Recenze Xiaomi Mix Flip – Poprvé a rovnou na výbornou

Ondřej Koníček
V redakci jsme otestovali Xiaomi Mix Flip
V redakci jsme otestovali Xiaomi Mix Flip

Xiaomi je již zaběhlým výrobcem skládacích telefonů, no s véčkovým modelem si dala tato populární čínská značka docela na čas. Svou prvotinu, model Mix Flip, představilo Xiaomi až letos, více než tři roky po premiéře své úplně první skládačky s tradiční konstrukcí, modelu Mix Fold.

Xiaomi Mix Flip: specifikace

Konstrukcekov a sklo, skládací konstrukce, rozloženo: 167,5 × 74 × 7,6 mm, složeno: 74 × 74 × 16 mm, 190 g
Displejvnitřní: 6,86″, AMOLED, HDR10+, LTPO (1 – 120 Hz), 2912 × 1224 px, poměr stran 24:10, jemnost 460 ppi
vnější: 4″, AMOLED, 120 Hz, 1391 × 1208 px, jemnost 460 ppi
Operační systémAndroid 14 + HyperOS
Čipset8jádrový, 3,3 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3
Paměť12/16 GB RAM, úložiště 256/512 GB/1 TB, nemá MicroSD slot
Fotoaparátduální (50 Mpx hlavní + 50 teleobjektiv), clona f/1.7 + f/2.0, OIS, Dual Pixel, 2× optický zoom; přední 32 Mpx, clona f/2.0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie5G, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, NFC, GPS, USB-C, stereo reproduktory, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, fotoaparát Leica
Baterie4 780 mAh, rychlonabíjení 67 W
Cena a dostupnostod 5 999 ¥ (19 090 korun bez DPH), červenec 2024 (Čína)

Recenze Xiaomi Mix Flip – Tady je svět ještě v pořádku

Ano, na mysli máme prodejní balení. V něm se, kromě telefonu samotného, nachází také nabíjecí adaptér (67 W) s kabelem (USB-A / USB-C) a dokonce neschází ani ochranný kryt. Xiaomi tedy u svého modelu Flip nabízí na v dnešní době až nezvykle bohaté prodejní balení.

Balení Xiaomi Mix Flip
Balení Xiaomi Mix Flip

Opravdový manekýn

Xiaomi nadělilo své novince Mix Flip velmi elegantní vzezření a ve světle fialové barvě, kterou doplňují maličké třpytky, se jedná o jedno z nejuhlazenějších a nejstylovějších véček na trhu. Ano, v této barvě působí spíše dámsky a opravdu, u něžnější poloviny obyvatelstva vyvolával fialový Mix Flip zvýšený zájem. Zpracování je precizní, vsází na kombinaci hliníkového rámu s odolným sklem, ale konstrukce bohužel nemá žádnou zvýšenou odolnost, což konkurence v tomto segmentu již nějakou dobu nabízí. Alespoň je ale do příště co zlepšovat.

Pant drží, ale má mírnou vůli

Ve složeném stavu je Mix Flip příjemně kompaktní kvádřík, no po rozložení naroste na výšku ne úplně malých 167,5 mm. Díky úzké konstrukci se ale drží dobře, jen obsáhnutí velkého, 6,86palcového displeje jednou rukou není možné. Pant je vyrobený z nerezové oceli, telefon uzavře bez mezery a předěl mezi jednotlivými polovinami displeje je velmi malý, až neznatelný. Je také velmi tichý a zvládne udržet telefon otevřený v rozmezí mezi 45° a 135°, nicméně má výrazně větší vůli než panty u konkurenčních telefonů.

V tomto rozsahu tedy pant telefon opravdu udrží otevřený, nicméně má poměrně velkou vůli a při mírném zatřepáním telefonem je to znát. Pant je celkově velmi dobrý, ale konkurenční Galaxy Z Fold 6 od Samsungu či Motorola Razr 50 Ultra ho mají přece jen o něco tužší a pokročilejší.

Pant drží
Pant drží

Displeje patří na špičku

Véčko Mix Flip má pochopitelně dva displeje a oba jsou skvělé. Venkovní má úhlopříčku 4 palce, nabízí frekvenci 120 Hz a pyšní se jasem až 3000 nitů. Stejnou porcí se může ve specifických situacích rozzářit i vnitřní, ohebný displej s úhlopříčkou 6,86 palce, jenž se navíc pyšní LTPO technologií a umí tak přizpůsobit obnovovací frekvenci zobrazenému obsahu (1 – 120 Hz). Oba OLED panely jsou kvalitou obrazu, jeho ostrostí i zobrazením barev opravdu výtečné a patří suverénně mezi nejlepší v branži.

Displeje patří na špičku
Displeje patří na špičku

Venkovní je pak zároveň jedním z největších a pyšní se velmi dobrou mírou použitelnosti. Jdou na něm spustit skoro všechny aplikace, takže například při odepisování na zprávu ani nebudete muset otevírat telefon. Displej obtéká duální fotoaparát, ale jen u plochy a v několika málo systémových aplikací, jinak je plocha omezena a v prostoru pod fotoaparátem je možné zobrazit maximálně widgety (což je ale dobré využití jinak mrtvého místa). To znamená, že třeba při surfování na webu budete s místem trochu omezeni a obraz se roztáhne jen po oblast s fotoaparátem.

Systém HyperOS potěší, ale ne každého

Xiaomi Mix Flip běží na systému HyperOS, což je tak výrazně přepracovaný Android, že byste ho tam možná ani nepoznali. Jiné je takřka úplně vše, od stahovací roletky, přes rozvržení nastavení až po způsob vypínání aplikací při multitaskingu. Systém se pyšní obrovsky rozsáhlými možnostmi personalizace, umožňuje upravit takřka vše, nabízí hromadu praktických funkcí a zároveň je protkán systémovými aplikacemi Xiaomi v kombinaci nevyžádaným bloatwarem. Faktem je, že na uživatele zvyklejší na menší nadstavby, nebo snad čistý Android, toho bude asi až přespříliš.

Systém HyperOS potěší
Systém HyperOS potěší

Jinak systém nabízí vše podstatné, od tmavého režimu, přes Always-on displej, umí provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce, umožňuje ovládání přes gesta a má i několik vychytávek, jako je třeba ovládací prvek Quick ball. Jedná se o jakési virtuální tlačítko navíc, které usnadní ovládání telefonu v jedné ruce. Co se týče přizpůsobení véčkové konstrukci, tak jediným výraznějším prvkem je YouTube a jeho zobrazení ovládacích prvků ve spodní části telefonu v okamžiku, kdy si něco pustíte a horní polovinu ohnete do úhlu 90°.

Nejvýkonnější véčko v branži

O pohon Xiaomi Mix Flip se stará aktuální vlajkový procesor, tedy Snapdragon 8 Gen 3. Ten najdeme například i v konkurenčním Flipu 6 od Samsungu, ale na rozdíl od něj ho Xiaomi nijak neomezilo a pustilo ho takříkajíc naplno. Co to znamená? Jednak opravdu brutální výkon, kdy dostanete v AnTuTu skóre nějakých 1,6 milionu bodů, tedy víceméně jako u tradičních telefonů s tímto čipsetem. Flip tak bez problémů rozjede vše, i ty nejnáročnější hry či aplikace a do úzkých ho v otázce výkonu nedostanete.

Plný výkon ale zároveň znamená opravdu vysokou produkci tepla a Mix Flip se umí v zátěži vskutku pořádně rozpálit. Při delších herních seancích může být zahřívání až nepříjemné a je to zkrátka daň za plný (nebo skoro plný) výkon procesoru v kombinaci s omezeným vnitřním prostorem daným véčkovou konstrukcí.

Výdrž a nabíjení

V nitru véčka Mix Flip se nachází baterie s kapacitou 4780 mAh, což je, v rámci této kategorie, špičková hodnota. Flip 6 od Samsungu má baterii o velikosti 4000 mAh, Razr 50 Ultra jakbysmet a jediným konkurentem véčka od Xiaomi je Magic Flip od Honoru s obdobnou kapacitou (4800 mAh). Výdrž je pak velmi dobrá, s klidem se dostanete na den a půl a celý den telefon zvládne i v opravdu pořádném zápřahu s tím, že vám k večeru ještě zbude dost na to, abyste nemuseli k nabíječce sprintovat.

A k nejlepším v segmentu patří i nabíjení s výkonem 67 W, které naplní akumulátor na 100 % za nějakých 53 minut. To je jeden z nejlepších výsledků mezi véčky a jediným nedostatkem Mix Flipu v oblasti výdrže a nabíjení je nepřítomnost bezdrátového nabíjení. Opět pobídka pro příští generaci.

Pohled na baterii Xiaomi Mix Flip
Pohled na baterii Xiaomi Mix Flip

Ohebná Leica

Xiaomi si v otázce fotoaparátu zve na pomoc již nějakou tu dobu slavnou Leicu a tento cejch najdeme i u véčka Mix Flip. Fotosestava je podobná, jako u modelu Razr 50 Ultra a vsází tedy, trochu netypicky, na kombinaci hlavního fotoaparátu a teleobjektivu s 2násobným optickým zoomem. Ultra-širokoúhlá jednotka schází, což opravdu není úplně běžné a u duálních sestav bývá častější absence spíše teleobjektivu. Pokud tedy na ultra-širokoúhlém fotoaparátu trváte, Mix Flip pro vás to pravé ořechové nebude.

  • Primární snímač: 50 Mpx, f/1,7, 23 mm, velikost 1/1,55″, 1,0µm pixely, OIS, PDAF
  • Teleobjektiv: 50 Mpx, f/2,0, 47 mm, velikost 1/2,61″, 0,61µm pixely, PDAF, 2× optický zoom
  • Selfie kamerka: 32 Mpx, f/2,0, velikost 1/3.14″, 0,7µm pixely
Leica nám dělá radost
Leica nám dělá radost

Hlavní fotoaparát véčka Mix Flip produkuje opravdu výborné fotografie, které jsou jedny z nejlepších, ne-li ty úplně nejlepší, v segmentu. Jsou příkladně ostré, plné detailů, s minimem šumu a přirozenou hloubkou ostrosti. Nějak extra zvýšená produkce šumu není patrná ani v interiéru, při horším světle a stejně jako u všech telefonů Xiaomi s logem Leica, i zde budete jsou k dispozici dva hlavní režimy – Leica Authentic a Leica Vibrant. První jmenovaný nabídne tlumenější barvy blízké realitě a druhý zase výraznější, sytější a o něco líbivější odstíny.

Teleobjektiv je sázkou na jistotu

Fotoaparát si skvěle vede i v oblasti portrétních snímků a pochvalu si pak zaslouží také teleobjektiv. Dvojnásobné přiblížení sice není nijak závratně moc, ale kvalita fotografií je výborná a opět dostanete krásně ostré, detailní snímky s velmi nízkou produkcí šumu. V aplikaci fotoaparátu je přepínač ještě na 4násobný zoom, který už je ale digitální a na kvalitě snímků je to znát. Šumu je více a detailů méně, nicméně snímky jsou pořád ještě bez problémů použitelné. Co se selfie fotografií týče, tak zde budete mít k dispozici hned dva fotoaparáty.

Xiaomi Mix Flip
Xiaomi Mix Flip

Kromě tradiční selfie kamerky umístěné v průstřelu uprostřed displeje se lze opřít samozřejmě i o hlavní fotoaparát, kdy vám venkovní displej poslouží jako hledáček. To je pochopitelně po všech směrech lepší volba a selfie kamerka s rozlišením 32 Mpx se v otázce kvality s venkovním fotoaparátem nemůže vůbec rovnat.

Jak fotí Xiaomi Mix Flip?

Ukázka: zoom 2×

Ukázka: selfie (vnitřní kamera / hlavní fotoaparát)

Závěr recenze Xiaomi Mix Flip

Jak se tedy povedl vstup Xiaomi do kategorie véčkových telefonů? Čínský gigant se rozhodně nemá za co stydět, protože vyprodukoval telefon, který zaběhlou a již několik let existující a vyvíjející se konkurenci v lecčem předčí. Aktuálně se jedná o nejvýkonnější véčko na trhu, oba jeho displeje patří v rámci třídy na špici a tam se řadí i fotoaparát. Plusem je také kompletní balení, velmi dobrá výdrž a příjemně svižné nabíjení. HyperOS je pak napěchovaný funkcemi a praktickými prvky, nicméně jeho obsáhlost určitě nebude vyhovovat každému.

Co se nedostatků týče, tak Xiaomi by mělo ještě trochu zapracovat na pantu, který je sice celkově povedený, ale má výrazně větší vůli než panty konkurenčních telefonů. Shází také zvýšená odolnost, což je prvek, který ostatní véčka většinou už nabízí a jako negativum vnímám i vysoké zahřívání, tedy daň za vysoký výkon. Někomu by pak mohla překážet také absence ultra-širokoúhlého fotoaparátu. Otázkou je pak i samotná dostupnost na našem trhu. Mix Flip by měl do tuzemska opravdu dorazit, ale aktuálně se bohužel neví kdy a ani za jakou cenu.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus elegantní design a kvalitní zpracováníPlus pant má větší vůli než u konkurence
Plus oba displeje patří mezi nejlepší v branžiPlus vysoké zahřívání
Plus vysoký výkon + dobrá výdrž + rychlé drátové nabíjeníPlus chybí jakákoliv zvýšená odolnost
Plus kompletní prodejní baleníPlus schází ultra-širokoúhlý objektiv
Plus skvělý fotoaparát Leica
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře


Nejnovější články