Ukrajinu sužuje další extrémně ničivý malware. Může vpadnout i do Česka?
- Ve světě hackerů to v poslední době nebývale žije
- Částečně za to může i válka na Ukrajině, do které se aktivně zapojují
- Právě na Ukrajině byl nyní objeven nový, velmi nebezpečný malware

Na Ukrajině byl výzkumníky objeven nový, nebezpečný malware typu wiper, neboli čistič. Ten je určený, jak jeho označení napovídá, k mazání pevných disků na počítačích a jedná se o již třetí malware tohoto typu, který byl na Ukrajině zaznamenán. Hrozí reálné nebezpečí i okolním státům?
Malware odhalili Slováci
Nový malware se jmenuje CaddyWiper a odhalili ho slovenští experti ze společnosti ESET. Tento záškodník umí vymazat uživatelská data a také informace o jednotlivých oddílech na všech discích, které jsou k infikovanému počítači připojeny. Malware navíc poškozuje soubory v počítači a jejich obnovení tedy není možné.
Ještě není přesně jasné, jak velký má CaddyWiper reálný dopad, protože výzkum společnosti ESET se zaměřil prozatím jen na jednu společnost. Je ale pravděpodobné, že dříve nebo později se rozšíří a doplní tak další dva malwary typu wiper, které byly na Ukrajině odhaleny před časem – HermeticWiper byl objeven 23. února a IsaacWiper jen o den později.

Čtěte také: Ukrajina pod palbou Ruska! Kromě raket útočí také armádou hackerů a malwarem
Eliminace dat bez možnosti obnovení
Malware typu wiper je velmi podobný hojně rozšířenému ransomwaru, tedy alespoň co schopnosti přistupování k souborům a jejich úprav týče. Zatímco ransomware tyto soubory šifruje a drží v zajetí, dokud nedostanou útočníci zaplaceno, wipery je natvrdo smažou z disku a navíc je i poškodí, takže případné obnovení není možné.
Cílem tohoto typu malwaru je tedy jen a pouze poškodit cíl bez jakékoliv snahy o finanční odměnu. Tito na Ukrajině řádící “čističi” jsou pochopitelně dílem proruských hackerů, ačkoliv hackeři stojící za Ukrajinou zvolili trochu jiný přístup – ti se většinou snaží data z vládních podniků a agentur ne zničit, ale naopak zveřejnit.
Hrozí nebezpečí i v Česku?
Tato kybernetická válka se vede aktuálně na území Ukrajiny a Ruska, ale nebezpečí hrozí pochopitelně všude po světě. Agentura pro kybernetickou bezpečnost a infrastrukturu (CISA) v USA již vydala varování pro podniky, které by mohly být napadeny stejným typem nebezpečného, mazacího malwaru.
Dnes proběhla médii zpráva o kybernetickém útoku na izraelské vládní stránky, tudíž takový podobný útok může být klidně naplánován i na Českou republiku. Pokud se tak stane, bude se ale zřejmě týkat pouze byznysové či politické společnosti, nikoliv jednotlivých uživatelů.
Doporučené video
(Jedná se o náš redakční kanál, ve kterém spojujeme projekty Mobilizujeme, Elektrickevozy a Inteligentnisvet – doporučujeme proto tento kanál odebírat, ať vám už nic neunikne.)
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.