Recenze Xiaomi Mi Band 7 – Recyklace je fajn, ale…

Michal Maňák
  • Xiaomi Mi Band je asi jediný chytrý náramek, který si vybudoval jméno a pověst
  • V sedmé generaci je nová hlavně podpora více sportů a Always-on displej
  • Už předchůdce se povedl, nebylo proto třeba zásadních změn
  • Dá vám Xiaomi Mi Band 7 (resp. oficiálně Smart Band 7) něco víc?
Xiaomi Mi Band 7 recenze
Xiaomi Mi Band 7 recenze

Myslím, že chytré náramky jsou za zenitem. Jejich boom už opadl, chytré hodinky zvítězily. Přesto existuje jeden, který se pořád hřeje na výsluní slávy. Jmenuje se Xiaomi Smart Band, ale lidé ho znají hlavně jako Mi Band. Své renomé získal integrací funkcí pokročilých hodinek do subtilní formy s cenovkou do patnácti set. Může ale tento nápad fungovat do nekonečna?

K minulé generaci Mi Band 6 jsem měl jen drobné výhrady, zanechala pozitivní dojmy. Mi Band 7 je velmi podobný, přesto by bylo krátkozraké říct: “Loni super, letos s pár bonusy samozřejmě taky!” Elektronika se vyvíjí, nároky uživatelů rostou, konkurence nespí. Proto byla i očekávání vyšší.

Obsah balení

  • tělo náramku Xiaomi Mi Band 7
  • silikonové pouzdro s řemínkem
  • nabíjecí dok s USB-A zakončením
  • technická brožurka a základní průvodce
Xiaomi Mi Band 7 recenze
Xiaomi Mi Band 7 recenze

Design Xiaomi Mi Band 7 – Displej opět povyrostl, všimli jste si?

Navrhovat design fitness náramku musí být noční můra. Nesmí mít hrany, aby se nezatrhával o oblečení, musí být malý a lehký, aby se lišil od hodinek, displej musí být dobře viditelný a celé to nemá stát čtvrtinu průměrného měsíčního platu.

Xiaomi to zvládá, tvary Mi Bandu jsou jednoduché, ergonomické a praktické. Na náramku není jediná hrana ani tlačítka. Všechny linie na sebe plynule navazují, i nabíječka se připojuje magneticky, aby žádný konektor nepřekážel a neubíral prostor potřebný pro obrazovku nebo vnitřnosti.

Xiaomi Mi Band 7 recenze
Xiaomi Mi Band 7 recenze

Celé tělo zařízení obepíná silikonový řemínek, který drží pěkně pevně, nehrozí, že by se elektronika z něj uvolnila. Hrozbou budou spíše škrábance na displeji. Mírně vystupuje nad okolní plochu, takže se sice příjemně ovládá, ale proti okolí ho chrání jen vlastní tvrdost.

Snad jen při položení vedle předchozí generace byste poznali, že se jeho úhlopříčka zvýšila z 1,56” na 1,62”. Spolu s jeho rozměry se změnila i velikost celého zařízení – Xiaomi Mi Band 7 je tenčí, takže lépe obepíná ruku, zároveň ale řemínky z předchozích generací už nejsou kompatibilní.

Mám rád, když je návaznost zachovaná, ale mnohem víc bych ocenil, kdyby se Xiaomi zbavilo zapínání řemínku na provlékací kroužek v kombinaci s trnem zapadajícím do otvorů v pásku. Proč? Zatímco pokud taháte za normální řemínek, utahuje se, u Smart Bandu povolí. A jelikož náramek na ruce prakticky necítíte, protože váží jen 13,5 g, taky se může stát, že spadne z ruky a ani si toho nevšimnete. Nevěříte? Při pracích na zahradě se mi to stalo dvakrát a ztrátě zabránil jen pocit, že se mi něco volně blimbá na zápěstí pár vteřin před pádem. Když už vám Mi Band spadne, můžete si prohlédnout jeho senzor tepové frekvence na vnitřní straně.

Xiaomi Mi Band 7 se podle očekávání nebojí vody. Vodotěsný je dle standardů do 5 atmosfér, teoreticky tedy 50 metrů hloubky, ale na víc, než plavání v bazénu si náramek raději sundejte, protože výrobce varuje i před sprchováním horkou vodou.

Systém Xiaomi Mi Band 7 skvěle využívá svůj formát

Wearables jsou tak chytré, jak chytré jsou jejich senzory a operační systém. Za aktuálních třináct set nemůžete čekat instalaci aplikací přes Wi-Fi, ale pokud vezmeme jako základ schopnosti jako měření sportů, času, k tomu práce s notifikacemi z telefonu nebo ovládání telefonu, Smart Band 7 splní všechno. Neexistuje totiž mnoho funkcí, které by konkurence dělala zásadně lépe. zvlášť pokud přihlédneme k ceně.

Xiaomi Mi Band 7 recenze
Xiaomi Mi Band 7 recenze

Vše začíná u domácí obrazovky, kterou si můžete zkrášlit tématy z aplikace Mi Fitness. V nabídce jich je přibližně stovka, což není málo ani mnoho. Další přibydou, zatím však musíme platit daň za zvýšení rozlišení na 192 × 490 pixelů, takže starší motivy bude nutné překreslit.

Trošku zamrzí, že ciferníky většinou nejsou interaktivní, jen u některých ťuknutím třeba na kroky přejdete na podrobnější statistiku. Naštěstí je to ale snadno řešitelné jakousi alternativou widgetů. Zatímco mezi všemi funkcemi listujete nahoru a dolů, pohyb do stran listuje nadefinovanými schopnostmi. Pokud tedy nejčastěji používáte přehrávač hudby a počasí, můžete se k nim dostat jedním swipem.

Náramek se svým atypickým formátem pracuje chytře, díky intenzivnímu podsvícení (bohužel bez automatické regulace) je i skvěle čitelný. Není tak problém se kdykoli mrknout na čísla z tréninku.

Stačí jen zvednout ruku před oči, detekce pohybu je bezproblémová a šetří energii více, než využití Always On displeje (AOD). I tak by výdrž snesla prodloužit. V režimu, kdy jsem fitness tracker prakticky nesundal z ruky, nechal si měřit spánek, tep a jiné veličiny, došla šťáva po pěti dnech, ve kterých jsem se nedostal ani ke sportu.

Na chytré hodinky by to stačilo, od náramku, který ani nemá GPS a tak pokročilé funkce, jsou to slabá čísla. Zapnutí AOD pak bude znamenat další zkrácení.

Oficiálně udávaných 14 dní na 180mAh baterii znamená ořezání funkcí na minimum. Dvou týdnů dosáhnete, když tep změříte jen dvakrát za hodinu, nebudete monitorovat spánek, vypnete detekci stresu a mimo provoz notifikací budete měřit jen hodinu sportu týdně.

110 sportů – není to málo Antone Pavloviči?

Zákazník vyžaduje inovace a nejlépe inovace prokazatelné, protože jinak se jedná jen o reklamu, že? Něco mi říká, že přesně tímto pravidlem se v Xiaomi řídili, nebo se aspoň inspirovali u konkurence.

Mi Smart Band 7 využívá data z akcelerometru, gyroskopu a snímače tepu, ale dokáže z nich vytáhnout spoustu údajů. Zvládá okysličení krve, stres, spánek a když přijde na vzdálenosti, vytáhne si je ze spárovaného telefonu.

Xiaomi Mi Band 7 recenze
Xiaomi Mi Band 7 recenze

Škoda, že všechna ta data lze používat jen jednosměrně, na sport. Zapnout si budík reagující na spánkové fáze nejde. A vlastně i ty sporty jsou tak trochu do počtu, jak diktuje móda. Najdete mezi nimi klasiku, jako je běh, cyklistika, fotbal, badminton, ale velká část je už trochu na efekt. Nebo jsem se zaseknul v jiné realitě, kde nikdo nepotřebuje měřit kalorie spálené při pouštění draků či u e-sportů, nebo si snad potřebuje změřit, zda je náročnější hrát dámu, nebo šachy.

Mnohem víc bych ocenil, kdybych k samotnému sportu dostal nějaké informace a ne jen data. Uvedu příklad: jel jsem třicet kilometrů na kole. Na mapce vidím trasu, čas aktivity, spálené kalorie, průměrnou rychlost a průměrnou tepovku. Potud vše v pořádku.

V grafu vidím i dobu strávenou v jednotlivých tepových pásmech, ale najednou na konci vidím, že tréninkový efekt v aerobní zóně byl přehnaný, zatímco v anaerobní zóně jsem dosáhl zotavení. Znamená to, že bych měl během cyklistiky více střídat intenzitu? Co vůbec znamená zotavení v anaerobní zóně?

Xiaomi Mi Band 7 recenze
Xiaomi Mi Band 7 recenze

Nemá asi smysl řešit, zda Mi Band 7 měří hodně, nebo méně přesně. Pro sledování výkonů jednotlivce jde spíše o konzistenci měření a její rámcovou interpretaci. Nicméně i tady jsem narazil na odchylky, kdy např. jiné hodinky měly jinou skladbu tepových pásem.

Důležitější je, že celkové metriky vesměs sedí s odchylkou v desítkách metrů na trasách do dvaceti kilometrů, stejně tak i výdej energie se výrazně neodchyluje od průměru.

Nejvíc tedy postrádám nějaká doporučení, plány, vysvětlení, zkrátka jakýkoli korekční mechanismus reagující na dosažené výsledky. To, že můžete ohodnotit výsledky v reportu jednou až pěti hvězdičkami fakt nepočítám jako přínos pro trénink, zvlášť když bylo měřené něco tak rozšířeného, jako je cyklistika. Netroufám si ani spekulovat, jak hodnotné budou výsledky třeba u vodního póla, které byste mimochodem marně hledali ve vodních sportech, neboť je mezi míčovými hrami.

Xiaomi Mi Band 7 recenze
Xiaomi Mi Band 7 recenze

Závěr: To, co loni stačilo, už je letos málo

Říká se, že nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. Ještě loni bych tvrdil, že Xiaomi Smart Bandy jsou výjimkou z pravidla. Dnes už by tak černobílé hodnocené bylo zavádějící.

Náramek Xiaomi Mi Band 7 jako takový není špatný. Dělá to, co byste od něj čekali: ukazuje notifikace a měří tep a v jeho menu najdete zrychlený přístup k praktickým drobnostem, jako jsou stopky, budík, nebo ovládání hudby.

Xiaomi Mi Band 7 recenze
Xiaomi Mi Band 7 recenze

Většina funkcí se ale točí okolo sportu a kondice a tady mi přijde, že Mi Band v nejlepším stagnuje. Soustředil se na přidávání sportů, ale pod tímto pozlátkem je vlastně jen o trochu lepší krokoměr. Přitom by se nabízelo zapracovat hlavně na softwaru, představit tréninkové plány, spojit se s nějakou fitness aplikací, naprogramovat něco jako chatbota, který by zkontroloval čísla, zeptal se na pár věcí a rázem by měl člověk pocit, že fakt trénuje.

Místo toho ale jen koukne do appky na vzdálenosti, tepy, ale bez jakéhokoli vysvětlení se dál neposune. Xiaomi je možná králem fitness náramků, ale s tím, jak jsou k sehnání i starší chytré hodinky, nový náramek už tak atraktivní není. Lepší displej a AOD nestojí ani za práci s přípravou marketingových letáčků. Upgrade ze šestky nedává smysl, ale sedmička může být první vstupenkou do světa wearables.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus ovládání systémuPlus absence GPS
Plus cenaPlus výdrž
Plus displejPlus data nejde pořádně využít
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články