Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Díky novému vynálezu bude elektronika opět o něco menší

  |  4 komentáře  |  autor: Martin Skořepa

Miniaturizace u mobilních telefonů a další elektroniky ze světa internetu věcí bude pokračovat i v příštích letech. Vědci tentokrát přišli na způsob, jak zhruba 1 000x zmenšit anténu.

Nový princip, na který přišli vědci z bostonské Northeastern University, používá pro šíření signálu nikoliv elektromagnetické vlny, ale velmi složitou technologii postavenou na nanomechanické struktuře.

Klasická anténa přijímá a vyzařuje elektromagnetické vlny pomocí vodiče či cívky o takové délce, která se rovná násobku, resp. děliteli vlnové délky. To je důvod, proč jsou současné antény stále poměrně velké a nelze je vyrobit menší.

Pokud se dostaneme pod 1/10 vlnové délky, anténa se stává neúčinnou, takže se léta vědci pokouší najít něco, jak se dostat pod 1/100 i méně vlnové délky. Tento objev otevírá nové možnosti, jak se dostat i pod 1/1000 vlnové délky.

Jaký je princip?

Množství nano elementů na struktuře mikro antény se podle amplitudy a frekvence pohybuje jako obilí na lánech ve větru. Tyto pohyby jsou piezoelektrickým jevem převáděny na napětí a dále zpracovány.

Podobně je tvořena nanostruktura v gyroskopu či kompasu, které jsou již součástí každého smartphonu. Tak se také pohybem či magnetickým polem země pohybují nanostruktury a tato změna jejich odporu je převáděna na napětí, resp. digitální číslo.

Tyto nanostruktury jsou rozměrově „naladěny“ na určité frekvenční pásmo, a tak jejich pohyby přímo sledují konkrétní frekvenci. A naopak při vysílání je využita druhá nanovrstva jako rezonátor.

Vše je ale zatím funkční jen v laboratorních podmínkách. Potřebný výkon cca 4W, které mají současné telefony, ještě není možný. V každém případě je to opravdu unikátní řešení, kterého se brzy reálně dočkáme.

Tip: Mobilní telefon může fungovat i bez baterie. Prototyp už existuje

Další miniaturizace?

Každý rok se zmenšují procesory, senzory, nebo se některé prvky dokonce odstraňují (viz. sluchátkový jack). U mobilních telefonů či nositelné elektroniky je totiž zásadní velikost každé komponenty, záleží doslova na každém milimetru.

Vědci slibují, že kromě samotného zmenšení nové „antény pro 21. století“ bude jejich převratný vynález fungovat dokonce ještě o něco lépe, než všechny současné antény. Zdá se to skoro jako neuvěřitelné, co říkáte?

zdroj: Nature Communications

ČLÁNKY:, , , , , , ,
Huawei si v nové reklamě dělá srandu ze Samsungu

Huawei si v nové reklamě dělá srandu ze Samsungu

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  7 komentářů

Huawei letos uvedl modely Mate 10 a Mate 10 Pro. Špičkově vybavené smartphony, které v sobě navíc skrývají umělou inteligenci. Tentokrát…

Další profesionálně stabilizovaná tyč pro smartphony ve slevě

Další profesionálně stabilizovaná tyč pro smartphony ve slevě

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Zhiyun Smooth-Q zajistí velmi pokročilou stabilizaci telefonu, což se skvěle hodí nejen při focení, ale zejména při natáčení videí. K dispozici…

Apple chystá vlastní brýle pro AR a skupuje startup Vrvana

Apple chystá vlastní brýle pro AR a skupuje startup Vrvana

VČERA  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Apple má teď za sebou neskutečně moc práce. Téměř vše se ale vydařilo na výbornou a lidé z Applu se mohou…

Mobilní zobrazení