Nokia má portfolio plné zajímavých smartphonů, málokteré se ale mohou pyšnit označením “vlajková loď”. Model Nokia 8.1 je právě jedním takovým, nutno však uznat, že podstatu topmodelu naplňuje jen z části. I přesto ale vězte, že svým zájemcům rozhodně má co nabídnout.
S vrcholnými topmodely se to u Nokie má tak trochu jinak, než u jiných výrobců. Zatímco většina trhu se snaží do svého vlajkového modelu nacpat co nejlepší komponenty, ty pak zabalit do co možná nejkvalitnějšího obalu, Nokia jde tady v tomto směru jinudy. Někdejší první vlajková loď Nokie, model Nokia 8 (recenze), potažmo i vylepšená Nokia 8 Sirocco (recenze), nabízela skvělé zpracování, velmi dobrý fotoaparát a i další specifikace byly výborné, měla však několik háčků. Například vybraný čipset. Výrobce totiž zvolil již v té době (Nokia 8 Sirocco vyšla v dubnu loňského roku) zastaralý procesor Snapdragon 835, zatímco zbytek konkurence čaroval se Snapdragonem 845. Podle logické číselné posloupnosti by tak Nokia 8.1 měla být aktualizovaná Nokia 8. Chyba lávky – v něčem původní osmou Nokii novinka poráží, v něčem ale může zaostávat.
Konstrukce | kov a sklo, 154,8 x 75,8 x 8 mm, 180 g |
---|---|
Displej | 6,18″, IPS LCD, 2244 x 1080 px, poměr stran 19:9, jemnost 408 ppi |
Operační systém | Android 9 Pie, Android One |
Procesor | 8 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 710 |
Paměť | 4 GB RAM, úložiště 64 GB + microSD karty |
Fotoaparát | duální (12 + 13 Mpx), Zeiss optika, Dual Pixel, OIS, f/1.8, LED blesk + přední 20 Mpx, f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi, GPS, USB-C, 3,5mm audiojack, čtečka otisků |
Baterie | 3 500 mAh, rychlonabíjení (18 W) |
Cena a dostupnost | 11 499 Kč, 11. února 2019 |
Ačkoliv jsem během testování měl trochu cukání v koutku, kdykoliv jsem měl Nokii 8.1 označit za vlajkovou loď, pokud jde o design a zpracování, nemohl jsem jinak. Telefon je perfektně připraven do světa náročných uživatelů. Konstrukce je přímo parádní, telefon je mistrně pevný, svou celistvostí připomíná etalon pevnosti – iPhony z před několika let. Svým designem však připomíná spíše moderní nakousnutá jablíčka. Záda jsou samozřejmě ze skla (jak jinak?) a na bocích telefon lemuje zajímavý lesklý kovový rámeček. Ten symetricky přehrazují jen matné plastové anténní předěly. Konstrukce je tak na vysoké úrovni, chybí jí ale vcelku elementární prvek, který nenajdeme snad ani u jednoho zástupce z portfolia Nokia, a sice zvýšenou odolnost před vniknutím vody a prachu podle certifikace IP. Finský výrobce v tomto směru nepřestává udivovat, jiných trendů se totiž chytá jako klíště, avšak aby opatřil své telefony, nota bene vlajkové, zvýšenou odolností, to ne.
Přesuneme se však na záda, neboť ta jsou na celém designu telefonu asi to nejlepší. Moc se mi líbí barva, která je pro novodobou Nokii velice signifikantní, tedy jakási tmavomodrá, případně námořnická modř, chcete-li. Telefonům Nokia tento odstín modré neuvěřitelně sluší a tím spíš ve své lesklé podobě. Abychom ale zbrkle neutekli od zad telefonu, můžeme tam vidět ještě vystouplý duální fotoaparát Zeiss, duální přisvětlovací diodku a také čtečku otisků prstů; jinou formu biometrie Nokia 8.1 neumí, čtečka tváře ještě do čistého Androidu nedorazila – možná je to ale dobře, zvláště když se zamyslíme nad tím, jak se sken obličeje nepovedl u Samsungu Galaxy S10+ (recenze).
Na hranách telefonu se bohužel nekoná žádné velké překvapení. Na svém místě je zamykací tlačítko, nad ním kolébka pro regulaci zvuku, dále na těle najdeme i slot na nanoSIM a microSD kartu, případně druhou nanoSIM, neboť tento slot je hybridní. Potěšující je i přítomnost moderního nabíjecího portu USB-C, díky kterému telefon umí i rychlonabíjení, a také značně nemoderního – ale žádaného – 3,5mm audiojack konektoru pro sluchátka. Pokud stejně jako já tušíte budoucnost v bezdrátových technologiích, potěší vás přítomnost Bluetooth 5.0 pro připojení sluchátek bez nutnosti drátu. A když už jsme zabrousili k té konektivitě, přidám ještě informaci ohledně NFC, které se klasicky nachází v polovině zad a můžete díky tomuto standardu platit telefon stejně jako platební kartou.
Pokud jde o celkový design a pojetí telefonu Nokia 8.1, stojí možná za to zamyslet se i nad celkovým pojetím designového jazyka značky Nokia z posledních pár let. Rukopis designéra je patrný z téměř všech modelů, které Nokia zatím uvedla na trh. Relativně hranatý vzhled s oblými rohy, fotoaparát uprostřed nahoře, pod ním čtečka otisků, pod ním pak svislé logo výrobce, které potom ještě o kus níž doplňuje nápis Android One. Vždy se mění jen materiál zpracování, případně počet fotosnímačů. I nové kousky, které finský gigant představil na uplynulém veletrhu MWC v Barceloně jasně ukazují, že tradiční design bude pokračovat. Lehce se vzpouzí snad jen zatím nejvýše postavená Nokia 9 PureView, která svým designem musela uhnout, protože čtečku otisků nabídne v displeji a na zádech namísto dvou nebo tří fotoaparátu přinese snímačů pět.
Nač ale předbíhat, zpět k námi testované Nokii 8.1. S jejím estetickým odkazem jsem velice spokojen, zalíbení jsem vyznal již na začátku recenze a to se rozhodně nijak nezměnilo. Ačkoliv novinka nepřináší žádný vyloženě nečekaný designový prvek, i přesto ale můžeme počítat s tím, že u některých uživatelů se dostaví takový zčásti latentní “wow efekt”, který byl například u mě způsoben hlavně krásnými lesklými zády a důstojnou tmavomodrou barvou. Nokia asi nikdy nebude takový designový novátor, jako třeba Apple, ale to vůbec nevadí, i tohle totiž vypadá naprosto skvěle.
Kapitola věnovaná designu je vždy alespoň z části ovlivněna subjektivním názorem recenzenta. Druhá kapitola je však řekl bych více exaktní a zaměřujeme se v ní mnohem více na technické specifikace, které pak podléhají porovnání a také ohodnocení vycházejícímu z empirických zážitků. Jak si tedy vede Nokia 8.1 po stránce displeje, výkonu a dalších specifikací? Začít bych chtěl u displeje, ten je totiž u Nokie vždy výborný. Zde dostaneme koktejl namíchaný z 6,18palcového displeje s technologií IPS LCD, Full HD+ rozlišením a velice příjemnou jemností 408 pixelů na palec. V dané cenové kategorii se jedná o výborný výsledek a když si uvědomíme, že se nejedná o Samsung nebo LG, tudíž za necelých 12 tisíc korun nemůžeme dostat AMOLED displej, budeme nadmíru spokojeni!
Zařízení navíc podporuje klasický velký výřez, který se ale naštěstí dá vypnout. Ale upřímně řečeno, mým cílem však na druhou stranu bylo jej zapnout. Po vybalení telefonu z prodejního balení a prvním zapnutí jsem zpozoroval, že tam kde bývá prostor vedle výřezu, není jen temno, ale že tam jsou stavové informace. Vzhledem k tomu, že se nejedná o OLED displej, velice brzy jsem pochopil, že telefon disponuje klasickým výřezem, jehož viditelnost je ale deaktivována. S tím se často nesetkáváme a většinou, ačkoliv výrobce dovoluje výřez vypnout, zůstává při prvním startu viditelný. Jeho zapnutí potom nebylo tak jednoduché, jak jsem si myslel, neboť telefon tuto možnost v základu nenabízí a je třeba kvůli tomu zpřístupnit vývojářské nastavení, ale to není nic, co by vás mělo od nákupu odradit. Telefon výřez má, ten funguje, a ani není moc špatný, jen bychom si do příště přáli výřez menší, aby se do prostoru kolem výřezu vešlo více informativních ikonek.
Ve spojitosti s displejem jsou velmi důležité i rozměry telefonu. Nokia 8.1 je totiž vůbec první Nokia na našem trhu, která přináší displej s úhlopříčkou přesahující 6 palců, konkrétně 6,18 palců. To dělá z Nokie 8.1 také největší smartphone v historii tohoto výrobce. Nokia 9 PureView, která brzy vstoupí na trh, je stejně velká, ale přijde s o poznání menším 5,99palcovým displejem, navíc bez výřezu. Neberte mě ale špatně, velikost displeje u Nokie 8.1 je totiž mnohem více nakloněno moderním uživatelům, kteří si přejí mít velký displej s ohromnou pracovní plochou, zvláště když operační systém Android 9 Pie ve své nejčistší iteraci nabízí možnost rozdělit obrazovku pro práci ve dvou aplikacích v jednu chvíli.
Jak jste jistě pochopili z předcházející věty, i zatím nejnovější prodávaná Nokia 8.1 spadá do programu Android One, který ji zajišťuje brzké aktualizace po dobu dvou let, a navíc Android bez zbytečných aplikací a bloatwaru. To je velkým pozitivem při hodnocení snad každé moderní Nokie, a finský výrobce si tím získal, získává a i bude získávat příznivce, kteří slyší na benefity čistého operačního systému. Avšak plynulý průchod systémem a rychlý chod aplikací nezaručuje jenom čistý Android, ale i klíčové komponenty. Těmi jsou, jako již obvykle, v první řadě procesor a také operační paměť. Nokia pro svůj stále ještě vlajkový model vybrala čipset Snapdragon 710 od amerického Qualcommu. Ten je svou silou určitě o něco výše, než průměrná střední třída (tam většinou vídáme Snapdragony s číselným označením začínajícím na čísle 6), ale zase určitě nemá na to, aby se rovnal výkonnějším čipům s osmičkou v názvu.
A i když jsem neměl s rychlostí telefonu během testování sebemenší problém, vše běželo jak mělo, jsem si jist, že tohle není vlajkový procesor, jaký měla kupříkladu minulá generace Nokia 8 Sirocco (recenze); ta ale, pravda, stála také skoro jednou tolik. Svižnost operací a systému pak zaručují 4 GB RAM, což bych se nebál označit za dnešní minimum v říši smartphonů, stejně jako by mělo být u přenosných počítačů naprostým základem alespoň 8 GB RAM. Díky 4 GB operační paměti tak telefon nemá problém s několika na pozadí běžícími aplikacemi, či se dvě simultánně běžícími aplikacemi v režimu rozdělené obrazovky. Výkon není špatný ani při hraní náročnějších her a celkově tak nějak odpovídá cenové hranici do 12 tisíc korun.
Pokud jde o akumulátor, který celý tento orchestr zásobuje energií, zde nečekejte kdovíjaká překvapení. Výrobce mohl vzhledem k velikosti přístroje zvolit o něco nadprůměrnější baterii, a vybrala tu s 3 500 mAh. Pravda, u vyšší produkce se dneska setkáváme klidně i s většími bateriemi, ale vězte, že baterie u Nokie 8.1 nepředstavuje sebemenší problém. Skoro bych až řekl “nenadchne, neurazí”. Jeden celý den s telefonem vydržíte i bez nabíjení, během pozdního odpoledne druhého dne pak budete s 15 procenty hledat nabíječku. Nic, co bychom neznali, jak jsem již řekl, nic co by snad nikoho z nás nějak závratně omezovalo.
I když bych o sobě ani ve snu neřekl, že nějak víc rozumím fotografování a tudíž i focení mobilem, tuším, že tak nějak již dokážu odhadnout, který telefon bude svými fotografickými schopnostmi vyčnívat a které jiné kousky se připojí k mainstreamu. Když jsem měl tu možnost poprvé zapnout Nokii 8.1, po několika lehkých průchodech systému jsem zamířil k fotoaparátu. Můj zrak byl v tu chvíli téměř odzbrojen, protože takhle ostré a detailně vykreslené fotky se v této cenové rovině jen tak nevidí. Hlavním pozitivem duálního fotoaparátu, na kterém Nokia spolupracovala s německým výrobcem Zeiss, je absence toho divného šedivého mlhavého povlaku, který tak často vnímáme u čínských low-endových smartphonů, nezřídka s cenovkou do 5 tisíc korun.
Snímače, kterými se chlubí Nokia 8.1, tedy 12megapixelová klasika a 13megapixelový teleobjektiv, zní na papíře jako tuctovky, opak je ale pravdou. Míra detailů je perfektní a rozhodně bych se nebál postavit vedle ostrých fotek Nokie 8.1 konkurenci z vyšších cenových příček; jak by to asi dopadlo? Pokud budete chtít z telefonu vymáčknout to nejlepší, vyrazte fotit lehce po obědě, když je slunce přímo nahoře na obloze, a světlo je tak ideální. Ale nutno uznat, že od Nokie 8 Sirocco vývojáři zapracovali, a to nejen na odladěnosti fotoaplikace, ale i na míře umělé inteligence, která do focení zasahuje, značnou měrou se totiž polepšily noční fotky. Ve fotoaplikaci není vyloženě zapnutí nočního focení, ale kamera sama pozná, že jste někde, kde je tma, a pokusí se podle toho fotky poupravit. Výsledek není úplně na úrovni Pixelů od Googlu, smeknutí si ale zaslouží, zvláště potom když se znovu podíváme, kolik zlaťáků za Nokii 8.1 z kapsy vytáhneme.
Jako správný estét jsem se nemohl nezaměřit i na natáčení videí. Stejně jako obvykle jsem měl v hledáčku hlavně rozlišení videa, které je zde v nejlepším případě samozřejmě 4K. Nokia tak stabilně natáčí ve 30 snímcích za sekundu a to bohatě stačí. Přední kamera 4K neumí, ale tu zas tak často k nahrávání pohyblivého obrazu nevyužíváme (tedy záleží jak kdo, že…), a pokud ano, tak Full HD videa, která přední kamerka produkuje, vypadají také výborně. A když už u té přední selfie kamery jsme, nelze nezmínit její výborné rozlišení 20 megapixelů, což v tomto případě vážně není jen honba za čísly, protože odzbrojující míra detailů a ostrosti vystupuje i z fotek sebe sama a i tady udělal finský výrobce opravdu dost práce.
Pokud bazírujete na pojmech a rádi slovíčkaříte, význam slovního spojení “vlajková loď” vám bude v konexi s Nokií 8.1 asi nějakou chvíli vrtat hlavou. Definice z Wikislovníku zní takto: “vlajková loď je výrobek nebo produkt reprezentující to nejlepší, co daná firma nebo trh nabízí”. A nutno uznat, že to nejlepší, co Nokia může dnes nabídnout, skutečně je náš testovaný model Nokia 8.1. Telefon ale jen v několika málo aspektech můžeme srovnávat s konkurenční špičkou. To celé ale Nokia 8.1 zachraňuje svou cenovkou, protože ta také není na úrovni konkurenčních superphonů. Nejnovější Nokia stojí 11 500 korun a za tyto peníze obdržíte velice kvalitně zpracované zařízení s velkým a ostrým displejem, nejnovější verzí Androidu, nadprůměrným fotoaparátem a také obstojným výkonem, za který se – ačkoliv to není žádná ultrasilná bestie – rozhodně nebudete muset stydět.
Kdekdo by mohl namítat, že za stejné a mnohdy i nižší peníze získáte od čínských výrobců stejně kvalitní zařízení. To je pravda, ale Nokia není jen dalším asijským telefonem, kterých je na trhu až až. Je to telefon s tradicemi, které firma i přes své klinické smrti stále drží. Tento telefon by tak měl zatnout tipec všem těm, kteří tvrdí, že ona znovuzrozená Nokia již nemá svým fanouškům co nabídnout a trh ji do pár let semele. U prvního tvrzení jsem přesvědčen o opaku, u toho druhého nemohu nahlížet do křišťálové koule. Kdybych ale mohl, přál bych si, aby se Nokia vyvíjela takhle dál – dál směrem dobře vyvážených a kvalitně zpracovaných smartphonů s nepřepálenou cenovkou.
Na závěr si nemohu odpustit ještě jedno lehké upozornění. Za necelé dva týdny se na našem území začne prodávat nová vlajková loď od finské značky, model Nokia 9 PureView, který byl představen na barcelonském veletrhu MWC. Pokud tak s nákupem nespěcháte a nějakých těch čtrnáct dní ještě vydržíte, nikam nespěchejte, a raději si počkejte na novější model. V některých bodech jde sice chystaná Nokia 9 PureView o krok dozadu, jinde ale exceluje a k tomu všemu na tom cenově není tak moc odlišně, zaplatíte za ni jen o 4 500 korun víc. To je na zamyšlení, co myslíte?
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
skvělý design | absence zvýšené odolnosti |
nejnovější Android | pro někoho možná větší rozměry |
obstojný výkon | brzký příchod nástupce |
opravdu výborný fotoaparát |
Nokia má portfolio plné zajímavých smartphonů, málokteré se ale mohou pyšnit označením “vlajková loď”. Model Nokia 8.1 je právě jedním takovým, nutno však uznat, že podstatu topmodelu naplňuje jen z části. I přesto ale vězte, že svým zájemcům rozhodně má co nabídnout.
S vrcholnými topmodely se to u Nokie má tak trochu jinak, než u jiných výrobců. Zatímco většina trhu se snaží do svého vlajkového modelu nacpat co nejlepší komponenty, ty pak zabalit do co možná nejkvalitnějšího obalu, Nokia jde tady v tomto směru jinudy. Někdejší první vlajková loď Nokie, model Nokia 8 (recenze), potažmo i vylepšená Nokia 8 Sirocco (recenze), nabízela skvělé zpracování, velmi dobrý fotoaparát a i další specifikace byly výborné, měla však několik háčků. Například vybraný čipset. Výrobce totiž zvolil již v té době (Nokia 8 Sirocco vyšla v dubnu loňského roku) zastaralý procesor Snapdragon 835, zatímco zbytek konkurence čaroval se Snapdragonem 845. Podle logické číselné posloupnosti by tak Nokia 8.1 měla být aktualizovaná Nokia 8. Chyba lávky – v něčem původní osmou Nokii novinka poráží, v něčem ale může zaostávat.
Konstrukce | kov a sklo, 154,8 x 75,8 x 8 mm, 180 g |
---|---|
Displej | 6,18″, IPS LCD, 2244 x 1080 px, poměr stran 19:9, jemnost 408 ppi |
Operační systém | Android 9 Pie, Android One |
Procesor | 8 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 710 |
Paměť | 4 GB RAM, úložiště 64 GB + microSD karty |
Fotoaparát | duální (12 + 13 Mpx), Zeiss optika, Dual Pixel, OIS, f/1.8, LED blesk + přední 20 Mpx, f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi, GPS, USB-C, 3,5mm audiojack, čtečka otisků |
Baterie | 3 500 mAh, rychlonabíjení (18 W) |
Cena a dostupnost | 11 499 Kč, 11. února 2019 |
Ačkoliv jsem během testování měl trochu cukání v koutku, kdykoliv jsem měl Nokii 8.1 označit za vlajkovou loď, pokud jde o design a zpracování, nemohl jsem jinak. Telefon je perfektně připraven do světa náročných uživatelů. Konstrukce je přímo parádní, telefon je mistrně pevný, svou celistvostí připomíná etalon pevnosti – iPhony z před několika let. Svým designem však připomíná spíše moderní nakousnutá jablíčka. Záda jsou samozřejmě ze skla (jak jinak?) a na bocích telefon lemuje zajímavý lesklý kovový rámeček. Ten symetricky přehrazují jen matné plastové anténní předěly. Konstrukce je tak na vysoké úrovni, chybí jí ale vcelku elementární prvek, který nenajdeme snad ani u jednoho zástupce z portfolia Nokia, a sice zvýšenou odolnost před vniknutím vody a prachu podle certifikace IP. Finský výrobce v tomto směru nepřestává udivovat, jiných trendů se totiž chytá jako klíště, avšak aby opatřil své telefony, nota bene vlajkové, zvýšenou odolností, to ne.
Přesuneme se však na záda, neboť ta jsou na celém designu telefonu asi to nejlepší. Moc se mi líbí barva, která je pro novodobou Nokii velice signifikantní, tedy jakási tmavomodrá, případně námořnická modř, chcete-li. Telefonům Nokia tento odstín modré neuvěřitelně sluší a tím spíš ve své lesklé podobě. Abychom ale zbrkle neutekli od zad telefonu, můžeme tam vidět ještě vystouplý duální fotoaparát Zeiss, duální přisvětlovací diodku a také čtečku otisků prstů; jinou formu biometrie Nokia 8.1 neumí, čtečka tváře ještě do čistého Androidu nedorazila – možná je to ale dobře, zvláště když se zamyslíme nad tím, jak se sken obličeje nepovedl u Samsungu Galaxy S10+ (recenze).
Na hranách telefonu se bohužel nekoná žádné velké překvapení. Na svém místě je zamykací tlačítko, nad ním kolébka pro regulaci zvuku, dále na těle najdeme i slot na nanoSIM a microSD kartu, případně druhou nanoSIM, neboť tento slot je hybridní. Potěšující je i přítomnost moderního nabíjecího portu USB-C, díky kterému telefon umí i rychlonabíjení, a také značně nemoderního – ale žádaného – 3,5mm audiojack konektoru pro sluchátka. Pokud stejně jako já tušíte budoucnost v bezdrátových technologiích, potěší vás přítomnost Bluetooth 5.0 pro připojení sluchátek bez nutnosti drátu. A když už jsme zabrousili k té konektivitě, přidám ještě informaci ohledně NFC, které se klasicky nachází v polovině zad a můžete díky tomuto standardu platit telefon stejně jako platební kartou.
Pokud jde o celkový design a pojetí telefonu Nokia 8.1, stojí možná za to zamyslet se i nad celkovým pojetím designového jazyka značky Nokia z posledních pár let. Rukopis designéra je patrný z téměř všech modelů, které Nokia zatím uvedla na trh. Relativně hranatý vzhled s oblými rohy, fotoaparát uprostřed nahoře, pod ním čtečka otisků, pod ním pak svislé logo výrobce, které potom ještě o kus níž doplňuje nápis Android One. Vždy se mění jen materiál zpracování, případně počet fotosnímačů. I nové kousky, které finský gigant představil na uplynulém veletrhu MWC v Barceloně jasně ukazují, že tradiční design bude pokračovat. Lehce se vzpouzí snad jen zatím nejvýše postavená Nokia 9 PureView, která svým designem musela uhnout, protože čtečku otisků nabídne v displeji a na zádech namísto dvou nebo tří fotoaparátu přinese snímačů pět.
Nač ale předbíhat, zpět k námi testované Nokii 8.1. S jejím estetickým odkazem jsem velice spokojen, zalíbení jsem vyznal již na začátku recenze a to se rozhodně nijak nezměnilo. Ačkoliv novinka nepřináší žádný vyloženě nečekaný designový prvek, i přesto ale můžeme počítat s tím, že u některých uživatelů se dostaví takový zčásti latentní “wow efekt”, který byl například u mě způsoben hlavně krásnými lesklými zády a důstojnou tmavomodrou barvou. Nokia asi nikdy nebude takový designový novátor, jako třeba Apple, ale to vůbec nevadí, i tohle totiž vypadá naprosto skvěle.
Kapitola věnovaná designu je vždy alespoň z části ovlivněna subjektivním názorem recenzenta. Druhá kapitola je však řekl bych více exaktní a zaměřujeme se v ní mnohem více na technické specifikace, které pak podléhají porovnání a také ohodnocení vycházejícímu z empirických zážitků. Jak si tedy vede Nokia 8.1 po stránce displeje, výkonu a dalších specifikací? Začít bych chtěl u displeje, ten je totiž u Nokie vždy výborný. Zde dostaneme koktejl namíchaný z 6,18palcového displeje s technologií IPS LCD, Full HD+ rozlišením a velice příjemnou jemností 408 pixelů na palec. V dané cenové kategorii se jedná o výborný výsledek a když si uvědomíme, že se nejedná o Samsung nebo LG, tudíž za necelých 12 tisíc korun nemůžeme dostat AMOLED displej, budeme nadmíru spokojeni!
Zařízení navíc podporuje klasický velký výřez, který se ale naštěstí dá vypnout. Ale upřímně řečeno, mým cílem však na druhou stranu bylo jej zapnout. Po vybalení telefonu z prodejního balení a prvním zapnutí jsem zpozoroval, že tam kde bývá prostor vedle výřezu, není jen temno, ale že tam jsou stavové informace. Vzhledem k tomu, že se nejedná o OLED displej, velice brzy jsem pochopil, že telefon disponuje klasickým výřezem, jehož viditelnost je ale deaktivována. S tím se často nesetkáváme a většinou, ačkoliv výrobce dovoluje výřez vypnout, zůstává při prvním startu viditelný. Jeho zapnutí potom nebylo tak jednoduché, jak jsem si myslel, neboť telefon tuto možnost v základu nenabízí a je třeba kvůli tomu zpřístupnit vývojářské nastavení, ale to není nic, co by vás mělo od nákupu odradit. Telefon výřez má, ten funguje, a ani není moc špatný, jen bychom si do příště přáli výřez menší, aby se do prostoru kolem výřezu vešlo více informativních ikonek.
Ve spojitosti s displejem jsou velmi důležité i rozměry telefonu. Nokia 8.1 je totiž vůbec první Nokia na našem trhu, která přináší displej s úhlopříčkou přesahující 6 palců, konkrétně 6,18 palců. To dělá z Nokie 8.1 také největší smartphone v historii tohoto výrobce. Nokia 9 PureView, která brzy vstoupí na trh, je stejně velká, ale přijde s o poznání menším 5,99palcovým displejem, navíc bez výřezu. Neberte mě ale špatně, velikost displeje u Nokie 8.1 je totiž mnohem více nakloněno moderním uživatelům, kteří si přejí mít velký displej s ohromnou pracovní plochou, zvláště když operační systém Android 9 Pie ve své nejčistší iteraci nabízí možnost rozdělit obrazovku pro práci ve dvou aplikacích v jednu chvíli.
Jak jste jistě pochopili z předcházející věty, i zatím nejnovější prodávaná Nokia 8.1 spadá do programu Android One, který ji zajišťuje brzké aktualizace po dobu dvou let, a navíc Android bez zbytečných aplikací a bloatwaru. To je velkým pozitivem při hodnocení snad každé moderní Nokie, a finský výrobce si tím získal, získává a i bude získávat příznivce, kteří slyší na benefity čistého operačního systému. Avšak plynulý průchod systémem a rychlý chod aplikací nezaručuje jenom čistý Android, ale i klíčové komponenty. Těmi jsou, jako již obvykle, v první řadě procesor a také operační paměť. Nokia pro svůj stále ještě vlajkový model vybrala čipset Snapdragon 710 od amerického Qualcommu. Ten je svou silou určitě o něco výše, než průměrná střední třída (tam většinou vídáme Snapdragony s číselným označením začínajícím na čísle 6), ale zase určitě nemá na to, aby se rovnal výkonnějším čipům s osmičkou v názvu.
A i když jsem neměl s rychlostí telefonu během testování sebemenší problém, vše běželo jak mělo, jsem si jist, že tohle není vlajkový procesor, jaký měla kupříkladu minulá generace Nokia 8 Sirocco (recenze); ta ale, pravda, stála také skoro jednou tolik. Svižnost operací a systému pak zaručují 4 GB RAM, což bych se nebál označit za dnešní minimum v říši smartphonů, stejně jako by mělo být u přenosných počítačů naprostým základem alespoň 8 GB RAM. Díky 4 GB operační paměti tak telefon nemá problém s několika na pozadí běžícími aplikacemi, či se dvě simultánně běžícími aplikacemi v režimu rozdělené obrazovky. Výkon není špatný ani při hraní náročnějších her a celkově tak nějak odpovídá cenové hranici do 12 tisíc korun.
Pokud jde o akumulátor, který celý tento orchestr zásobuje energií, zde nečekejte kdovíjaká překvapení. Výrobce mohl vzhledem k velikosti přístroje zvolit o něco nadprůměrnější baterii, a vybrala tu s 3 500 mAh. Pravda, u vyšší produkce se dneska setkáváme klidně i s většími bateriemi, ale vězte, že baterie u Nokie 8.1 nepředstavuje sebemenší problém. Skoro bych až řekl “nenadchne, neurazí”. Jeden celý den s telefonem vydržíte i bez nabíjení, během pozdního odpoledne druhého dne pak budete s 15 procenty hledat nabíječku. Nic, co bychom neznali, jak jsem již řekl, nic co by snad nikoho z nás nějak závratně omezovalo.
I když bych o sobě ani ve snu neřekl, že nějak víc rozumím fotografování a tudíž i focení mobilem, tuším, že tak nějak již dokážu odhadnout, který telefon bude svými fotografickými schopnostmi vyčnívat a které jiné kousky se připojí k mainstreamu. Když jsem měl tu možnost poprvé zapnout Nokii 8.1, po několika lehkých průchodech systému jsem zamířil k fotoaparátu. Můj zrak byl v tu chvíli téměř odzbrojen, protože takhle ostré a detailně vykreslené fotky se v této cenové rovině jen tak nevidí. Hlavním pozitivem duálního fotoaparátu, na kterém Nokia spolupracovala s německým výrobcem Zeiss, je absence toho divného šedivého mlhavého povlaku, který tak často vnímáme u čínských low-endových smartphonů, nezřídka s cenovkou do 5 tisíc korun.
Snímače, kterými se chlubí Nokia 8.1, tedy 12megapixelová klasika a 13megapixelový teleobjektiv, zní na papíře jako tuctovky, opak je ale pravdou. Míra detailů je perfektní a rozhodně bych se nebál postavit vedle ostrých fotek Nokie 8.1 konkurenci z vyšších cenových příček; jak by to asi dopadlo? Pokud budete chtít z telefonu vymáčknout to nejlepší, vyrazte fotit lehce po obědě, když je slunce přímo nahoře na obloze, a světlo je tak ideální. Ale nutno uznat, že od Nokie 8 Sirocco vývojáři zapracovali, a to nejen na odladěnosti fotoaplikace, ale i na míře umělé inteligence, která do focení zasahuje, značnou měrou se totiž polepšily noční fotky. Ve fotoaplikaci není vyloženě zapnutí nočního focení, ale kamera sama pozná, že jste někde, kde je tma, a pokusí se podle toho fotky poupravit. Výsledek není úplně na úrovni Pixelů od Googlu, smeknutí si ale zaslouží, zvláště potom když se znovu podíváme, kolik zlaťáků za Nokii 8.1 z kapsy vytáhneme.
Jako správný estét jsem se nemohl nezaměřit i na natáčení videí. Stejně jako obvykle jsem měl v hledáčku hlavně rozlišení videa, které je zde v nejlepším případě samozřejmě 4K. Nokia tak stabilně natáčí ve 30 snímcích za sekundu a to bohatě stačí. Přední kamera 4K neumí, ale tu zas tak často k nahrávání pohyblivého obrazu nevyužíváme (tedy záleží jak kdo, že…), a pokud ano, tak Full HD videa, která přední kamerka produkuje, vypadají také výborně. A když už u té přední selfie kamery jsme, nelze nezmínit její výborné rozlišení 20 megapixelů, což v tomto případě vážně není jen honba za čísly, protože odzbrojující míra detailů a ostrosti vystupuje i z fotek sebe sama a i tady udělal finský výrobce opravdu dost práce.
Pokud bazírujete na pojmech a rádi slovíčkaříte, význam slovního spojení “vlajková loď” vám bude v konexi s Nokií 8.1 asi nějakou chvíli vrtat hlavou. Definice z Wikislovníku zní takto: “vlajková loď je výrobek nebo produkt reprezentující to nejlepší, co daná firma nebo trh nabízí”. A nutno uznat, že to nejlepší, co Nokia může dnes nabídnout, skutečně je náš testovaný model Nokia 8.1. Telefon ale jen v několika málo aspektech můžeme srovnávat s konkurenční špičkou. To celé ale Nokia 8.1 zachraňuje svou cenovkou, protože ta také není na úrovni konkurenčních superphonů. Nejnovější Nokia stojí 11 500 korun a za tyto peníze obdržíte velice kvalitně zpracované zařízení s velkým a ostrým displejem, nejnovější verzí Androidu, nadprůměrným fotoaparátem a také obstojným výkonem, za který se – ačkoliv to není žádná ultrasilná bestie – rozhodně nebudete muset stydět.
Kdekdo by mohl namítat, že za stejné a mnohdy i nižší peníze získáte od čínských výrobců stejně kvalitní zařízení. To je pravda, ale Nokia není jen dalším asijským telefonem, kterých je na trhu až až. Je to telefon s tradicemi, které firma i přes své klinické smrti stále drží. Tento telefon by tak měl zatnout tipec všem těm, kteří tvrdí, že ona znovuzrozená Nokia již nemá svým fanouškům co nabídnout a trh ji do pár let semele. U prvního tvrzení jsem přesvědčen o opaku, u toho druhého nemohu nahlížet do křišťálové koule. Kdybych ale mohl, přál bych si, aby se Nokia vyvíjela takhle dál – dál směrem dobře vyvážených a kvalitně zpracovaných smartphonů s nepřepálenou cenovkou.
Na závěr si nemohu odpustit ještě jedno lehké upozornění. Za necelé dva týdny se na našem území začne prodávat nová vlajková loď od finské značky, model Nokia 9 PureView, který byl představen na barcelonském veletrhu MWC. Pokud tak s nákupem nespěcháte a nějakých těch čtrnáct dní ještě vydržíte, nikam nespěchejte, a raději si počkejte na novější model. V některých bodech jde sice chystaná Nokia 9 PureView o krok dozadu, jinde ale exceluje a k tomu všemu na tom cenově není tak moc odlišně, zaplatíte za ni jen o 4 500 korun víc. To je na zamyšlení, co myslíte?
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
skvělý design | absence zvýšené odolnosti |
nejnovější Android | pro někoho možná větší rozměry |
obstojný výkon | brzký příchod nástupce |
opravdu výborný fotoaparát |