Testujeme očekávaný Pixel 9a a zatím to vypadá, že Google trefil jackpot

Ondřej Koníček
Google Pixel 9a | foto: Ondřej Koníček
Google Pixel 9a | foto: Ondřej Koníček

Do redakce dorazil nový Google Pixel 9a a první dojmy jsou více než pozitivní. Zaujme kvalitní konstrukcí, špičkovým displejem i příjemnou haptikou.

Testujeme Google Pixel 9a

Do redakce nám dorazil očekávaný Pixel 9a, tedy základní model aktuální, deváté generace referenčních telefonů od Googlu. Ten tuto novinku představil před necelým měsícem, ale objevilo se několik aspektů, které způsobily jeho mírně opožděný příchod. Nicméně nyní je konečně tento očekávaný telefon, který je hlavním konkurentem iPhonu 16e, zde.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

K testu jsme dostali černé provedení, které působí velmi elegantně, ale v porovnání s ostatními barevnými kabátky možná trochu nevýrazně. Právě v nabídce barev tkví jedna z hlavních předností Pixelu 9a, a kromě klasické černé a bílé ho Google nabízí také v líbivých odstínech Iris a Peony, pod čímž se nachází světle modrá a růžová barva.

Pokud jste milovali základní Pixel kvůli tomu, jak je kompaktní, tak tomu je bohužel konec. Ne tedy, že by byl Pixel 9a nějak velký telefon, ale proti předchůdci narostl víceméně po všech směrech a malinko nabral i na hmotnosti. Navzdory stejně velkému displeji je model 9a větší než Pixel 9 i Pixel 9 Pro, což je dáno vnitřním rámečkem displeje.

Jak telefon působí v ruce?

Velmi příjemně, a to díky kombinaci hliníkového rámečku s lehce zaoblenými hranami a pořád ještě rozumných rozměrů. Rámeček neřeže do dlaně, hmotnost je tak akorát a Pixel 9a působí v ruce velmi kvalitě, ačkoliv nemá záda chráněn sklem, jako jeho dražší bratři, ale plastem. Konstrukce je špičková a neschází ani zvýšená odolnost dle normy IP68.

Vyloženým zklamáním je ale vnitřní rámeček displeje, který je bez přehánění obrovský a od loňska se vůbec nezměnil. Rámeček této tloušťky byste očekávali u telefonu z nejnižších cenových pater, klidně okolo 3 tisíc korun, ale rozhodně ne u takto postaveného telefonu. Displej samotný, jenž má úhlopříčku 6,3 palce, je ale parádní a rozhodně jeden z nejlepších v branži.

Jedná se o pOLED panel s FullHD+ rozlišením a frekvencí 120 Hz, který nabízí maximální jas až 2700 nitů. V tomto směru Pixel 9a jasně překonává konkurenční iPhone 16e a jeho 60Hz displej s jasem o hodnotě 1200 nitů. Další pochvalu si pak zaslouží perfektní haptická odezva, která je bez přehánění na úrovni vlajkových telefonů.

Dva fotoaparáty a pořádná baterie

Základní Pixel 9a je osazený dvojicí prověřených fotoaparátů a jedná se o sestavu hlavní a ultra-širokoúhlé jednotky. Jejich rozlišení čítá 48 + 13 Mpx a samozřejmě neschází systém PDAF, ani optická stabilizace obrazu. Kvalitu fotografií si probereme ve finální recenzi, ale Pixely byly vždy schopné fotomobily a u modelu 9a tomu určitě nebude jinak.

Telefon pohání procesor Tensor G4, stejně jako ostatní modely v rámci této řady, ale operační paměť má kapacitu 8 GB RAM namísto 12 GB RAM, jako u ostatních Pixelů. To to znamená, že je základní Pixel bohužel ochuzen o několik AI funkcí. Vnitřní úložiště pak může mít kapacitu 128 nebo 256 GB a z konektivity neschází nic důležitého.

Zmínit musím i baterii, která má kapacitu 5100 mAh, což je nejvíce v historii této řady a víc, než nabízí například velký Pixel 9 Pro XL. Očekáváme proto velmi dobrou výdrž na baterii, ačkoliv Tensor G4 není nějak extra úsporný procesor. Drátové nabíjení disponuje výkonu slabých 23 W, ale dobrou zprávou je, že se dostavilo i bezdrátové nabíjení, byť s výkonem pouze 7,5 W.

Ukázkové fotografie pořízené Pixelem 9a

Pixel 9a působí slibně

Prozatím na mě působí Pixel 9a velmi schopně a rozhodně se jedná o velmi zajímavý počin. Nabízí pro tuto řadu tradiční prvky, které kombinuje s lehce přepracovaným designem bez vyčnívajícího fotoaparátu, což je vítaná, byť možná lehce usedlá změna. Na českém trhu bude Pixel 9a k dispozici za 13 990 korun a podrobnou recenzi na Mobilizujeme.cz čekejte již brzy.

Google Pixel 9a: specifikace

Konstrukcekov, plast a sklo, 154,7 × 73,3 × 8,9 mm, 185,9 g, zvýšená odolnost IP68
Displej6,3″, OLED, 120 Hz, 2424 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 422 ppi
Operační systémAndroid 15
Čipset8jádrový, 3,1 GHz, Google Tensor G4
Paměť8 GB RAM, 128/256 GB úložiště, nemá MicroSD slot
Fotoaparátduální (48 Mpx hlavní + 13 Mpx ultra-širokoúhlý 120°), clona f/1,7 + f/2,2, OIS, duální LED blesk, Quad PD, Auto-HDR; přední 13 Mpx 96,1°, clona f/2,2
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie5G, hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6e, GPS, NFC, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor
Baterie5 100 mAh, rychlé nabíjení 23 W, bezdrátové nabíjení 7,5 W
Cena a dostupnostod 13 990 Kč, duben 2025
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články