Češi by se měli mít na pozoru. Budete překvapeni, jak často se na ně zaměřují hackeři
- Hackeři útočí prakticky ve všech koutech světa
- Víte, jak si v tomto ohledu stojí Česko?
- Možná budete překvapeni

Společnost Check Point Research, zaměřující se na kyberbezpečnost, vydala dvě pokročilé statistiky. Jednak přehled největších hrozeb za měsíc duben a také, a to je výrazně zajímavější, žebříček zemí podle četnosti kybernetických útoků. Odhadnete, jak si stojí Česká republika, tedy relativně malá zemička uprostřed Evropy, která by, teoreticky, měla stát na okraji zájmu?
Česko ve středu Evropy i zájmu hackerů
Jenže je to přesně naopak – Česká republika je u hackerů velmi populární a v rámci Evropy jsme v četnosti kybernetických útoků rovnou na pátém místě. Celosvětově se pak nacházíme na 26. pozici, což z nás dělá, v tomto ohledu, relativně nebezpečnou zemi. Mezi bezpečné země naopak patří sousední Slovensko, jenž se umístilo až na 84. místě.
A která země je nejnebezpečnější? Stejně jako v minulosti, i nyní se hackeři nejvíce zaměřovali na Mongolsko, chudou zemi ve střední Asii. Zpět ale k Česku a zajímavé statistice, která potvrzuje, že u nás se útočí opravdu ve velkém. Zatímco evropský průměr útoků na jednu organizaci se pohybuje okolo 1100 útoků za týden, jedna česká společnost čelila v dubnu více než 1800 útokům.

Čtěte také: Zákeřný malware, který vás připraví o všechno! Formbook je v Česku největší hrozbou
Top 3 malware:
- Emotet – Nebezpečný, modulární trojan který se umí sám šířit. Dopad na 6 % organizací po celém světě
- FormBook – Tento malware krade přihlašovací údaje u webových prohlížečů. Dopad na 3 % společností po celém světě
- Agent Tesla – Pokročilý RAT, jenž krade hesla a funguje jako keylogger. Dopad na 2 % společností po celém světě
Top 3 mobilní malware:
- AlienBot – Malware pro Android, který vzdálenému útočníkovi umožňuje vložit škodlivý kód do legitimních finančních aplikací
- FluBot – Android botnet šířící se prostřednictvím phishingových SMS zpráv, nejčastěji maskujících se pod hlavičkou přepravních společností
- xHelper – Škodlivá aplikace pro Android, která se používá ke stahování další infikovaných aplikací a stahování reklam
Nejčastější malwarové rodiny v rámci ČR za duben:
- Emotet – dopad v ČR 3,07 %
- FormBook – dopad v ČR 3,07 %
- Agent Tesla – dopad v ČR 2,23 %
- Lokibot – dopad v ČR 1,4 %
- Qbot – dopad v ČR 1,4 %
- Glupteba – dopad v ČR 1,4 %
- AZORult – dopad v ČR 1,4 %
Duben byl vyrovnaný
Jak lze z výše zmíněného žebříčku vidět, v dubnu byla situace ohledně malwaru v rámci ČR velmi vyrovnaná a dokonce oslabil i jinak dominantní Emotet. České organizace tedy musely čelit daleko variabilnějším hrozbám. Od začátku roku je patrný výrazný počet také kryptominerových útoků na české sítě a v dubnu zároveň vzrostlo množství ransomwarových útoků.
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.