Vivo není na českém trhu dlouho, střední třída je ale něco, co jim už od začátku dává smysl. Nevydávají přehnaně levné telefony, spíše se u jednotlivých kousků zaměřují vždy na něco speciálního. Ne tak ale u aktuálně testovaného modelu Y76 5G. Ten dostal příjemný design, skvělý hlavní fotoaparát a hodně operační paměti. Těžko ale říct, čím by skutečně vybočoval.
Konstrukce | plast, 163,84 × 75 × 7,79 mm, 175 g |
---|---|
Displej | 6,58″, IPS LCD, 60 Hz, 2408 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 401 PPI |
Operační systém | Android 11 + Funtouch OS 12 |
Čipset | 8jádrový, 2,2 GHz, MediaTek Dimensity 700 |
Paměť | 8 GB RAM (+ 4 GB formou virtuálního rozšíření), úložiště 128 GB + MicroSD slot |
Fotoaparát | trojitý (50 Mpx hlavní + 2 Mpx makro + 2 Mpx hloubka), clona f/1.8 + 2× f/2.4, PDAF, umělá inteligence, EIS, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Wi-Fi, GPS, Bluetooth 5.1, NFC, USB-C, čtečka otisků v bočním tlačítku, čtečka tváře, 3,5mm jack |
Baterie | 4 100 mAh, rychlonabíjení 44 W |
Cena a dostupnost | 7 499 Kč, únor 2022 |
Vivo se vyznačuje důrazem na plnotučné balení. I u modelu Y76 5G tak najdeme vše, co budete potřebovat. Nechybí nabíječka s plným výkonem, USB-A / USB-C kabel, pouzdro do začátku a dokonce i sluchátka, což už je hodně velký unikát. Kvalita sluchátek je velmi špatná, buďme k sobě upřímní, ale jako nouzovka se mohou hodit.
Vivo Y76 5G je hned po vlajce X60 Pro a také jednom modelu řady V tím nejzajímavějším, co zde Vivo prodává. Tedy, alespoň by dle číselné posloupnosti nízkonákladové řady Y mělo být. Ani to ale nebránilo výrobci udělat celý telefon z plastu. Jak lesklý rámeček, tak i matná gradientní záda. A na první ohmatání je to okamžitě znát.
Kvůli tomu nemá tento smartphone zrovna bytelnou konstrukci, tělo je při pokusu o ohnutí celkem poddajné a “dalo by si říct” i jen při mírném snažení. Problém je i s certifikací odolnosti, kterou plastové telefony nemívají moc často. Na druhou stranu, mobil je i při svých velikostech celkem dost lehký.
Určitě by ale nemělo zapadnout, že Vivo Y76 5G je vlastně celkem hezké. Na zádech je dominantou tzv. schodový fotomodul se dvěma čočkami ohraničenými reflexivním kroužkem a jednou menší bez zvýraznění. Bohužel, ošklivě působí regulační potisky hned vedle loga.
Víc překvapení na těle už není. Mobil padne do ruky příjemně, jak zaznělo, je lehký, celkem tenký a má zúženou konstrukci ve stylu “žiletka”. Na horní straně je důležité podotknout plnotučný slot na MicroSD a také dvě nanoSIM, dole pak zase nabíjecí port, výduch reproduktoru a ještě audiojack. Vpravo je kolébka pro regulaci hlasitosti a vypínací čudlík se čtečkou otisků.
Obě tlačítka mají pevný stisk a i zvukovou odezvu. A když už je řeč o biometrickém senzoru, ten je opravdu hodně svižný, zároveň nabízí standardní borci bezpečnosti. Umí fungovat v dualitě se čtečkou obličejů v přední kamerce, která je ale obyčejná, ergo jenom 2D.
Už z tabulky specifikací je patrné, že na displeji se výrazně šetřilo – a to je přitom škoda, vždyť obrazovka je vstupní branou do telefonu. Vivo nasadilo u modelu Y76 vcelku příjemně veliký 6,58palcový panel typu LCD. Ten vypadá opravdu hezky pouze ve tmě na maximální jas, kdy vše dobře vynikne. Při běžných podmínkách či venku na slunci jsou barvy hodně mdlé a s OLED typy displejů se to vůbec nedá srovnávat.
Pokud rozdíly mezi LCD a OLED panely moc nevnímáte, nejspíš buďte v klidu. V cenové relaci kolem 7, 8 tisíc korun však dostanete kvalitnější zobrazovače. Zamrzí i jen 60Hz obnovovací frekvence, kterou již také nejsme v této cenové kategorii moc zvyklí vídat. Ale budiž, za pochvalu stojí rozlišení, které je standardních 2400 × 1080 pixelů a jemnost přes 400 PPI to jen dokládá.
Automatická regulace jasu funguje bezchybně. Nechybí ani teplý filtr barev pro “ochranu očí” a tmavý motiv – oba si můžete naplánovat podle času, případně podle západu a východu slunce; to určitě kvituji. Zájemce o případný nákup telefonu Vivo Y76 5G bude jistě zajímat i objemná brada pod displejem, kterou si výrobce v klidu mohl odpustit. Nemyslíte?
Vivo nasazuje do svých přístrojů operační systém Android s grafickou nadstavbou Funtouch OS. U modelu Y76 5G najdeme Android 11 s Funtouch OS 12 a březnovou bezpečnostní záplatou Google. To je fajn a výrobce k tomu všemu garantuje minimálně dva roky velkých aktualizací, takže z tohoto pohledu je o vás postaráno.
Funtouch OS je ale pro Česko ještě stále celkem nový systém a největší bolest není vzhled prostředí, uspořádání kolonek v nastavení (i když k tomu bych měl také výhrady) ani přehnaná vyumělkovanost, nýbrž chyby v překladu. To totiž telefon za 7 500 Kč ihned posadí na nelichotivou úroveň “tuctovky, o kterou se výrobce nestará”. I když to tak nemusí být.
Tak co byste si představili pod označením “chytrý pohyb”? Kupodivu je tam třeba funkce zatřesení pro aktivaci svítilny. Bohužel, nefunguje tak intuitivně jako u Motorol; když dva dělají totéž, není to totéž. Nebo proč je v nastavení jednou uvedeno “Režim E-sporty” a po rozkliknutí jste najednou v kolonce “Režim Esports”? Ach, ta korektura…
Obecně je hodně položek v nastavení těžko předvídatelných a dobrá polovina vám z českého názvu neřekne moc, o čem je. Skoro to vypadá, jako by si s překladem nikdo nedal moc práce. Doufejme, že nás Vivo brzy přesvědčí o opaku. Naprostým vrcholem je pak fotomód “Na výšku”, pod kterým se skrývá prachsprostý portrétní mód – pochopitelně nejen na výšku.
Ještě doplním, že z vlastních nativních aplikací obsahuje Funtouch třeba poznámky, počasí, vlastní nový přehrávač multimédií, kompas nebo appku galerie zvanou “Alba”. Nic nad rámec toho ale nehledejte a Funtouch má obecně velmi blízko k čistému systému Android – což by snad mohlo někoho potěšit, při pomyšlení na záplavu masivních nadstaveb Realme, Xiaomi, Honor a tak dále.
Chtělo by se mi říct, že systém běží plynule a vlastně je to pravda, opticky ho ale hodně silně brzdí již jednou propíraná obnovovací frekvence. Ta ve prospěch konkurence průchod systémem notně zpomaluje. S RAM, které je hned 8 GB (a lze ji ještě virtuálně rozšířit), jsem problémy neměl a alespoň z tohoto pohledu je Vivo královsky vybavené. Uživatelská paměť je 128 GB, systém z ní ukrajuje 20 GB, ale na druhou stranu lze rozšířit MicroSD kartou.
Mozkem mobilu je pak čipová sada Dimensity 700 od MediaTeku. Ten se zrovna jako čip nové generace neosvědčuje a výkon na hraní náročných 3D her sám o sobě nemá. Vivo se to snaží vylepšit speciálními herními režimy, které vyzdvihnou funkce telefonu. To pracuje v rámci možností dobře, ale pokud chcete hodně hrát, zase je tu konkurence, která je o krok napřed.
Velkou výhodou je ale podpora 5G, kterou za cenu 7 500 Kč nenajdete na každém rohu. Dále jistě využijete Bluetooth 5.1, GPS, funkci FM rádia a konečně i NFC pro bezkontaktní placení s předinstalovanou službou Google Pay. Oldschoolové posluchače nenechá ve štychu ani 3,5mm audiojack.
Začnu netradičně rychlonabíjením – jde totiž o jeden z hlavních prodejních argumentů, které mluví pro Vivo Y76. A není se čemu divit, s dnes již tolik opakovanou cenou 7 500 Kč má Vivo přímo nadstandardní nabíjení o výkonu 44 W, s nímž jste schopni dobít celý telefon za 45 minut. Na to nedosahuje Realme, Motorola, Samsung a pominu-li řadu Redmi Note 11, tak ani Xiaomi.
Když se řekne A, musí se ale vzápětí říct i B. I když konkurence nabízí většinou 25 až 30 W pro nabíjení, akumulátory jsou až na výjimku 5 000mAh. A Vivo Y76 5G přichází s dnes spíše malým 4 100mAh akumulátorem.
Praktická výdrž naštěstí nezní až tak špatně a telefon si v klidu můžete vzít na celodenní výlet bez nabíječky, což potvrzuje to, že zvládne minimálně celý jeden den a nebudete se muset bát o každé promile z baterie. Žádný maratonec to ale není a pohodový víkend bez nabíjení si užijete jen úsporným režimem baterie. Zase je ale mobil od Vivo příjemně tenký a vlastně i lehký. Však to znáte – něco za něco…
Po stránce fotoaparátu Vivo překvapuje a to ne jednou; a ne vždy v dobrém. Trojčlenná sestava obsahuje hlavní 50Mpx objektiv a dvě skla navíc pro portrétní režim a makro. Cože, 50Mpx hlavní snímač, řeknete si? Bohužel, nejde o horkou novinku od Sony, kterou se chlubí i dvakrát tak drahé vlajkové lodě. Tento snímač je rovněž silný, ale na nejvyšší ligu si netroufá.
A začneme rovnou jím, tady totiž je co chválit. I když základní snímky nefotí v plném rozlišení, nýbrž ve 12,5 Mpx, absolutně si není na co stěžovat. Barvy jsou věrné, pixelizace se neobjevuje, šum také ne (maximálně v potemnělých interiérech – ale který mobil s tímto nemá problémy?) a hloubka ostrosti je výtečná.
Zbytek se ale nebezpečně blíží fiasku. Makro objektiv má špatnou stabilizaci a 2 Mpx na ostré fotky zmenšeného světa opravdu nestačí. Portrétní 2Mpx snímač zase nezvládá dostatečně kvalitní bokeh efekt, a to ani když fotíte před jednolitým pozadím. Dnes doufám již zcela elementární funkce širokoúhlého snímače chybí úplně a použitelný zoom jakbysmet. Nic proti Vivu, ale uznejte sami, chcete se v roce 2022 u mobilu za 7 500 Kč vzdát širokoúhlých fotek?
Zbytek režimů také nestojí moc za řeč, snad jen možnost fotit i natáčet přední a zadní kamerou zároveň – ergo oblíbený vlogovací mód. Ale třeba takový noční režim? Z něj jsem měl celou dobu pocit asi takový, že fotit s ním či bez něj vyjde skoro na stejno.
Selfie kamerka v kapkovitém výřezu má 16Mpx rozlišení a použitelná je – podobně jako hlavní snímač – zcela v pohodě. V základu pořizuje snímky v plném rozlišení a na kvalitě je to vidět. Video zase umí Vivo Y76 5G pouze v rozlišení HD či Full HD při 30 FPS, zato ale slibuje ultra softwarovou stabilizaci. Ta se sice té optické či gimbalové ani nepodobá, ale “něco navíc” vždycky potěší.
Vivo Y76 5G má priority jasně stanovené: kvalitní hlavní fotoaparát, rychlé nabíjení a 5G, plus se snaží tvářit jako stylovka, po mém soudu ale z davu zase tak moc nevystupuje. A pak jsou tu nepříliš lichotivé aspekty, jako absence širokoúhlého snímače, horší displej, problémy s překladem v systému a nedostačující výdrž.
Kdyby bylo Vivo Y76 5G jediným telefonem na trhu, asi bych k mnoha negativům přimhouřil oči. Odhlédnu-li ale ke konkurenci, nestačím se divit, co za cenu 7 až 8 tisíc korun nabízí třeba takové Xiaomi Redmi Note 11 nebo Realme 9 Pro. Ani ty nejsou perfektní, a v tom je přece krása volného trhu. V současné konstelaci ale Vivo k těm nejideálnějším volbám nepatří.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
hlavní fotoaparát | displej |
aktualizace | chybí širokoúhlý snímač |
rychlonabíjení | lokalizace systému |
audiojack | výdrž |
Vivo není na českém trhu dlouho, střední třída je ale něco, co jim už od začátku dává smysl. Nevydávají přehnaně levné telefony, spíše se u jednotlivých kousků zaměřují vždy na něco speciálního. Ne tak ale u aktuálně testovaného modelu Y76 5G. Ten dostal příjemný design, skvělý hlavní fotoaparát a hodně operační paměti. Těžko ale říct, čím by skutečně vybočoval.
Konstrukce | plast, 163,84 × 75 × 7,79 mm, 175 g |
---|---|
Displej | 6,58″, IPS LCD, 60 Hz, 2408 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 401 PPI |
Operační systém | Android 11 + Funtouch OS 12 |
Čipset | 8jádrový, 2,2 GHz, MediaTek Dimensity 700 |
Paměť | 8 GB RAM (+ 4 GB formou virtuálního rozšíření), úložiště 128 GB + MicroSD slot |
Fotoaparát | trojitý (50 Mpx hlavní + 2 Mpx makro + 2 Mpx hloubka), clona f/1.8 + 2× f/2.4, PDAF, umělá inteligence, EIS, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Wi-Fi, GPS, Bluetooth 5.1, NFC, USB-C, čtečka otisků v bočním tlačítku, čtečka tváře, 3,5mm jack |
Baterie | 4 100 mAh, rychlonabíjení 44 W |
Cena a dostupnost | 7 499 Kč, únor 2022 |
Vivo se vyznačuje důrazem na plnotučné balení. I u modelu Y76 5G tak najdeme vše, co budete potřebovat. Nechybí nabíječka s plným výkonem, USB-A / USB-C kabel, pouzdro do začátku a dokonce i sluchátka, což už je hodně velký unikát. Kvalita sluchátek je velmi špatná, buďme k sobě upřímní, ale jako nouzovka se mohou hodit.
Vivo Y76 5G je hned po vlajce X60 Pro a také jednom modelu řady V tím nejzajímavějším, co zde Vivo prodává. Tedy, alespoň by dle číselné posloupnosti nízkonákladové řady Y mělo být. Ani to ale nebránilo výrobci udělat celý telefon z plastu. Jak lesklý rámeček, tak i matná gradientní záda. A na první ohmatání je to okamžitě znát.
Kvůli tomu nemá tento smartphone zrovna bytelnou konstrukci, tělo je při pokusu o ohnutí celkem poddajné a “dalo by si říct” i jen při mírném snažení. Problém je i s certifikací odolnosti, kterou plastové telefony nemívají moc často. Na druhou stranu, mobil je i při svých velikostech celkem dost lehký.
Určitě by ale nemělo zapadnout, že Vivo Y76 5G je vlastně celkem hezké. Na zádech je dominantou tzv. schodový fotomodul se dvěma čočkami ohraničenými reflexivním kroužkem a jednou menší bez zvýraznění. Bohužel, ošklivě působí regulační potisky hned vedle loga.
Víc překvapení na těle už není. Mobil padne do ruky příjemně, jak zaznělo, je lehký, celkem tenký a má zúženou konstrukci ve stylu “žiletka”. Na horní straně je důležité podotknout plnotučný slot na MicroSD a také dvě nanoSIM, dole pak zase nabíjecí port, výduch reproduktoru a ještě audiojack. Vpravo je kolébka pro regulaci hlasitosti a vypínací čudlík se čtečkou otisků.
Obě tlačítka mají pevný stisk a i zvukovou odezvu. A když už je řeč o biometrickém senzoru, ten je opravdu hodně svižný, zároveň nabízí standardní borci bezpečnosti. Umí fungovat v dualitě se čtečkou obličejů v přední kamerce, která je ale obyčejná, ergo jenom 2D.
Už z tabulky specifikací je patrné, že na displeji se výrazně šetřilo – a to je přitom škoda, vždyť obrazovka je vstupní branou do telefonu. Vivo nasadilo u modelu Y76 vcelku příjemně veliký 6,58palcový panel typu LCD. Ten vypadá opravdu hezky pouze ve tmě na maximální jas, kdy vše dobře vynikne. Při běžných podmínkách či venku na slunci jsou barvy hodně mdlé a s OLED typy displejů se to vůbec nedá srovnávat.
Pokud rozdíly mezi LCD a OLED panely moc nevnímáte, nejspíš buďte v klidu. V cenové relaci kolem 7, 8 tisíc korun však dostanete kvalitnější zobrazovače. Zamrzí i jen 60Hz obnovovací frekvence, kterou již také nejsme v této cenové kategorii moc zvyklí vídat. Ale budiž, za pochvalu stojí rozlišení, které je standardních 2400 × 1080 pixelů a jemnost přes 400 PPI to jen dokládá.
Automatická regulace jasu funguje bezchybně. Nechybí ani teplý filtr barev pro “ochranu očí” a tmavý motiv – oba si můžete naplánovat podle času, případně podle západu a východu slunce; to určitě kvituji. Zájemce o případný nákup telefonu Vivo Y76 5G bude jistě zajímat i objemná brada pod displejem, kterou si výrobce v klidu mohl odpustit. Nemyslíte?
Vivo nasazuje do svých přístrojů operační systém Android s grafickou nadstavbou Funtouch OS. U modelu Y76 5G najdeme Android 11 s Funtouch OS 12 a březnovou bezpečnostní záplatou Google. To je fajn a výrobce k tomu všemu garantuje minimálně dva roky velkých aktualizací, takže z tohoto pohledu je o vás postaráno.
Funtouch OS je ale pro Česko ještě stále celkem nový systém a největší bolest není vzhled prostředí, uspořádání kolonek v nastavení (i když k tomu bych měl také výhrady) ani přehnaná vyumělkovanost, nýbrž chyby v překladu. To totiž telefon za 7 500 Kč ihned posadí na nelichotivou úroveň “tuctovky, o kterou se výrobce nestará”. I když to tak nemusí být.
Tak co byste si představili pod označením “chytrý pohyb”? Kupodivu je tam třeba funkce zatřesení pro aktivaci svítilny. Bohužel, nefunguje tak intuitivně jako u Motorol; když dva dělají totéž, není to totéž. Nebo proč je v nastavení jednou uvedeno “Režim E-sporty” a po rozkliknutí jste najednou v kolonce “Režim Esports”? Ach, ta korektura…
Obecně je hodně položek v nastavení těžko předvídatelných a dobrá polovina vám z českého názvu neřekne moc, o čem je. Skoro to vypadá, jako by si s překladem nikdo nedal moc práce. Doufejme, že nás Vivo brzy přesvědčí o opaku. Naprostým vrcholem je pak fotomód “Na výšku”, pod kterým se skrývá prachsprostý portrétní mód – pochopitelně nejen na výšku.
Ještě doplním, že z vlastních nativních aplikací obsahuje Funtouch třeba poznámky, počasí, vlastní nový přehrávač multimédií, kompas nebo appku galerie zvanou “Alba”. Nic nad rámec toho ale nehledejte a Funtouch má obecně velmi blízko k čistému systému Android – což by snad mohlo někoho potěšit, při pomyšlení na záplavu masivních nadstaveb Realme, Xiaomi, Honor a tak dále.
Chtělo by se mi říct, že systém běží plynule a vlastně je to pravda, opticky ho ale hodně silně brzdí již jednou propíraná obnovovací frekvence. Ta ve prospěch konkurence průchod systémem notně zpomaluje. S RAM, které je hned 8 GB (a lze ji ještě virtuálně rozšířit), jsem problémy neměl a alespoň z tohoto pohledu je Vivo královsky vybavené. Uživatelská paměť je 128 GB, systém z ní ukrajuje 20 GB, ale na druhou stranu lze rozšířit MicroSD kartou.
Mozkem mobilu je pak čipová sada Dimensity 700 od MediaTeku. Ten se zrovna jako čip nové generace neosvědčuje a výkon na hraní náročných 3D her sám o sobě nemá. Vivo se to snaží vylepšit speciálními herními režimy, které vyzdvihnou funkce telefonu. To pracuje v rámci možností dobře, ale pokud chcete hodně hrát, zase je tu konkurence, která je o krok napřed.
Velkou výhodou je ale podpora 5G, kterou za cenu 7 500 Kč nenajdete na každém rohu. Dále jistě využijete Bluetooth 5.1, GPS, funkci FM rádia a konečně i NFC pro bezkontaktní placení s předinstalovanou službou Google Pay. Oldschoolové posluchače nenechá ve štychu ani 3,5mm audiojack.
Začnu netradičně rychlonabíjením – jde totiž o jeden z hlavních prodejních argumentů, které mluví pro Vivo Y76. A není se čemu divit, s dnes již tolik opakovanou cenou 7 500 Kč má Vivo přímo nadstandardní nabíjení o výkonu 44 W, s nímž jste schopni dobít celý telefon za 45 minut. Na to nedosahuje Realme, Motorola, Samsung a pominu-li řadu Redmi Note 11, tak ani Xiaomi.
Když se řekne A, musí se ale vzápětí říct i B. I když konkurence nabízí většinou 25 až 30 W pro nabíjení, akumulátory jsou až na výjimku 5 000mAh. A Vivo Y76 5G přichází s dnes spíše malým 4 100mAh akumulátorem.
Praktická výdrž naštěstí nezní až tak špatně a telefon si v klidu můžete vzít na celodenní výlet bez nabíječky, což potvrzuje to, že zvládne minimálně celý jeden den a nebudete se muset bát o každé promile z baterie. Žádný maratonec to ale není a pohodový víkend bez nabíjení si užijete jen úsporným režimem baterie. Zase je ale mobil od Vivo příjemně tenký a vlastně i lehký. Však to znáte – něco za něco…
Po stránce fotoaparátu Vivo překvapuje a to ne jednou; a ne vždy v dobrém. Trojčlenná sestava obsahuje hlavní 50Mpx objektiv a dvě skla navíc pro portrétní režim a makro. Cože, 50Mpx hlavní snímač, řeknete si? Bohužel, nejde o horkou novinku od Sony, kterou se chlubí i dvakrát tak drahé vlajkové lodě. Tento snímač je rovněž silný, ale na nejvyšší ligu si netroufá.
A začneme rovnou jím, tady totiž je co chválit. I když základní snímky nefotí v plném rozlišení, nýbrž ve 12,5 Mpx, absolutně si není na co stěžovat. Barvy jsou věrné, pixelizace se neobjevuje, šum také ne (maximálně v potemnělých interiérech – ale který mobil s tímto nemá problémy?) a hloubka ostrosti je výtečná.
Zbytek se ale nebezpečně blíží fiasku. Makro objektiv má špatnou stabilizaci a 2 Mpx na ostré fotky zmenšeného světa opravdu nestačí. Portrétní 2Mpx snímač zase nezvládá dostatečně kvalitní bokeh efekt, a to ani když fotíte před jednolitým pozadím. Dnes doufám již zcela elementární funkce širokoúhlého snímače chybí úplně a použitelný zoom jakbysmet. Nic proti Vivu, ale uznejte sami, chcete se v roce 2022 u mobilu za 7 500 Kč vzdát širokoúhlých fotek?
Zbytek režimů také nestojí moc za řeč, snad jen možnost fotit i natáčet přední a zadní kamerou zároveň – ergo oblíbený vlogovací mód. Ale třeba takový noční režim? Z něj jsem měl celou dobu pocit asi takový, že fotit s ním či bez něj vyjde skoro na stejno.
Selfie kamerka v kapkovitém výřezu má 16Mpx rozlišení a použitelná je – podobně jako hlavní snímač – zcela v pohodě. V základu pořizuje snímky v plném rozlišení a na kvalitě je to vidět. Video zase umí Vivo Y76 5G pouze v rozlišení HD či Full HD při 30 FPS, zato ale slibuje ultra softwarovou stabilizaci. Ta se sice té optické či gimbalové ani nepodobá, ale “něco navíc” vždycky potěší.
Vivo Y76 5G má priority jasně stanovené: kvalitní hlavní fotoaparát, rychlé nabíjení a 5G, plus se snaží tvářit jako stylovka, po mém soudu ale z davu zase tak moc nevystupuje. A pak jsou tu nepříliš lichotivé aspekty, jako absence širokoúhlého snímače, horší displej, problémy s překladem v systému a nedostačující výdrž.
Kdyby bylo Vivo Y76 5G jediným telefonem na trhu, asi bych k mnoha negativům přimhouřil oči. Odhlédnu-li ale ke konkurenci, nestačím se divit, co za cenu 7 až 8 tisíc korun nabízí třeba takové Xiaomi Redmi Note 11 nebo Realme 9 Pro. Ani ty nejsou perfektní, a v tom je přece krása volného trhu. V současné konstelaci ale Vivo k těm nejideálnějším volbám nepatří.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
hlavní fotoaparát | displej |
aktualizace | chybí širokoúhlý snímač |
rychlonabíjení | lokalizace systému |
audiojack | výdrž |