Apple Watch zachraňují životy. Nově mají hodinky odhalit i Parkinsonovu chorobu

Ondřej Koníček
  • Chytré hodinky jsou takovými lékařskými pomocníky na ruce
  • Změří vám tep, okysličení krve nebo pomůžou se správným dýcháním
  • Apple Watch budou nově schopné odhalit jednu zákeřnou nemoc
Apple Watch
Apple Watch

Chytré hodinky od Applu jsou aktuálně nejpopulárnější elektronikou svého druhu na světě. Je možná lehce nadnesené prohlásit, že zachraňují životy (i když se tak někdy opravdu děje), ale zcela jistě je svým uživatelům zlepšují. Gigant z Cupertina se nicméně začíná angažovat ve výzkumu zákeřné Parkinsonovy choroby a hodinky Apple Watch ji v budoucnu budou umět detekovat.

Apple Watch mají detekovat Parkinsonovu chorobu

O angažování se Applu v tomto odvětví informoval, s odvoláním na agenturu Reuters, server PhoneArena a v centru dění se nachází start-up Rune Labs ze San Franciska. Ten bude stát za speciálním softwarem pro hodinky Apple Watch, jenž bude sledovat u uživatelů příznaky Parkinsonovy choroby.

Údajně již byla udělena potřebná povolení, takže vývoj metriky sledující příznaky této zákeřné choroby je v plném proudu. Bude schopný sledovat prvky jako třeba třes, nedobrovolné nebo zpomalené pohyby, ztuhlost či špatnou rovnováhu. Velkou roli v tom hraje software pro detekci pádů, který Apple implementoval do Watch Series 4, tedy již v roce 2018.

Apple Watch Series 7, recenze
Apple Watch Series 7, recenze

Čtěte také: Chytré hodinky Apple Watch naprosto ovládly trh. Který model je nejprodávanější?


Výzkum založený na abnormalitách pohybu

Díky technologii detekci pádů, jejíž software Apple uvolnil do open-source programu ResearchKit, mohli začít vývojáři používat rozhraní Movement Disorder API k vytváření aplikací pro systém watchOS. Jejich určení je jasné – slouží ke sledování nemocí, jejichž symptomy zahrnují různé pohybové abnormality.

To není nic extra výjimečného, nicméně start-up Rune Labs je prvním komerčním využitím takového typu softwaru. Jeho cílem bude sledování stavu pacienta po určité období a poté poskytnutí lékařům a lékařským specialistům přístup k těmto údajům. Ti pak budou moct na jejich základě přesněji určit diagnózu.

Na nemoci s hodinkami

Vypadá to, že se blížíme k době, kdy možná bude stačit, namísto klasické prohlídky u doktora, zaslání dat ze svých chytrých hodinek. A vlastně proč ne, pokud by hodinky pomohly s detekcí nebezpečných chorob a uměly je odhalit včas, určitě nebude nikdo proti.

To je samozřejmě zatím hudba budoucnosti, nemění to ale nic na tom, že vám už dnes mohou Apple Watch ukázat spoustu informací o vašem zdraví a kondici. Patří sice spíše do dražšího spektra chytrých hodinek, pokud se však neunáhlíte a prolistujete si před nákupem leták Planeo Elektro, téměř pokaždé v něm najdete jak nové, tak i starší modely se zajímavou slevou.


Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Ondřej je nadšencem do elektroniky – od telefonů a počítačů až po hardware všeho druhu. Jeho srdce bije i pro svět her, dobré filmy a občas si dá do těla i při sportu.


Komentáře


Nejnovější články