Recenze Huawei Watch GT 3 – Inovace drobné, ale zásadní

Michal Maňák
  • Huawei Watch GT 3 inovují spíše hardware než funkce
  • Pár drobných vylepšení HarmonyOS přidává a jde o ty nejžádanější vlastnosti
  • Vzhled poněkud ustoupil ergonomii
  • Dlouhá výdrž s bezdrátovým nabíjením je větší benefit, než byste řekli
Huawei Watch GT 3
Huawei Watch GT 3

Hodinky Huawei mám docela rád. První generace Watch GT se mnou chodí na zápěstí už nějaký ten pátek i přesto, že mám k dispozici i vychytanější hodinky. Před dlouhou výdrží bledne závistí veškerá konkurence a když Honor Watch GS přidaly i telefonování a přehrávání hudby, byl jsem moc spokojený. Na test chytrých hodinek Huawei Watch GT 3 jsem se proto hodně těšil – však co by mohlo dopadnout špatně, ne?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Obsah balení

  • chytré hodinky Huawei Watch GT 3 s ocelovým řemínkem
  • nabíjecí Qi dok s USB-A zakončením
  • technická brožurka a základní průvodce

Huawei Watch GT 3 jsou víc okázalé, než praktické

Mému vkusu lahodí nejvíc sportovní hodinky, outdoorová nebo konzervativní klasika, jakou předvádí třeba Garmin Forerunner 945, ale i předchůdce, Watch GT 2. Pochopitelně každý hodnotí vzhled subjektivně. Pro někoho je hliníkové tělo doplněné kovovým řemínkem s motýlkovou sponou poznávací znamení lva kanceláří, pro mě spíš vzpomínka na 80. léta a první digitálky se sedmi melodiemi.

S oblekem bude stříbrná asi příliš bít do očí, na sport je zase kov příliš masivní a těžký, navíc mi není moc příjemné, že řemínek není logicky ani trochu elastický.

Huawei Watch GT 3
Huawei Watch GT 3

Pokud se vám však Watch GT 3 líbí, mám pro vás několik potěšujících zpráv. Konstrukci zvládl Huawei perfektně. Tělo z jednoho kusu kovu, standardní vyměnitelný řemínek, který používá stejnou stěžejku k připojení k hodinkám i ke zkracování, pojistka na sponě – to vše dává dohromady funkční celek.

Jedinými prvky, které se liší barvou, je vnitřní plastová strana se senzory a displej rámovaný očíslovanou lunetou. Nejedná se však o aktivní prvek. Ten je zastoupen otočným kolečkem doplněným jediným tlačítkem na pravém boku.

Prim však stále hraje dotykové ovládání, kvůli kterému Huawei zvolil zarovnání obrazovky do jedné linie s ohrádkou okolo něj. A výsledek se jistě brzy dostaví: poškrábete si sklo. Stačí projít nešťastně okolo futra dveří a už budete koukat, jestli jste si hodinky „vyzdobili“ vlasovým škrábancem. Určitě proto zvažte nákup krycího sklíčka či fólie.

Hodinky jsou samozřejmě odolné i vůči vodě do tlaku 5 ATM. Ponoření do vody tak zvládnou, hygiena taky není problém, ale opatrně, ať si přepočet na hloubku 50 metrů nevyzkoušíte v praxi, na potápění voděodolnost nestačí, jen na plavání.

Huawei Watch GT 3
Huawei Watch GT 3

Displej je perfektní, ale na ráně

Ať už se vám hodinky líbí nebo ne, displej si můžete skutečně jen pochvalovat. I pokud na telefonu preferujete IPS panel, na hodinkách dvojnásob oceníte OLED obrazovku. A Huawei Watch GT 3 ji používají v plné parádě. U testované 46mm verze má displej úhlopříčku 1,43 palce a rozlišení 466 × 466 pixelů. Ano, od první generace jsme se posunuli o 0,04 palce a 12 pixelů na řádek a sloupec, ale ono to pořád stačí.

K čemu displej slouží? Inu, k ukazování času. Dokonce i Always On režim je podporovaný v několika variantách. Za pochvalu určitě stojí i fakt, že se na displeji informace o pár pixelů posouvají, aby se jednotlivé diody nevypálily.

S probouzením hodinek ale zaznamenáte první potíže. Náznakem komplikací je třeba fakt, že na zvednutí ruky reagují hodinky tak v 80 % případů. Musíte předpisově předpažit a klidně i rukou trošku víc pohodit, aby bylo rozpoznání jednoznačné. Na rozdíl od starších modelů neznámo proč GT 3 nereagují na poklepání, takže nezbývá, než mačkat tlačítka, to funguje pokaždé.

Huawei Watch GT 3
Huawei Watch GT 3

Hodinky nám svítí, kocháme se displejem, ale přednastavený motiv se moc nelíbí. Co s tím? Nabídka zdarma v aplikaci Zdraví (jejíž aktuální verzi už na Google Play nenajdete) je bohatá do počtu, ale hezkých a funkčních ciferníků vlastně tolik stáhnout nejde. Přistihl jsem se, jak scrolluju skoro nekonečným seznamem a vidím stále stejné motivy: čas v kombinaci s obrázkem, watchfaces přeplněné údaji k nečitelnosti, kopie Rolexek a jiných značek…

Najít decentní ciferník, ze kterého získám základní údaje v přehledné formě, je trochu umění. Nezbývá než investovat do nových designů, kde je naštěstí výběr použitelnější a cenové relace jsou akceptovatelné, většina stylů se pohybuje do dvaceti korun a jen ty nejdražší jsou za 40 Kč. Zároveň ale zamrzí, že z vnějších zdrojů se ciferníky do hodinek dostávají těžko a AOD styly neupravíte vůbec.

Opět ale platí, že co se nelíbí jednomu, druhého nadchne. Je to totiž velký posun od dob, kdy Huawei měl v hodinkách 6 ciferníků a další ani nahrát nešly. Teď už je nabídka rozdělená i do několika sekcí, vybrané ciferníky zvládají i volitelnou sestavu rychlých zástupců např. na cvičení, hudbu nebo stopky a občas chytíte ve slevě i perfektně funkční ciferník za pětikačku.

Systém: Harmonie s občasnou kakofonií

Konečně můžeme přeskočit hodnocení postavené na estetice a vkusu. Teď přijde čas na funkce, měření, možnosti a všemožná nastavení! A přesto, že Huawei Watch GT 3 vás nenechají bloudit nabídkami hodiny, myslím, že jednoduchost doprovázená dlouhou výdrží ke spokojenosti stačí.

Huawei Watch GT 3
Huawei Watch GT 3

Základní nabídka je postavená buď v mřížce či jediném sloupečku, kterým můžete listovat dotykem i otáčením kolečka. Animaci doprovází vibrace, jejichž intenzitu lze dokonce nastavit. Pro příjemný feedback to bohatě stačí, responzivitě přidávají i bleskové reakce hodinek.

Aby taky ne, když je pohání Lite OS. Tedy vlastně nepohání. Huawei operačnímu systému hodinek říká Harmony OS 2.1.0. Jenže i kdyby se v Číně na hlavu stavěli, stejně jako Harmony pro mobily je pořád v jádru Android, tak i v hodinkách je pořád starý základ.

Klidně by se ale dalo říci i starý dobrý základ. Tahem zespodu zobrazíte poslední notifikace, ze shora se stahuje roletka s nastavením, do stran přepínáte mezi hodinkami, měřením aktivity, srdečního tepu, počasí apod., přičemž tento seznam si můžete upravit podle vlastních preferencí. Gesto tahu nahoru či dolů, případně zhasnutí displeje překrytím, však funguje jen na výchozí obrazovce.

Nejčastěji kritizovanou vlastností hodinek Huawei byla práce s notifikacemi. Bohužel nezbývá než konstatovat, že i tady zůstala většina při starém, tentokrát ale v negativním významu. Na displeji hodinek si totiž můžete přečíst jen text. Emoji nahradí Harmony hvězdičkou, na obrázek zareagují hodinky textem Obrázek.

Pokud byste se snad chtěli z hodinek odpovědět třeba větou „Napiš mi to, obrázek nevidím,“ opět ostrouháte – reagovat na notifikace hodinky neumí. Respektive odpovědi v aplikaci Zdraví můžete si nastavit můžete, ale využitelné jsou jen k odpovědi na SMS. Na instant messaging nikoli.

Zato se Watch GT 3 naučily instalovat aplikace! Jenže jejich nabídka je chudá jak chrup měsíčního miminka. Z dostupné cca dvacítky se hodí leda kalkulačka a nějaká ta primitivní hra na ukrácení dlouhé chvíle. Mapy a navigace sice vypadají lákavě, ale fungují jen ve spojení s telefony Huawei a Honor.

Huawei Watch GT 3
Huawei Watch GT 3

Ani tak ale není moc o co stát – aplikace Petal Maps nedokáže uložit offline podklady pro Česko, do hodinek se pak promítá jen vzdálenost k dalšímu manévru spolu s názvem ulice. V podstatě je to jen komplikovanější alternativa k aplikaci Navigator, která do hodinek Huawei dokáže odesílat notifikace z Google Map.

A vlastně ani samotná instalace aplikací není moc přívětivá. V aplikaci Zdraví nabíhá ukazatel stahování asi třikrát, pokud se něco nedaří, vyskočí chyba (pokud vůbec) s „nápomocným” textem Undefined.

Možná je to ale dobře. Ne, ještě jsem se nezbláznil. Narážím jen na to, že hodinky nepodporují komunikaci přes Wi-Fi. Vše se odehrává přes rozhraní Bluetooth 5.0, na instalaci je třeba si proto vyhradit trochu času. Pořádnou trpělivostí se obrňte v případě, že byste chtěli využít úložiště s kapacitou cca 1,7 GB, které čeká na vaše songy. Plnit ho budete hodně dlouho a pravděpodobně to ani nezvládnete najednou – mně se z 10 souborů podařilo přenést jen 9, pak transport přerušila chyba.

Mnohem spolehlivější je telefonování skrz hodinky, které funguje díky integrovanému reproduktoru a mikrofonu. SIM kartu fyzickou ani elektronickou do hodinek nedostanete, spojení s telefonem přes Bluetooth je stále nutné, ale vyhnete se komplikovanému lovení mobilu z kapsy v autě, nebo snad z batohu třeba na cyklistické vyjížďce. Takhle stačí ťuknout na displej a můžete mluvit. Kvalita je dostatečná, ani jedna ze stran hovoru si nestěžovala na srozumitelnost.

Když už jsme u civilního využití hodinek, musí přijít i na bezkontaktní platby. O podpoře NFC se oficiální web Huawei nezmiňuje, pročež i z ní vycházející podpora plateb na 99 % funkční nebude. Zbylé 1 % obsahuje doufání, že by v budoucnu mohl existovat workaround, podobně jako dříve platby u Samsung hodinek skrz proxy nebo u Huawei přes Curve. V menu totiž položka Peněženka je, aktivní však pro náš region není.

Sport změří perfektně, ale neporadí

Ačkoli se mi líbí myšlenka používat hodinky s dlouhou výdrží jako sekundární displej k telefonu i v běžném životě, spojení se sportem je mnohem častější. Telefon může být bezpečně uložený, ale stejně budete mít přehled o tom, kdo vám volá a píše.

V tomto ohledu jsem díky telefonování plně spokojený a jelikož Huawei už dokáže ovládat hudbu i při probíhajícím tréninku, jsem v podstatě spokojen. Co by mohlo chybět? Třeba příjem notifikací během měřené pohybové aktivity. Zní to jednoduše, ale předchozí generace tohle neuměly. Jaké bylo proto mé překvapení, že konečně Harmony OS tuhle nutnost implementoval!

Jak ale probíhá samotné měření sportu? Dost věcí se odvíjí od toho, jakou disciplínou si chcete trápit tělo. Sportů je na výběr dlouhý seznam. Jejich relevance už je slabší, protože počet Huawei navyšuje trochu na sílu. Nedokážu si jinak představit, proč se v seznamu objevují aktivity jako pouštění draků, šipky nebo kulečník. Nikdy jsem však žádnou z těchto disciplín neprovozoval na výkonnostní úrovni, takže si rád nechám poradit, zda má smysl tyto činnosti měřit.

Určitě bych se ale přimlouval k tomu, aby bylo sportů sice méně, ale byly propracovanější. Kvalitně totiž Huawei pojal jen běh. K němu nabízí i několik kurzů, na příklad pro zvyšování aerobní výkonnosti, hubnutí ale i půlmaraton. U ostatních sportů nic podobného nenajdete, přitom by to použitelnosti hodně pomohlo. Kdo z laiků ví, jak dlouho se do pedálů opírat silově a kdy přejít na frekvenční šlapání? Kdo si bude chtít ručně počítat kliky, shyby a zvednutí činek? Škoda, tady vidím nevyužitý potenciál.

Ostatně i v reakcích hodinek je vidět, že slouží spíš k měření než k tréninku. Reproduktor vám sice zahlásí, že jste uběhli definovanou vzdálenost, ale ucelenější komunikaci už nezvládá – uvítal bych nějaké hecování, pobídky, achievementy, soutěžení… Místo toho Watch GT 3 řeknou „Splnili jste 10 000 kroků“ a čau.

Cílení na sběr dat ostatně podporuje i podpora dalšího bluetooth příslušenství. Určitě vás napadne si spárovat sluchátka, ale přidat se dá i snímač kadence či wattmetr na kolo nebo hrudní pás, pokud by tep snímaný opticky ze zápěstí nestačil.

Konec dobrý, všechno dobré

Můj vztah k hodinkám Huawei Watch GT 3 se s postupem času měnil. Nikdy nepřevládlo rozčarování, ani nadšení. Počáteční dojem nulových inovací zakryla radost z přijímání notifikací při tréninku. Často jsem využíval přehrávání hudby, hodně starostí ušetřilo i telefonování, které mi i bez eSIM bohatě stačí. Rovněž je sympatické plynulé ovládání, které je však vyvážené minimálním počtem funkcí. Je super, že hodinky změří okysličení krve, teplotu na zápěstí, atmosférický tlak, geomagnetické pole a přetížení, ale dále s nasbíranými informacemi vlastně nijak nepracují.

Protiváhou všech uvedených nešvarů (které je jednodušší vypíchnout oproti dobrým vlastnostem, na které jste zvyklí) je výdrž. Za noc ubydou monitorováním spánku 3 %, za pracovní den zmizí třeba 5 %, navíc díky bezdrátovému nabíjení ideálně rovnou z mobilu ani nemusíte nosit napájecí kolébku… Nevypadá to jako markantní benefit, ale v denním provozu je taková bezúdržbovost hrozně návyková.

Huawei Watch GT 3
Huawei Watch GT 3

Výsledný dojem je tak daný především využitím. Pokud rádi do věcí šťouráte, může se stát, že si hodinky od Huawei budete pamatovat nejvíc kvůli nedodělkům. Tu narazíte na nekonzistenci v ovládání, tu na slepou uličku v aplikaci, za chvíli na omezení daná nekompatibilitou značek. Jestli ale budete hodinky „jen“ nosit a nebudete si klást ambice na instalaci nových aplikací, užší propojení s telefonem, navigaci, propracovaný trénink, ani nic dalšího, Watch GT 3 budete mít rádi.

Jsou svižné, příjemné k používání i nošení, neobtěžují, pomáhají. Já se nakonec musím i přes výhrady přiklonit ke klišé, že méně je někdy více. Na GT 3 to totiž perfektně sedí.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus výdržPlus nejde odpovídat na notifikace
Plus systémPlus nelze použít k placení
Plus měření sportu už nezamkne jiné využití hodinekPlus sklíčko není nijak chráněné
Plus zdravotní senzoryPlus aplikace jen pro telefony Huawei a Honor
Plus schopnost telefonováníPlussport jen měří, ale netrénují
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články