Vybíráme televizi pro maximální požitek z Netflixu. Co musí umět?

Chcete si Netflix užít naplno? Poradíme, jak vybrat ideální televizi. Záleží na panelu, jasu, zvuku i operačním systému. Ne jen na rozlišení.
Jak vybrat nejlepší televizi pro sledování Netflixu?
Ať už na Netflixu sledujete akční, komediální nebo dokumentární seriály či filmy, váš zážitek vždy bude utvářet primárně kvalita obrazu, a ta se neodvíjí jen od maximálního rozlišení, které Netflix podporuje, ale hlavně od kvality televize, na které obsah sledujete.
Už dávno není pro maximalizaci zážitku důležité jen rozlišení a velikost televize, ale v současnosti je důležitý i maximální jas, typ panelu nebo kvalita ozvučení. V dnešním článku na Mobilizujeme.cz si vysvětlíme, jak by měla vypadat ideální televize, abyste si Netflix užívali plnými doušky.
Chytrá televize s moderním operačním systémem
Netflix si nejvíce užijete na televizi, na které běží populární operační systémy jako jsou Google TV, Tizen OS od Samsungu nebo WebOS od LG. Na všech těchto systémech totiž Netflix nejen funguje, ale dostává i pravidelné aktualizace pro zlepšení funkčnosti aplikace a často vývojáři přidávají nové funkce, které se jim vyplatí vytvářet pouze pro nejrozšířenější systémy.
Pokud se vám z jakéhokoliv důvodu nelíbí ani jeden z těchto systémů a využíváte Apple zařízení, tak je zde ještě externí řešení pomocí chytré krabičky Apple TV. Tu můžete připojit k jakékoliv televizi a rázem dostanete jeden z nejplynulejších operačních systémů tvOS, který má stejnou aplikační podporu jako trio dříve zmíněných systémů pro televize.

Volba správného rozlišení
Drtivá většina moderních filmů a seriálů je vytvářena v 4K rozlišení, takže je dobré mít televizi v tomto rozlišení. V současnosti se prodávají i 8K televize, jenže ty jsou zbytečně drahé a filmaři se na ně zatím tolik nesoustředí, protože je vlastní pouze pár procent populace.
4K rozlišení je nutnost pro velikost televize nad 40 palců, ale pokud potřebujete například menší 32palcový model, tak si vystačíte i s FullHD rozlišením a dostanete podobně kvalitní obraz, jelikož ostrost obrazu určuje DPI, což je hodnota, která uvádí počet pixelů, které se vejdou na jeden palec.
Platí, že čím větší panel máte, tím větší je potřeba rozlišení, aby byl obraz ostrý a platí to i obráceně, takže na menších televizích bohatě stačí nižší rozlišení. 50palcová 4K má DPI cca 90 a menší 30palcová televize s FullHD rozlišením má zase 74 DPI, takže v ostrosti budou obě televize podobné, a to i přesto, že mají rozdílné rozlišení.

Výběr správného typu panelu je klíčový
S trochou nadsázky by se dalo říct, že v současnosti je mnohem důležitější správný výběr panelu než-li vysoké rozlišení, protože od typu panelu se odvíjí kontrast, maximální/minimální jas, barevné zpracování, intenzita černé barvy. Levnější televize obvykle mají IPS panel, ten má sice dobré barvy, ale průměrný kontrast a černá je zde spíše šedivá.
Nejlepším panelem, kde si Netflix užijete naplno, je rozhodně OLED, ten má totiž pohlcující barvy, nejlepší kontrast a černou barvu, která je doopravdy černá, protože při reprodukování tmavé scény se pixely v části obrazovky rovnou vypínají, takže skvěle vyniknou tmavé i kontrastní scény. Navíc tento typ panelu skvěle vyniká při zobrazování HDR, takže na něm ve filmech uvidíte i detaily, které jste před tím na IPS panelu ani neviděli.
Dobrou alternativou k OLED panelu mohou být televize s Mini-LED a QLED panely, ty mají podobné vlastnosti jako OLED, ale situačně nemají tak pohlcující zpracování černé barvy a některé scény na nich nemusí tolik vyniknout. Jsou ale na rozdíl od OLED panelů levnější, a Mini-LED televize dokonce dokážou dosáhnout vyššího jasu než OLED televize.

Úhlopříčka televize
Většina lidí si myslí, že čím větší televize je, tím lepší bude zážitek, jenže to nemusí být vždy pravda, protože správnou úhlopříčku určuje hlavně vzdálenost, ve které budete televizi sledovat. Pokud sledujete televizi z blízké vzdálenosti, jen cca metr a půl, tak si vystačíte s 32palcovou televizí. Naopak když máte velký obývák a sedíte od televize třeba 4 metry, tak budete potřebovat velkou 85palcovou televizi.
Dalším faktorem je rozlišení, čím dále od televize jste, tím méně důležité je rozlišení, protože zkrátka z dlouhé vzdálenosti nemůžete vidět pixely, které vidíte, když od televize sedíte ve vzdálenosti jednoho metru. Pokud budete sedět 5 metrů daleko od 4K nebo FullHD televize, tak téměř nepoznáte rozdíl v rozlišení. Obecně platí, že čím větší je televize, tím dále byste od ní měli sedět.
Technologie na vylepšení obrazu
Technologie na vylepšení obrazu je další věc, která by se neměla přehlížet. Ta totiž určuje, jak obraz bude kontrastní nebo jak moc vyniknou detaily v pozadí. Většina televizí podporuje technologii HDR, která je odstupňována maximálním jasem – čím vyšší jas panel podporuje, tím lépe budou scény ve filmu vypadat.
Kromě HDR existuje ještě Dolby Vision, což je podobná technologie jako HDR, akorát je o něco pokročilejší, protože obsahuje detailní metadata objektů na obrazovce, takže filmy a seriály s Dolby Vision jsou mnohem impozantnější a realističtější. Dolby Vision nejvíce vynikne na OLED televizích s vysokým jasem, ale podporuje ho jen některý obsah.

Nepodceňujte zvuk
Všechny televize mají integrované reproduktory, jenže ty zpravidla nestojí za nic a mnohem lepší je si pořídit soundbar. Ten totiž bude znít o dost lépe než jakékoliv reproduktory v sebevětší televizi. Výrobci se snaží televize vyrábět co nejtenčí, takže na pořádné reproduktory zkrátka nezbude místo.
Tím pádem i levný soundbar dokáže zvuk televize posunout na vyšší level. A pokud chcete být jako v kině, můžete si pořídit zvukovou soustavu s prostorovým zvukem.
Obnovovací frekvence není důležitá
Všechny televize na trhu mají minimálně 60Hz panel, a většina filmů a seriálů je natáčena ve 24 fps, takže není nutné připlácet za 120 Hz televizi, protože filmaři ji zkrátka nevyužívají. Vyšší obnovovací frekvenci tedy využijete jen při hraní her.
Autor článku

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.
Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.