Recenze Vivo X60 Pro – Telefon, který asi zůstane na lavičce
- Vivo vlétlo na český trh s triem levných telefonů střední třídy – bez úspěchu
- Reparát chce složit s nabušeným vlajkovým modelem X60 Pro
- Ten si zakládá na výjimečném fotoaparátu nebo vytříbeném designu
- Cena ale není zrovna agresivní. Podaří se v Česku neznámému Číňanovi uspět?

Vivo přišlo na český trh v únoru a přineslo s sebou hned tři smartphony nižší-střední třídy. V zásadě šlo o low-end telefony, které měly jen nevýraznou šanci na úspěch – přece jenom soupeří s Xiaomi nebo třeba s Realme. Bude se teď podobně svízelná situace ohledně nízké konkurenceschopnosti opakovat i s diametrálně odlišnou vlajkou Vivo X60 Pro? Na to se pokusíme odpovědět v naší nové recenzi!
Vivo X60 Pro: specifikace
Konstrukce | sklo a kov, 158,58 × 73,24 × 7,59 mm, 177 g |
---|---|
Displej | 6,56″, AMOLED, HDR10+, 120 Hz, 2376 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 398 PPI |
Operační systém | Android 11 + Funtouch OS 11.1 |
Čipset | 8jádrový, 3,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 870 |
Paměť | 12 GB RAM, 256 GB úložiště (UFS 3.1), bez slotu na MicroSD |
Fotoaparát | trojitý (48 Mpx hlavní + 13 Mpx ultraširokoúhlý 120° + 13 Mpx teleobjektiv), clona f/1.49 + f/2.2 + f/2.46, gimbal stabilizace, LED blesk, optika Zeiss, 2× bezztrátové přiblížení, umělá inteligence; přední 32 Mpx, clona f/2.45 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.1, NFC, Wi-Fi, GPS, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře |
Baterie | 4 200 mAh, rychlonabíjení 33 W |
Cena a dostupnost | 19 990 Kč, červen 2021 |
Obsah balení
- telefon Vivo X60 Pro
- jehla na SIM
- 33W adaptér pro nabíjení
- USB-A / USB-C kabel
- špuntová sluchátka s 3,5mm jackem + dva páry náušníků
- redukce audiojack a USB-C
- silikonový obal
- technická brožurka a základní průvodce
Zprvu nutno podotknout, že Vivo zabalilo svůj nejnovější vlajkový model moc hezky. V placatém, leč širokém balení se čtvercovým půdorysem připomínající sladkou bonboniéru najdeme krom telefonu adaptér, kabel, pouzdro, jehlu na SIM a dokonce a archaický prvek vracející nás o pár let nazpět – drátová špuntová sluchátka.

V jednoduchém designu je krása
První dojem čínský výrobce evidentně umí. Telefon je příjemně zúžený, na dnešní poměry i celkem lehoučký a efekt bezrámečkovosti funguje dokonale. Navíc potěší prémiový pocit z vytříbených materiálů, jakými jsou matné úpravy hliníku na bocích a skla na zádech. Rozměry jsou 158,58 × 73,24 × 7,59 milimetru, hmotnost pak konkrétně 177 gramů.
Přední i zadní stranu kryje gorilí sklo 6. generace. Slícování skleněných ploch s kovovým monolitem je na bezvadné úrovni a při pokusu o zlomení Vivo drží jako skála. Do dlaně mobil padne bezproblémově, ale kvůli matným povrchům pro něj není problém v nepozorovaný moment vyklouznout. Eliminovat by to měl ochranný kryt; ten však eliminuje i feeling z prémiových materiálů.
Možná už jsem to trochu naťukl, ale design telefonu patří jednoznačně k benefitům. Je jednoduchý, po stranách zúžený, dole a nahoře zarovnaný. Originální ale není, hodně připomíná blahé paměti Huawei P30 Pro. Vzadu je zbytečně slov a značek, fotomodul ale vypadá minimalisticky (po okrajích se z něj loupe lak). Levá i horní strana je čistá, vpravo jsou tlačítka, dole pak USB-C port, slot na dvě nanoSIM karty a konečně i průduch reproduktoru.
Reproduktor jenom dole
Reprodukci zvuku kupodivu v segmentu vlajkových modelů u Vivo X60 Pro zajišťuje jediný reproduktor. Ten tak trpí na většinu bolestí, jež mono repráky mají. Středy nejsou zlé, hlasitost je adekvátní. Výšky jsou ale neostré, hloubky utlučené a obecně je čistota reprodukce na velmi špatné úrovni – hutné kytarovky a podobný styl hudby zní vyloženě špatně.

Displej z lepší cenové
Obrazovka u Vivo X60 Pro si určitě zaslouží pěkné uvedení. Máme tu vcelku neobvyklý formát úhlopříčky 6,56 palce s poměrem 20:9. Displej je typu AMOLED a rozlišení nemůže být nižší než Full HD+. Pokud jste si všimli, nikde na těle se nenachází biometrická čtečka. Výrobce použil klasickou optickou a umístil ji do displeje. Funguje překvapivě dobře, poslouží v 8 z 10 případů. Ale horní průstřel pro přední kamerku mi na můj vkus přišel až moc velký, s průměrem skoro 4 milimetry!
Ať už jde o barvené podání či jemnost displeje a ostrost textur, s ničím by neměl být problém. Můj nastavený barevný režim byl standardní, přitom mi rozhodně nepřišlo, že by Vivo jakkoliv vyhánělo tu či onu barvu nad druhé. Z hlediska jemnosti bych si už uměl představit ostřejší panel, přece jenom nějaký ten rastr jsem i bez většího ohledání našel i na ploše.

Nutno ale přihlédnout k tomu, že Vivo X60 Pro je vlajkou za 20 tisíc. Z toho pohledu tedy ještě velká pochvala za HDR10+ a také 120Hz obnovovací frekvenci. Kromě této volby výrobce doporučuje také inteligentní přepínání mezi 120 a 60 Hz. Na každý pád, já jsem v rámci snahy vytřískat z novinky co nejvíc používal ve všech případech 120Hz kmitočet.
Zábavná nadstavba Funtouch
Z hlediska systému používá Vivo Android 11 přikrytý nadstavbou Funtouch OS v globální verzi 11.1. Z hlediska zabezpečení používá telefon balíček aktualizací z 1. května, což je ještě celkem v pořádku. Možná byste se ale zmýlili, kdyby vás napadlo, že Funtouch patří k těm masivnějším nadstavbám. Je tomu totiž vlastně naopak.

S chutí ji přirovnám k Oxygen OS, jenž na svých telefonech provozuje firma OnePlus. Základní obrazovka vykazuje známky „čistého“ Androidu, stejně tak multitasking nebo horní stahovací roletka. Co je důležité, základní aplikace zajišťuje Google – máme tu tak zprávy, galerii, kalendář a také Chrome jako nativní prohlížeč. Vlastní kabátek tak má snad pouze nastavení, které se opět podobá OnePlus, i co se týče řazení rubrik a podrubrik.
Tím, že se výrobce nesnaží moc odlišit od vanilla verze Androidu se dopouští minima chyb a já tento krok maximálně kvituji. Pokud vám ale čistý Android nesedí a máte radši, když „váš svět“ vypadá spíš jako MIUI od Xiaomi, vybírat budete muset jinde.
Výkon na hry i na cokoliv
Důležité je zejména to, jak systém běží a tady nelze mít jakýchkoliv výhrad. Výkonu je na vše dostatek, 120Hz frekvence průchod ještě zpříjemňuje. Operační paměti bylo v našem případě 12 GB, což jistě uznáte plně koreluje s tím, co jsem o používání řekl: běžné i náročné úkony Vivo zvládá hravě „s cigaretou v ústech“. Z 256GB úložného místa OS posvačí 20 GB.
Z hlediska hrubého výpočetního výkonu tady máme oblíbený čip Snapdragon 870 od Qualcommu s taktem 3,2 GHz. Tento americký silák je jakýmsi slabším příbuzným šlechtice jménem Snapdragon 888, v praxi to ale nepoznáte a výkonu je dostatek skutečně úplně na všechno: ať už je to úprava fotek, surfování po internetu, hraní her, sledování videí nebo i nějaká ta pracovní agenda. Drak s číslem 870 a podpůrným grafickým čipem Adreno 650 si v AnTuTu vysloužil 716 tisíc bodů.
Bez zahřívání, s výdrží na jeden den
Telefon nemá sebemenší problém se zahříváním. Když už je něco, co jej pořádně rozpálí, teplo proudí po celém těle rovnoměrně a nenarušuje zážitek z používání. Takže tady bez větších problémů. Ovšem totéž nelze říct o baterii. Vivo vsadilo na vcelku malý akumulátor s kapacitou 4 200 mAh s 33W rychlonabíjením; žádný jiný typ nabíjení zde neexistuje.
Sázka na podprůměrný akumulátor nevyšla, protože uživatelé chtějí Vivo X60 Pro používat se 120Hz displejem, přičemž díky vysokému výkonu není od věci na telefonu hrát, fotit s ním, natáčet i videa a to pokud možno bez omezení. Pak ale dopadá tak, že v 19 hodin večer se telefon přihlásí s posledními 20 %. A to ani nemluvě o mnohem náročnějších testovacích dnech…
Fotoaparát s puncem Zeiss
Je to tak – největším argumentem, proč si koupit Vivo X60 Pro kvůli focení, je právě kooperace se světoznámým výrobcem optik Zeiss. Ten se podílel na výrobě všech tří zadní fotoaparátů, a sice 48Mpx hlavního snímače s gimbalovou optickou stabilizací, dále 13Mpx ultra-širokoúhlého foťáku a nakonec i 13Mpx teleobjektivu s 2× optickým zoomem.
Nutno podotknout, že kromě gimbal stabilizace nezní nic z fotovýbavy jako vyložená trefa do černého. Ale jaká je praktická empirická zkušenost? Hlavní snímač moc chyb nemá, ale nijak nevyčnívá. Barvy jsou pěkné, ale snaží se být věrohodné – ačkoliv červená a růžová jsou místy nesnesitelně přetažené. Z hlediska ostrosti nemá čím zaujmout, je to prostě klasický 48Mpx snímač s základními 12Mpx snímky.

Co další snímače? Super-širokoúhlý 13Mpx objektiv zase nijak neexceluje nad rámec cenové třídy. Snímky za denního světla jsou fajn, v noci nic moc a v interiéru jakbysmet. Patrné je rybí očko i rozpíjení textu po okrajích. Přiblížení teleobjektivu je nedostačující, 2× optiku umí už i telefony za mnohem méně peněz, takže zde je vidět, že tento fotočip je pouze do počtu.
Z denních režimů mě zaujalo ještě super makro, které umí fotit z nějakých 3 centimetrů. Stabilizace je dostačující, fotky při troše umu ostré jak břitva. Noční režim tu samozřejmě chybět nesmí, ale nejde o nic extra. I na fotce rušné ulice je patrný šum, v úplně tmě je zase Vivo téměř bezbranné. Selfie snímač je 32Mpx a potěší nativním snímání v plném rozlišení. Selfíčka pak sice mají i 10 MB, jsou ale krásně ostré, barevné a prosvětlené.
Gimbal v telefonu
Zábava začíná ve chvíli, kdy na scénu přichází gimbal. S tím umí Vivo divy, ale to zejména při natáčení videí; během focení se chová jako běžná optická stabilizace. Natáčení videa může probíhat až ve 4K rozlišení při 60 FPS, stabilizace ale ale jen při Full HD.
Samotný gimbal se pak snaží absolutně redukovat chvění a to i ve chvíli, kdy s telefonem trošku popoběhnete. Výsledky jsou jedním slovem impozantní. Při běžném focení pak poslouží nástroj stabilizátor, který pomáhá s co nejlepší stabilizací statické fotky.
Jak fotí Vivo X60 Pro?
Ukázka: noční režim
Ukázka: video, gimbal stabilizace, Full HD, 60 FPS
Fotbalové duo Nemastný & Neslaný
Vivo určitě není jen tak ledajaký výrobce telefonů. Patří pod holding BBK, v zahraničí je to velké jméno. Problém ale je, že v Česku jej pomalu nikdo nezná a teď o něm slyšíme prakticky jenom díky tomu, že jde o generálního partnera fotbalového šampionátu EURO 2020.

Nutno však podotknout, že v příhodnou dobu vysílá na český trh svou novou vlajku – Vivo X60 Pro. Telefon je to po všech stránkách příjemný, vyložených kiksů se dopouští málo, i přesto ale není zajímavý. Jediným opravdu interesantním prvkem je gimbal stabilizace. A to je poněkud málo. Celý potenciál pak nevylepšuje cena 20 tisíc korun, kterou by vzhledem ke konkurenci bylo nejlepší co možná nejdříve upravit.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Jak zapůsobilo Vivo X60 Pro na vás a co na telefon říkáte?