Recenze Samsung Galaxy A80: krůček vstříc budoucnosti

Samsung nikdy nepatřil k těm nejpilnějším výrobcům v oblasti inovací; většinou jen zrcadlil dobové trendy. V současnosti se však Samsung stává trendsetterem, anebo možná ještě přesněji – originálním výrobcem. A vězte, že pokud je nějaký smartphone z portfolia Samsungu originální, je to právě recenzovaný Galaxy A80.

Zhruba před rokem se Samsung potácel tak trochu ve tvůrčí smyčce. Dobře je to vidět na telefonech Galaxy S8 (recenze) a Galaxy S9 (recenze), které vlastně nenesou nic nového. Navíc jihokorejský gigant nechtěl tak snadno přistoupit na trend výřezů, který nastolil americký Apple a větší či menší asijští výrobci. Nebereme-li v potaz očekávanou designovou proměnu u letošní řady Galaxy S10, byla pro Samsung jakýmsi vysvobozením řada A. Tam mohl výrobce kompletně ukázat svůj nový designový jazyk, který se promítl i do výřezů ve tvaru písmen V či U. Dnešní kousek Galaxy A80 však výřez nenabízí a přináší pro Samsung zcela novou podobu displeje i samotné konstrukce.

Samsung Galaxy A80: specifikace

Konstrukce sklo a kov, vysouvací a otočný modul fotoaparátu, 165 x 77 x 9,3 mm, 220 g
Displej 6,7″, Super AMOLED New Infinity, 2400 x 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 393 ppi
Operační systém Android 9 Pie + One UI 1.1
Procesor 8 jádrový 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 730
Paměť 8 GB RAM, vnitřní úložiště 128 GB
Fotoaparát trojitý (48 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý + 3D ToF), clona f/2.0 a f/2.2, umělá inteligence, LED blesk, otočná konstrukce – funguje i jako přední
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, NFC, USB-C, čtečka otisků v displeji
Baterie 3 700 mAh, rychlonabíjení (25 W)
Cena a dostupnost 16 990 Kč, červenec 2019

Nejoriginálnější ze všech pádel

Model Galaxy A80 má totiž vysouvací konstrukci, kterou inženýři ze Soulu vylepšili ještě otočnou mechanikou fotoaparátu. Tím se Samsung stává signifikantním, protože podobný nápad ještě nikdo nepředstavil. A jak celá konstrukce funguje? Pro potřebu focení z přední strany nejdříve telefon vysune teleskopickou část zad, na které leží i modul trojitého fotoaparátu. Ten je vsazen do otočného panelu, který se na povel uživatele otočí a začne fotit.

Je to rychlé, neinvazivní a navíc doprovázené středně hlasitým zpěvem servomotorku, který celou vysouvací konstrukci pohání. Sázka na tuto originální konstrukci přináší zřejmou výhodu. Na přední stranu tak Samsung mohl plácnout obří 6,7palcový Super AMOLED displej, který přezdívá New Infinity – obejde se totiž bez výřezu a i jeho brada je jen maličká.

Není ale všechno zlato, co se třpytí. Kvůli přídavnému motorku a přítomnosti veškeré mechaniky je telefon pěkně vzrostlý, na výšku má 165 mm, na šířku 77 mm a tlustý je 9,3 mm, tedy skoro centimetr. Kromě toho je v ruce či v kapse smartphone pěkně cítit, neboť jeho hmotnost činí slušných 220 gramů. Kolem a kolem, telefon je vážně velký, skoro by se až chtělo říci mohutný, a také těžký. Moc tomu nepomáhá ani celokovová konstrukce a hlavně tvrzené sklo po obou stranách přístroje. O telefon se budete bát, protože jednolitý skleněný plát na zádech jako by říkal, že nemá problém rupnout, kdykoliv se potká se zemí.


 

Na stranu druhou ale dimenze telefonu dávají uživateli tušit, že v rukou drží skutečný kus hardwaru, a že nejde jen o levnou hračku z tržnice. Samsung se tím ale dost možná připravuje o zákazníky, kteří by si telefon koupili, ale odrazuje je tloušťka a celkově nakynuté parametry. Pokud jde ale o můj pohled na design přístroje, tam je vše absolutně v pořádku. Telefon je skutečně krásný, a to ať už v námi testované černé, tak i v bílé nebo zlaté variantě. Minimalistický povrch zad jako kdyby křičel heslo “v jednoduchosti je krása”.

A velmi dobře je telefon vybaven i po stránce konektivity a ovládacích prvků. Přístroj má jen tři tlačítka, konkrétně vpravo je umístěn čudlík pro zamykání a vypínání, nalevo potom separátní dvojice tlačítek pro úpravu zvuku. Nahoře už je potom jenom mikrofon a dole mřížka pro reproduktor a slot na dvě nanoSIM karty. Nejde ale o hybrid, paměťovku do telefonu tak nedostanete. Z klasik nechybí USB-C, Bluetooth 5.0, GPSka i NFC pro placení telefonem.

Na závěr kapitoly však ještě výtka, a sice k biometrii. Skener obličeje telefon nemá, což se dá pochopit. Spokojit se tak budete muset se čtečkou otisků prstů, která je umístěna v displeji a nefunguje vždy optimálně. Tento neduh trápí celou řadu Áček od Samsungu a zde není rozdílu – ani bych se nedivil, kdyby výrobce použil u telefonu za skoro 17 tisíc korun tu stejnou čtečku, jako u telefonu za 7 nebo za 8 tisíc. Ve zkratce, z deseti pokusů čtečka reaguje tak v pěti případech. Občas se ale zařekne a nefunguje ani třeba po třech pokusech. Pak bohužel přichází zklamání a uživatel musí vyťukat kód, protože zřejmě ani čtvrtý či pátý pokus by nepřinesl kýžený efekt. Na tomhle musí Samsung opravdu zapracovat; tím spíše, že to není poprvé, co je na tuto problematiku upozorňováno.

Na práci i na zábavu

Zmíněná problematická čtečka otisků prstů je ale snad jedinou výtkou, kterou k displeji mám. Ten je jinak naprosto výborný. Je dostatečně velký, takže se na něj vejde spousta obsahu (navíc podporuje nativní používání telefonu v režimu na šířku), dále má skvělé barvy, jde totiž o Super AMOLED panel (u Samsungu jak jinak, že?) a i rozlišení je dostačující: na 6,7 palcové úhlopříčce displeje je rozlišení 2400 x 1080 pixelů zcela v pořádku a dokazuje to i jemnost 393 pixelů na palec. Displej je navíc chytrý – protože Samsung vypustil klasický repráček pro telefonní hovory, je zvuk veden po celém displeji. První pocit může způsobit zmatek, dá se na to ale zvyknout a ve finále zase o takový rozdíl nejde.

Možná jste se pozastavili u rozlišení, které není zrovna standardní. Telefon má totiž, podobně jako třeba model řádově pod A80, Samsung Galaxy A70 (recenze), lehounce protažený poměr stran 20:9. Abych byl upřímný, rozdíl oproti 19,5:9 pozná jen cvičené oko, jinak je to naprosto pohodlné a pakliže máte strach z protažených “nudlí” s poměrem 21:9, tady se bát nemusíte.

Tím spíš, že je displej dlouhý, dá se využít funkcí pokročilého multitaskingu v systému One UI ve verzi 1.1, což je stále ještě nová grafická nadstavba od Samsungu. Je postavená na Androidu 9 Pie, přičemž bezpečnostní aktualizaci má A80ka z května; tady by měl Samsung trochu kopnout do vrtule, přece jen, už je konec července. Jinak je systém ale zcela v pořádku.

One UI patří k těm obsáhlejším nadstavbám. Samsung zde předvedl jakousi snahu převést ovládací prvky do spodní poloviny displeje, zatímco informace jsou vyobrazeny v horní polovině. Nápad je to velmi dobrý, nakonec displej u A80 je vážně velký. Nicméně provedení pokulhává, protože kromě systémových aplikací podobným snažením neoplývá ani Gmail, ani Facebook či jiné aplikace, které používáme třeba i častěji než Kalendář nebo Kontakty.

Systém se ale snaží jít s dobou, najdeme zde tak typický filtr modrého světla před spaním a Always-On Display pro kontrolu notifikací a času kdykoliv je telefon zamčen. Nechybí také tmavý režim, který Samsung přezdívá “Noční režim”, anebo gesta. U těch je dobré se na chvíli zastavit. Základním cílem gest by mělo být zjednodušit ovládání. To tady úplně neplatí, neboť gesta fungují na bázi “svajpování” po displeji v místech, kde obvykle jsou tři hlavní androidová tlačítka. Nestačí jen na místo ťuknout, uživatel musí přejet prstem, což je namáhavější i časově náročnější. Alespoň čestný plus si však gesta zaslouží.

Funkce je však zcela odlišná kapitola oproti svižnosti a plynulosti systému. Telefon je poháněn 8 GB paměti RAM, což je dost na již zmíněný pokročilý multitasking v režimu landscape, nicméně i vzhledem k ceně bychom si představovali větší výkon, například pro multimédia, než který zaručuje Snapdragon 730 z dílny Qualcommu. Neříkám, že telefon je pomalý, to vůbec ne, zvládne i kvalitnější herní tituly, za cenu bezmála 17 tisíc korun však seženete i čipsety, na které se zde přítomný Snapdragon 730 dívá jako na duchovní vzory.

Jen pro doplnění, úložiště má kapacitu 128 GB, což je poměrně dost a mně jako uživateli, i třebaže trochu náročnějšímu, to bohatě stačí. Úsměvný je ale fakt, že jen samotný systém zabírá téměř 20 GB, což je vážně nepříjemné a není divu, že Samsung u modelu Galaxy A80 nenabízí menší paměťovou variantu. Pozor ale na zbytečnou roztažnost v úložišti – obvyklou ruční brzdu v podobě microSD karty zde nevyužijete, telefonu totiž chybí slot.

Telefon není moc za co hanit, a vlastně ani výdrž není vůbec špatná. Při běžném používání telefon zvládne cca 30 hodin. Navíc věřím, že s vypnutým Always-On displejem se kapacita prodlouží ještě na 33 až 35 hodin, a to už je velmi slušné. Na druhou stranu je ale škoda, že si výrobce nedal větší práci a do takto mohutného těla (ještě jednou: tloušťka je alarmujících 9,3 milimetrů) nevměstnal baterii o větší kapacitě, než je dnes spíše průměrných 3 700 mAh. Se vší parádou ale telefon z 10 na 100 % nabijete za necelou hodinku a půl. Poslední věta však opět nebude pozitivní. Telefonu chybí jedna z dnes již zásadních funkcí – bezdrátové nabíjení. Jaká škoda, že mou powerbanku s bezdrátovým nabíjením od Samsungu jsem s modelem Galaxy A80 nemohl využít…

Vysuň, otoč, vyfoť, změř

Tou největší předností fotoaparátu u Galaxy A80 je skutečnost, že zadní fotoaparát figuruje i jako selfie kamera. A to je při jeho výbavě zcela jasné pozitivum. Otočný modul obsahuje trojici snímačů: prostřední je hlavní 48Mpx fotoaparát, napravo potom 8Mpx širokoúhlý snímač a na levé straně se nachází 3D senzor Time-of-Flight. Ten se dá využít především při měření v rozšířené realitě nebo při optimalizaci scény. Tu má Samsung hodně propracovanou, dost možná se jedná o jednu z nejlepších AI u fotoaparátu. Pozná všechno od snímků vody, stromů, zvířat, hor nebo i bot.


Fotky z hlavního fotoaparátu, kdy využíváte jen prostřední čočku, jsou velmi povedené. Za svou ostrost vděčí 48 megapixelům, které skutečně umí scénu pročistit do těch největších detailů. Snímky nejsou přesvícené, působí velmi věrohodně a k pozitivům můžu přičíst i to, že Samsung nemá na svých fotkách jakousi glazuru, kterou můžeme vídat u telefonů čínských značek; třebaže i u špičkového Huawei P30 Pro (recenze). Perfektně funguje i fotoaplikace, která nabízí mnoho režimů, včetně videí nebo super zpomalených záběrů. Trošku je ale znát vliv na výkon, kdy uzávěrka není tak rychlá, jako u vlajkových lodí.

Malou výtku bych měl k nočnímu režimu, který se prakticky nedá používat a jako uživateli mi uniká smysl jeho uplatnění v aplikaci Fotoaparát. Pro ukázku jsou v galerii přiloženy dva snímky balkonu, kde je umístěn stolek a židle, v prapodivném nočním režimu však není nic vidět. Jinak jsou ale schopnosti fotografování modelu Galaxy A80 celkem obstojné a při své ceně se za ně nemusí stydět. V oblasti natáčení také není problém, nechybí klasiky jako zpomalený režim, časosběr anebo 4K natáčení – v tomto případě však bohužel jenom ve třicetisnímkové frekvenci. Záleží tak na vás, zdali dáte přednost vyššímu rozlišení, anebo plynulejšímu frameratu.

Jak fotí Samsung Galaxy A80?

Ukázka: klasický (vlevo) a širokoúhlý (vpravo) režim

Ukázka: noční režim

(Noční režim se skutečně nepovedl, není na něm nic vidět, je mnohem lepší fotit v klasickém režimu s bleskem, nebo i bez něj)

Zhodnocení: předražená demonstrace technologií

Samsung přišel s řadou Galaxy A, která se stala jakousi výkladní skříní toho, co všechno Samsung umí. Velké displeje s výřezem, čtečky otisků v displejích nebo 48Mpx fotoaparáty. A aktuálně nejvyšší model řady Galaxy A jménem A80 má nést všechno, co Samsung umí a nepřijde mu kulantní to vsunout do vlajkových lodí; něco jako, když si válečné mocnosti zkoušely před započetím druhé světové války své bojové technologie během španělské občanské války.

Do této míry je vše v pořádku. Samsung Galaxy A80 je předně krásný smartphone s celkem slušnými specifikacemi (pro vyšší-střední třídu, řekněme) a rozhodně velmi pozoruhodnou vysouvací a otočnou konstrukcí. Ta mi přijde rozhodně zajímavější než třeba u Asusu ZenFone 6 (recenze), ale o dost více invazivní než u telefonů jako Xiaomi Mi 9T (recenze) či OnePlus 7 Pro (recenze).

V každém případě ale Samsung nemůže zlobit, pokud budou uživatelé jeho model nazývat předraženým. Je zcela logické, že přídavná konstrukce, která telefon dělá tak odlišným a originálním, je vlastně na telefonu skutečně tím, co zdvihá cenu nad komfortní úroveň. Pokud se ale cítíte být experimentátorem a průkopníkem, rozhodně telefon zkuste. Samsung podle mého názoru i přes nedobré prodejní vyhlídky řešení v podobě vysouvací a otočné konstrukce nevypustí a do budoucna spíše ještě zpevní. Korejské firmě by navíc rozhodně neuškodilo, kdyby takové provedení učinil na trhu dostupnějším. Pak už nebude žádný problém v tom, aby se z podobných kousků staly prodejní hity.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
krásný čistý design větší rozměry a váha
originální vysunovací konstrukce nepovedená čtečka otisků v displeji
velký Super AMOLED displej fotoaparát si neumí poradit ve tmě
fotoaparát se nemá za co stydět vysoká cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Samsung Galaxy A80: krůček vstříc budoucnosti

Samsung nikdy nepatřil k těm nejpilnějším výrobcům v oblasti inovací; většinou jen zrcadlil dobové trendy. V současnosti se však Samsung stává trendsetterem, anebo možná ještě přesněji – originálním výrobcem. A vězte, že pokud je nějaký smartphone z portfolia Samsungu originální, je to právě recenzovaný Galaxy A80.

Zhruba před rokem se Samsung potácel tak trochu ve tvůrčí smyčce. Dobře je to vidět na telefonech Galaxy S8 (recenze) a Galaxy S9 (recenze), které vlastně nenesou nic nového. Navíc jihokorejský gigant nechtěl tak snadno přistoupit na trend výřezů, který nastolil americký Apple a větší či menší asijští výrobci. Nebereme-li v potaz očekávanou designovou proměnu u letošní řady Galaxy S10, byla pro Samsung jakýmsi vysvobozením řada A. Tam mohl výrobce kompletně ukázat svůj nový designový jazyk, který se promítl i do výřezů ve tvaru písmen V či U. Dnešní kousek Galaxy A80 však výřez nenabízí a přináší pro Samsung zcela novou podobu displeje i samotné konstrukce.

Samsung Galaxy A80: specifikace

Konstrukce sklo a kov, vysouvací a otočný modul fotoaparátu, 165 x 77 x 9,3 mm, 220 g
Displej 6,7″, Super AMOLED New Infinity, 2400 x 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 393 ppi
Operační systém Android 9 Pie + One UI 1.1
Procesor 8 jádrový 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 730
Paměť 8 GB RAM, vnitřní úložiště 128 GB
Fotoaparát trojitý (48 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý + 3D ToF), clona f/2.0 a f/2.2, umělá inteligence, LED blesk, otočná konstrukce – funguje i jako přední
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, NFC, USB-C, čtečka otisků v displeji
Baterie 3 700 mAh, rychlonabíjení (25 W)
Cena a dostupnost 16 990 Kč, červenec 2019

Nejoriginálnější ze všech pádel

Model Galaxy A80 má totiž vysouvací konstrukci, kterou inženýři ze Soulu vylepšili ještě otočnou mechanikou fotoaparátu. Tím se Samsung stává signifikantním, protože podobný nápad ještě nikdo nepředstavil. A jak celá konstrukce funguje? Pro potřebu focení z přední strany nejdříve telefon vysune teleskopickou část zad, na které leží i modul trojitého fotoaparátu. Ten je vsazen do otočného panelu, který se na povel uživatele otočí a začne fotit.

Je to rychlé, neinvazivní a navíc doprovázené středně hlasitým zpěvem servomotorku, který celou vysouvací konstrukci pohání. Sázka na tuto originální konstrukci přináší zřejmou výhodu. Na přední stranu tak Samsung mohl plácnout obří 6,7palcový Super AMOLED displej, který přezdívá New Infinity – obejde se totiž bez výřezu a i jeho brada je jen maličká.

Není ale všechno zlato, co se třpytí. Kvůli přídavnému motorku a přítomnosti veškeré mechaniky je telefon pěkně vzrostlý, na výšku má 165 mm, na šířku 77 mm a tlustý je 9,3 mm, tedy skoro centimetr. Kromě toho je v ruce či v kapse smartphone pěkně cítit, neboť jeho hmotnost činí slušných 220 gramů. Kolem a kolem, telefon je vážně velký, skoro by se až chtělo říci mohutný, a také těžký. Moc tomu nepomáhá ani celokovová konstrukce a hlavně tvrzené sklo po obou stranách přístroje. O telefon se budete bát, protože jednolitý skleněný plát na zádech jako by říkal, že nemá problém rupnout, kdykoliv se potká se zemí.


 

Na stranu druhou ale dimenze telefonu dávají uživateli tušit, že v rukou drží skutečný kus hardwaru, a že nejde jen o levnou hračku z tržnice. Samsung se tím ale dost možná připravuje o zákazníky, kteří by si telefon koupili, ale odrazuje je tloušťka a celkově nakynuté parametry. Pokud jde ale o můj pohled na design přístroje, tam je vše absolutně v pořádku. Telefon je skutečně krásný, a to ať už v námi testované černé, tak i v bílé nebo zlaté variantě. Minimalistický povrch zad jako kdyby křičel heslo “v jednoduchosti je krása”.

A velmi dobře je telefon vybaven i po stránce konektivity a ovládacích prvků. Přístroj má jen tři tlačítka, konkrétně vpravo je umístěn čudlík pro zamykání a vypínání, nalevo potom separátní dvojice tlačítek pro úpravu zvuku. Nahoře už je potom jenom mikrofon a dole mřížka pro reproduktor a slot na dvě nanoSIM karty. Nejde ale o hybrid, paměťovku do telefonu tak nedostanete. Z klasik nechybí USB-C, Bluetooth 5.0, GPSka i NFC pro placení telefonem.

Na závěr kapitoly však ještě výtka, a sice k biometrii. Skener obličeje telefon nemá, což se dá pochopit. Spokojit se tak budete muset se čtečkou otisků prstů, která je umístěna v displeji a nefunguje vždy optimálně. Tento neduh trápí celou řadu Áček od Samsungu a zde není rozdílu – ani bych se nedivil, kdyby výrobce použil u telefonu za skoro 17 tisíc korun tu stejnou čtečku, jako u telefonu za 7 nebo za 8 tisíc. Ve zkratce, z deseti pokusů čtečka reaguje tak v pěti případech. Občas se ale zařekne a nefunguje ani třeba po třech pokusech. Pak bohužel přichází zklamání a uživatel musí vyťukat kód, protože zřejmě ani čtvrtý či pátý pokus by nepřinesl kýžený efekt. Na tomhle musí Samsung opravdu zapracovat; tím spíše, že to není poprvé, co je na tuto problematiku upozorňováno.

Na práci i na zábavu

Zmíněná problematická čtečka otisků prstů je ale snad jedinou výtkou, kterou k displeji mám. Ten je jinak naprosto výborný. Je dostatečně velký, takže se na něj vejde spousta obsahu (navíc podporuje nativní používání telefonu v režimu na šířku), dále má skvělé barvy, jde totiž o Super AMOLED panel (u Samsungu jak jinak, že?) a i rozlišení je dostačující: na 6,7 palcové úhlopříčce displeje je rozlišení 2400 x 1080 pixelů zcela v pořádku a dokazuje to i jemnost 393 pixelů na palec. Displej je navíc chytrý – protože Samsung vypustil klasický repráček pro telefonní hovory, je zvuk veden po celém displeji. První pocit může způsobit zmatek, dá se na to ale zvyknout a ve finále zase o takový rozdíl nejde.

Možná jste se pozastavili u rozlišení, které není zrovna standardní. Telefon má totiž, podobně jako třeba model řádově pod A80, Samsung Galaxy A70 (recenze), lehounce protažený poměr stran 20:9. Abych byl upřímný, rozdíl oproti 19,5:9 pozná jen cvičené oko, jinak je to naprosto pohodlné a pakliže máte strach z protažených “nudlí” s poměrem 21:9, tady se bát nemusíte.

Tím spíš, že je displej dlouhý, dá se využít funkcí pokročilého multitaskingu v systému One UI ve verzi 1.1, což je stále ještě nová grafická nadstavba od Samsungu. Je postavená na Androidu 9 Pie, přičemž bezpečnostní aktualizaci má A80ka z května; tady by měl Samsung trochu kopnout do vrtule, přece jen, už je konec července. Jinak je systém ale zcela v pořádku.

One UI patří k těm obsáhlejším nadstavbám. Samsung zde předvedl jakousi snahu převést ovládací prvky do spodní poloviny displeje, zatímco informace jsou vyobrazeny v horní polovině. Nápad je to velmi dobrý, nakonec displej u A80 je vážně velký. Nicméně provedení pokulhává, protože kromě systémových aplikací podobným snažením neoplývá ani Gmail, ani Facebook či jiné aplikace, které používáme třeba i častěji než Kalendář nebo Kontakty.

Systém se ale snaží jít s dobou, najdeme zde tak typický filtr modrého světla před spaním a Always-On Display pro kontrolu notifikací a času kdykoliv je telefon zamčen. Nechybí také tmavý režim, který Samsung přezdívá “Noční režim”, anebo gesta. U těch je dobré se na chvíli zastavit. Základním cílem gest by mělo být zjednodušit ovládání. To tady úplně neplatí, neboť gesta fungují na bázi “svajpování” po displeji v místech, kde obvykle jsou tři hlavní androidová tlačítka. Nestačí jen na místo ťuknout, uživatel musí přejet prstem, což je namáhavější i časově náročnější. Alespoň čestný plus si však gesta zaslouží.

Funkce je však zcela odlišná kapitola oproti svižnosti a plynulosti systému. Telefon je poháněn 8 GB paměti RAM, což je dost na již zmíněný pokročilý multitasking v režimu landscape, nicméně i vzhledem k ceně bychom si představovali větší výkon, například pro multimédia, než který zaručuje Snapdragon 730 z dílny Qualcommu. Neříkám, že telefon je pomalý, to vůbec ne, zvládne i kvalitnější herní tituly, za cenu bezmála 17 tisíc korun však seženete i čipsety, na které se zde přítomný Snapdragon 730 dívá jako na duchovní vzory.

Jen pro doplnění, úložiště má kapacitu 128 GB, což je poměrně dost a mně jako uživateli, i třebaže trochu náročnějšímu, to bohatě stačí. Úsměvný je ale fakt, že jen samotný systém zabírá téměř 20 GB, což je vážně nepříjemné a není divu, že Samsung u modelu Galaxy A80 nenabízí menší paměťovou variantu. Pozor ale na zbytečnou roztažnost v úložišti – obvyklou ruční brzdu v podobě microSD karty zde nevyužijete, telefonu totiž chybí slot.

Telefon není moc za co hanit, a vlastně ani výdrž není vůbec špatná. Při běžném používání telefon zvládne cca 30 hodin. Navíc věřím, že s vypnutým Always-On displejem se kapacita prodlouží ještě na 33 až 35 hodin, a to už je velmi slušné. Na druhou stranu je ale škoda, že si výrobce nedal větší práci a do takto mohutného těla (ještě jednou: tloušťka je alarmujících 9,3 milimetrů) nevměstnal baterii o větší kapacitě, než je dnes spíše průměrných 3 700 mAh. Se vší parádou ale telefon z 10 na 100 % nabijete za necelou hodinku a půl. Poslední věta však opět nebude pozitivní. Telefonu chybí jedna z dnes již zásadních funkcí – bezdrátové nabíjení. Jaká škoda, že mou powerbanku s bezdrátovým nabíjením od Samsungu jsem s modelem Galaxy A80 nemohl využít…

Vysuň, otoč, vyfoť, změř

Tou největší předností fotoaparátu u Galaxy A80 je skutečnost, že zadní fotoaparát figuruje i jako selfie kamera. A to je při jeho výbavě zcela jasné pozitivum. Otočný modul obsahuje trojici snímačů: prostřední je hlavní 48Mpx fotoaparát, napravo potom 8Mpx širokoúhlý snímač a na levé straně se nachází 3D senzor Time-of-Flight. Ten se dá využít především při měření v rozšířené realitě nebo při optimalizaci scény. Tu má Samsung hodně propracovanou, dost možná se jedná o jednu z nejlepších AI u fotoaparátu. Pozná všechno od snímků vody, stromů, zvířat, hor nebo i bot.


Fotky z hlavního fotoaparátu, kdy využíváte jen prostřední čočku, jsou velmi povedené. Za svou ostrost vděčí 48 megapixelům, které skutečně umí scénu pročistit do těch největších detailů. Snímky nejsou přesvícené, působí velmi věrohodně a k pozitivům můžu přičíst i to, že Samsung nemá na svých fotkách jakousi glazuru, kterou můžeme vídat u telefonů čínských značek; třebaže i u špičkového Huawei P30 Pro (recenze). Perfektně funguje i fotoaplikace, která nabízí mnoho režimů, včetně videí nebo super zpomalených záběrů. Trošku je ale znát vliv na výkon, kdy uzávěrka není tak rychlá, jako u vlajkových lodí.

Malou výtku bych měl k nočnímu režimu, který se prakticky nedá používat a jako uživateli mi uniká smysl jeho uplatnění v aplikaci Fotoaparát. Pro ukázku jsou v galerii přiloženy dva snímky balkonu, kde je umístěn stolek a židle, v prapodivném nočním režimu však není nic vidět. Jinak jsou ale schopnosti fotografování modelu Galaxy A80 celkem obstojné a při své ceně se za ně nemusí stydět. V oblasti natáčení také není problém, nechybí klasiky jako zpomalený režim, časosběr anebo 4K natáčení – v tomto případě však bohužel jenom ve třicetisnímkové frekvenci. Záleží tak na vás, zdali dáte přednost vyššímu rozlišení, anebo plynulejšímu frameratu.

Jak fotí Samsung Galaxy A80?

Ukázka: klasický (vlevo) a širokoúhlý (vpravo) režim

Ukázka: noční režim

(Noční režim se skutečně nepovedl, není na něm nic vidět, je mnohem lepší fotit v klasickém režimu s bleskem, nebo i bez něj)

Zhodnocení: předražená demonstrace technologií

Samsung přišel s řadou Galaxy A, která se stala jakousi výkladní skříní toho, co všechno Samsung umí. Velké displeje s výřezem, čtečky otisků v displejích nebo 48Mpx fotoaparáty. A aktuálně nejvyšší model řady Galaxy A jménem A80 má nést všechno, co Samsung umí a nepřijde mu kulantní to vsunout do vlajkových lodí; něco jako, když si válečné mocnosti zkoušely před započetím druhé světové války své bojové technologie během španělské občanské války.

Do této míry je vše v pořádku. Samsung Galaxy A80 je předně krásný smartphone s celkem slušnými specifikacemi (pro vyšší-střední třídu, řekněme) a rozhodně velmi pozoruhodnou vysouvací a otočnou konstrukcí. Ta mi přijde rozhodně zajímavější než třeba u Asusu ZenFone 6 (recenze), ale o dost více invazivní než u telefonů jako Xiaomi Mi 9T (recenze) či OnePlus 7 Pro (recenze).

V každém případě ale Samsung nemůže zlobit, pokud budou uživatelé jeho model nazývat předraženým. Je zcela logické, že přídavná konstrukce, která telefon dělá tak odlišným a originálním, je vlastně na telefonu skutečně tím, co zdvihá cenu nad komfortní úroveň. Pokud se ale cítíte být experimentátorem a průkopníkem, rozhodně telefon zkuste. Samsung podle mého názoru i přes nedobré prodejní vyhlídky řešení v podobě vysouvací a otočné konstrukce nevypustí a do budoucna spíše ještě zpevní. Korejské firmě by navíc rozhodně neuškodilo, kdyby takové provedení učinil na trhu dostupnějším. Pak už nebude žádný problém v tom, aby se z podobných kousků staly prodejní hity.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
krásný čistý design větší rozměry a váha
originální vysunovací konstrukce nepovedená čtečka otisků v displeji
velký Super AMOLED displej fotoaparát si neumí poradit ve tmě
fotoaparát se nemá za co stydět vysoká cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."