Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Baterie telefonu, aneb co musíte vědět a co nesmíte dělat (vědecké okénko)

  |  63 komentářů  |  autor: Jakub Vrbacký

V dnešním pravidelném díle pořadu Vědecké okénko se podíváme na baterie, lépe řečeno akumulátory. Řekneme si, jaké se vyráběly a vyrábějí typy, jaké jsou jejich vlastnosti a kde je můžeme nalézt. Také si řekneme něco o mýtech, které se kolem baterií v mobilních telefonech točí, od těch méně špatných, až po ty neuvěřitelné.

Tip: Budeme už brzy baterie mobilů nabíjet za pouhou 1 minutu?

Po krátké pauze jsme tu opět s pravidelným pořadem Vědeké okénko, který se dnes bude zabývat bateriemi v mobilních telefonech. Řekneme si, jaké druhy baterií můžeme potkat, a také si vyvrátíme některé mýty, které se kolem baterií točí. Na začátek ovšem musíme zmínit jednu důležitou věc.

Baterie nejsou bateriemi…

I když se tu bavíme o bateriích, ve skutečnosti jde o akumulátory. Slovo baterie začaly české servery používat, protože v angličtině se vždy používá označení „battery„. Baterie je článek s energií, který se po svém vybití již nedá použít. V telefonech tedy nalezneme akumulátory, což jsou články, které se dají opětovně (ale ne do nekonečna) nabíjet, a tedy znovu používat. Ovšem, nezačneme (a ani nehodláme) najednou v článcích (ani v tomto) používat slovo akumulátor, vyvolalo by to více zmatku, než přineslo užitku. Jen je důležité mezi tím rozlišovat.

Tip: Jak prodloužit výdrž baterie vašeho smartphonu?

Pár pojmů na začátek

Kapacita baterie – rozumíme jí číslo vyjádřené v mAh (mili-Ampér-hodinách), které je uvedeno na každé baterii. Ovšem, baterie s kapacitou 800 mAh neznamená nutně menší výdrž, než baterie s kapacitou 1200 mAh. Vše se odvíjí od úrovně vybíjecího proudu. Stručně řečeno: smartphone potřebuje baterii s větší kapacitou na to, aby vydržel stejně, jako hloupý telefon a jeho baterie s kapacitou nižší.

Nabíjecí cyklus – každá baterie má na svém balení většinou uveden počet nabíjecích cyklů. Toto číslo znamená, kolikrát lze baterii vybít a nabít, než zcela doslouží. Toto číslo je udáváno pouze orientačně. Počet skutečných nabíjecích cyklů závisí na tom, kolikrát baterii vybijete až „do mrtě“. Čím více k nulovým hodnotám baterii vybíjíte, tím méně vydrží nabíjecích cyklů.

Paměťový efekt – není to, za co jej většina lidí považuje. Skutečný paměťový efekt existuje pouze u Ni-Cd baterie, a docílit ho dá hodně práce. Tuto baterii musíte nabíjet stále stejným proudem na stejnou úroveň, a též vybíjet stejným proudem na stejnou úroveň. Až po několika takovýchto cyklech dojde k nevratným změnám na elektrodách, které vyústí v nepoužitelnost baterie.

Ovšem to, co většina lidí považuje za paměťový efekt, tedy to, že baterie ztrácí kapacitu, je ve skutečnosti jen problém s ionty na chemické bázi. Toto lze (alespoň částečně) vyřešit formátováním baterie, o tom však až níže. Tímto problémem však trpí pouze Ni-Cd a Ni-MH baterie, ostatní kvůli odlišnostem v chemické konstrukci ne.

Formátování baterie – je cyklus, kterým vyřešíme ony iontové problémy. Formát baterie provedeme jejím úplným vybitím a nabitím, nejlépe dvakrát za sebou. Zde důležitá poznámka: nedoporučuje se vybíjet baterii úplně, hrozí její poškození. Když vám telefon zahlásí vybitou baterii, dejte jej do nabíječky, nezapínejte opětovně telefon! A rozhodně nezkoušejte formátovat Li-Ion nebo Li-Pol baterie, mohly by vybuchnout.

Typy baterií

Ni-Cd = nikl-kadmiová baterie – tento typ baterií se už dnes nepoužívá, avšak stále ho lze najít ve starých kusech elektroniky, jako jsou fotoaparáty či videokamery. Byly ovšem velice efektivní, neboť dosahovaly v počtu nabíjecích cyklů hodnot až kolem 1200. Tento typ velmi dobře snášel výkyvy teplot až do záporných hodnot i hrubé zacházení. Bohužel se moc nehodil do zařízení, která byla neustále v provozu, neboť trpěl poměrně značným samovybíjením. Spíše než v mobilních telefonech a PDA tak našel uplatnění u armády či v elektrickém nářadí.


Ni-Cd baterie se často vyskytovaly ve formě tzv. bloků

Ni-MH = nikl-metal-hydridová baterie – ani tento typ baterie se už dnes nepoužívá. Výhodou oproti předchozímu typu bylo, že stejně velká baterie měla větší kapacitu. Nevýhodou pak, že nezvládaly provoz v takovém teplotním rozpětí, a také byly mnohem náchylnější k poškození – jak mechanickému, tak elektrickému. Počet nabíjecích cyklů se však snížil zhruba na polovinu. První generace opět trpěla velkým samovybíjením, generace druhá pak už jen zhruba 15% úbytkem za rok.


Vzpomínáte na Alcatel, přezdívaný sněhulák? Spolu s ním měly Ni-MH baterie i staré Nokie

Li-Ion = lithium-iontová baterie – hojně využívaný typ baterie, stále však ne ten nejmodernější. Jeho výhodou je úplné potlačení paměťového efektu i iontových problémů, to vše díky jiné konstrukci. Počet nabíjecích cyklů se opět vrátil k hodnotám okolo jednoho tisíce. Při přebíjení baterie může dojít k explozi, při úplném vybití k trvalému poškození. Naštěstí už se jedná o „chytrou“ baterii, v níž zabudované senzory hlídají teplotu, proud a další, a snaží se zabránit extrémům na obou koncích – proto se nedoporučuje kupovat levné baterie asijských výrobců, které mohou tyto senzory postrádat.


Originální i neoriginální Li-Ion baterie

V poslední řadě pak kapacita baterie oproti předchozímu typu opět narostla, a to o zhruba 20 %. Zároveň už baterie netrpí samovybíjením, nebo, rozhodně ne znatelným samovybíjením. Toto je důvod, proč se tyto baterie dodávají nabité na 30 – 50 % a mimo zařízení. Při skladování v zařízení, nebo hlavně v jiném procentuálním rozpětí nabití, dochází v řádu měsíců k trvalému poškození.

Li-Pol = lithium-polymerová baterie – je nejmodernějším typem baterie, který ve svých smartphonech naleznete. Od předchozího typu baterii (kromě značení samozřejmě) vpodstatě nerozeznáte. Rozdílem je, že neobsahuje tekutinu, ale polymerový gel, takže pravděpodobnost „vytečení“ baterie je menší. Díky tomu také lze konstrukčně vyrobit baterie o trochu tenčí oproti předchozím.


Pokud si nepřečtete popisku, Li-Pol baterie od předchozích nerozeznáte

Škaredé mýty na závěr

Jedním ze dvou otřesných mýtů je rada, která říká, že k dosažení 100% nabití baterie je potřeba po skončení nabíjení telefon opakovaně zapojovat a vypojovat do nabíječky. Tento šílený nápad vznikl po zjištění uživatelů, že pár minut po vypojení z nabíječky najednou telefon ukazoval méně, než 100 % baterie. To vše díky tomu, že některé telefony po úplném nabití nabíječku „odpojí“ a začnou energii brát z baterie. Po vysunutí nabíjecího kabelu je tedy přečtena korektní hodnota, která se často mohla blížit oněm 90 %. Každopádně, rozhodně to nezkoušejte.

Tip: 3 nejdůležitější tipy, jak si nezničit baterii ve svém smartphonu

Stejně tak nezkoušejte ani druhou radu, která je ještě šílenější, než ta první. Krátí se vám životnost baterie? Potom ji vložte do plastového sáčku, a dejte na pár minut k ledu, přesněji řečeno do mrazáku. Tak pozor, ani tato „zaručená“ metoda nefunguje, a opět vede ke zničení baterie.

Závěrem dovolte malou poznámku. Vím, že baterie jsou spotřební zboží víc, než cokoliv jiného, přesto si ale můžeme ušetřit nejedno shánění baterie nové, naučíme-li se, jak se k ní správně chovat. Proto (pokud možno) u moderních telefonů baterii nevybíjejte na nulu, ani nenabíjejte na 100 %. Za ideální se považuje provoz mezi 40 – 80 % její kapacity, čímž se její životnost bude krátit nejméně. Za týden u dalšího pořadu Vědeckého okénka nashledanou!

ČLÁNKY:, ,
Samsung Gear S3 dostávají Tizen 3.0 se spoustou novinek

Samsung Gear S3 dostávají Tizen 3.0 se spoustou novinek

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Pro uživatele chytrých hodinek Gear S3 máme velmi dobrou zprávu. Dnes pro ně Samsung uvolňuje důležitou aktualizaci Tizen 3.0 a přináší…

Jaký smartphone do 5000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

Jaký smartphone do 5000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Jaký smartphone v ceně do 5000 korun vybrat v roce 2017, třeba na blížící se Vánoce? Máme pro vás několik redakčních…

Samsung chce vylepšené 3D rozpoznávání obličeje u Galaxy S9

Samsung chce vylepšené 3D rozpoznávání obličeje u Galaxy S9

VČERA  |  Tomáš Richter  |  4 komentáře

Již dříve jsme vás informovali, že společnost Samsung připravuje nový systém rozpoznání obličeje pomocí 3D senzoru na přední kameře. Tato technologie…

Mobilní zobrazení