Mobilizujeme.cz

Díky novému vynálezu bude elektronika opět o něco menší

  |  4 komentáře  |  autor:

Miniaturizace u mobilních telefonů a další elektroniky ze světa internetu věcí bude pokračovat i v příštích letech. Vědci tentokrát přišli na způsob, jak zhruba 1 000x zmenšit anténu.

Nový princip, na který přišli vědci z bostonské Northeastern University, používá pro šíření signálu nikoliv elektromagnetické vlny, ale velmi složitou technologii postavenou na nanomechanické struktuře.

Klasická anténa přijímá a vyzařuje elektromagnetické vlny pomocí vodiče či cívky o takové délce, která se rovná násobku, resp. děliteli vlnové délky. To je důvod, proč jsou současné antény stále poměrně velké a nelze je vyrobit menší.

Pokud se dostaneme pod 1/10 vlnové délky, anténa se stává neúčinnou, takže se léta vědci pokouší najít něco, jak se dostat pod 1/100 i méně vlnové délky. Tento objev otevírá nové možnosti, jak se dostat i pod 1/1000 vlnové délky.

Jaký je princip?

Množství nano elementů na struktuře mikro antény se podle amplitudy a frekvence pohybuje jako obilí na lánech ve větru. Tyto pohyby jsou piezoelektrickým jevem převáděny na napětí a dále zpracovány.

Podobně je tvořena nanostruktura v gyroskopu či kompasu, které jsou již součástí každého smartphonu. Tak se také pohybem či magnetickým polem země pohybují nanostruktury a tato změna jejich odporu je převáděna na napětí, resp. digitální číslo.

Tyto nanostruktury jsou rozměrově „naladěny“ na určité frekvenční pásmo, a tak jejich pohyby přímo sledují konkrétní frekvenci. A naopak při vysílání je využita druhá nanovrstva jako rezonátor.

Vše je ale zatím funkční jen v laboratorních podmínkách. Potřebný výkon cca 4W, které mají současné telefony, ještě není možný. V každém případě je to opravdu unikátní řešení, kterého se brzy reálně dočkáme.

Tip: Mobilní telefon může fungovat i bez baterie. Prototyp už existuje

Další miniaturizace?

Každý rok se zmenšují procesory, senzory, nebo se některé prvky dokonce odstraňují (viz. sluchátkový jack). U mobilních telefonů či nositelné elektroniky je totiž zásadní velikost každé komponenty, záleží doslova na každém milimetru.

Vědci slibují, že kromě samotného zmenšení nové „antény pro 21. století“ bude jejich převratný vynález fungovat dokonce ještě o něco lépe, než všechny současné antény. Zdá se to skoro jako neuvěřitelné, co říkáte?

zdroj: Nature Communications

ČLÁNKY:, , , , , , ,
Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

DNES  |    |  diskuze (0)

Špičkové parametry zabalené do levné škatulky – kdo by odolal? Že ani čínský původ už není na závadu? Elephone P8 vypadá tak zázračně,…

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

VČERA  |    |  2 komentáře

Dávat telefon už malému dítěti odborníci nedoporučují. Co je ovšem jednoznačně vhodné, jsou různé hračky. A pokud nechcete zůstat jen u těch…

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

VČERA  |    |  7 komentářů

Při pohledu na zadní kryt nového iPhonu 8 a 8 Plus musí každého bezpodmínečně zaujmout jeho lesk. Už jen při pomyšlení, že…

Mobilní zobrazení