Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Díky novému vynálezu bude elektronika opět o něco menší

  |  4 komentáře  |  autor: Martin Skořepa

Miniaturizace u mobilních telefonů a další elektroniky ze světa internetu věcí bude pokračovat i v příštích letech. Vědci tentokrát přišli na způsob, jak zhruba 1 000x zmenšit anténu.

Nový princip, na který přišli vědci z bostonské Northeastern University, používá pro šíření signálu nikoliv elektromagnetické vlny, ale velmi složitou technologii postavenou na nanomechanické struktuře.

Klasická anténa přijímá a vyzařuje elektromagnetické vlny pomocí vodiče či cívky o takové délce, která se rovná násobku, resp. děliteli vlnové délky. To je důvod, proč jsou současné antény stále poměrně velké a nelze je vyrobit menší.

Pokud se dostaneme pod 1/10 vlnové délky, anténa se stává neúčinnou, takže se léta vědci pokouší najít něco, jak se dostat pod 1/100 i méně vlnové délky. Tento objev otevírá nové možnosti, jak se dostat i pod 1/1000 vlnové délky.

Jaký je princip?

Množství nano elementů na struktuře mikro antény se podle amplitudy a frekvence pohybuje jako obilí na lánech ve větru. Tyto pohyby jsou piezoelektrickým jevem převáděny na napětí a dále zpracovány.

Podobně je tvořena nanostruktura v gyroskopu či kompasu, které jsou již součástí každého smartphonu. Tak se také pohybem či magnetickým polem země pohybují nanostruktury a tato změna jejich odporu je převáděna na napětí, resp. digitální číslo.

Tyto nanostruktury jsou rozměrově „naladěny“ na určité frekvenční pásmo, a tak jejich pohyby přímo sledují konkrétní frekvenci. A naopak při vysílání je využita druhá nanovrstva jako rezonátor.

Vše je ale zatím funkční jen v laboratorních podmínkách. Potřebný výkon cca 4W, které mají současné telefony, ještě není možný. V každém případě je to opravdu unikátní řešení, kterého se brzy reálně dočkáme.

Tip: Mobilní telefon může fungovat i bez baterie. Prototyp už existuje

Další miniaturizace?

Každý rok se zmenšují procesory, senzory, nebo se některé prvky dokonce odstraňují (viz. sluchátkový jack). U mobilních telefonů či nositelné elektroniky je totiž zásadní velikost každé komponenty, záleží doslova na každém milimetru.

Vědci slibují, že kromě samotného zmenšení nové „antény pro 21. století“ bude jejich převratný vynález fungovat dokonce ještě o něco lépe, než všechny současné antény. Zdá se to skoro jako neuvěřitelné, co říkáte?

zdroj: Nature Communications

ČLÁNKY:, , , , , , ,

Diskuze

4
Komentujte

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
JirkaLuboš SrbpavelMarek Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Marek
Marek

Kde jste prisli na takovy nesmysl ze akusticke vlny maji kratsi vlnovou delku? Je to presne naopak.

Luboš Srb
Luboš Srb

Článek jsme doplnili o podrobnější vysvětlení fungování, nyní by to mělo být již vše v pořádku.

pavel
pavel

akustická vlna se šíří rychlostí 330m/sec.Co nás oblbujete?

Jirka
Jirka

Akustická vlna ve vzduchu je přibližně těch 330 m/s, ale elektromagnetická 330 km/s je docela málo. Elektromagnetické vlny se šíří obdobně jako světlo. To má cca 300 000 km/s.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Aktuální vlajkový model XZ2 od Sony je tu s námi zatím poměrně krátkou dobu. Již nyní se ale začíná spekulovat o…

Huawei Nova 3 má nabídnout procesor Kirin 710

Huawei Nova 3 má nabídnout procesor Kirin 710

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínská značka Huawei je oblíbená hlavně díky modelům řady P a Mate. To však nejsou zdaleka jediné modely, které společnost produkuje.…

Xiaomi Redmi 6 Pro bude umět schovat horní výřez

Xiaomi Redmi 6 Pro bude umět schovat horní výřez

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi začalo pomalu ukazovat novinku Redmi 6 Pro. Ta vypadá hodně dobře a navíc přinese zajímavé funkce, které nalákají nejednoho…

Mobilní zobrazení