Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Samsung Galaxy Gear: hračka s potenciálem naživo (IFA 2013)

  |  2 komentáře  |  autor: David Šantora

I když Samsung na IFA 2013 v Berlíně představil Galaxy Note 3, na který se dost čekalo, největší pozornost na sebe nakonec strhly „malé“ hodinky Galaxy Gear, které se stávají prodlouženou rukou mobilu. Samsung s nimi přinesl nejenom očekávanou paletu funkcí, ale jak je u něj zvykem, přidal i něco navíc.

Předně je třeba si uvědomit, že Galaxy Gear nebudou pro každého. Hodinky jsou totiž relativně masivní s velmi osobitým designem, který se ne každému bude líbit, ale hlavně, Galaxy Gear se aktuálně dokážou spárovat pouze s vybranými zařízeními. Prozatím hodinky spolupracují pouze s Galaxy Note 3 a Galaxy Note 10.1 2014 s tím, že Samsung uvolní v brzké době update, který umožní spolupráci s Galaxy S4, Galaxy S3 a Galaxy Note 10.1. Tato selekce na high-endové zařízení z vlastní stáje na mě působí dojmem vynucení, kdy výrobce mezi řádky říká, že pokud se vám jeho hodinky líbí, měli by se vám líbit i jeho top smartphony. Nicméně, do budoucna se očekává uvolnění komunikace i na smartphony konkurenčních značek, byť jako minimum byl nastaven operační systém Android a to ve verzi 4.3 Jelly Bean.

 

Po stránce designu na mě působily Galaxy Gear dobře. Hodinky na ruce drží bez větších problémů a ani jejich hmotnost 74 gramů není na zápěstí nijak tragická. I když je pravda, že jsem zvyklý nosit hodinky Casio Edifice a tak mohu být na jejich vyšší hmotnost spíše zvyklý. Hodinky vzhledově působí spíše stroze, nicméně velmi funkčně. Na obou bocích najdete po jednom mikrofonu, kdy jeden z nich slouží k eliminaci okolního hluku, tak jako je v hodinkách integrován reproduktor. Jediná hardwarová klávesa slouží k probuzení / uspání hodinek a supluje tak identickou klávesu, jak jí známe ze smartphonů. Včetně skutečnosti, že pokud se budete chtít podívat na čas, musíte hodinky nejdříve probudit. Dobrá zpráva je, že Galaxy Gear nabízí certifikaci IP55, tedy stupeň krytí proti částečnému vniknutí prachu a odolnost proti stříkající vodě. Z toho plyne ale taktéž špatná zpráva. Nejsou zcela vodotěsné a před koupáním je tedy bude třeba sundat.

 

Ovládání Galaxy Gear je velmi intuitivní. Menu se prochází horizontálním tažením prstu do stran, o krok zpět se vrací tažením prstu z horní hrany displeje dolů a v jednotlivých položkách, třeba zmeškaných událostí, se pohybujete klasicky pomocí dotyků na displeji. Díky absenci hardwarových kláves a použití tří hlavních gest, je ovládání opravdu velice jednoduché a po chvilce používání zcela přejde do krve. Displej podporuje dokonce i pinch-to-zoom gesto, obrázky si tedy na 1,63“ displeji můžete zvětšovat a zmenšovat klasicky tažením dvou prstů. Displej má rozlišení 320 x 320 px a je vyrobený technologií AMOLED. Barvy jsou tedy jasné a výrazné, řekl bych, že někdy až moc. Díky použité technologii AMOLED a použití tmavého prostředí mají hodinky poměrně malou spotřebu, zároveň se ale nabízí otázka, jak budou čitelné na slunci? AMOLED displeje v tomto ohledu rekordy nelámou. Pozorovací úhly displeje jsou velmi dobré.

 

Celé hodinky pohání jednojádrový procesor na frekvenci 800 MHz a operační paměť je 512 MB RAM. Jako interní úložiště poslouží 4 GB kapacita bez možnosti rozšíření. Galaxy Gear obsahují fotoaparát na pásku o rozlišení 1,9 Mpx a umí fotit buď v poměru 1:1, nebo 4:3. Při použitelném poměru 4:3 je rozlišení napevno nastavené na 1280 x 960 pixelů, při čtvercovém formátu je rozlišení fotografie 1392 x 1392 pixelů. Fotografie z hodinek tedy budou sloužit spíše jako velká nouze, než jako klasické focení rodinných záležitostí.

Samsung Galaxy Gear je bezesporu velmi zajímavé příslušenství a Samsung se tak přidal k Sony a dalším výrobcům do rozjetého vlaku chytrého příslušenství. Aniž bych chtěl Sony jakkoli křivdit, zatím je vlak sice rozjetý, ale cestující do něj moc naskakovat nechtějí. Jízdenka je stále velmi drahá a účel cesty spíše nejasný. Až Samsung a potažmo Apple jsou v dnešní době schopni přesvědčit své zákazníky, že právě toto potřebují a chtějí. Z hodinek, které nám umožní ovládat na „dálku“, tedy většinou na vzdálenost pár centimetrů, náš smartphone, bude časem buď „must have“ módní záležitost, nebo další z hromady příslušenství, které si sice dokáží vybojovat své místo na slunci, ale většího rozšíření se nedočkají. Co si myslíte vy?

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
aloham. Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
m.
m.

Hračka s nulovým potenciálem naživo:)

aloha
aloha

naproti iním veeciam od samsung úplná blbosť za vela peňazí

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Dnes Niantic oznámil změny v postupech proti cheaterům v Pokémon GO. Nová pravidla budou taková, že nejdříve přijdou dvě varování a…

Samsung možná plánuje spojit řadu Note s modely S

Samsung možná plánuje spojit řadu Note s modely S

VČERA  |  Jakub Fišer  |  2 komentáře

Informace o tomto smělém činu přinesl korejský server The Bell. Ten tvrdí, že pusu na špacír si pustil sám zástupce ředitele…

Ulefone Armor 5: první superodolný smartphone s výřezem

Ulefone Armor 5: první superodolný smartphone s výřezem

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Číňané nám poskytli exkluzivní oficiální snímky připravovaného telefonu Ulefone Armor 5, který se má zapsat do historie jako první superodolný smartphone…

Mobilní zobrazení