Recenze Samsung Galaxy A50: k dokonalosti už jen krůček

Jakub Mokříš

Samsungů už mi rukama pár prošlo, ale zatím nikdy jsem nebyl z žádného nijak zvlášť nadšený. Vždycky, když jsem si myslel, že držím v ruce novou pecku své kategorie, tak jsem se podíval na cenovku, a bylo po nadšení. I proto jsem byl dost zvědavý, jak dopadne Galaxy A50 a jestli už si v Samsungu přestali hrát na Apple a začali nastavovat ceny trochu rozumně. A nejen o tom bude naše dnešní recenze.

Samsung si v poslední době trochu překopal/přejmenoval nabídku a popravdě tím dost možná nadělal v hlavách spousty zákazníků pěkný zmatek. A50 má v každém případě cílit na zájemce o smartphone střední třídy. Dopředu mohu prozradit, že v té má rozhodně co nabídnout, ačkoliv je dost poznat, že některá pozitiva zkrátka musela být vykoupena tím, že se jinde muselo ušetřit a některé přešlapy si mohl výrobce odpustit.

Samsung Galaxy A50: specifikace

Konstrukceplast a sklo, 158,5 x 74,7 x 7,7 mm, 166 g
Displej6,4″, AMOLED Infinity-U, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 403 ppi
Operační systémAndroid 9 Pie + One UI
Procesor8 jádrový, 2,3 GHz, Exynos 9610
Paměť4 GB RAM, úložiště 128 GB, microSD slot (až 512 GB)
Fotoaparáttrojitý (25 + 8 + 5 Mpx), clona f/1.7 a f/2.2 a f/2.2, LED blesk + přední 25 Mpx, clona f/2.0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieBluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi, GPS, USB-C, 3,5mm jack, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře
Baterie4 000 mAh, rychlonabíjení (15 W)
Cena a dostupnost8 990 Kč, březen 2019

Design a konstrukce: dobře maskovaný plast

Když se ke mně testovaný kousek dostal, s nadšením jsem ho hned vybalil, abych zjistil, že příštích pár týdnů budu trávit ve společnosti telefonu s bílými zády. Tajně jsem si přál verzi v parádní modré, ale jak jsem později zjistil, bílá má nepopiratelné výhody a to zejména v disciplíně, kterou bych nazval „dlouhodobá udržitelnost estetiky na přijatelné úrovni“. Jinak řečeno – na bílé zkrátka nejsou hned tolik vidět škrábance a upatlání od zpocených rukou. Naopak, zadní strana odolávala velice slušně a při nasvícení hází duhové odlesky, což trošku rozbíjí fádnost jednolité bílé plochy.


První dojem, který ve mně testovaný telefon vzbudil, byl jakýsi dojem hodnotnosti. Možná to dělá lesklý rámeček v kombinaci s tím, jak je zařízení tenké, ale i přesto, že konstrukce je plastová, nepůsobí Galaxy A50 levně. Ano, čtete správně, telefon za devítku je z plastu. I když ne tak docela, výrobce totiž garantuje, že povrch na zádech není ani ze skla a ani z plastu, má jít o technologii 3D Glasstic, což je vlastně směs skla a plastu. Proti tomu nic nenamítám, nikde nic nepovrzává, neskřípe a nevydává pazvuky. Nic z toho se zde neděje.

Zpracování bych označil za bezchybné a stejně tak i umístění tlačítka zamykání či dvojtlačítka hlasitosti. Na spodní hraně pak je hlasitý reproduktor, audiojack a dobíjecí konektor, kterým je USB-C. Celkově tedy Galaxy A50 přišel s poměrně univerzálním designem. Není to žádný odvaz, ale rozhodně neurazí a cením i faktu, že fotoaparát vystupuje nad rovinu zad jen nepatrně. Bohužel telefon nedisponuje zvýšenou odolností proti vlhkosti či vniknutí prachu.

Displej, prostředí a baterie: skvěle a špatně

AMOLED panel o velikosti 6,4″ zobrazuje ve standardním rozlišení Full HD+. Kolem něj jsou tenké rámečky a dojem v tomto směru kazí pouze spodní strana, kde má rámeček cca půl centimetru. To však neberu jako něco, z čeho je třeba se hroutit, ale jako fakt a vlastnost zařízení. Pod horní hranou je displej vykousnutý a celistvost plochy tam kazí výřez pro selfie kamerku. Bude to značně individuální, ale osobně jsem raději tento prvek skryl do černého pruhu, což nastavení systému umožňuje.

K zobrazovacím vlastnostem nemohu mít výhrad. Barvy jsou velice realistické, ostatně lze si je v nastavení upravit. Po napálení jasu na maximální hodnotu nebyl problém s prohlížením webu ani za přímého slunečního světla. Absenci notifikační diody u Galaxy A50 vyřešil Samsung poněkud jasně. Always On není nic nového, na displeji se zkrátka neustále zobrazuje čas, datum a případné notifikace. To celé probíhá co nejúsporněji, takže na černém pozadí. Bohužel toto se i tak znatelně podepisuje na výdrži na baterii, kterou sníží zhruba o 30 %. Lišácké řešení je nastavit si hodiny, kdy má tato funkce být aktivní, tedy například na noc ji vypnout; pokud jste ale zvyklí mít telefon přes noc v nabíječce, tento fígl vám nijak nepomůže.

Součástí displeje je i zabudovaná optická čtečka otisků. Dojmy z ní jsem měl značně rozporuplné, v průběhu testu přišla aktualizace, která sice komfort užívání o něco zlepšila, ale stále bylo nutné prst poměrně přesně na displej umístit a zatlačit. I tak ale rozpoznání občas zhruba dvě sekundy trvalo. Je zkrátka vidět, že tyhle frajeřinky chtějí ještě trochu doladit. Po několika dnech jsem tedy rezignoval a používal raději komfortnější, ale méně bezpečný způsob odemykání – rozpoznání obličeje.

Systémově je v „Ápadestátce“ Android 9 Pie. K běhu systému nemohu mít výhrad, vše je v maximální možné míře plynulé, svižné, přepínání mezi aplikacemi probíhá bleskově. V tomto směru si tedy stěžovat nemohu. Štědrá nadílka 128 GB úložné paměti je pro mé potřeby více než dostatek, nejsem člověk, který by s sebou tahal celou hudební sbírku a desítky filmů. Jistě se ale najdou tací, kteří ji využijí.

A teď bohužel budu chvíli kritizovat a to ne zrovna málo. Předně mi vadí, že výrobce mě tlačí do vytvoření speciálního „Samsung účtu“. Ano, dlouholetí fanoušci to jistě mají, ale obecně nemám rád, když se musím přihlašovat v telefonu ke svému Google účtu a pak ještě k účtu producenta hardwaru. Chápu, že i chlapci ze Samsungu by o mně rádi něco věděli, ale já zájem nemám a kvůli tomu mi zkrátka zůstanou některé funkce zamčeny. Rozumím tomu třeba u Xiaomi, které prodává své telefonu za fakt hodně nízké ceny a někde zkrátka ten zisk dohnat musí. Galaxy A50 je na tom přesně opačně – už na samotném zařízení musí být slušná marže, takže tlačit zákazníka do nějakých registrací mi nepřipadá zcela košer.

Druhá výtka a to opravdu velká se týká chaotičnosti nastavení. Pár telefonů už mi rukama prošlo, ale nastavení v podobném stylu jsem ještě neviděl. Snad nejvíce matoucí jsou položky „Zobrazení“ a „Zamknout displej“. Ty se částečně překrývají a do toho vstupuje ještě „Biometrika a zabezpečení“, která zase ukrývá nastavení, která bych tam rozhodně nehledal. Je neuvěřitelné, jak dokonale lze znechutit zákazníkovi používání jeho zařízení tak mizerně navrženou ergonomií. I například změna pozadí plochy odemčeného telefonu je natolik neintuitivní, že jsem to poprvé raději vzdal a nehodlal jsem si tím kazit den. Škoda Samsungu, na tomhle lze ještě zapracovat.

Tím ovšem s kritikou končím, protože se dostávám k akumulátoru zařízení, který má kapacitu 4 000 mAh. Zde bych udělal jakousi rozbočku, ve které se musím vrátit k displeji, respektive jeho Always On funkci. Ti, kteří se bez ní obejdou, se dostanou s přehledem na dva dny používání, při takové té normální zátěži, která zahrnuje pár telefonátů, chvílemi Messenger, emaily a pár fotek. S permanentně zapnutým Always On se doba používání zkrátí zhruba o třetinu. Na druhou stranu – ani při hodně velkém vytížení jsem nemusel vyhledat nabíječku dříve než večer po práci. S povděkem kvituji i přítomnost rychlonabíjení, což je funkce, kterou u telefonů dnes už prakticky vyžaduji a v rámci kategorie by byla její nepřítomnost ostudou.

Předtím než se pověnuji fotoaparátu, zastavím se u multimediálních schopností Galaxy A50. Přibalená sluchátka jsou spíše průměr, ničím neoslní, ale díky přítomnosti 3,5mm jacku nebudou mít snad audiofilní uživatelé problém. Hlasitý reproduktor zvládá svoji práci slušně a překvapivě hlasitě, nicméně basová složka zvuku je téměř nepřítomna.

Fotoaparát: fotí skvěle, natáčí však s omezením

Dopředu říkám, že pokud si někdo koupí Samsung Galaxy A50 kvůli fotoaparátu, neprohloupí. Popravdě u mě vítězí v kategorii „nejlepší fotomobil v ceně do 9 tisíc“; i když konkurenci má více než silnou. Snímky jsou skvěle prokreslené, barvy dokonale věrné a detaily nemají tendence se slévat. I přes absenci optické stabilizace se většinou povede v plně automatickém režimu udělat prezentovatelné fotky a to i když budete fotit tak, jak se to obvykle smartphonům moc nelíbí. Tedy silné protisvětlo, případně přechody světlo/stín.

Na zadní straně jsou objektivy hned tři, jeden 25megapixelový s poměrně solidní světelností f/1.7. Druhý má 5 megapixelů a umí kouzla s hloubkou ostrosti, kterou lze přidávat či ubírat. Nu a pokud chcete zachytit něco opravdu vysokého či širokého, využijete 8megapixel se šířkou záběru 123 stupňů. Selfie kamerka má možná až trošku „OP“ rozlišení 25 megapixelů, ale tím pádem zvládá rovněž velice kvalitní snímky.

Bohužel jsem byl lehce zklamán natáčením videa. Přístroj ho zvládá maximálně v poněkud obskurním rozlišení 2336 x 1080 pixelů a to při 30 FPS, což není nic moc. Nepředpokládám, že by měl být pro takhle výkonný telefon problém s Full HD při 60 FPS, případně se 4K při poloviční snímkové frekvenci. V každém případě, pokud se s tímto omezením spokojíte, dostanete solidní záběry.

Jak fotí Samsung Galaxy A50?

Zhodnocení a konkurence

Takže jaký byl můj čas strávený s Galaxy A50? Popravdě bych si ho nejraději nechal! První dojem sice udělal dost děsivý, než jsem si vše nastavil podle sebe, chvíli mi to zabralo, díky naprosto chaotickému menu Nastavení. Pak už to ale byla pohodička a s žádnými zásadnějšími problémy jsem se nesetkal. Někomu by možná mohlo chybět bezdrátové nabíjení, já tuto funkci rozhodně nepostrádám. Ocenil jsem pěkný displej s malým výřezem a solidní výdrž na baterii. A rozhodně mi telefon nedělal v ruce ostudu, vypadá poměrně prémiově, ačkoliv je poznat, že na materiálech výrobce šetřil.

A jaká zařízení tedy stojí proti Samsungu Galaxy A50? Tak třeba Nokia 8.1 (recenze), která má podobné silné stránky, trochu konzervativnější design, umí 4K video, ale nemá takovou výdrž. Pak je tu Motorola Moto G7 Power (recenze), která sice výdrží drtí většinu konkurence, ale zaostává na poli zobrazovacím s rozlišením pouze 1570 x 720 pixelů. Vedle byste neměli šlápnout ani s Xiaomi Mi 9 SE, který na recenzi teprve budeme mít. Ale vlastně proč koukat jinam? Galaxy A50 má i přes některé neduhy své kouzlo. Nechytne každého, ale pokud jste fanouškem značky a vlajkové lodě jsou pro vás nedostupné, s klidem po něm sáhněte. Možná budete zpočátku rozčarováni jako já, ale pak si k němu najdete cestu a nebudete ho chtít dát ruky. Za ty peníze to není vůbec špatná nabídka.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus skvělý displejPlus místy chaotické Nastavení
Plus výdrž na bateriiPlus video jen ve Full HD při 30 FPS
Plus výborný fotoaparátPlus horší čtečka otisků
Plus svižný systém v nejnovější verzi
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články