Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Špičkový Walkman: recenze Sony Ericsson W995

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

Sony Ericsson W995 tvoří vrchol mezi hudebními telefony řady Walkman. Obsáhlá výbava zajišťuje uživateli naprostý komfort jak v komunikaci, tak v práci a zábavě. Je správným řešením zvolená cena, která se drží lehce nad úrovní jedenácti tisíc? Přijdeme tomu společně při testování na kloub.

Sony Ericsson W995 přináší 2,6″ QVGA displej, 8,1 Mpx fotoaparát s autofocusem, GPS navigaci, rychlá data, Wi-Fi či 8 GB paměťovou kartu v balení. Jde o první Walkman s 3,5 mm Jackem přímo na těle přístroje. Konkurenty bychom mu vzhledem k obsáhlé výbavě jen stěží hledali. Dá se říci, že v současné chvíli je unikátem a primánem, jemuž hudební telefony jiných výrobců sahají sotva k pasu.

Mobilní telefon Sony Ericsson W995 do recenze zapůjčil X-Store.CZ

TIP: Pro podrobné parametry mobilního telefonu Sony Ericsson W995 navštivte katalog mobilních telefonů.

Základní parametry Sony Ericssonu W995

Rozměry97 x 49 x 15 mm
Hmotnost113 g
DisplejTFT, rozlišení 240 x 320 px, 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,6“
Paměť118 MB + paměťové karty Memory Stick Micro (M2) až 16 GB
Operační systémprostředí Sony Ericsson
Fotoaparát8,1 Mpx (3264 x 2448 px), 1x LED blesk, stabilizátor obrazu
Obsah balenínávod, CD-ROM, baterie, nabíječka, stereo headset, USB kabel, paměťová karta Memory Stick Micro 8 GB
Cena a dostupnost11 000 Kč, od července 2009

Krátké postřehy z testování Sony Ericssonu W995:

Co se nám líbilo: celkové zpracování (kovový přední i zadní kryt), rozmístění funkčních tlačítek, speciální hudební tlačítka na boku telefonu, stereo reproduktory na spodní a horní hraně, integrovaný GPS modul, standardní 3,5 mm konektor Jack, výtečná špuntová sluchátka HPM-77, velký čitelný displej, přiměřené podsvícení tlačítek, stojánek pro lepší sledování videí, LED blesk s možností použití jako klasická svítilna, 8,1 Mpx fotoaparát s autofocusem, 8 GB karta v balení, průchozí nabíječka, kompletní datová podpora včetně Wi-Fi, akcelerometr, multitasking aplikací, možnost nastavení určitých aplikací jako tapetu, podpora Microsoft Exchange, tradičně skvělý hudební přehrávač Walkman 3.

Co se nám nelíbilo: lehce se kývající horní výsuvný díl, slot na karty ukryt pod spodním krytem, zaostávající internetový prohlížeč NetFront, nemožnost využití navigace offline, absence aktivního pohotovostního režimu (např. kalendářní údaje, které tam lze dostat doinstalovanou Java aplikací)

TIPY (Sony Ericsson W995):

– Vyzkoušejte si telefon v interaktivním simulátoru
– Stáhněte si uživatelskou příručku
– Nastavte si správně datové připojení


Obsah balení s telefonem – schází jen sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack

Vzhled a konstrukce: kovový svůdný design

Sony Ericsson W995 se jednoznačně zalíbí, a to hned při vybalení z krabice. Jeho oslnivé křivky, uspořádání tlačítek, rozměrný displej, 3,5 mm konektor Jack a na opačné straně fotoaparát a stojánek, takového přepychu nejsme u Sony Ericssonu zvyklí.


Telefon padne do ruky jako ulitý, ovladatelnost je výtečná

Konstrukce sestává z částí platových a kovových, přičemž díly kovové působí dojmem tažené oceli. Na obou stranách telefonu doslova svítí oranžové vyražené logo Walkman. První pocity z telefonu vyvolávají v uživateli příjemné mrazení a myšlenky, „tohle je opravdu ten telefon, co jsem si kdy přál“, může si s oddechem říci.

Překvapí zejména pravý bok přístroje, který je oset trojicí hudebních tlačítek, dvojicí tlačítek k ovládání hlasitosti a dvoupolohovým tlačítkem fotoaparátu. Levý bok nese Fast-port konektor, tlačítko Walkman a doslova ukrývá slot na karty, k němuž vede cesta pouze přes odejmutí zadního krytu. Stačí vyklopit stojánek a odcvaknout zarážku.


Boční hrany jsou napěchované tlačítky, která mnohdy usnadní ovládání telefonu

Neméně zaujmuvší je zadní strana telefonu, kde hraje prim především 8,1 Mpx fotoaparát, LED blesk a speciální stojánek, jehož funkci oceníte při sledování videí. Telefon setrvá v nakloněném stavu přesně tak, abyste měli ze sledování ten správný požitek. A copak se to objevuje na horní hraně telefonu? Vskutku, 3,5 mm konektor Jack, pro jehož nasazení volali davy příznivců už roky.

Displej a ovládání: výborná čitelnost

Použitím velkého, 2,6“ displeje, výrobce neprohloupil. Displej má sice rozlišení jen 240 x 320 px, ale písmo je alespoň o něco větší, i tak velmi uhlazené a celkově je zaručena dobrá čitelnost při slunečním svitu. Trochu mě zaráží skutečnost, že výrobce opět displej o něco málo neusadil pod úroveň krytu, ale několik mikrometrů nad. Snadněji dojde k poškrábání při sebemenším otření o nevhodný materiál.

Sony Ericsson vsází na osvědčenou souhru čtyřsměrného tlačítka se samostatným potvrzovacím středem, dvojici kontextových tlačítek, hovorová tlačítka, tlačítko spuštěných aplikací a mazací tlačítko. U modelu W995 to ze začátku testování vypadalo na velký krach, jelikož mezery mezi funkčními tlačítky jsou značné a tlačítka prťavá. Nakonec jsme museli uznat, že výrobce zvolil správně, ovládání je bezproblémové, přesné a snadné.

Baterie a výdrž: neočekávaná spokojenost

Pod zadním krytem je ukryta Li-Ion baterie s označením BST-38, k níž přísluší kapacita 930 mAh. Běžné používání baterii nevybíjí tak, jak jsme očekávali. Standardně vydrží kolem čtyř dnů, při větším zatížení (např. hudba, zapnuté Wi-Fi, fotografování s bleskem, atd.) se doba úměrně těmto úkonům zkracuje. Určitě je ale velkým potěšením, že není nutno telefon i při velké denní zátěži nabíjet hned tentýž den.

Prostředí telefonu: trpí částečně minulostí

Sony Ericsson W995 je opatřen prostředím na platformě A200, podobně jako x desítek modelů předchozích. Pro uživatele to znamená zaběhlý systém v podobě menu buďto s 12 ikonkami zobrazených jako mřížka, jednou velkou ikonkou se sloupcem dalších nebo otáčivý kruh s jednou hlavní ikonkou. Záleží na vás, jaký styl menu zvolíte.

Více než dva roky nám tato platforma přináší stále nevyužité místo na displeji v pohotovostním režimu. Model W995 částečně reaguje na tento nešvar tím, že dovoluje mít na displeji zapnutou jednu z aplikací (např. Walk Mate). Aktivní pohotovostní režim např. „hloupých“ nokií ale stále má dost navrch.

Samozřejmostí jsou oblíbená flash menu, v telefonu je jich hned několik přednahraných a další jsou lehce dostupná např. na webovém obchodě PlayNow Arena. Přesun do často užívaných partií telefonu zrychlí čtveřice zkratek na ovládácím tlačítku (4 směry).

Výrobce nezapomíná ani na multitasking, díky kterému si uživatel užije vícero otevřených aplikací zároveň, aniž by je musel vypínat. K přepínání slouží tlačítko, s nímž můžete nastavovat dalších několik zkratek nebo procházet události telefonu (volání, sms, atd.) Během dvoutýdenního testování jsem byl svědkem jednoho samovolného vypnutí telefonu, přičtenému velkému počtu současně otevřených aplikací.

Telefonování a zprávy: jednička v lehkosti

Uživatel má k dispozici 1000 kontaktních pozic, ke kterým se přiřazují desítky dalších údajů. Celkem může využít až 7000 položek. Vzhledem k paměti telefonu je toto omezení spíše úsměvné, výrobce přeci jen mohl dát uživateli větší volnost v ukládání dat. Na výběr je zobrazení kontaktů na SIM kartě, nebo v telefonu. Řazení kontaktů je standardně dle jména, popř. příjmení.

Jedna z neocenitelných funkcí, kterou moc telefonů neumožňuje, je zaslání všech svých kontaktů najednou skrze Bluetooth spojení. Nechybí vytváření vlastních skupin volajících, přiřazení různých melodií, či obrázků ke kontaktům a v neposlední řadě také omezení určitých příchozích hovorů.

Editor zpráv nabízí propracované prostředí, nad nímž jsme se rozplývali už nesčetněkrát. Zprávy jsou přehledně rozděleny na příchozí, odeslané a koncepty, řazeny však pouze podle data přijetí. Marně vzpomínám na dobu, kdy se do zpráv řadila i RSS čtečka, ke které měl uživatel velmi blízko.

Ke zprávám můžete přiložit piktogram, zvukový efekt, vizitku, kalendář, nahrávku, fotografii nebo libovolný soubor z telefonu či paměťové karty. Stejně propracovaný a přitom pro každého snadný je i emailový klient, jehož nastavení zvládne s přehledem každý.

Hudební přehrávač: roztepe vaše srdce

Telefon nabízí 118 MB vnitřní paměti a slot pro paměťové karty Memory Stick Micro, přes který můžeme vnitřní paměť rozšířit až o 16 GB. V balení výrobce rovnou dodává 8 GB kartu. Pomalu ale jistě se s tímto typem paměťových karet loučíme, nové modely už ponesou uznávanější typ microSD.

U Sony Ericssonu W705 představuje vrchol jeho výbavy propracovaný hudební přehrávač Walkman 3.0. Ten je možné rychle spustit tlačítkem „Walkman“ na levé straně telefonu nebo ovládat trojicí hudebních tlačítek na straně pravé. Přehrávač je součástí prostředí „Média“, ve kterém se automaticky překlápí obsah na displeji po naklonění telefonu.

Přehrávač Walkman řadí skladby podle připojených ID3 tagů do různých sekcí, například interpret, album, žánr, rok a dalších. Nechybí možnost vytváření playlistů či zajímavé funkce Shake control pro ovládání přehrávače pohybem a SensMe pro výběr skladby podle nálady. Pro správné zařazení skladeb je nutné využít program MediaGo, který je součástí balení na CD.

Ekvalizér nabízí přednastavené režimy: výšky, tvrdá hudba, pop, jazz, normální, ambientní hudba, soul, klidná hudba a basy. Pokud by žádný z uvedených režimů nevyhovoval, lze ekvalizér upravit ručně. Samozřejmostí je hraní hudebního přehrávače na pozadí, pak se v pohotovostním režimu střídavě zobrazuje název skladby, interpreta a alba.

TIP: Pro spuštění předchozí či následující skladby stačí přidržet klávesu „Walkman“ na horní straně a švihnout telefonem doleva či doprava. Pro regulaci hlasitosti stačí klávesu „Walkman“ držet a telefon překlápět dopředu či dozadu.

Uživatel může poslouchat FM rádio, které disponuje funkcí RDS. K poslechu hudby je nutné připojit headset, který slouží jako anténa. Nechybí funkce TrackID pro rozpoznání interpreta, alba a názvu skladby. Se sluchátky se pojí ještě jedna zajímavost. Na výběr máte buďto fast-port konektor nebo standardní 3,5 mm konektor Jack. Připojíte-li dvoje sluchátka, fungují zároveň, takže lze poslouchat např. s přítelkyní hudbu každý s vlastními sluchátky.

Zábava: hraní jak pro malé děti

Sedmero přeinstalovaných Java her určitě nadchne herně nadané jedince, vždyť některé z nich jsou ovladatelné pouhým pohybem telefonu. Rychlost a plynulost nejen Java her, ale i aplikací, mohou ostatní výrobci závidět. Pro telefon nejsou problémem ani více než 2 MB aplikace.

Z her musím pozdvihnout oblíbený bowling, který dělá z telefonu vrhací kouli. Pozor, telefonem neházet, stačí pohyb naučený z bowlingu vnutit telefonu a strike máte téměř jistý! Hra s názvem NitroStreet Racing naopak ovace nesklidila, vše mi přišlo až moc takové nereálné, nepropracované. Ale jistě věc názoru.

Pro úpravu multimédií je připravena trojice aplikací „veteránů“ – VideoDJ, PhotoDJ a MusicDJ. Dalšími aplikacemi jsou: Music Quiz, Rock Bobblehed, Standby Sound Senzor, Music Mate 5, přístup na YouTube či aplikace Google Maps.

Své místo si v telefonech Sony Ericsson našla aplikace Walk Mate. Jedná se o jednoduchý krokoměr. Díky zabudovanému akcelerometru telefon spočítá otřesy, což jsou kroky, a dělá vám statistiky. Výhodou je, že aplikace funguje i minimalizovaná na pozadí či ji můžete mít stále funkční jako tapetu na displeji. Další hry a aplikace lze do telefonu doinstalovat přes Javu.

Mezi službami určení polohy, jak se souhrně nazývá GPS v Sony Ericssonech, najdeme aplikaci Stopař, která umí na základě aktivní GPS a povolených datových přenosů spočítat vámi ušlou vzdálenost, průměrný čas a rychlost. To vše s ohledem na vaše tělesné proporce.

Mapové podklady jsou opět v podobě Google map, které nejsou určeny ryze k navigaci, k určení polohy ale poslouží s povděkem. Navigovat dokáže Wayfinder Navigator, který je ve verzi 7 také přítomen. Zkušební tříměsíční verze je skvělá, umožňuje stáhnout mapové podklady do telefonu předem, následně si však při vyhledávání trasy vždy o připojení k internetu zažádá.

Příjem signálu byl potěšujícím faktorem v době testování přístroje. GPS našla polohu během několika okamžiků, ještě o něco méně jí to trvalo při povoleném A-GPS, kdy si informace o poloze stáhla přes internet.

Fotoaparát: hodně Mpx, méně kvality

Režim vestavěného 8 Mpx fotoaparátu dovoluje upravit velikost pořizovaných fotografií na 8 Mpx, 5 Mpx, 2 Mpx nebo VGA rozlišení. Ve vlastní režii můžete měnit režim snímání (normální, detekce úsměvu, BestPic, panorama, rámečky). S detekcí úsměvu opravdu nevím, kam na ně Sony Ericsson chodil. Sem tam jsem mohl vytvářet jakýkoliv posun tváří a vyfotografování stejně neproběhlo. Možná se ve Švédsku a Japonsku usmívají jinak …


Fotoaparátu schází snad jen krytka čočky

Zpátky k nastavení fotoaparátu, nechybí různé scény (krajina, krajina v šeru, automaticky, …), režimy zaostření (rozpoznání obličeje, makro, nekonečno, automatické), zapnutí či vypnutí blesku a samospouště, měření expozice (normální, podle středu), vyvážení bílé barvy (denní světlo, oblačno, zářivka, …), efekty (černobíle, negativ, solarizace, sépiový odstín).

Nadstandardní úroveň fotoaparátu dokládá ještě stabilizátor obrazu a možnost přidání polohy na každou pořízenou fotografii. Překvapila nás možnost přibližování i v režimu např. 8 Mpx fotoaparátu, i starších modelů bylo nejprve nutno přepnutí do nižšího rozlišení. Mrzutě naopak vzhlížíme k výrobci ohledně absence redukce červených očí. Výsledné fotografie nepůsobí nejlepším dojmem, je znát přílišný šum a přepálení bílé. Uživatel se může snažit jak chce, ale lepší fotky i při vyladění na konkrétní situaci, se mu udělat nepodaří.

Sony Ericsson W995 se pořádně nepředvedl v disciplíně zvané nahrávání videa. Slibované VGA rozlišení působilo na zájemce blahodárným dojmem, konečné, nabízené, QVGA rozlišení, přijímáme v současnosti s velkou nelibostí. Konkurence v tomto směru Sony Ericssonu utíká.

Nastavení videa dovoluje vypustit zvukovou část, volí mezi denním či nočním režimem, zapnutím / vypnutím světla, délkou videozáznamu (normální, MMS zpráva), stejně tak nabízí vyvážení bílé barvy, efekty a měření expozice.

Zkušební fotografie a video – Sony Ericsson W995:


Fotoaparát vykazuje dobré výsledky, i když …

Organizační a datové funkce: ráj pro každého

Při sepisování této kapitoly jsem si v prvé řadě vzpomněl na nadměrné zahřívání celého telefonu, a to při připojení k počítači přes USB s režimem telefon a zapnutých datových přenosech HSDPA. Telefon by měl být schopen více svou teplotu krotit, podobně horký model jsem snad ještě nezažil.

Funkce vybízející k organizaci svého času, jsou v podání Sony Ericssonu W995, přijatelné. Pod položkou v menu – organizátor – jsme zvyklí nalézt budíky s opakováním, kalendář s opakovanými upomínkami, úkolovník, časovač, stopky, kalkulačku a diktafon, to vše nechybí. K tomu přidejme také paměť kódů a synchronizaci se serverem.

Data z kalendáře Sony Ericsson nejspíš nechce zobrazovat na obrazovce pohotovostního režimu, jak jinak si totiž vysvětlit fakt, že Java aplikace, která to umožňuje, koluje internetem někdy od doby představení modelu C702, a to už je řádka měsíců. Proč výrobce nezařadil tuto šikovnou aplikaci standardně do telefonů, je záhadou. Obrazovka pohotovostního režimu už je zřejmě na platformě A200 odsouzená k nemožnosti úprav.

Datová výbava Sony Ericssonu W995 vystihuje přesně dnešní, hodně žádostivou, dobu. Základní přenosy GPRS s nadstavbou EDGE doplňují 3G a HSDPA. Internetu se každý nabaží díky přítomnosti Wi-Fi. Nechybí kabelové připojení k počítači skrze USB 2.0 s Mass Storage a bezdrátové Bluetooth 2.0 s podporou profilu A2DP.

Telefon vsází i přes řadu negativních ohlasů na skomírající prohlížeč NetFront, který nikterak nepotěšil ani nás. Načítání stránek je relativně pomalejší, než u prohlížečů, kterým jde zejména o uživatelskou přízeň. Stránky se zobrazují v „nudli“, na posun po obrazovce raději zapomeňte. Schází podpora flash. Tento nešvar lze částečně řešit instalací Java aplikace Opera mini, s níž je internet o pár kroků blíže realitě.

Nepříjemnost může nastat při připojování přes Wi-Fi. Prohlížeč NetFront vyhodnocuje správně situaci, kdy jste připojeni přes Wi-Fi, a nedovolí telefon aktivovat datové připojení přes operátora. V případě jiných prohlížečů je Wi-Fi nevyužitelné, program si tvrdohlavě zažádá o připojení přes operátora a nedá si jinak říct. U ICQ kecálka – Jimm – jsme se pohodlně přes Wi-Fi připojili, tam takový problém nenastal.

Zhodnocení:

Sony Ericsson W995 se dá nazvat doslova multimediálním dělem, kterému bychom mohli vyčítat jen drobnosti. Výrobce konečně přistoupil na 3,5 mm Jack, čímž potěšil nejednoho hudebního fandu. Přehrávač přitom poskytuje naprostý a jedinečný prožitek v kombinaci se špuntovými sluchátky HPM-77.

Přijatelně si mobil vede i s 8,1 Mpx fotoaparátem, u něhož je hodně znát relativně rychlé vypuštění do prodeje a nedotažení patřičné kvality fotografií k dokonalosti. Snad se v některém novějším firmwaru pro telefon dočkáme zlepšení.

Kovový design, robustnost a přitom absolutní výbavová špička bez operačního systému dělá z model W995 adepta na úspěšný prodej. Za zvolenou prodejní cenu lehce nad 11 tisíci korun se výrobce rozhodně stydět nemusí. Více podobných telefonů a Sony Ericsson si může získat opět větší oblibu.

design a konstrukce natáčí QVGA video
přehrávač Walkman 3.0
v balení 8 GB karta
8,1 Mpx fotoaparát
HSDPA, Wi-Fi, GPS
3,5 mm Jack

Koupit Sony Ericsson W995 na značkovém eShopu Sony Ericsson.

ČLÁNKY:

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Redmi Note 6 Pro uniká už i na živých snímcích

Xiaomi Redmi Note 6 Pro uniká už i na živých snímcích

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi uvedlo model Redmi 6 Pro už v červnu, teď v září pak začaly jeho prodeje v Indii. Nyní na videu…

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

DNES  |  Jakub Fišer  |  3 komentáře

Dlouho očekávaný vlajkový model od japonské společnosti Sony jménem Xperia XZ3 by měl v příštích dvou týdnech dorazit na…

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Zástupci sociální sítě Twitter oznámili, že brzy umožní zobrazování tweetů v obráceném chronologickém pořadí, tedy bez algoritmů. Tedy tak, jak…

Mobilní zobrazení