Pozor! Českem se šíří nejnebezpečnější malware za poslední dobu

Ondřej Koníček
  • Společnost Check Point vydala varování před novým nebezpečím
  • Malware Emotet útočí pomocí válečných témat, zneužívá situace na Ukrajině
  • V Česku již zaútočil na více než 11 % organizací
Malware
Malware

Známá bezpečnostní společnost Check Point Research zveřejnila Celosvětový index dopadu hrozeb, tedy žebříček nejrozšířenějšího malwaru. Starý známý malware Trickbot zaznamenal ústup a na pomyslném piedestalu ho vystřídal trojan Emotet. Ten ve své kampani zneužívá válečná témata, včetně aktuálně probíhající války Ruska na Ukrajině.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Nový malware Emotet útočí

Nástup nového malwaru Emotet byl vskutku raketový a v měsíci únoru přeskočil, co se rozšíření týče, všechny své starší soukmenovce. Jedná se o pokročilého, modulárního trojana, který se umí sám šířit. Je využíván jako bankovní trojan a také k šíření dalších malwarů či škodlivých kampaní. Navíc může být šířený prostřednictvím spamu se škodlivými přílohami.

Tento malware se snaží využít zájmu veřejnosti o rusko-ukrajinský konflikt a vsází na emailovou kampaň, která láká na válečná témata. Smyslem této kampaně je pochopitelně přimět uživatele stáhnout škodlivou přílohu, prostřednictvím které se trojan dostane do počítače či telefonu. Je proto třeba věnovat každé příloze zvýšenou pozornost a ujistit se, zda je legitimní.

Ukrajina
Ukrajina

Čtěte také: Ukrajina pod palbou Ruska! Kromě raket útočí také armádou hackerů a malwarem


Podniky v Čechách v ohrožení

Check Point vydal i analýzu malwaru útočícího na podnikové sítě v České republice, která potvrzuje únorovou dominanci Emotetu. V našich luzích a hájích měl v tomto měsíci zdaleka největší dopad, když ohrozil více než 11 % českých podnikových sítí. Nebezpečný je i kvůli využívání řady sofistikovaných technik, jak se vyhnout detekci.

Co se týče dopadu na náš internetový prostor, tak daleko za Emotetem se nachází malware FormBook, který ohrozil 2,9 % českých podnikových sítí a třetí je SnakeKeylogger (1,8 %). Co se týče čistě mobilních záškodníků, tak mezi nimi dominuje malware XLoader, následovaný xHelperem a známým AlienBotem.

Buďte obezřetní

Je pochopitelně důležité mít ve svém počítači či telefonu odpovídající software, který pomůže podobným útokům předejít, ale ještě důležitější je být obezřetný. Nikdy neotvírejte neověřené či podezřelé přílohy, vyvarujte se zadávání svých citlivých údajů na pochybných stránkách a když je to možné, používejte dvoufázové zabezpečení.


Doporučené video

(Jedná se o náš redakční kanál, ve kterém spojujeme projekty Mobilizujeme, Elektrickevozy a Inteligentnisvet – doporučujeme proto tento kanál odebírat, ať vám už nic neunikne.)

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články