Recenze Poco F5 Pro – Kladivo na drahou konkurenci
- Xiaomi je lídrem v oblasti cena / výkon
- To platí i pro dravou značku Poco
- Jak si vede model Poco F5 Pro?

Značka Poco patřící pod Xiaomi má za sebou již několik povedených zářezů. Snad každý fanoušek má v paměti dnes již legendární model Pocophone F1, jenž prakticky založil třídu levných vlajkových smartphonů. Na tento kousek pak po letech navazuje novinka Poco F5 Pro, která hrdě nese odkaz legendy.
Jedná se totiž o poměrně levný telefon, který ale nabízí spoustu výkonu. Není to však jen o něm a telefon má rozhodně několik trumfů v rukávu. Oč jde? To se dozvíte v dnešní recenzi.
Poco F5 Pro: specifikace
Konstrukce | plast, 162,8 × 75,4 × 8,6 mm, 204 g, zvýšená odolnost IP53 |
---|---|
Displej | 6,67″, AMOLED, 120 Hz, HDR10+, 3 200 × 1440 px, poměr stran 20:9, jemnost 526 ppi |
Operační systém | Android 13 + MIUI 14 s úpravou POCO |
Čipset | 8jádrový, 3,0 GHz, Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 |
Paměť | 12 GB RAM, 256 GB úložiště (UFS 3.1), bez slotu na MicroSD |
Fotoaparát | trojitý (64 Mpx hlavní + 8 Mpx ultraširokoúhlý 115° + 2 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, OIS, PDAF, duální LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.5 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.3, NFC, Wi-Fi 6, GPS, infraport, USB-C, čtečka otisků v displeji, stereo reproduktory |
Baterie | 5 160 mAh, rychlonabíjení 67 W, bezdrátové nabíjení 30 W |
Cena a dostupnost | od 14 999 korun, květen 2023 |
Poco zkrátka nešetří
U telefonu s těmito specifikacemi a cenou by se dalo očekávat, že výrobce ušetří náklady například na balení. To ale rozhodně není v DNA Xiaomi, potažmo Poca. V krabičce tak nalezneme vše.
Máme tu samozřejmě telefon, kabel na nabíjení a i rychlý adaptér do sítě. Myšleno je i na ochranu telefonu a přítomen je silikonový kryt. Třešničkou na dortu se pak stává nalepená fólie, která chrání Poco F5 Pro před poškrábáním. Výrobce si tedy zaslouží pochvalu za svůj přístup k zákazníkovi.

Tuctovka pro mladé
Design je samozřejmě u telefonu velice důležitý. Značka Poco se pak profiluje jako společnost, která míří především na mladé zákazníky. Zpracování je na vysoké úrovni a nezadá si ani z dražší konkurencí. I přes velké rozměry se však novinka pohodlně drží v rukou. Tomu napomůžou lehce zabolená záda, díky čemuž je telefon opticky tenčí.
A u zad rovnou zůstaneme. Mají lesklou úpravu a jsou doslova lapačem otisků prstů. Naštěstí ale Poco F5 Pro v rukou neklouže. Po svých krajích, které se zaoblují směrem k rámu telefonu, zvolil výrobce designovou úpravu. Přes celou délku telefonu je přítomna imitace karbonu. Zda-li je to povedené či ne, nechám na každém z vás.

Trojitá sestava
Na zádech Poco F5 Pro výrobce umístil modul s fotoaparáty. Každého dozajista potěší, že z těla nevystupuje tak razantně, jako je tomu v jiných případech. Konstruktéři navíc šikovně zkosili jeho boční hrany směrem k tělu, stejně jako u zad. Designový jazyk Poco drží i zde a boky nesou jinou úpravu než zbytek, tentokrát matnou. Skrze celý střed fotomodulu je již úprava lesklá a obsahuje tři snímače, které jsou krásně zapuštěny.
Vše, co je třeba
Pravá strana hostí zamykací tlačítko v ideální výšce pro stisk. Nad ním je následně kolébka hlasitosti. Protější stranu nechal výrobce prázdnou. Více toho nalezneme ve spodní části. Uprostřed je ukryt USB-C konektor pro nabíjení telefonu. Po své levici následně hostí slot pro dvě SIM karty. Slot pro microSD karty bohužel není přítomen.
Na pravém kraji si našel místo průduch pro reproduktor, který je doplněn o druhý v horní části rámu. Zvuk je poté na uspokojivé úrovni. Při vyšších hlasitostech je ale plechový a poslech nepatří k těm nejkvalitnějším. I přesto se ale Poco F5 Pro nemá za co stydět. Poslední prvek je ukryt vedle horního reproduktoru a jde o infraport pro ovládání domácí elektroniky.
Displej hoden vyšších tříd
Ačkoliv tu nemáme vlajkovou loď v pravém slova smyslu, tak na displeji se v dílnách Poca rozhodli nešetřit. Do žhavé novinky Poco F5 Pro tak konstruktéři nasadili velký 6,67palcový AMOLED displej. Jeho rozlišení činí krásných 3 200 × 1 440 pixelů, což nám dává jemnost 526 bodů na palec. Za tato čísla by se nemusela stydět ani dvojnásobně dražší konkurence. Mezi další technologie patří taktéž podpora technologie HDR10+.
Samozřejmě se nezapomnělo ani na vyšší obnovovací frekvenci – 120 Hz. Zde nastal první, avšak pochopitelný ústupek. Displej totiž dokáže regulovat rychlost jen v rozmezí 60 až 120 Hz. Další číslo, 1 000 nitů, nám ukazuje zobrazovací schopnosti při přímém slunečním svitu. Opět se nejedná o nijak abnormální svítivost, avšak je plně dostačující. Se skvěle fungujícím senzorem pro ovládání jasu je tak podívaná naprosto pohodlná.

Klasické AMOLED barvy
Displeje typu AMOLED vyčnívají především v jedné oblasti, a tou je syté podání barev. To samozřejmě nechybí ani zde. Ve spojitosti s barevným MIUI je displej opravdu povedený. Výrazné barvy však nemusí sedět každému.
V nastavení telefonu naleznete široké možnosti úprav. Předně si můžete vybrat mezi tmavým a světlým režimem. Panel taktéž dokáže upravit barvy dle okolního osvětlení. Funkce v podstatě pracuje jako TrueTone u iPhonů. Hračičky potěší i podrobná možnost úpravy teploty barev.
Svižné MIUI ve stylu gest
Grafická nadstavba MIUI je mezi lidmi známá a populární. A jelikož novinku Poco F5 Pro produkuje Xiaomi, tak zde nalezneme MIUI 14, jenž je založeno na Androidu 13. I přesto ale MIUI není stejné jako v ostatních telefonech asijského giganta. Vývojáři v Poco jej lehce upravili. Stále se však jedná o svižnou nadstavbu plnou možností. Jaké jsou tedy její hlavní přednosti?

Hned po zapnutí telefonu lze vidět, že aplikace zde nejsou rozházeny na plochách, ale ukryté v menu telefonu. To zobrazíte tahem prstu zespod směrem nahoru po displeji. Opačným pohybem zobrazíte přehled notifikací. Chcete-li zobrazit ovládací prvky, musíte prstem táhnout z pravé horní půlky displeje. Zde již jednoduchým potáhnutím ze strany na stranu můžete přepínat mezi notifikačním centrem a právě ovládacími prvky.
Gesta jsou zde využita také pro průchod celým systémem. Ty už jsou za léta používání dobře známa a netřeba je podrobně představovat. Poco zde ale zapracovalo na gestu, které se zobrazí, jakmile podržíte prst na místě senzoru pro otisk i po odemknutí. Po provedení tohoto gesta lze rychle spustit prohlížeč nebo čtečku QR kódů. Pokud vám to však nevyhovuje, tak lze zvolit i starší klasická softwarová tlačítka.
V krátkosti se sluší zmínit taktéž optimalizace, která je na nejvyšší úrovni. Animace jsou krásně rychlé a plynulé. Přepínání mezi aplikacemi je bezproblémové, stejně jako jejich načítání. Díky výkonnému procesoru a softwarové práci je tak Poco F5 Pro radost používat.

Neomezené možnosti
Nadstavba MIUI je známá svými širokými možnostmi pro různé úpravy. To tedy samozřejmě platí i pro Poco F5 Pro a uživatelé si přijdou na své. Co šikovného tu tedy máme? Mezi základní funkce patří například tmavý a světlý režim nebo druhý prostor. Pomocí různých hesel mohou telefon používat dva lidé s rozdílnými aplikacemi a nastaveními. V postranní liště naleznete nejpoužívanější aplikace, které spustíte jako plovoucí okna.
Pro větší produktivitu uživatel využije taktéž možnost spustit dvě aplikace najednou. Tedy na půlce obrazovky poběží jedna, zatímco na druhé jiná. V multitaskingu pak například lze uzamknout aplikaci, která poběží i po vypnutí těch rozjetých. V rychlosti se sluší zmínit taktéž pořízení snímku obrazovky tahem třech prstů po displeji nebo režim pro ovládání jednou rukou.
Notifikace umí na jedničku
Co se týče upozornění, telefon má takzvanou kompletní výbavu. Krom zvukového upozornění neschází ani populární Always-On displej. Na zhasnutém displeji dokáže svítit čas a příchozí notifikace. V nastavení je taktéž spousta možností. Informace mohou na zobrazovači svítit neustále, po klepnutí na deset vteřin nebo v daném časovém úseku. Velice šikovné jsou také animace krajů panelu. Jakmile vám například přijde zpráva, tak kraje se mohou v různých stylech na malou chvíli rozsvítit.

Nejlepší poměr cena / výkon
Smartphony Poco se vyznačují tím, že výkon je pro ně v podstatě alfou i omegou. To platí i pro přítomné Poco F5 Pro, kterému se podařilo za svou cenu nabídnout vysoce výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 ve spolupráci s 12 GB RAM, přičemž zde funguje i její virtuální rozšíření. Takovou sestavou se kolikrát nemůže chlubit ani dražší konkurence. Na hry se tedy jedná o naprostý nadstandard. Zahrajete si každý náročný titul, a to i na maximální detaily.
Na systémovou práci je pak tato sestavička nadprůměrná na několik let dopředu. Po stránce výkonu tedy nemusíte mít žádné obavy. Pakliže vás zajímají čísla, tak v benchmarku Antutu si tato novinka odnesla přesně 1 021 851 bodů. To jen potvrzuje fakt, že výkonu je opravdu dostatek.

Baterie patří mezi ty lepší
Energii Pocu F5 Pro dodává akumulátor o kapacitě 5 160 mAh. Opět se jedná o velice solidní číslo, které bez problému zvládne telefonu dát až jeden a půl dne na jedno nabití. A to i při vysoké zátěži, kdy hrajete hry, fotíte, natáčíte a brouzdáte po internetu. Pakliže dáte novince lehce odpočinout, tak nejsou problémem ani dny dva. Problém následně není ani v dodávce energie.
Díky 67W nabíjecí rychlosti se na plnou kapacitu z nějakých 20 % dostanete za zhruba 40 minut. Potěší také možnost bezdrátového dobíjení.
Fotoaparát na druhé koleji
Když výrobce na trh přinese takto vybavený smartphone za takovou cenu, pochopitelně musí někde udělat kompromis. Udělalo Poco ústupky u snímačů v Pocu F5 Pro? Na zádech telefon nese hned tři senzory. Hlavní fotoaparát disponuje rozlišením 64Mpx se světelností f/1.8. Potěší taktéž optická stabilizace obrazu. Dále je k dispozici 8Mpx ultraširoký fotoaparát a 2Mpx makro. Jak si tato sestava vede?
Pokud jde o focení v dobrých světelných podmínkách, všechny snímače odvádí kvalitní práci. Barvy jsou krásně sjednocené napříč senzory. Hlavní pak dokáže nabídnout dostatek detailů a i ostrost je na vysoké úrovni. Tu a tam se ale přeci jen podaří udělat nepovedenou fotografii, která barevně absolutně neodpovídá realitě. Ultraširoký senzor je využitelný především pro panoramatické fotky. Jen pozor na kraje a objekty, které mají sklon k deformaci, takzvanému rybímu oku.

Kvalita jde pak samozřejmě dolů v nočních hodinách. To platí pro oba senzory. Objevuje se šum a lepším výsledkům příliš nepomůže ani noční režim. U ultraširokého fotoaparátu jsou pak fotky mnohdy opravdu špatné a radím jej využít jen v dobrých podmínkách. Pokud jde o makro, tak pro něj platí to samé. Když máte dostatek světla, tak jsou fotky krásně detailní a ostré. Zaostření následně funguje na zhruba 7 až 10 centimetrů.
Slušné snímky zvládá taktéž selfie fotoaparát, jehož rozlišení činí 16 Mpx. Na sociální sítě to naprosto stačí. Zaměříme-li se na video, telefon dokáže natáčet až 8K při 24 fps. Použitelnější je však 4K při 60 fps. Zde funguje OIS i HDR. Barvy jsou věrné realitě, obraz je stabilní a solidní je také zvuk. Videa z dovolených a podobně tak kvalitu postrádat rozhodně nebudou.
Jak fotí Poco F5 Pro?
Ukázka: klasické fotografie
Ukázka: noční fotografie
Ukázka: ultraširoké fotografie
Ukázka: 2× zoom
Ukázka: makro fotografie
Pár slov závěrem
Jak bylo zmíněno na začátku, Poco je známo díky svým cenově dostupným „vlajkovým“ lodím. Poco F5 Pro je pak hrdým zástupcem této filozofie. Vyniká především výkonem, který je na té nejvyšší úrovni. Nejen, že si díky tomu zahrajete všechny náročné herní tituly, stačí to taky na skvělý chod systému. S dražšími kousky si tato novinka nezadá ani ve zpracování nebo designu. Potěší také baterie a rychlost nabíjení.
Kaňkou na kráse může být prakticky jen fotoaparát. Ani zde se ale nejedná o vyložené selhání. Fotky jsou na svou třídu průměrné. Je však jasné, že při těchto parametrech a ceně někde Poco muselo ušetřit…
Poco F5 Pro si můžete výhodně zakoupit na Mobil Pohotovosti
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
Autor článku

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.
Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.