Recenze Huawei P Smart (2021) – Budou z něj oči přecházet, jen ne radostí

Daniel Fousek
  • Huawei poslalo do tržního boje telefon P Smart 2021, kterému chybí mnoho věcí
  • Neohromí ani jako cenový trhák
  • Podíváme se, zda něco může vůbec telefon rehabilitovat
Huawei P Smart 2021
Huawei P Smart 2021

Řada P Smart od Huawei se nám znovu po roce vrací. V minulých letech jsme tak testovali modely Smart Z a Smart 2019, letošní se ale v mnohém odlišuje – spoléhá zcela na vlastní technologie. Místo Snapdragonu je tu Kirin, místo Google služeb a aplikací je tu HMS Core a integrovaná App Gallery. Bude to pro potenciální kupující dobrou útěchou?

Huawei P Smart 2021: specifikace

Konstrukceplast, 165,65 × 76,88 × 9,26 mm, 206 g
Displej6,67″, IPS LCD, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 395 PPI
Operační systémAndroid 10 (bez GMS) + EMUI 10.1 (HMS)
Čipset8jádrový, 2,2 GHz, Kirin 710A
Paměť4 GB RAM, 128 GB úložiště + MicroSD slot
Fotoaparátčtyři (48 Mpx hlavní + 8 Mpx superširokoúhlý + 2 Mpx makro + 2 Mpx hloubkový), clona f/1.8 + f/2.4 + f/2.4 + f/2.4, umělá inteligence, LED blesk; přední 8 Mpx, f/2.0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, Bluetooth 5.1, Wi-Fi, GPS, USB-C, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, 3,5mm jack
Baterie5 000 mAh, rychlonabíjení 22,5 W
Cena a dostupnost4 999 Kč, říjen 2020

Obsah balení

  • telefon Huawei P Smart 2021
  • jehla na SIM
  • 22,5W adaptér na nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce

Huawei P Smart 2021 se k nám dostal v poněkud chudším neprodejním balení, takže jsme obdrželi navíc jen kabel, nabíječku a návody v angličtině. Navíc i telefon byl nejprve s testovacím softwarem, ale samotná recenze již vychází z oficiálního softwaru, který putuje do prodávaných kousků.

V oficiálním balení mají být na některých trzích ještě sluchátka a pouzdro. Ještě drobná poznámka, model se prodává v zahraničí i pod názvem Y7a, toto označení je i ve vnitřnostech telefonu a hlásí se tak při připojení. Tolik na úvod, pojďme si ho prohlédnout.

Huawei P Smart 2021
Huawei P Smart 2021

Zlatavý plasťák

Jelikož přední strana je v duchu černé placky s průstřelem nahoře uprostřed, začnu u zad, která mě zaujala. Recenzovaný telefon je v barevné variantě Blush Gold, kterou bych popsal jako meruňkovou s růžovými odstíny. Ta je rozhodně oproti zbylé tyrkysové a černé barvě podstatně větší odvaz a troufnu si říct, že telefon dokáže hodně lidí zaujmout nekonvenční barvou. Na zádech vystupuje modul se čtyřmi fotoaparáty, ale velikost hrbu je ještě v rámci dobrých mravů.

V ruce se telefon drží docela slušně, i když jeho proporce patří k těm největším z nabídky a jeho hmotnost se už přehoupla přes 200 gramů. Uchopení napomáhá zejména zaoblení okrajů zad a celková hladkost prvků, výjimkou z tohoto je seříznutá horní a spodní hrana a dále čtečka otisků prstů. Ta má ostrou, hmatatelnou hranu a je v zářezu bočního rámečku. Nad ní najdeme dvojtlačítko regulace hlasitosti a jejich poloha je kompromisem pro zvládnutelné mačkání v jedné ruce­­.

Huawei P Smart 2021
Huawei P Smart 2021

Když projdeme další část rámečku, nahoře je jen mikrofon, vlevo slot na oddělené 2 SIM karty a microSD, což chválím. Zbývá dolní hrana, kde je zleva 3,5mm jack, mikrofon, USB-C port a mřížka reproduktoru. Sluchátko nad displejem je podlouhlé a zapuštěné, o kvalitě zvuku se zmíním později.

Pozor na jemný finiš

Celkový designový dojem by mohl být docela hezký, jenže pak tu je kvalita materiálu. Rámečky jsou z lakovaného plastu, přičemž lak se začíná na horní hraně loupat a plast na zádech se zase snadno poškrábe a je perfektní pro sbírání daktyloskopických vzorků. Snad jenom sklo na přední straně odolává viditelnějším šrámům. Mezi sklem displeje a barveným rámečkem je ještě černý plastový lem, ale sklo vystupuje nad jeho povrch. Pevnost konstrukce je dobrá, nezaznamenal jsem žádné problémy.

Co se týče hlasitosti zvuku, ta stačí jak ze sluchátka, tak i z hlavního mono reproduktoru. Čistota reprodukce se drží dobrá, při vyšší hlasitosti lze cítit drobnou rezonanci. Kvalita zvuku je dobrá na hovory a mluvené slovo, u hudby je znatelný plochý a nezajímavý zvuk s důrazem pouze na středy. Huawei nabízí zvukové efekty Histen, ty jsou ale dostupné jen pro externí sluchátka.

Ucházející podívaná

P Smart 2021 má 6,67palcový displej typu IPS LCD s rozlišením 2400 × 1080 pixelů a jemností 395 PPI. Jeho kvalita je v dané třídě uspokojivá, co se týče rozsahu jasu, podání barev a pozorovacích úhlů. Maximální jas ale dokáže konkurence vytáhnout ještě výš. Barvy je možné ladit v nastavení (Normální/Živý) a vyvážit bílou do teplejšího nebo studenějšího odstínu.

Regulace jasu probíhá s mírným zpožděním automaticky. K dalším nastavením patří režim eBook (černobílý filtr), skrytí průstřelu kamery a pochopitelně také tmavý režim. V režimu úspory energie může telefon nechat spadnout rozlišení.

Huawei P Smart 2021
Huawei P Smart 2021

Hledáte, ale ani nevíte, co

Huawei P Smart 2021 běží na Androidu 10 s tovární úpravou EMUI 10.1. Po úvodních peripetiích jsem testoval s oficiálním softwarem, který měl k datu vydání recenze říjnovou bezpečnostní záplatu. Začal bych pro některé nepříjemností – nejsou zde žádné Google služby, jediná památka po Googlu je v internetovém vyhledávači. Musíte se tak spolehnout na Huawei alternativy. Nejdřív ale rozhlédnutí po systému.

Huawei P Smart 2021
Huawei P Smart 2021

EMUI je známé defaultním házením aplikací na domovskou obrazovku, lze ale zapnout zpátky separátní menu aplikací. To nastavíte v klasickém seznamu nastavení, stejně jako použité pozadí plochy nebo animovanou zamykací obrazovku. Gestem stažení prstů se vám zase zobrazí nabídka nastavení domovské obrazovky, kde nastavujete velikost matice plochy a jejich počet. Ne, prostě to nešlo dát dohromady.

Úplně vlevo na ploše se může nacházet Huawei Assistant, který sdružuje funkce vyhledávače, kalendáře a informátora díky integraci Microsoft News. Vyhledávač pracuje také s enginem Petal Search a dokáže nabízet tipy k nakupování nebo stažení vašich oblíbených aplikací, které vám chybí.

A ty opravdu chybět mohou, protože proklamovaná funkce Phone Clone na přenesení balíčků ze starého telefonu funguje spolehlivě jen s novějšími Androidy, což je tak trochu v rozporu. Z Androidu 6 jsem například přenesl sotva polovinu dat a řada aplikací má klonování kvůli bezpečnosti zakázané. Vyhledávač upřednostňuje jako zdroj databázi APK souborů APKPure.

Gesta umí překvapit

Z dalších AI funkcí umožňuje telefon ve Vyhledávači vyfotit a načíst čárový kód, přeložit texty v několika světových jazycích nebo vyhledávat vyfocenou položku na internetu. Většinu z nich možná i použijete, zato AI Touch je na pěst a radši jsem ji vypnul. Při podržení dvou prstů na displeji se vám automaticky vyhledá zobrazený produkt v internetových obchodech. To může být fajn, kdyby citlivost nebyla taková, že prakticky každé zoomování vás hází do nákupního rádce (shoda nalezených produktů byla různá). Šikovné je potažení z pravého okraje pro režim více oken současně.

Z bezpečnostních prvků je tu klasicky čtečka otisků prstů, její fungování je bez výhrad. Pak je tu Sejf pro šifrování citlivých dat, úložiště hesel (mělo by zůstat pouze na zařízení), zámek aplikace a Najdi můj telefon (je nutný Huawei Cloud). Obzvlášť se hodí kontrola stahovaných aplikací, pokud byste používali méně důvěryhodné zdroje aplikací, jelikož nějak se do telefonu holt některé appky stáhnout musí. Oficiálním zdrojem je nicméně vestavěná App Gallery, kde se angažuje např. Microsoft a některá herní vydavatelství.

Peněženka bez peněz

Předinstalované aplikace zahrnují řadu vlastních – Peněženka, která sdružuje různé karty, kupóny a podobně, ovšem platit neumí, protože telefon nemá NFC a aplikace by stejně nebyla v Evropě schválená. Poté Zdraví, které počítá kroky a při připojení náramku může měřit srdeční funkci. Někoho může potěšit přítomnost FM rádia (lze naladit i bez sluchátek) a Office balíčku od Microsoftu.

Do e-mailového klienta je možné přidat i Google účet, ale v kalendáři už s ním tak jednoduše nepochodíte. E-mail přijímá zprávy bez problému, schroupal Exchange i standardní IMAP účty. Nakonec zbývají komunikační nástroje – Link Now pro psaní zpráv a Share pro rychlejší sdílení souborů, obě ale nepřekvapivě fungují, jen když má protějšek nainstalované aplikace taky.

Low-end čipset i antény

Uvnitř telefonu najdeme čipset Kirin 710A. „A“ by třeba mohlo znamenat Advanced nebo Advantage, ve skutečnosti se ale jedná o návrat ke staršímu 14nm procesu. To by ještě vzhledem k ceně telefonu nebyla tragédie, tou jsou až reálné výsledky výpočetního výkonu. V praxi to pak znamená, že v maximálním rozlišení zvládne kamera jen 30 FPS. Konkurence tady umí víc a útěcha, že prostředí jakž takž zvládá, není dostatečná. Naopak mě potěšilo rozšířitelné 128GB úložiště a 4 GB RAM.

Konektivita je zklamáním, Wi-Fi je přítomna v zastaralém standardu 4 a nepřipojíte se tak k novějším sítím na frekvenci 5 GHz. Absenci NFC jsem už zmínil. Naopak Bluetooth je tu moderní 5.1. Lokalizační služby nechytají satelity Galileo, ale GPS a potažmo navigace proběhla v pořádku.

Kapacita Li-pol akumulátoru nezůstala za očekáváním a nabídne 5 000 mAh. V kombinaci se slabým hardwarem telefon vydrží nadprůměrné dva dny, pokud ho nebudete extra ždímat. Nabíjení dodávanou nabíječkou SuperCharge s výkonem 22,5 W trvá 1 h 45 minut.

Na papíře je jich pět

Fotografická klasika, dalo by se říct při pohledu na čtveřici fotoaparátů a jeden selfie vepředu. Vzadu tak máme klasický fotoaparát s rozlišením 48 Mpx a širokoúhlý s 8 Mpx (úhel záběru 120°). Další dva pro makro a variabilní clonu jsou s rozlišením 2 Mpx opravdu jen doplňkové. Fotoaparát nabízí focení standardně do 12 Mpx, vyšší rozlišení musíte aktivovat speciálním režimem na záložce Další. Kromě něho je zde zpomalený záběr, HDR a makro.

Huawei P Smart 2021
Huawei P Smart 2021

Přejetím do stran jsou zde dále záložky Video, Portrét, Noc a Clona. Natáčení je možné v klasickém Full HD do 60 FPS nebo ve Full HD+, ale to už jen na 30 FPS. 4K podporováno není. Ukládat záběry lze i v moderním kódování HEVC.

Do procesu focení významně zasahuje AI rozpoznáváním scény (pokud to dovolíte) a upravením barev tak, jak mají vypadat. Za pěkného počasí produkují fotoaparáty pěkné, občas trochu příliš kontrastní fotky i při zapnutém HDR. Situace se změní se setměním. Huawei se chlubí vymakaným nočním režimem. Ten skutečně vytáhne z hlavního fotoaparátu slušný výsledek, ale ani nezkoušejte večerní širokoúhlé fotky, vyleze zašuměné a rozmazané cosi. Videa trpí horší stabilizací, která funguje ještě méně při nastavení 60 FPS.

Jak fotí Huawei P Smart 2021?

Ukázka: standardní vs. širokoúhlý

Ukázka: plné rozlišení

Video: Full HD+, 30 FPS

Zhodnocení

Huawei se podařilo vyprodukovat telefon, který nese přídomek 2021 naprosto nepochopitelně. Zastaralý hardware nabízí za cenu, za kterou telefony konkurence dokážou nabídnout znatelně víc. Nemluvíme tu totiž o low-endu za tři tisíce. Huawei si za P Smart 2021 říká tisícovek pět.

Pokud vás ke značce nepojí nějaké nadpozemské sympatie, asi utratíte vašich pět táců smysluplněji třeba za Redmi Note 9S (recenze), Realme 7 (recenze) nebo Motorola Moto G8 Power, která dokonce nabídne víc výbavy za míň peněz. Z tradičních výrobců se nabízí Samsung Galaxy M21 (recenze), i když má taktéž pár chyb.

Huawei P Smart 2021
Huawei P Smart 2021
Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus barevné provedeníPlus nepřehledné prostředí
Plus slušná výdržPlus zastaralý hardware
Plus ucházející displejPlus konektivita
Plus chytré hledání aplikacíPlus cena
Plus laciný plast se loupe
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články