iPhone 7 vs Galaxy S7: který je lepší? (celkové srovnání)
Bitva Apple versus Samsung pokračuje. Po nečekaně vyrovnaném souboji v našem nedávném fotoduelu si to nyní oba prvotřídní telefony rozdají i celkově. Do ringu nastupuje nový iPhone 7 (recenze) – tedy ten, který čelí kritice za minimum inovací a dokonce z něj mizí druhdy standardní výbava. Dokáže toho využít jeho přímý konkurent? Galaxy S7 (recenze) rozhodně svému protivníkovi nic nedaruje.
Jak má který telefon velkou baterii nebo jemný displej, si každý zájemce umí přečíst sám. Už před několika dny jsme se však pokusili nabídnout subjektivní zkušenosti s fotoaparáty dvou úhlavních soků. Jak si ale oba dva telefony budou stát v přímém porovnání praktických zkušeností z jejich několikatýdenního používání?
S oběma smartphony jsem strávil dlouhé dny. V následujícím srovnání jsem se oprostil od vlastností jednotlivých operačních systémů. Je totiž jasné, že iOS bude lépe spolupracovat s desktopovým protějškem i ostatními přístroji Apple, Google zase v našich zeměpisných podmínkách vede třeba online asistenčními službami. Úkolem následujících řádků je osvětlit rozdíly mezi oběma přístroji, které na první pohled až tak zřejmé nejsou.
iPhone 7 vs Galaxy S7: specifikace
iPhone 7 | Galaxy S7 | |
---|---|---|
Konstrukce | celokovové tělo, 138 x 67 x 7,1 mm, 138 g, voděodolnost (IP67) | kovový rám + sklo, 142 x 70 x 7,9 mm, 152 g, voděodolnost (IP68) |
Displej | 4,7″, IPS LCD, 1334 x 750 px, jemnost 326 ppi | 5,1″, Super AMOLED, 2560 x 1440 px, jemnost 575 ppi |
Operační systém | iOS 10 | Android 6.0 Marshmallow + TouchWiz UI |
Procesor | 4 jádrový, 2,23 GHz, Apple A10 Fusion | 8 jádrový, 2,3 GHz, Samsung Exynos 8890 |
Paměť | 2 GB RAM, 32/128/256 GB úložiště, bez microSD slotu | 4 GB RAM, úložiště 32/64 GB + microSD karty |
Fotoaparát | 12 Mpx, 4x blesk, OIS, f/1.8, 4K video + přední 7 Mpx | 12 Mpx, 1x blesk, OIS, f/1.7, 4K video + přední 5 Mpx |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 4.2, Lightning port, NFC (Apple Pay), Wi-Fi, GPS, stereo reproduktory, čtečka otisků prstů | Bluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, GPS, 3,5 mm Jack, čtečka otisků prstů |
Baterie | 1960 mAh | 3 000 mAh, rychlonabíjení, bezdrátové nabíjení |
Cena a dostupnost | od 21 190 Kč s DPH, v ČR od 23. září 2016 | od 19 799 Kč s DPH (nyní jen 17 999 Kč v rámci cash back akce), v ČR od 11. března 2016 |
Produkty můžete zakoupit na Alza.cz.
Kdy preferovat Samsung Galaxy S7?
1) když chci krásný design
Nedá se nic dělat, špičkový Korejec je objektivně hezčí než jeho americký rival. Kombinace skla a oceli je působivá, efekt zahnutého displeje ve variantě S7 Edge (recenze) pak sice poněkud nepraktická, ale efektní libůstka. Pozadu ale nezůstává ani „plochá varianta“. Ocenění si zaslouží i na první pohled neodhalitelné detaily. Tak schválně: kolik majitelů Galaxy S7 si všimlo toho, že pod krycím sklem se nachází hned tři struktury povrchu? Přesně toto jsou drobnosti, které oddělují konzumní masovku od luxusního výrobku – tak jako to známe třeba ze švýcarských mechanických hodinek. Zkrátka: u Samsungu nikoho ani nenapadne řešit takovou marginálii, jako kudy vedou plastové proužky antén. (sic!) Na druhou stranu se sluší dodat, že co se dílenského zpracování týče, je to mezi oběma soupeři jasná plichta.
2) když chci rychlý telefon
Jak Samsung, tak iPhone patří k nejvýkonnějším telefonům současnosti – o tom stále není sporu. Podrobné údaje o hardwarových specifikacích nechť každý čtenář vyhledá v příslušných recenzích. Dočíst se lze také to, že Apple deklasuje v benchmarku AnTuTu korejského konkurenta o 30 000 bodů. Nový iPhone však bohužel patří mezi telefony, které mají problém převést papírové hodnoty do reality. V praxi se tak ukazuje, že Samsung umí běžné aplikace spouštět i o několik sekund rychleji. Síly jsou vyrovnané jen u systémových aplikací, jakmile však dojde na programy třetích stran, nepomůže jablečnému smartphonu ani benchmarková jednička s hvězdičkou.
3) když chci lepší displej
Není snad recenze, v níž bych nezmiňoval starou známou poučku, že rozlišení displej nedělá na úhlopříčce kolem pěti palců takový rozdíl, kdy by bylo lidské oko schopno poznat Full HD panel od 2K rozlišení. V našem ostře sledovaném duelu ale budu muset sám svou myšlenku dekonstruovat. Rozlišení je totiž téměř to jediné, co od sebe panely odlišuje. AMOLED displej u Samsungu má sice logicky lepší podání černé, to zase ovšem v očích řady zájemců vyváží jiný technologií podmíněný atribut: pro někoho až příliš pastelové barvy. Oba displeje se na slunci stejně dobře čtou a subjektivně (tj. bez použití měřící sondy) mají i zcela shodný rozsah nastavení jasu. Nezbývá tak, než se pokorně vrátit k rozlišení: HD displej iPhonu totiž není v úvodu zmiňované Full HD a Samsungu se tak nemůže rovnat. Za pravdu mi dá snad každý, kdo někdy hrál graficky náročnější mobilní hru.
4) když jsem ze staré školy
Také vás tak neuvěřitelně štve nová móda USB-C konektorů? Ano, já vím: přichází virtuální reality, USB-C může nést digitální audiosignál, a tak dále, a tak podobně. Věřte mi ale – na všechny tyto výhody rázem zapomenete, když musíte zůstat v práci déle než jste čekali, a v celé budově se nenachází ani jeden vlastník příslušného kabelu. Tehdy budete děkovat pánubohu za starý dobrý microUSB konektor Samsungu Galaxy S7. Nemluvě o tom, že Samsung pochází ještě z doby, kdy bylo zvykem standardizovat alespoň konektor na připojení sluchátek. Jak ale ukážou následující řádky, to nemusí v našem souboji nutně znamenat výhodu.
Kdy preferovat iPhone 7?
1) když chci praktičtější design
Ano, iPhone 7 je stejný jako iPhone 6s i iPhone 6. Ano, kulaté rohy už trochu vyšly z módy. Tyto mondénní řečičky vás ale rychle přejdou, když potřetí v řadě musíte Samsung zvedat ze země, protože ležel na ploše, o níž jste ani nevěděli, že není zcela v rovině. Kdykoli jsem chytil do ruky Samsung, těšil jsem se na návrat zpět. Matný hliník zkrátka bude v ruce i po stole vždy klouzat méně než sklo a hůř se poškrábe. Nemluvě o známém faktu, že rozměry ošidit nelze. Jakkoli může leckomu iPhone připadat nemoderně zakrnělý, v praktičnosti ovládání jednou rukou mu Samsung konkurovat nemůže.
2) když chcete svůj telefon slyšet
Nové stereo reproduktory se sice na začátku jevily jako ta nejméně podstatná mezigenerační inovace, praktické zkušenosti však nakonec ukázaly opak. Tam, kde leží hlasitostní maximum Samsungu, se iPhone spokojeně převaluje někde kolem třetiny. Porovnání kvality zvukového výstupu reproduktorů pak vyznívá až téměř směšně. O to paradoxnější je fakt, že iPhone zvládne nahrávat pouze monofonní videozáznam, Samsung to ještě o něco paradoxněji zvládne ve stereu.
3) když jste hudební fanoušek
Pamatujete si ještě na mou recenzi iPhone 7? Ano, to je ta, v níž haním zvukové kvality iPhone 7, zejména kvůli absenci jack konektoru a nevalné kvalitě DAC převodníku v přiložené redukci. I s ní však hraje iPhone lépe než Samsung. Jeho zvukový projev je nekonkrétní, tichý a pranic mu nepomůže ani vestavěný ekvalizér. Zapracovat by měl Samsung i na ovládání hlasitosti, které je u iPhone jemnější. U Galaxy S7 jsem měl naopak pocit, že jedna poloha je slyšet málo, a ta hned nad ní už mi trhá uši. Škoda jen, že vítězství v této kategorii dosáhl iPhone o prsa. Musím totiž částečně korigovat výše zmíněný titulek: opravdový fanoušek kvalitního zvuku by si nejspíš nekoupil ani jeden z porovnávaných strojů.
4) když chci odladěný telefon
Nad tímto důvodem ke koupi nového iPhone jsem dlouho přemýšlel. Skutečně se dá iPhone považovat za vyladěnější, když poslední statistiky ukazují, že v množství nepředvídaných pádů aplikací iOS prohrává s Androidem na plné čáře? Dovolte mi vysvětlení: původně jsem chtěl v této kapitole vyzdvihnout iPhone za výdrž baterie. Testovaný Samsung se totiž ani jednou nedočkal konce mého pracovního dne. Jak je to možné, vzpomínal jsem na svou někdejší recenzi stejného kusu? Ten před necelým rokem žádné podobné vady nevykazoval. Když jsem si pak uvědomil, že ten samý telefon mě od začátku opětovného testování udivoval přehříváním i při těch nejbanálnějších činnostech, stačilo už jen pročíst Reddit a měl jsem jasno: z řady přístrojů udělal poslední update firmwaru přístroje pro zlost. Uznávám, že zde stojí vítězství iPhonu trochu na vodě: Applu se také každý update nepovede. Většinou se to však týka jen první release nové generace operačního systému, která bývá zpravidla do pár dnů napravena. Stížnosti na běžnou aktualizaci u Samsungu však zaplavují internet už druhý týden a zatím se, jak se zdá, žádná oprava neobjevila.
Závěr a shrnutí
Skutečně nám ke spočítání objektivních rozdílů stačí prsty na jedné ruce? Bohužel ano. Oba dva telefony patří ke špičce a zbytek odlišností se řadí spíše do kategorie subjektivních, nebo dokonce do odpadkového koše interplatformních flamewars. Nepopírám ovšem, že hledání deviz Samsungu Galaxy S7 bylo snazší než u nové generace smartphonu z Cupertina. Snad proto, (a to dokazují i prodeje) že se Samsungu opravdu povedl. Snad proto, že mě jako uživatele jablečných produktů Apple tentokrát novým modelem spíše zklamal. Berte tedy prosím toto srovnání jako příspěvek do diskuse. Osobně se totiž domnívám, že těch, co se rozhodnou měnit platformu kvůli jedninému modelu, který je 100 % neuspokojí, bude jen naprosté minimum.