Mobilizujeme.cz

Mobilní telefon může fungovat i bez baterie. Prototyp už existuje

  |  8 komentářů  |  autor:

Zní to možná jako apríl, ale opak je pravdou. Vědci totiž zjistili, že mobilní telefon ke svému fungování vlastně ani nemusí potřebovat baterii.

Mít dostatek energie uložené v bateriích byl u mobilních telefonů vždy problém. První telefon vážil přes 1 kg a zvládl jen asi 30 min hovoru na jedno nabití. U „supermoderních“ smartphonů to sice tak hrozné není, ale stále nabíječku hledáme až příliš často.

Vědci tedy stále pracují na potřebném řešení. Jednou z možností je samozřejmě zlepšit technologii baterií, aby vydržely na jedno nabití podstatně déle. Ale jelikož zde pokusy neustále selhávají, rozhodli se na to jít někteří úplně jinou cestou.

Třeba jako výzkumný tým z Washingtonské univerzity, který pod vedením Vamsi Tally vynalezl prototyp telefonu bez baterie. Ten díky technologii dříve používané u sovětských špionážních jednotek umí pohlcovat okolní energii a telefon s ní pohánět.

Tip: Díky novému objevu budeme telefony nabíjet jen 4x ročně

Řešení je samozřejmě podstatně složitější. Energii získává prototyp z emitoru rádiových vln a je jí opravdu jen velmi málo – telefon má proto jen klávesnici, LED diodu a neumí nic jiného než telefonovat. Pro úsporu je také převáděn hlas do analogu.

Aby telefon bez baterie fungoval, je prý zapotřebí mít nablízku ještě speciální základnovou stanici s emitorem rádiových vln. Nicméně vědci si myslí, že by stejnou službu mohly nakonec obstarat i současné vysílače mobilního signálu.

Pokud si teď říkáte, že jde jen o další nesmyslný vynález, který nemůže nikdy fungovat, pak pozor. Se stejnou myšlenkou nedávno přišel „otec“ mobilního telefonu, Martin Cooper. Podle něho je budoucnost právě ve vzdáleném nabíjení skrze rádiový signál.

Přelomových telefonů, které bychom nemuseli nabíjet, se však v nejbližší době ani přesto nedočkáme. Už proto, že smartphony potřebují pro fungování asi 100 000x více energie. Příští prototyp vědců tedy bude mít alespoň energeticky méně náročný E-ink displej, nebo přinese lepší kvalitu hovorů. Ale stále půjde jen o experiment.

zdroj: Washington University

ČLÁNKY:, , , , , , ,
Představení modelu Nokia 8 se nezadržitelně blíží

Představení modelu Nokia 8 se nezadržitelně blíží

DNES  |    |  2 komentáře

Nokia 8, telefon velmi očekávaný většinou fanoušků finské značky. Víme parametry i to, jak telefon vypadá. Nyní se dozvídáme, kdy…

LG Q8 nám dělá radost, ještě tento týden zamíří do Evropy

LG Q8 nám dělá radost, ještě tento týden zamíří do Evropy

DNES  |    |  2 komentáře

LG Q8 je smartphone, který jsme na Mobilizujeme nedávno představovali. Vypadá velmi dobře jak vzhledově, tak i po hardwarové stránce.…

Elephone P8 Mini: kompaktní, levný a slušně vybavený

Elephone P8 Mini: kompaktní, levný a slušně vybavený

DNES  |    |  diskuze (1)

Kompaktních telefonů není nikdy dost. Své místo pod sluncem si tedy jistě s přehledem najde nový smartphone Elephone P8 Mini,…

Mobilní zobrazení