Recenze 3Doodler Create: kreslení ve 3D je zábavné a návykové
Některé technologie pro 21. století jsou opravdu úžasné až doslova převratné, přitom nemusí jít ani o žádný tzv. „chytrý“ produkt připojený k internetu. Revolučním vynálezem může být po patřičném zmodernizování klidně i taková docela obyčejná věc, jako je pero či jiná pomůcka na psaní či kreslení.

Příběh prvního 3D pera se začal psát už před lety. V roce 2012 vznikl první prototyp, se kterým bylo možné psát a kreslit nejen na papíře (2D), ale díky vytlačovanému roztavenému a následně ochlazenému plastu také do prostoru (3D).
Další rok se objevila kampaň na crowdfundingové platformě Kickstarter, kde bylo možné koupit první kusy. A za další dva roky dorazila vylepšená druhá generace 3Doodleru, která je mezi lidmi stále více populární i nyní, v roce 2017.

A co že je na 3D peru tak úžasně zábavné a návykové? Narozdíl od různých 3D tiskáren, které jen čekají na vaše přesné počítačové zadání, můžete s 3D perem vymýšlet a tvořit zkrátka cokoliv, co vám vaše fantazie a zručnost dovolí.
Jak to funguje?
Zjednodušeně si představte tavnou pistoli, ze které vytlačujete náplň a ta vám před očima poměrně rychle tuhne. Jde konkrétně o roztavené plastové vlákno, se kterým po ochlazení na vzduchu můžete vytvářet celkem pevnou a stabilní strukturu.

3D pero 3Doodler Create je velmi dobře zpracované, tělo má z odolného eloxovaného hliníku, takže by mělo přežít i nějaký ten pád na zem. V ruce se s rozměry 1,8 x 15,5 cm drží příjemně, s hmotností 50 gramů není ani zbytečně těžké.
Škoda, že je nutností mít zařízení během práce připojené do zásuvky, kvůli přísunu energie. Nicméně jedno z dokoupitelných příslušenství v podobě powerbanky umožňuje fungování s připojením k tomuto přenosnému zdroji.

Z dalších doplňků nesmíme zapomenout na samotné náplně (cca 300 Kč) v podobě plastových vláken – dostupných je tolik barev, kolik jich snad ani žádný chlap nezná – dále stojánek (cca 300 Kč), ovládací pedál (cca 500 Kč), či set s hroty (cca 500 Kč).
Plastová vlákna jsou dvojího typu – ABS a PLA – a hodí se každé na něco jiného. První typ je plast používaný u LEGO kostiček, je řekněme pevnější a odolnější. Druhý typ je vyrobený z obnovitelných zdrojů a je tedy možné ho ekologicky likvidovat.

Vzhledem k tomu, že 3D pero ovládají lidské ruce a ne stroj, ocení ho spíše běžní lidé a nevšední umělci, než třeba strojově přesní inženýři. Díky principu fungování opravdu nebude o svým způsobem originální výrobky nouze.
Zábava začíná
Jakmile se pero předehřeje na požadovanou teplotu, můžete začít. Výhodou je, že se dá rovnou kreslit ve vzduchu, nicméně je dobré si předem správně promyslet postup, než se dáte do práce. A třeba si připravit i nějaké šablony či podpěry.

Vzhledem k tomu, že jsou možnosti téměř neomezené, můžete zkrátka zkoušet a hrát si, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku. Nebo mrkněte přímo na stránky výrobce, kde najdete inspirativní tvorbu od různých autorů.
Během tvoření ovšem můžete narazit na pár nedokonalostí. Občas se například zasekne a zapeče hmota v peru, takže se pak musí pracně dostávat ven. Tohle je však zatím problém obecně i u konkurenčních produktů.

Někdy se může stát, že se na tuhnoucích plastových vláknech udělají bubliny, kvůli kterým je konstrukce v daném místě oslabena až se zlomí. Na koncích ztuhlých vláken pak zase vznikají tenké vlásky, které je potřeba ustřihnout.
A nejen na tyto menší komplikace je při tvorbě potřeba myslet. Pokud ještě k tomu budete měnit plastové vlákno jedné barvy za jiné s odlišnou barvou, počítejte s tím, že budete muset část s „duhovým“ přechodem vytlačit jako odpad.

Každopádně kreslení s 3D perem je velmi jednoduché a návykové, zvládnou to nejen dospělí, ale i některé zručnější děti. Výsledkem mohou být nejen různé výstavní věci či dekorace, ale také originální šperky nebo vlastně cokoliv vás napadne.
Zhodnocení
3D pero je opravdu zajímavý a povedený nápad, který má na rozdíl od 3D tiskáren velkou šanci prorazit mezi běžné zákazníky a klidně také umělce. Je to taková moderní hračka pro děti i dospělé, navíc ani není nijak závratně drahá.
Nad pořízením této celkem přelomové kreslící potřeby by mohly popřemýšlet také některé školy. Kromě klasického modelu 3Doodler Create má totiž výrobce v portfoliu ještě speciální 3Doodler Start pro děti a 3Doodler Pro určený profesionálům.

Mezi výhody konkrétně testovaného 3Doodleru Create patří zejména skvělé zpracování, velmi dobrá ovladatelnost, či slušná cena, ale také možnost dokoupení některých šikovných doplňků a různých plastových vláken.
Naopak vylepšit by to ještě chtělo občasný problém se zasekáváním až dokonce zatuhnutím náplně v peru, některé materiálové nedostatky plastových vláken, nutnost mít pero neustále připojené v zásuvce, či poměrně hlasitý chladící ventilátor.

A co konkurence? Některé čínské produkty seženete ještě o pár stovek levněji, ale jak se můžete z recenzí a komentářů dozvědět, většinou majitelům vydrží jen krátce a poté přestávají fungovat. Ne vždy tedy platí známé přísloví „kdo šetří má za tři“.
Za zapůjčení produktu děkujeme e-shopu www.3doodlerstart.cz, u kterého si 3D pero, plastová vlákna a další příslušenství můžete zakoupit.
Autor článku

Luboš píše o technologiích s důrazem na užitečnost pro čtenáře. Od roku 2007 publikoval přes 8 000 článků, začínal jako zakladatel magazínu Mobilizujeme.cz. V osobním životě sází na produkty od Applu a Tesly.
Luboš píše o technologiích s důrazem na užitečnost pro čtenáře. Od roku 2007 publikoval přes 8 000 článků, začínal jako zakladatel magazínu Mobilizujeme.cz. V osobním životě sází na produkty od Applu a Tesly.