy když holt cloud nestačí, musí přijít osvědčená paměťovka)

Poslední řešení – reset zabere vždy

Někdy však nastane moment, kdy už jste vyčistili veškeré možné cache a mezipaměť, odstranili přebytečné aplikace, fotky uložili na cloud či na paměťovku, ale paměť je stále plná a systém navíc zasekaný, patrně plný nepřehledného balastu. V takovém případě se nabízí poslední možné řešení, a sice tovární reset dat. Pokud nemáte fotky a další důležitá data v bezpečí na kartě či na cloudu, může to vést k jejich nenávratnému vymazání, dejte proto pozor, v jakém stavu telefon do továrního resetu uvádíte. Systém se potom bude chovat tak, jako kdybyste telefon poprvé rozbalili z krabičky, a ten tam budou všechna nepotřebná data.

Doufáme, že vám naše rady pomohly vypořádat se s plným úložištěm. Pokud máte nějaký vlastní způsob, jak promazávat paměť telefonu, dejte nám o tom vědět v diskuzi!

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články