Mobilizujeme.cz

Fotoduel roku je tady: iPhone 7 vs Galaxy S7 (srovnání fotoaparátů)

  |  30 komentářů  |  autor:

Mnozí z vás už se jistě nemohli dočkat. Je tady náš velmi očekávaný fotoduel roku mezi letošními top modely od Applu a Samsungu. V loňském roce z tohoto souboje titánů (iPhone 6s vs Galaxy S6) odešel jako vítěz jihokorejský výrobce, dokáže mu letos americký výrobce porážku vrátit? Nebo si Samsung odnese další vítězství a stane se králem všech fotomobilů i v roce 2016? To se dozvíte v dnešním díle naší speciální rubriky fotoduelů!

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, metodika, ovládání
» 2. Scéna: makro režim
» 3. Scéna: exteriér
» 4. Scény: slabé světlo a noční scéna
» 5. Zhodnocení

Tip: Fotoduel na ostří nože: Huawei P9 vs Samsung Galaxy S7

Na úvod každé pořádné bitvy se sluší a patří alespoň krátké představení. Novější iPhone 7 (který oproti většímu modelu 7 Plus sice nemá duální fotoaparát, který slouží pro až 2x optický zoom či hrátky s hloubkou ostrosti, ovšem prakticky fotí oba fotoaparáty nových „sedmiček“ naprosto stejně) zůstává u 12 Mpx rozlišení a má také stejně velký (malý) snímač 1/3″. Zlepšením je až použití optické stabilizace obrazu (OIS) u obou modelů iPhonu (vloni měl jen větší) či 28 mm objektiv s lepší světelností f/1.8 (vloni byla světelnost horší f/2.2). Podle specifikací bychom tedy očekávali, že iPhone 7 bude lépe fotit hlavně v noci, přes den se výsledky nejspíše nijak zvlášť oproti předchozí generaci 6s nezmění.

iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7

Samsung a jeho vlajková loď Galaxy S7 (potažmo sesterský model S7 Edge) disponuje vlastní technologií zvanou Dual Pixel. Díky ní má každý pixel na snímači dvě fotodiody místo jedné, čímž dokáže pojmout více světla a tím pádem také bleskurychle ostřit. Pokud jde o snímač, existují dvě odlišné verze – Sony IMX260 a ISOCELL S5K2L1 (my jsme testovali verzi se Sony snímačem, který vychází podle mnohých o něco lépe). V každém případě má snímač rozlišení 12 Mpx a velikost 1/2.5″ větší než u iPhonů. Fotoaparát využívá optickou stabilizaci obrazu (OIS) a objektiv je 26 mm, takže dokáže zachytit o něco málo větší scénu než v případě Applu, největším rozdílem pak je ještě lepší světelnost f/1.7.

iPhone 7 vs Galaxy S7: specifikace fotoaparátů

iPhone 7 (Plus) Galaxy S7 (Edge)
max. rozlišení 12 Mpx (4032 x 3024 px) 12 Mpx (4032 x 3024 px)
poměr stran jen 4:3 (12 Mpx) 4:3 (12 Mpx) nebo 16:9 (9 Mpx)
velikost snímače 1/3″ 1/2.5″
světelnost 28 mm, světelnost f/1.8 26 mm, světelnost f/1.7
blesk ano, 4x ano, 1x
optická stabilizace ano ano
laserový autofocus ne ne
cena zařízení od 21 190 Kč s DPH od 19 790 Kč s DPH

Za zapůjčení produktů do našeho fotoduelu děkujeme e-shopu Sunnysoft.cz, který je specialistou na příslušenství k mobilním telefonům.

Úvod, seznámení s metodikou

Cílem je pochopitelně přijít na to, který smartphone fotí lépe. Abychom zajistili srovnatelné podmínky, fotili jsme vždy na automatiku s nastavením automatické volby HDR a se stejným poměrem stran 4:3 (tedy na maximální rozlišení). Pro jistotu také uvádíme, že na čočce fotoaparátů jsme neměli žádnou ochranou fólii a vždy byla před každým focením u každého modelu vyčištěná, focení pak probíhalo klasicky z ruky a vždy za rovných podmínek. Scény jsme pro jistotu fotili vícekrát, abychom předešli možnému zkreslení nenadálým vlivem, a vybírali jsme tak vždy snímky povedenější.

Ovládání, focení a funkce

Důležité jsou nejen samotné výsledky, ale také vůbec způsob, jakým k nim dojdeme. Jinými slovy, jak dobře se s telefony fotí. Apple i Samsung si poradili se svými zařízeními velmi dobře, takže se dá o obou říct víceméně to samé – přes rychlé gesto či zkratku můžeme první snímek vyfotit už během pouhých 2 až 3 vteřin, žádného vyklouzávání z rukou se bát nemusíme a focení je možné jednoduše přes softwarovou spoušť na displeji.

iphone-7-fotoaparat-screen 
Základní prostředí fotoaparátů – iPhone 7 (vlevo) a Galaxy S7 (vpravo)

Fotoaparáty neustále ostří danou scénu, pokud chcete zaostřit na dané místo sami, stačí klepnout na obrazovku. U obou je pak velmi šikovné nastavení expozice, po ťuknutí kdekoliv na displeji (pro zaostření) můžete následně snímek přeexponovat nebo podexponovat podle potřeby (v testu jsme však tuto možnost nepoužívali, vše bylo ponecháno na automatice). Oba telefony také přinášejí velmi přehledné samotné prostředí, víceméně vše nastavíte rychle přes dostupné zástupce ikonek. Profesionální manuální režim najdeme jen u Samsungu, naopak u Applu je nutnost stáhnutí některé z profesionálnějších aplikací z App Storu.

Jak tedy oba telefony fotí? Pokračujte na další kapitolu, kde se dostáváme k praktické části.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, metodika, ovládání
» 2. Scéna: makro režim
» 3. Scéna: exteriér
» 4. Scény: slabé světlo a noční scéna
» 5. Zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , , , , , , , ,
Apple se s příštím iPhonem pustí do souboje na poli AR a VR

Apple se s příštím iPhonem pustí do souboje na poli AR a VR

DNES  |    |  2 komentáře

Mezi nejočekávanější smartphony roku 2017 patří bezpochyby nový iPhone anebo Samsung Galaxy S8. Druhý jmenovaný již svůj VR nebo AR program…

Samsung definitivně ukončuje podporu nevrácených kusů Note 7

Samsung definitivně ukončuje podporu nevrácených kusů Note 7

VČERA  |    |  2 komentáře

Ačkoliv kauza kolem explodujících kusů Galaxy Note 7 vzala za své, následky si Samsung ponese ještě dlouho. Teď ale před Samsungem…

Majitelé Huawei P9 Lite začínají dostávat nový Android 7 Nougat

Majitelé Huawei P9 Lite začínají dostávat nový Android 7 Nougat

24. 3. 2017  |    |  diskuze (1)

Čínská společnost Huawei začala uvolňovat aktualizaci na nejnovější Android 7 Nougat pro svůj smartphone Huawei P9 Lite. Aktualizace je prozatím dostupná…

Mobilní zobrazení