Bloatware je všude. Proč výrobci do svých telefonů instalují nadbytečné aplikace?

Richard Šimáček
  • Předinstalované aplikace v telefonu jsou často otravné
  • Některé jde úplně smazat, jiné pouze deaktivovat
  • Proč výrobci tyto aplikace do mobilů instalují?
Android telefon
Android telefon

Určitě každý zažil, že při prvním spuštění telefonu v něm nalezl mnoho nadbytečných aplikací, které vlastně nepotřebuje. Proč tedy výrobci neustále prodávají telefony s tolika předinstalovanými aplikacemi? Na to si odpovíme v tomto článku.

Otravný bloatware je prakticky všude

Nejčastější důvod, proč je v Android telefonech tolik předinstalovaných aplikací, je ten, že firmy zaplatí výrobci, aby aplikaci přidal. Například společnost Meta zaplatí Samsungu, aby do svých telefonů předinstaloval Facebook. Výhodné je to pro obě strany – Samsung dostane peníze a Meta zase nové uživatele. Tyto aplikace jde naštěstí ve většině případů jednoduše smazat.

Aplikace Microsoft
Aplikace Microsoft

Čtěte také: Samsung Galaxy Watch 7 – Vše, co musíte vědět


Propagace ekosystému či aplikace

Další častý důvod, proč máme v telefonu tolik zbytečných aplikací, je ten, že výrobce chce propagovat své aplikace a svůj ekosystém produktů. Například v různých aplikacích od Samsungu můžeme najít přímé i nepřímé propagace dalších produktů této firmy.

Tím se výrobce snaží získat více potenciálních kupců pro své produkty a zvýšit tím zisk. Platí také to, že čím víc produktů stejné značky člověk má, tím je větší šance, že si koupí další. Některé tyto aplikace jdou smazat, jiné zase pouze deaktivovat.

Sběr dat od uživatelů

Tato praktika není obvyklá v našich končinách, ale například v Číně a okolních zemích jde o klasiku. Někteří čínští výrobci do svých telefonů vkládají předinstalované aplikace, které obsahují spyware. Ten sbírá data od uživatelů, jako je telefonní číslo, GPS poloha, informace o síti, anebo i zaznamenává, jak určité aplikace využíváte.

Data se poté zasílají na čínský server, kde si s nimi firmy mohou naložit podle sebe. Například je prodají inzerentům, aby lépe cílili svoje reklamy. V horším případě vše dostane tamní vláda. Pokud vás toto téma zajímá do detailu, doporučujeme zabrousit do této britské studie. Naštěstí u nás v EU se masivního sběru nemusíme bát, jelikož naše legislativa je v tomto ohledu velice přísná.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články