Smartphony značky Motorola mají u mnoha zákazníků v dnešní době – kterou ovládá především trio Huawei, Apple a Samsung – otevřenou náruč, protože přináší něco nového, něco neokoukaného. To samé se dá říct i o modelu Moto G7 Power, který nabízí především velkou výdrž a příjemnou cenovku. Má ale novinka od Motoroly vůbec nějaký háček? To se dozvíte v dnešní recenzi.
Motorola letos, stejně jako každým rokem, představila novou generaci modelové řady G. Do letošní čtveřice patří základní model G7, vylepšené Moto G7 Plus, na druhou stranu odlehčený telefon Moto G7 Play, a nakonec i Moto G7 Power. Ten si jde jakousi vlastní cestou, vsází totiž prakticky na jedno jediné – dlouhou výdrž na baterii. To je největší (a možná právě i jedinou) zbraní Moto G7 Power, ale zároveň zřejmě i největším prokletím telefonu, protože tomuto aspektu bylo při výrobě nového modelu G7 Power podřízeno naprosto vše.
Konstrukce | plast, 159 x 76 x 9,3 mm, 193 g, odolnost proti padajícím kapkám |
---|---|
Displej | 6,2″, IPS LCD, 1570 x 720 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 279 ppi |
Operační systém | Android 9 Pie + funkce Moto |
Procesor | 8 jádrový, 2,8 GHz, Qualcomm Snapdragon 632 |
Paměť | 4 GB RAM, úložiště 64 GB, microSD slot |
Fotoaparát | 12 Mpx, LED blesk, f/2.0 + přední 8 Mpx, f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | dual SIM, Bluetooth 4.2, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků, čtečka tváře |
Baterie | 5 000 mAh, rychlonabíjení (18 W) |
Cena a dostupnost | 5 399 Kč, 12. únor 2019 |
Aby měl telefon velkou výdrž, musel být uzpůsoben především fyzicky. A i když dimenze přístroje nevyrostly na úroveň “powerbanky s Androidem” jménem Energizer Power Max P18K Pop, je na telefonu dost vidět, že něco v těle je nadprůměrné. Tím je baterie, o které sice bude ještě řeč, ale ztraťme alespoň to, že díky její nadprůměrné kapacitě narostl telefon na slušných 9,3 milimetrů na tloušťku. Zbylé rozměry jsou docela obyčejné a telefon nijak neodlišují od konkurence.
Co je ale škoda, že výrobce nesáhl po kvalitnějších materiálech, ze kterých by smartphone vyrobil. Upřímně, plast je sice příjemný na dotek, je i docela odolný a navíc v rukách neklouže, ale jinak nic světoborného. Je to prostě plast, který dává tušit, že cenově jsme docela při zemi; což také jsme. Potěšení mi vykouzlila ale kvalita zpracování přístroje. I když se jedná o plast, telefon je setsakramentsky pevný, nikde nevrže a dokonce se ani nikde neprohýbá. Všechno všude lícuje velice správně a telefon tak dokazuje, že fakt, že hlavním materiálem pro výrobu telefonu je plast, ještě nemusí znamenat nic špatného; pokud vám tedy nevadí prvoplánově lesklý povrch, který má k prémiovosti daleko.
Pokud jde o design zařízení, tedy o jeho estetický náboj, není moc co vytknout. Případné připomínky budou ryze můj subjektivní pohled na věc. Telefon je jakousi tuctovkou, čemuž napomáhá i černé zbarvení zad, což je zatím jediná barevná varianta, která se na našem trhu prodává. Pokud se vám líbily i předchozí modely se značkou Motorola, jistě se vám bude zamlouvat i tento. Záda jsou pěkně oblá a čistou černou plochu lehce narušuje jen modul fotoaparátu a čtečka otisků prstů, kde je zároveň i logo výrobce. Je to sice jen detail, ale pozdvihuje místy až minimalistický dojem z telefonu.
Zbylé dimenze telefonu hrají na stejnou notu. Nahoře najdeme jen jack a tečku pro mikrofon; dole je namísto jacku napájecí konektor USB-C a další mikrofon. Levou stranu telefonu obsadil slot na příslušné karty. Do telefonu se vejdou dvě nanoSIM karty a k tomu je v šuplíčku i speciální místo na microSD kartu. To si zaslouží pochvalu, Motorola vás totiž nenutí vybírat si mezi dvěma funkčními SIMkami, anebo rozšířenou uživatelskou pamětí; podle vlastního uvážení totiž můžete mít šuplíček plný. Konkurenční kousky, které se honosí stejnou cenovkou, byť přinášejí lepší poměr cena / výkon, kolikrát nabízí jen hybridní slot, a ten zdaleka neuspokojí poptávku cílové skupiny. Nesmíme totiž zapomínat, že Motorola Moto G7 Power není jen další čínský telefon, který se snaží nahnat co nejlepší specifikace za co nejnižší cenu, ale přitom zapomíná na detaily. A možná právě díky svému důrazu na detail má Motorola tolik stálých fanoušků.
Snad nebude od věci začít tuto kapitolku rozpravou o výdrži, protože podle mého názoru je to tím nejdůležitějším aspektem celého telefonu a možná bohužel se od toho odvíjí i další body hodnocení. Tak tedy, Moto G7 Power slibuje být telefonem, který vám vydrží déle, než většina konkurence v této cenové kategorii, a vlastně i většina superphonů, které ale nehrají stejnou ligu jako Moto G7 Power. Nová Motorola vydrží v praxi zhruba dva a půl dne, někdy i tři dny. Za jeden den ji vybijete jen nesmyslným ždímáním a na čtyři dny se zase dostanete jen když si dáte pořádný digitální detox. Držme se tedy dvou až tří dnů jakožto klasické a do značné míry předepsané výdrže.
Čím ale to, že Moto G7 Power v otázce výdrže potápí asijskou konkurenci? Na prvním místě je určitě baterie. Ta je nadprůměrně větší, slibuje kapacitu 5 000 mAh, což je při průměru na trhu 3 500 mAh slušná hodnota. Akumulátor kvůli své hlavní roli narostl pěkně i fyzicky, naštěstí se ale dá nabíjet nejnovějším USBčkem typu C a nabíječka dodávaná v balení umí 18W rychlonabíjení. Všechna honorace však nemůže jít pouze za baterií, neboť na tom, že telefon vydrží více než dva dny slušné zátěže, se podílí i další stránky telefonu. Tak například displej. Ten vypadá na první pohled zcela tuctově, zarazí však jeho rozlišení. To je pouze HD+, tedy 1570 x 720 pixelů, což na 6,2″ není žádná sláva a v tomto Motorola neuvěřitelně zaostává za zbylými výrobci; alespoň že trendy výřez nechybí. Jemnost displeje 279 pixelů na palec má však své opodstatnění, neboť s vyšším rozlišením by byl displej náročnější na energii a výdrž baterie by tudíž nebyla tak nadprůměrná.
Zde si však dovolím vznést námitku, či spíše věcnou poznámku. Mnohem sympatičtější by mi bylo, kdyby byl zobrazovací panel kvalitnější, alespoň tedy na úrovni Full HD+, ale nativním rozlišením by bylo stále HD+. Po zapnutí telefonu by tak na uživatele vybafl HD+ displej, bylo by však na samotném uživateli, zdali by chtěl používat raději vyšší rozlišení za cenu nižší výdrže. Tuto volbu Motorola Moto G7 Power nedává a uživatel je tak odkázán na celkem nízké rozlišení, při kterém není nijak těžké zavadit o rastr; a to jak při čtení textu, tak při klasickém průchodu hlavní obrazovkou.
A když už jsme u onoho průchodu systémem, musím Motorolu jednoznačně pochválit. Systém je velmi plynulý, nikde se neškube a nezadrhává. Velkou zásluhu na tom mají 4 GB RAM a dostačující čipset Snapdragon 632, stejně tak jako optimalizace, kterou Motorola nikdy neodflákla a vždy si dala záležet, aby téměř čistý Android pod její taktovkou fungoval nadmíru dobře. Správně navíc výrobce vsadil na nejnovější Android 9 Pie, který tak najdeme ve všech čtyřech nových Motorolách. Jak již bylo řečeno, jedná se o skoro čistý systém bez nadstavby, Motorola jej pouze obohatila o cosi, čemu říká Nástroje a funkce Moto.
Pod tím se skrývá několik velice praktických gest či funkcí, které Motorola využívá u všech svých smarpthonů a odlišuje se tím od konkurence. Mezi mé oblíbené patří funkce Displej Moto, což je jakási vylepšená varianta Always-on displeje. Po kontaktu s telefonem se vám na černém pozadí zobrazí hodiny a notifikace, které můžete ovládat. Za zmínku stojí ještě třeba gesto třemi prsty, což udělá snímek obrazovky; rychlé otočení telefonu, což zapne kameru; anebo dvě rychlá zatřesení pro zapnutí svítilny. Na první pohled se jedná o zbytečnosti, avšak ve skutečnosti jde opět o detaily, které jsou sice maličké, ale ve finále dělají velké rozdíly.
Ve své cenové kategorii je Moto G7 Power trošku raritka; i když toho už jsme si stačili všimnout. Kde většina trhu v cenové kategorii do 6 tisíc korun nabízí minimálně duální zadní fotoaparát, přichází Moto G7 Power jen s jedním. Nabízí otázka, jestli tím ale Moto něco ztrácí na své konkurenci. Po minutách bádaní nad fotkami, které vyprodukoval 12Mpx foťák na zádech smartphonu musím uznat, že vlastně ani ne. Situace je podobná jako u Google Pixelu 3 (recenze) – tedy čemu nepomůže druhý snímač, zachrání umělá inteligence. Dokonce i portrétní snímek vám AI vytvoří, jak ale tušíte, za moc nestojí.
Přiznám se, že jsem měl z jediného fotoaparátu u Moto G7 Power na začátku docela strach, protože co asi dokáže telefon s jedním fotoaparátem ve světě, kde jsou i smartphony se čtyřmi či pěti fotosnímači. Možná trochu paradoxně nejde o nic strašného, na přímém světle jsou fotky krásně použitelné, barvy věrné a detaily bezproblémově ostré. K natáčení videí také nemám žádné připomínky, Motorola si dokonce troufne i na 4K, ale jen při 30 snímcích za sekundu; i tak je to ale velmi statečný výkon. Chybí snad jen kvalitní noční režim, protože bez něj fotí Moto G7 Power jen s pomocí LED blesku a tyto fotky občas neměli daleko k propadáku. Faktem ale zůstává, že málokdo u smartphonu za necelých 6 tisíc korun očekává brilantní noční focení.
Staré přísloví tvrdí, že každý produkt má svého kupce. Něco mi ale říká, že Motorola Moto G7 Power nebude muset kupce hledat moc dlouho. I přestože jsem měl během testování výhrady na užité materiály, kvalitu rozlišení displeje či absenci NFC (to je věc, se kterou by při dnešním narůstajícím trendu placení smartphonem měla Motorola něco dělat), Moto G7 Power je vlastně naprosto výborným smartphonem, který má jasně danou cílovou skupinu i to, čím ji oslní.
A to, co jsem si ještě do nedávna myslel, že je jediná zbraň Motoroly Moto G7 Power, tak to je vlastně jen taková příjemná třešnička na dortu. Když se to totiž sesumíruje, vyjde nám Moto G7 Power jako kvalitní stroj s výborným zpracováním, dostačujícím výkonem, poměrně obstojným fotoaparátem, super cenou a navrch velkou 5 000mAh baterií. To je balíček, po kterém musí každý méně náročný zákazníků sáhnout. A rozhodně to nebudou špatně utracené peníze.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
design, který neurazí a kvalitní zpracování | absence NFC |
nejnovější Android 9 Pie s přídavnými funkcemi Moto | nízké rozlišení displeje |
velká baterie s dlouhou výdrží | plastová konstrukce |
slušná cena |
Smartphony značky Motorola mají u mnoha zákazníků v dnešní době – kterou ovládá především trio Huawei, Apple a Samsung – otevřenou náruč, protože přináší něco nového, něco neokoukaného. To samé se dá říct i o modelu Moto G7 Power, který nabízí především velkou výdrž a příjemnou cenovku. Má ale novinka od Motoroly vůbec nějaký háček? To se dozvíte v dnešní recenzi.
Motorola letos, stejně jako každým rokem, představila novou generaci modelové řady G. Do letošní čtveřice patří základní model G7, vylepšené Moto G7 Plus, na druhou stranu odlehčený telefon Moto G7 Play, a nakonec i Moto G7 Power. Ten si jde jakousi vlastní cestou, vsází totiž prakticky na jedno jediné – dlouhou výdrž na baterii. To je největší (a možná právě i jedinou) zbraní Moto G7 Power, ale zároveň zřejmě i největším prokletím telefonu, protože tomuto aspektu bylo při výrobě nového modelu G7 Power podřízeno naprosto vše.
Konstrukce | plast, 159 x 76 x 9,3 mm, 193 g, odolnost proti padajícím kapkám |
---|---|
Displej | 6,2″, IPS LCD, 1570 x 720 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 279 ppi |
Operační systém | Android 9 Pie + funkce Moto |
Procesor | 8 jádrový, 2,8 GHz, Qualcomm Snapdragon 632 |
Paměť | 4 GB RAM, úložiště 64 GB, microSD slot |
Fotoaparát | 12 Mpx, LED blesk, f/2.0 + přední 8 Mpx, f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | dual SIM, Bluetooth 4.2, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků, čtečka tváře |
Baterie | 5 000 mAh, rychlonabíjení (18 W) |
Cena a dostupnost | 5 399 Kč, 12. únor 2019 |
Aby měl telefon velkou výdrž, musel být uzpůsoben především fyzicky. A i když dimenze přístroje nevyrostly na úroveň “powerbanky s Androidem” jménem Energizer Power Max P18K Pop, je na telefonu dost vidět, že něco v těle je nadprůměrné. Tím je baterie, o které sice bude ještě řeč, ale ztraťme alespoň to, že díky její nadprůměrné kapacitě narostl telefon na slušných 9,3 milimetrů na tloušťku. Zbylé rozměry jsou docela obyčejné a telefon nijak neodlišují od konkurence.
Co je ale škoda, že výrobce nesáhl po kvalitnějších materiálech, ze kterých by smartphone vyrobil. Upřímně, plast je sice příjemný na dotek, je i docela odolný a navíc v rukách neklouže, ale jinak nic světoborného. Je to prostě plast, který dává tušit, že cenově jsme docela při zemi; což také jsme. Potěšení mi vykouzlila ale kvalita zpracování přístroje. I když se jedná o plast, telefon je setsakramentsky pevný, nikde nevrže a dokonce se ani nikde neprohýbá. Všechno všude lícuje velice správně a telefon tak dokazuje, že fakt, že hlavním materiálem pro výrobu telefonu je plast, ještě nemusí znamenat nic špatného; pokud vám tedy nevadí prvoplánově lesklý povrch, který má k prémiovosti daleko.
Pokud jde o design zařízení, tedy o jeho estetický náboj, není moc co vytknout. Případné připomínky budou ryze můj subjektivní pohled na věc. Telefon je jakousi tuctovkou, čemuž napomáhá i černé zbarvení zad, což je zatím jediná barevná varianta, která se na našem trhu prodává. Pokud se vám líbily i předchozí modely se značkou Motorola, jistě se vám bude zamlouvat i tento. Záda jsou pěkně oblá a čistou černou plochu lehce narušuje jen modul fotoaparátu a čtečka otisků prstů, kde je zároveň i logo výrobce. Je to sice jen detail, ale pozdvihuje místy až minimalistický dojem z telefonu.
Zbylé dimenze telefonu hrají na stejnou notu. Nahoře najdeme jen jack a tečku pro mikrofon; dole je namísto jacku napájecí konektor USB-C a další mikrofon. Levou stranu telefonu obsadil slot na příslušné karty. Do telefonu se vejdou dvě nanoSIM karty a k tomu je v šuplíčku i speciální místo na microSD kartu. To si zaslouží pochvalu, Motorola vás totiž nenutí vybírat si mezi dvěma funkčními SIMkami, anebo rozšířenou uživatelskou pamětí; podle vlastního uvážení totiž můžete mít šuplíček plný. Konkurenční kousky, které se honosí stejnou cenovkou, byť přinášejí lepší poměr cena / výkon, kolikrát nabízí jen hybridní slot, a ten zdaleka neuspokojí poptávku cílové skupiny. Nesmíme totiž zapomínat, že Motorola Moto G7 Power není jen další čínský telefon, který se snaží nahnat co nejlepší specifikace za co nejnižší cenu, ale přitom zapomíná na detaily. A možná právě díky svému důrazu na detail má Motorola tolik stálých fanoušků.
Snad nebude od věci začít tuto kapitolku rozpravou o výdrži, protože podle mého názoru je to tím nejdůležitějším aspektem celého telefonu a možná bohužel se od toho odvíjí i další body hodnocení. Tak tedy, Moto G7 Power slibuje být telefonem, který vám vydrží déle, než většina konkurence v této cenové kategorii, a vlastně i většina superphonů, které ale nehrají stejnou ligu jako Moto G7 Power. Nová Motorola vydrží v praxi zhruba dva a půl dne, někdy i tři dny. Za jeden den ji vybijete jen nesmyslným ždímáním a na čtyři dny se zase dostanete jen když si dáte pořádný digitální detox. Držme se tedy dvou až tří dnů jakožto klasické a do značné míry předepsané výdrže.
Čím ale to, že Moto G7 Power v otázce výdrže potápí asijskou konkurenci? Na prvním místě je určitě baterie. Ta je nadprůměrně větší, slibuje kapacitu 5 000 mAh, což je při průměru na trhu 3 500 mAh slušná hodnota. Akumulátor kvůli své hlavní roli narostl pěkně i fyzicky, naštěstí se ale dá nabíjet nejnovějším USBčkem typu C a nabíječka dodávaná v balení umí 18W rychlonabíjení. Všechna honorace však nemůže jít pouze za baterií, neboť na tom, že telefon vydrží více než dva dny slušné zátěže, se podílí i další stránky telefonu. Tak například displej. Ten vypadá na první pohled zcela tuctově, zarazí však jeho rozlišení. To je pouze HD+, tedy 1570 x 720 pixelů, což na 6,2″ není žádná sláva a v tomto Motorola neuvěřitelně zaostává za zbylými výrobci; alespoň že trendy výřez nechybí. Jemnost displeje 279 pixelů na palec má však své opodstatnění, neboť s vyšším rozlišením by byl displej náročnější na energii a výdrž baterie by tudíž nebyla tak nadprůměrná.
Zde si však dovolím vznést námitku, či spíše věcnou poznámku. Mnohem sympatičtější by mi bylo, kdyby byl zobrazovací panel kvalitnější, alespoň tedy na úrovni Full HD+, ale nativním rozlišením by bylo stále HD+. Po zapnutí telefonu by tak na uživatele vybafl HD+ displej, bylo by však na samotném uživateli, zdali by chtěl používat raději vyšší rozlišení za cenu nižší výdrže. Tuto volbu Motorola Moto G7 Power nedává a uživatel je tak odkázán na celkem nízké rozlišení, při kterém není nijak těžké zavadit o rastr; a to jak při čtení textu, tak při klasickém průchodu hlavní obrazovkou.
A když už jsme u onoho průchodu systémem, musím Motorolu jednoznačně pochválit. Systém je velmi plynulý, nikde se neškube a nezadrhává. Velkou zásluhu na tom mají 4 GB RAM a dostačující čipset Snapdragon 632, stejně tak jako optimalizace, kterou Motorola nikdy neodflákla a vždy si dala záležet, aby téměř čistý Android pod její taktovkou fungoval nadmíru dobře. Správně navíc výrobce vsadil na nejnovější Android 9 Pie, který tak najdeme ve všech čtyřech nových Motorolách. Jak již bylo řečeno, jedná se o skoro čistý systém bez nadstavby, Motorola jej pouze obohatila o cosi, čemu říká Nástroje a funkce Moto.
Pod tím se skrývá několik velice praktických gest či funkcí, které Motorola využívá u všech svých smarpthonů a odlišuje se tím od konkurence. Mezi mé oblíbené patří funkce Displej Moto, což je jakási vylepšená varianta Always-on displeje. Po kontaktu s telefonem se vám na černém pozadí zobrazí hodiny a notifikace, které můžete ovládat. Za zmínku stojí ještě třeba gesto třemi prsty, což udělá snímek obrazovky; rychlé otočení telefonu, což zapne kameru; anebo dvě rychlá zatřesení pro zapnutí svítilny. Na první pohled se jedná o zbytečnosti, avšak ve skutečnosti jde opět o detaily, které jsou sice maličké, ale ve finále dělají velké rozdíly.
Ve své cenové kategorii je Moto G7 Power trošku raritka; i když toho už jsme si stačili všimnout. Kde většina trhu v cenové kategorii do 6 tisíc korun nabízí minimálně duální zadní fotoaparát, přichází Moto G7 Power jen s jedním. Nabízí otázka, jestli tím ale Moto něco ztrácí na své konkurenci. Po minutách bádaní nad fotkami, které vyprodukoval 12Mpx foťák na zádech smartphonu musím uznat, že vlastně ani ne. Situace je podobná jako u Google Pixelu 3 (recenze) – tedy čemu nepomůže druhý snímač, zachrání umělá inteligence. Dokonce i portrétní snímek vám AI vytvoří, jak ale tušíte, za moc nestojí.
Přiznám se, že jsem měl z jediného fotoaparátu u Moto G7 Power na začátku docela strach, protože co asi dokáže telefon s jedním fotoaparátem ve světě, kde jsou i smartphony se čtyřmi či pěti fotosnímači. Možná trochu paradoxně nejde o nic strašného, na přímém světle jsou fotky krásně použitelné, barvy věrné a detaily bezproblémově ostré. K natáčení videí také nemám žádné připomínky, Motorola si dokonce troufne i na 4K, ale jen při 30 snímcích za sekundu; i tak je to ale velmi statečný výkon. Chybí snad jen kvalitní noční režim, protože bez něj fotí Moto G7 Power jen s pomocí LED blesku a tyto fotky občas neměli daleko k propadáku. Faktem ale zůstává, že málokdo u smartphonu za necelých 6 tisíc korun očekává brilantní noční focení.
Staré přísloví tvrdí, že každý produkt má svého kupce. Něco mi ale říká, že Motorola Moto G7 Power nebude muset kupce hledat moc dlouho. I přestože jsem měl během testování výhrady na užité materiály, kvalitu rozlišení displeje či absenci NFC (to je věc, se kterou by při dnešním narůstajícím trendu placení smartphonem měla Motorola něco dělat), Moto G7 Power je vlastně naprosto výborným smartphonem, který má jasně danou cílovou skupinu i to, čím ji oslní.
A to, co jsem si ještě do nedávna myslel, že je jediná zbraň Motoroly Moto G7 Power, tak to je vlastně jen taková příjemná třešnička na dortu. Když se to totiž sesumíruje, vyjde nám Moto G7 Power jako kvalitní stroj s výborným zpracováním, dostačujícím výkonem, poměrně obstojným fotoaparátem, super cenou a navrch velkou 5 000mAh baterií. To je balíček, po kterém musí každý méně náročný zákazníků sáhnout. A rozhodně to nebudou špatně utracené peníze.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
design, který neurazí a kvalitní zpracování | absence NFC |
nejnovější Android 9 Pie s přídavnými funkcemi Moto | nízké rozlišení displeje |
velká baterie s dlouhou výdrží | plastová konstrukce |
slušná cena |