Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Mobilní telefon může fungovat i bez baterie. Prototyp už existuje

  |  10 komentářů  |  autor: Martin Skořepa

Zní to možná jako apríl, ale opak je pravdou. Vědci totiž zjistili, že mobilní telefon ke svému fungování vlastně ani nemusí potřebovat baterii.

Mít dostatek energie uložené v bateriích byl u mobilních telefonů vždy problém. První telefon vážil přes 1 kg a zvládl jen asi 30 min hovoru na jedno nabití. U „supermoderních“ smartphonů to sice tak hrozné není, ale stále nabíječku hledáme až příliš často.

Vědci tedy stále pracují na potřebném řešení. Jednou z možností je samozřejmě zlepšit technologii baterií, aby vydržely na jedno nabití podstatně déle. Ale jelikož zde pokusy neustále selhávají, rozhodli se na to jít někteří úplně jinou cestou.

Třeba jako výzkumný tým z Washingtonské univerzity, který pod vedením Vamsi Tally vynalezl prototyp telefonu bez baterie. Ten díky technologii dříve používané u sovětských špionážních jednotek umí pohlcovat okolní energii a telefon s ní pohánět.

Tip: Díky novému objevu budeme telefony nabíjet jen 4x ročně

Řešení je samozřejmě podstatně složitější. Energii získává prototyp z emitoru rádiových vln a je jí opravdu jen velmi málo – telefon má proto jen klávesnici, LED diodu a neumí nic jiného než telefonovat. Pro úsporu je také převáděn hlas do analogu.

Aby telefon bez baterie fungoval, je prý zapotřebí mít nablízku ještě speciální základnovou stanici s emitorem rádiových vln. Nicméně vědci si myslí, že by stejnou službu mohly nakonec obstarat i současné vysílače mobilního signálu.

Pokud si teď říkáte, že jde jen o další nesmyslný vynález, který nemůže nikdy fungovat, pak pozor. Se stejnou myšlenkou nedávno přišel „otec“ mobilního telefonu, Martin Cooper. Podle něho je budoucnost právě ve vzdáleném nabíjení skrze rádiový signál.

Přelomových telefonů, které bychom nemuseli nabíjet, se však v nejbližší době ani přesto nedočkáme. Už proto, že smartphony potřebují pro fungování asi 100 000x více energie. Příští prototyp vědců tedy bude mít alespoň energeticky méně náročný E-ink displej, nebo přinese lepší kvalitu hovorů. Ale stále půjde jen o experiment.

zdroj: Washington University

ČLÁNKY:, , , , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
radek
radek

hned bych takovej telefon bral všema deseti, i kdyby to bylo jen jako těžká frajeřinka :D

TOmáš
TOmáš

no.. když do toho telefonu vlastně ani nic nedali – displej, fotoaparát, hudební přehrávač a nevím co ještě všechno dalšího. Pak by takový „ořezaný telefon“ vydržel pekelně dlouho i s baterií si myslím

Robert
Robert

To je pravda, ale zásadní rozdíl je v tom nabíjet jednou za měsíc a nenabíjet nikdy.

Lenka
Lenka

každý nápad se cení, i kdybychom na realizaci čekali ještě desítky let, snad se toho dožiju :))

kotel
kotel

číňan k tomu přidá kontakty na knoflíkovou baterku a vydělá balík

Bosto2
Bosto2

No jenže telefon jen na telefonování by se současným akumulátorem vydržel pěkně dlouho obzvlášť u mě když volám dvakrát za měsíc a SMS pošlu několik za rok.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Po poslední aktualizaci Pixelu 2 hlásí majitelé problémy s baterií

Po poslední aktualizaci Pixelu 2 hlásí majitelé problémy s baterií

DNES  |  Filip Matějka  |  diskuze (1)

Druhá generace Pixelů se od začátku spuštění prodejů potýká hlavně s hardwarovými nedostatky a teď se začínají objevovat i ty softwarové.…

51 % příjmů ze smartphonů putuje do kapsy Applu

51 % příjmů ze smartphonů putuje do kapsy Applu

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Společnost Strategy Analytics vydala statistiku za čtvrté čtvrtletí roku 2017, ve které se zaměřila na příjmy z prodejů smartphonů. Nejlépe si…

V Applu prý chystají přelomový produkt. Že by Apple Glass?

V Applu prý chystají přelomový produkt. Že by Apple Glass?

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

V minulém roce jsme zde psali o tom, že Apple plánuje v roce 2019 uvést náhlavní soupravu pro rozšířenou realitu. Doslova…

Mobilní zobrazení